Найдорожчі і незвичайні гроші в світі - Новини України - Монети для колекціонерів прикрашають коштовними каменями і розфарбовують. | СЬОГОДНІ

  1. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі 18 вересня 2009, 08:08 Переглядів: Не секрет, що світ сучасних...
  2. Орфографічна помилка в тексті:
  3. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:
  6. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі
  7. АВТОР:
  8. Орфографічна помилка в тексті:
  9. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі
  10. АВТОР:
  11. Орфографічна помилка в тексті:
  12. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі
  13. АВТОР:
  14. Орфографічна помилка в тексті:
  15. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі
  16. АВТОР:
  17. Орфографічна помилка в тексті:
  18. Найдорожчі і незвичайні гроші в світі
  19. АВТОР:
  20. Орфографічна помилка в тексті:

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього 1501 штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

[ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ]                                       id      інші   російська   український   білоруський   польський   англійська   іспанська   німецький   турецька   болгарська   чеська   угорський   естонський   вірменський   казахський   іврит   грузинський   сербський   хорватський   литовський   словацький   словенський   албанський   македонський   латиська   киргизький   монгольський   португальська   узбецький   корейський   румунський   датський   грецький   нідерландський   норвезький   шведський   італійська   французький   індонезійська id арабська   хінді   бенгальський   китайський   [азербайджанський   ] [Боснійський bs ] [таджицький   ] [Латинський   ] [В'єтнамський   ] [Каннада kn ] [фінський   ] [Філіппінський   ] [Ірландський   ] [Ісландський   ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський   ] [Африкаанс   ] [Амхарська am ] [каталанська   ] [Себуанська ceb ] [корсиканська   ] [Валлійський   ] [Есперанто   ] [Баскська eu ] [перський   ] [Фризька   ] [Галісійська   ] [Гуджараті gu ] [хауса   ] [Гавайський   ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський   ] [Кхмерский   ] [Курманджі   ] [Люксембурзький lb ] [лаоський   ] [Малагасійська   ] [Маорі   ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський   ] [Мальтійський   ] [Бірманський my ] [непальська   ] [Чева ny ] [панджабі   ] [Пушту   ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа   ] [Шона sn ] [сомалійський   ] [Сесото st ] [суданський   ] [Суахілі   ] [Тамільська   ] [Телугу te ] [тайський   ] [Урду   ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу   ]   [ TF ] Немає тексту   Контейнер пошкоджений id інші російська український білоруський польський англійська іспанська німецький турецька болгарська чеська угорський естонський вірменський казахський іврит грузинський сербський хорватський литовський словацький словенський албанський македонський латиська киргизький монгольський португальська узбецький корейський румунський датський грецький нідерландський норвезький шведський італійська французький індонезійська id арабська хінді бенгальський китайський [азербайджанський ] [Боснійський bs ] [таджицький ] [Латинський ] [В'єтнамський ] [Каннада kn ] [фінський ] [Філіппінський ] [Ірландський ] [Ісландський ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський ] [Африкаанс ] [Амхарська am ] [каталанська ] [Себуанська ceb ] [корсиканська ] [Валлійський ] [Есперанто ] [Баскська eu ] [перський ] [Фризька ] [Галісійська ] [Гуджараті gu ] [хауса ] [Гавайський ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський ] [Кхмерский ] [Курманджі ] [Люксембурзький lb ] [лаоський ] [Малагасійська ] [Маорі ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський ] [Мальтійський ] [Бірманський my ] [непальська ] [Чева ny ] [панджабі ] [Пушту ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа ] [Шона sn ] [сомалійський ] [Сесото st ] [суданський ] [Суахілі ] [Тамільська ] [Телугу te ] [тайський ] [Урду ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу ] [ TF ] Немає тексту
Контейнер пошкоджений! Спробуйте отримати статтю заново GetTextFromUrl.php , але це призведе до видалення всіх існуючих перекладів !!!

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя Жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього тисячу п'ятсот одна штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя Жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього тисячу п'ятсот одна штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя Жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього тисячу п'ятсот одна штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя Жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього тисячу п'ятсот одна штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя Жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього тисячу п'ятсот одна штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Найдорожчі і незвичайні гроші в світі

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

18 вересня 2009, 08:08 Переглядів:

Не секрет, що світ сучасних грошей надзвичайно різноманітний. Але ще більш різним він був тисячоліття тому, коли люди жили розрізнено і в ходу у них були місцеві квазігроші з рідкісних раковин, пташиного пір'я, іклів тварин, каменів, брусків солі і чаю, і навіть з людських черепів. Подекуди в Африці, Південній Америці, Океанії вони ходять до цих пір, будучи предметом жадання колекціонерів.

Незвичайні гроші зустрічалися і в Європі, наприклад, шведські 10 далеров з міді в формі прямокутника з клеймами по кутах, що важать до 20 кг. Схожі мідні рублі, але круглі, були і в царській Росії.

Сьогодні нумізматів також несть числа, стверджує відомий український колекціонер, член правління Асоціації нумізматів Олександр Шапіро. Звичайно, колекції переважної більшості не становлять особливої ​​цінності, їх збирають для душі. Людей, які серйозно займаються нумізматикою, набагато менше.

"Так, в Україні" організованих "нумізматів всього близько 3000 чоловік, практично всі вони цікавляться насамперед монетами, що випускають Нацбанком. На другому місці у наших колекціонерів сучасні гроші Росії та Білорусі, вони красиві і оригінальні, але, на жаль, останнім часом дуже подорожчали, в середньому до 40-50 гривень за монету, - говорить Шапіро. - Для багатьох збирання сучасних ювілейних і пам'ятних грошей є вкладенням коштів у розрахунку перетворити їх коли-небудь в дзвінку монету, адже вони з кожним роком стають все це неї. За моїми оцінками, людей, які збирають "всю Україну" (з 1995 року НБУ викарбував понад 400 монет, в тому числі із золота і срібла, офіційна ціна деяких доходить до 5000 гривень, а ринкова на порядок вище. - Авт.), за все людина 300-400.

Приблизно 30-50 тисяч колекціонерів цікавляться "дешевої Україна" - монетами з нейзильберу. Вони красиві і відносно доступні - монети номіналом 2 і 5 гривень випуску 2005-2009 рр. продають по 15-30 грн. Сьогодні повна колекція вітчизняних нейзильберові монет коштує на ринку близько 20 тисяч гривень. При цьому ціна окремих екземплярів (як, наприклад, монети карбування 1998 року в честь щорічних зборів керуючих ЄБРР у ​​Києві, номінал 2 гривні, тираж 10 тис. Прим.) Може доходити до 200-300 євро. "У нас є" монетна мафія ", яка якимось чином скуповує значну частину тиражів і потім диктує ціни на ринку, - додає Шапіро. - Але зараз через кризу ціни на монети впали, особливо на викарбувані в останні роки. Тому тим , хто хотів би почати колекціонування, можна вигідно вкласти гроші ".

ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО 100 КІЛОГРАМІВ

Канада
Канада. Мільйон однією монетою чи центнер золота в одному екземплярі

Найбільшою і важкої металевої монетою в світі, офіційно занесений в книгу рекордів Гіннеса, є 1 мільйон канадських доларів. Важить грошик майже 100 кіло (99,79 кг) і виготовлена ​​вручну в єдиному екземплярі з золота чистотою 99,99. Її діаметр всього 50,8 см, товщина 2,5 см, адже золото дуже важкий метал (один його кубічний сантиметр важить 19,8 г, для порівняння: 1 куб. См стали важить 7,8 г). На другому місці - австрійські 100 000 євро вагою 31,1 кг (або 1000 унцій чистого золота), їх викарбовано 15 штук і всі продані в приватні колекції втричі дорожче номіналу. Монети з золота і срібла вагою 1-5 кг в світі не рідкість. Наприклад, в Росії регулярно випускають 3-кілограмові срібні і золоті монети, а в 2010 році збираються викарбувати 5-кілограмову грошенят номіналом 50 тисяч рублів, присвячену 150-річчю Банку Росії.

Україна
Україна. Числом, а не вагою. Наші двогривнівкою важать 1,24 г, але кожній - по 10 000 штук

Україна поки може похвалитися лише Півкілограмові і кілограмовими грошима. Зате одними з найменших золотих монет є 2 гривні, їх вага лише 1,24 г, а розмір трохи більше копійки. Всього у нас випущено 19 видів таких грошиків тиражем 10 000 штук кожна. Найвідоміші з них - серія "Знаки зодіаку", ціна однієї монети близько 450 гривень.

ОРЕЛ ЗАМІСТЬ решка і Безіменного "КРОКИ"

Замість України - тризуб
Замість "України" - тризуб

Монети, що відрізняються від стандартних на аверсі (лицьовій стороні), реверсі (зворотному боці), гурті (ребрі), а також виготовлені не в тому металі, називаються бракованими. Така дрібниця часом потрапляє в ужиток, і можна отримати на здачу монету з двома орлами або двома решка або таку, у якій вони розгорнуті один щодо одного на 30, 45, 90 градусів. Позбавлятися від таких грошей не треба, навпаки, їх краще зберегти: наприклад, 50 українських копійок, де з двох сторін вибито "50 копійок", стоять у колекціонерів $ 500-600.

Пробні 100 гривень
Пробні 100 гривень

Як правило, браковані гроші відразу знищують, але часом вони просочуються з монетних дворів на ринок. Так було і з викарбуваної в 1996 році монетою "Софіївка", присвяченій парку в Умані. Грошик номіналом 200 тисяч карбованців вийшла, коли вводили в обіг гривні. Її аверс терміново замінили, виправивши номінал на 2 гривні, але "неправильні" монети виявилися на ринку і коштують тепер $ 300 за штуку, в той час як "Софіївка" -двухгрівневка - всього 100 грн. Є на ринку і пробні українські монети, наприклад, 1 гривня схожа на радянський рубль, а також безіменні гроші з тризубом на аверсі і цифровим номіналом на реверсі і навіть пробні 100 грн. Це так звані "кроки", так спочатку планували назвати копійки, але від ідеї відмовилися, мовляв, народ не зрозуміє.

СУПЕРДЕНЬГІ: ЗА СВИНЕЙ І ЖІНОК ПЛАТЯТЬ кругляка

Гаманець не потрібен
Гаманець не потрібен. Такі "копійки" навряд чи вкрадуть - занадто важкі

Самі, мабуть, відомі "природні" гроші - це каурі, гроші з морських раковин, які видобувають лише в двох місцях земної кулі: у Мальдівських островів і біля острова Мафія (Східна Африка). Ще півтисячоліття тому вони ходили по всьому світу, а зараз залишилися лише в деяких відсталих районах Африки і Океанії. В Океанії ходять і інші гроші, але вони "місцевого значення": наприклад, на тонкі ліани нанизують всі що завгодно: раковини молюсків, намиста, собачі зуби і навіть свинячі хвости, причому довжина таких грошей доходить до 12 метрів. На них купують в основному свиней і наречених: одна зв'язка за порося, три-чотири - за даму.

Каурі
Каурі. Це не просто симпатична черепашка, а ще й гроші

На острові Яп в Тихому океані ходять не менш відомі, ніж каурі, феї. Феї - це диск з аргоніта, каменю вапнякової породи, родовище якого знаходиться на острові Палау за три сотні миль (більше 500 км) від Яп. Саме тому вони так цінуються: спробуй привези по морю на плоту камінь 2-3 м в діаметрі і півметра товщиною! Гроші часто змінюють господаря, але рідко своє місце: новий власник лише счищает мітки колишнього і завдає свої. Деякі тубільці володіють статками з феї, розкиданих по всьому острову.

А В ОКУ У ЩУРА ДІАМАНТ ГОРИТЬ

Мак дають на здачу
"Мак" дають на здачу

Сучасні технології дозволяють випускати не просто монети, а цілі твори мистецтва: з вставленими в них дорогоцінними каменями, перлами, з кольоровими малюнками з глазурі або лаку. Переважна більшість їх призначені для колекціонування, але деякі кольорові монети випускають і в обіг. Наприклад, в Канаді це 25 центів із зображенням червоного маку. Центральним Банком Росії в листопаді 2008 року випущена в обіг перша російська кольорова монета номіналом 2 рублі, виготовлена ​​зі срібла 925 проби (15,5 г). Нацбанк Білорусі в липні 2009 року ввів в обіг срібні пам'ятні монети "Ілля Рєпін", номіналом 20 білоруських рублів, причому вони не круглі, а прямокутні. Є і трикутні монети, і навіть овальні.

Заманівка для колекціонерів
Заманівка для колекціонерів

Наш Нацбанк поки чеканить лише традиційні круглі монети зі срібла з вставленими в них дрібними діамантами, фіанітами, топазами, рубінами. Їх уже вийшло близько десятка, наприклад, серія "Східний календар", де очі у звірів, що символізують той чи інший рік, виготовлені саме з дорогоцінних каменів: у Кабана - фіаніти, у Щура - діаманти, у Бика - рубіни. Також фішкою багатьох українських монет зі срібла є голограми.

ДАЕШЬ нейзильберу ДЛЯ НАРОДУ!

До 70-річчя Жовтня
До 70-річчя Жовтня

В СРСР перший металевий ювілейний рубль - з пам'ятником солдату-визволителю в Трептов-парку (Німеччина) викарбували тиражем в кілька десятків мільйонів штук в 1965 році, приурочивши до 20-річчя Перемоги. Два роки по тому в такій же кількості вийшла ціла серія в честь 50-річчя Жовтневої революції: рубль і полтинник, де Ленін вказував рукою в світле майбутнє, 20-копійок з стріляє по Зимового палацу крейсером "Аврора", 15 копійок - зі знаменитою скульптурою Мухіної "Робочий і колгоспниця" і 10 копійок з пам'ятником завойовникам космосу. У 1970-му випустили рубль з профілем Леніна до його сторіччя, в 1975-му - рубль до 30-річчя Перемоги, в 1977-му - до 60-річчя Жовтня, в 1980-му серію з п'яти монет до Олімпіади в Москві, а до 70-річчя Жовтня - серію з трьох монет номіналом 1, 3 і 5 рублів.

Особа у всіх була однаковою
"Особа" у всіх була однаковою

У 1980-90-і роки ювілейні та пам'ятні рублі, троячки і п'ятірки з нейзильберу, присвячені знаменитим людям СРСР, а також пам'ятників старовини штампували, але тиражі їх впали, тому звичайним людям ці гроші діставалися хіба що випадково. Всього було викарбовано понад 60 різних монет з недорогоцінних металів. Після розвалу СРСР їх продавали за смішними цінами - за 1-5 гривень. Зараз повна колекція "залозок" тягне на тисячу гривень, якщо це побували в ході монети. Ціна ж викарбуваних спеціально для колекціонерів починається зі 100 гривень за штуку.

УКРАЇНСЬКІ "важковаговиків" - З ГРИВНЕЮ І ПРЕЗИДЕНТОМ

Сувенір
Сувенір. Такий "рублішко" в магазині не приймуть ...

Першу українську супермонету - срібну 100-гривневку вагою 1 кілограм Нацбанк викарбував до 10-річчя введення гривні в 2006 році. Тираж був мізерний, всього тисячу п'ятсот одна штука, але ціна високою - понад 6000 гривень. Проте монета розійшлася миттєво і зараз стоїть в 8 разів дорожче - близько 45-50 тисяч гривень. Цікаво, що це дійсно гроші, в магазині їх зобов'язані взяти, але ... за номіналом, як 100 гривень.

а таку сотку - запросто
... а таку "сотку" - запросто

Менш ніж за три роки вийшло ще чотири важкоатлета: дві кілограмові "сотки": на честь 1020-річчя хрещення Русі (2008 року) і Року астрономії і дві напівкілограмові "50-ки": "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до візиту Вселенського патріарха Варфоломія в Україну. Остання монета вийшла скандальною: на ній по центру зображено наш президент Віктор Ющенко, а поруч патріарх Варфоломій. Справа в тому, що керівників країни прийнято карбувати на грошах в основному в африканських країнах, де правлять диктатори, в цивілізованому світі це вважається неприпустимим. Проте грошик користується попитом і коштує на ринку близько 15 000 гривень (гостем - 3515 гривень).

Шістка НАЙДОРОЖЧИХ МОНЕТ СВІТУ

Мільйони доларів колекціонери готові сплатити як за скромну "копійку", так і за золоту двадцятку.

1. $ 7,5902 млн.

$ 7,5902 млн

Подвійний орел (США). Золота монета номіналом $ 20 викарбувана в 1933 році тиражем 445 тис. Шт., Але в роки Великої депресії їх викупили у населення і переплавили в злитки. Вціліло близько 20 шт., Остання продаж відбувся в 2002 році на аукціоні. Невідомий колекціонер заплатив за "Орла" 7 млн. 590 тис. 20 доларів США.

2. $ 4,15 млн.

Житель міста Мерримак, штат Нью-Гемпшир, значно поліпшив свій добробут, продавши всього лише п'ятицентову монету. Справа в тому, що ця монета - один з п'яти п'ятицентовика Liberty Head "V" 1913 року випуску, які були викарбувані незаконно, але не знищені. На аукціоні компанія-дилер раритетних монет "Легенд нумізматики" (США) виклала за неї $ 4,15 млн. Як така монета виявилася у простого американця, невідомо.

3. $ 1,9 млн.

$ 1,9 млн

Сестерцій, викарбуваний за часів правління римського імператора Адріана, став найдорожчою античної монетою в світі. Вона була продана на аукціоні в Женеві за 2 млн. Швейцарських франків (1,3 млн. Євро).

4. $ 650 тис.

Золотий із зображенням короля англосаксів Кенвульфа (IX ст.) Був придбаний в 2006 році на публічному аукціоні великим нумізматом з Міннесоти Алланом Девіссон за $ 400 тис. Але уряд Великобританії заборонило вивозити цю монету і оголосило про збір коштів для її викупу. За $ 650 тис. Девідсон поступився раритет музею.

5. $ 517 тис.

$ 517 тис

Австралійський пенні 1930 року, в світі їх всього шість. Три належать приватним колекціонерам, одна виставлена ​​в Британському музеї, п'ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбав невідомий в 2005 році за $ 517 тис. З тих пір австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

6. $ 500 тис.

Унікальний китайський золотий номіналом $ 50 карбування 1927 року з портретом китайського генерала Чжань Цзо Ліня (1875-1928), який з 1916 по 1928 р був воєначальником і необмеженим диктатором Маньчжурії. Продан на аукціоні в 2008 р Вважається, що така монета збереглася в єдиному екземплярі, тому ціна дуже невисока.

Джерело даних: Асоціація нумізматів України

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Найдорожчі і незвичайні гроші в світі". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация