Найшанованіші ікони Богородиці в Росії (частина II): Достойно є, Утамуй моя печалі, Взиграніе Немовля, Невипивана Чаша, Розчулення Дивеевская, Всецариця, Троєручиця, Пом'якшення злих сердець

  1. Ікона Божої Матері «Достойно є» (Милуюча)
  2. Ікона Божої Матері «Утамуй мої печалі»
  3. Ікона Божої Матері «Взиграніе Немовля» ( «Угрешська»)
  4. Ікона Божої Матері «Невипивана чаша»
  5. Ікона Божої Матері «Розчулення Дивеевская»
  6. Ікона Божої Матері «Всецариця»
  7. Ікона Божої Матері «Троєручиця»
  8. Ікона Божої Матері «Пом'якшення злих сердець»

23.03.2018

Продовжуємо розмову про чудотворні ікони Божої Матері, який почали в попередній статті .

Ікона Божої Матері «Достойно є» (Милуюча)

Ікона Божої Матері «Достойно є» (Милуюча)

Ікона Божої Матері «Достойно є» поталу

Цей чудотворний образ перебуває в адміністративному центрі Святої Гори Афон, місті Карея. Тут в 335 році на місці язичницького капища рівноапостольний Костянтин Великий спорудив перший на Святій Горі храм в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці, який і сьогодні є духовним центром Кареі.

У 982 році відбулося дивовижна подія, що поклала початок шанування ікони «Достойно єсть».

Одного разу жив в печері неподалік від Кареі старець відправився в ближній монастир на всеношну. У келії залишився послушник. При настанні ночі в келію постукав невідомий інок. Послушник відкрив і, поклонившись незнайомцю, запропонував відпочити. Разом з гостем вони стали співати псалми і молитви, вставши перед іконою Божої Матері, званої «Милуюча». Під час співу слів «Чеснішу від херувимів» гість несподівано помітив, що в їхніх місцях цю пісню співають, додаючи перед «Чеснішу» такі слова: «Достойно є, яко воістину, славити Тебе, Богородицю, присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого». При цьому, коли чернець почав співати ці слова, ікона Божої Матері «Милуюча» раптово засяяла таємничим світлом, а послушник відчув раптом особливу радість і заплакав від розчулення. На його прохання ці чудові слова, через брак паперу, таємничий гість записав на камені, розм'якшити як віск під його рукою. Назвавши себе Гавриїлом, мандрівник став невидимим.

З тих пір ангельська пісня «Достойно є ...» співається під час кожної Літургії по всьому світу у всіх православних храмах.

А ікона, перед якою вперше на землі була оспівана ця молитва, з тих пір стала називатися «Достойно єсть». Незабаром її з пошаною перенесли в соборний храм Кареі, де вона стоїть і донині. Плиту з піснею, написаною на ній Архангелом Гаврилом, відправили до Константинополя патріарха як свідчення дива.

З давніх-давен виливала Пречиста Свою милість на російських християн. Списки з ікони «Достойно єсть» ( «Милуюча») поширилися по Руссой землі. Список, присланий з Афона, мався на Петербурзі, в Галерній гавані, де стоїть збудований на честь Милуючої Богоматері величний храм. А в 1999 році на Московське подвір'ї Троїце-Сергієвої Лаври зі Святої Гори був доставлений ще один список.

Дата святкування ікони 11 (24) червня, в день, коли і відбулося дивне відвідування.

Ікона Божої Матері «Утамуй мої печалі»

Ікона Божої Матері «Утамуй мої печалі»

Ікона Божої Матері «Утамуй мої печалі»

Згідно з переказами, список з шанованої ікони Богоматері «Утамуй мої печалі» був привезений до Москви козаками з Шклова (Білорусія) в 1640 році (за царя Михайла Феодоровича). Його помістили в церкві Святителя Миколая на Пупишах в садівника.

На іконі представлено поясне зображення Богоматері з напівлежав у Неї на колінах Немовлям. Голова Богоматері схилена і спирається на Її ліву руку. В руках у Христа - розгорнутий сувій, на якому текст з книги пророка Захарії (Зах.7: 9): «Суд праведен' судіть милість і щедроти творите кождо ближньому своєму а вдовиці сира і прибульця і убогих насильства, і злоби брата свого не згадуйте ». Вгорі зліва поміщений текст стихири «Утамуй хвороби многовоздихающія душі моєї ...».

У свій час, внаслідок пожежі та неодноразових перебудов храму про ікону забули, вона перебувала на дзвіниці. Однак в 1760 році відбулося чудо, після якого почалося її народне шанування, і було встановлено їй святкування. Ось ця історія.

Одна жінка знатного походження, що жила далеко від Москви, довгий час була прикута до ліжка, страждаючи виснажливої ​​хворобою. Лікарі вже не сподівалися на її одужання, і жінка чекала смерті. Але одного разу уві сні вона побачила Божу Матір, сказавши їй: «Вели себе везти в Москву. Там на Пупишева в храмі Святого Миколая, є Мій образ з написом: «Утамуй мої печалі», молися перед ним і отримаєш зцілення ».

Родичі з глибокою вірою вирушили в нелегкий для хворої шлях. Вони відшукали в Москві вказаний храм, але, оглянувши всю церкву, не знайшли того образу, який з'явився жінці уві сні. Тоді священик наказав принести з дзвіниці все ікони Божої Матері. Серед принесених постарілих ікон виявили одну з написом: «Утамуй мої печалі». Побачивши її, хвора вигукнула: «Вона! Вона! »- і, що не мала до цього можливості навіть поворухнути рукою, на подив усіх, перехрестилася. Після молебню жінка приклалася до ікони і встала на ноги абсолютно здоровою. Це зцілення сталося 25 січня 1760 року.

Особливо ікона стала шануватися після епідемії чуми 1771 р з чим пов'язана поява з кінця XVIII ст. численних її списків. У 1930-і роки, в зв'язку з закриттям церков, ікона була перенесена в московську ц Єрків Миколи в Коваля. З того часу вона перебуває в північному приділі цього храму.

Дата святкування: 25 січня (7 лютого).

Ікона Божої Матері «Взиграніе Немовля» ( «Угрешська»)

Ікона Божої Матері «Взиграніе Немовля» ( «Угрешська»)

Ікона Божої Матері «Взиграніе Немовля»

Ікона «Взиграніе Немовля» відображає емоційний характер взаємин Богоматері з Сином, зображеним граючим (або пустуючою). Він сидить на руках у Матері, закинувши назад голову, як би граючись. При цьому лики Богоматері і Христа гранично зближені, однією ручкою Він стосується Її щоки, інша опущена. Його постать сповнена живого, стрімкого руху.

Образи Богоматері і Немовляти на цій іконі передають всю глибину довіри і ніжності, які повинні існувати між матерями і дітьми. Адже в кожної матері сяє відблиск богоматеринства.

Адже в кожної матері сяє відблиск богоматеринства

Образ Божої Матері «Взиграніе»

«Взиграніе Немовля» - це ікона всіх молодих мам і всіх православних жінок, бажаючих мати дитя. Перед цим образом матері вимовляють гарячі молитви про благополуччя своїх дітей. Їй моляться про допомогу під час вагітності, перед пологами і після них, а також приносять молитви про дозвіл від безпліддя.

Найвідоміший список цієї ікони був виявлений в 1795 р в Підмосков'ї, в Ніколо-Угрешском монастирі (монастир цей був заснований Димитрієм Донським в честь перемоги російського воїнства на Куликовому полі). Від ікони відбувалися багато чудес, пов'язані з лікуванням від неплідності, з лікуванням хворих немовлят. У XX столітті ікона була втрачена, а в 2003 році повернулася в монастир, де зберігається і понині.

Найдавніший список ікони знаходиться в Ватопедському монастирі на Афоні.

Дата святкування: 7 (20) листопада.

Ікона Божої Матері «Невипивана чаша»

Ікона Божої Матері «Невипивана чаша»

Ікона Божої Матері «Невипивана чаша»

Історія явища цієї ікони пов'язана з життям одного відставного солдата Тульської губернії, який безпробудно пив і не міг кинути, незважаючи на прийшло на нього злидні і хвороби. Від пияцтва у нього навіть віднялися ноги, але він продовжував пити.

Ця історія трапилася в 1878 році. Одного разу цей опустився людина побачив сон, в якому йому з'явився старець, що звелів відслужити молебень перед іконою Божої Матері «Невипивана чаша» в Серпухові, у Владичному монастирі.

Не відразу пішов в монастир ця людина: і грошей немає, і ноги не ходять. Але сон повторився ще 2 рази, тоді вже поповз він в монастир на четвереньках. У монастирі ніхто не знав ікони «Невипивана чаша» і не міг підказати, перед якою іконою служити молебень. Хтось припустив, що це мова йде про ікону із зображенням Чаші, що висіла в проході з соборного храму в ризницю. На зворотному боці ікони дійсно виявили напис: "Невипивана Чаша"!

Образ перенесли в храм, і перед ним було звершено молебень. З Серпухова колишній п'яниця повернувся зовсім здоровим. Він отримав не тільки зцілення хворих ніг, - він перестав відчувати тягу до вина.

Він отримав не тільки зцілення хворих ніг, - він перестав відчувати тягу до вина

Образ Божої Матері «Невипивана Чаша»

Звістка про чудесну ікону миттєво поширилася, і до новознайденої образу стали приїжджати натовпу людей з міста Серпухова, а потім і з усією Русі, щоб просити зцілення від недуги пияцтва.

В церкви засвідчено безліч чудесних зцілень. Так, наприклад, вся ікона, що знаходиться під Владичному монастирі обвішана золотими прикрасами - в знак подяки за виконані прохання. За давньою традицією згодом з цих дарів ікон виготовлялися дорогоцінні оклади.

Сьогодні ікона перебуватиме в Серпуховском Висоцькому монастирі.

Дата святкування: 5 (18) травня.

Ікона Божої Матері «Розчулення Дивеевская»

Ікона Божої Матері «Розчулення Дивеевская»

Ікона Божої Матері «Умиління Дивеевская»

Дана ікона є дуже близьким повторенням келейного образу преподобного Серафима Саровського «Розчулення Дивеевская», про який розповідається в житії святого. Єлеєм від лампади, що горіла перед цією іконою, Преподобний Серафим помазував хворих, які отримували після помазання зцілення.

Старець називав цей образ «Всіх радощів Радість». Він дуже шанував цю ікону, перед нею на колінах в молитві він і помер.

Він дуже шанував цю ікону, перед нею на колінах в молитві він і помер

Образ Божої Матері «Умиління» позолота з фіанітами

Пресвята Діва зображена на іконі без Немовляти зі складеними на грудях руками і похиленою головою. Цей образ являє собою частину композиції Благовіщення, коли Пречиста Діва Марія зі смиренням приймає звістку від Бога про народження у Неї Сина Божого: «Се раба Господня, нехай буде мені за словом твоїм».

Цей образ вчить нас зі смиренням приймати волю Божу.

Зараз ікона Божої Матері «Умиління», що належала батюшці Серафиму, перебуває в московській Патріаршій резиденції в Чистому провулку. Раз на рік - в свято Похвали Пресвятої Богородиці (в суботу п'ятого тижня Великого Посту) - вона виноситься на загальне поклоніння в Патріарший Богоявленський собор в Москві.

Дата святкування: 19 липня (1 серпня), 28 липня (10 серпня).

Ікона Божої Матері «Всецариця»


Ікона Божої Матері «Всецариця»


Чудотворна ікона Божої Матері, іменована "Всецариця" (по-грецьки - "Пантанаса") знаходиться на Святій Горі Афон в Греції в соборному храмі Ватопедської обителі, зліва від царських врат.

Ця ікона, невелика за розмірами, написана в XVII столітті. На іконі зображено Пречиста Діва в багряному вбранні, що сидить на царському троні. На руках Її - Богонемовля з сувоєм в лівій руці і з благословляючою правицею. Правою рукою Богородиця вказує на Свого Королівського Сина як на Спасителя всіх людей. На задньому плані - два ангели, які з благоговінням осіняють крилами Пречисту Діву.

На задньому плані - два ангели, які з благоговінням осіняють крилами Пречисту Діву

Образ Божої Матері «Всецариця»

Ікона була принесена сюди в XX столітті старцем Йосифом з Нового Скиту, і перший запис про чудеса від ікони була зроблена за свідченням самого старця Йосипа. Одного разу юнак з Кіпру зайшов до храму. Коли він підійшов до ікони, особа Богородиці раптом засяяло, і якась невидима сила відкинула молодої людини на землю. Оговтавшись, він в страх і трепет, зі сльозами покаявся старцям в тому, що займався чаклунством і прийшов в монастир, щоб перевірити свою силу на святих іконах. Так Пресвята Богородиця відвернула юнака від нечестя і наставила його на шлях покаяння. Після цього він став православним християнином і залишився на Афоні.

Чудотворний образ Божої Матері «Всецариця» шанується як на Афоні, так і далеко за його межами. У наш час за молитвами перед чудотворним образом «Всецариці» багато хто став отримувати зцілення від такої страшної хвороби, як рак. До початку 21 століття було зібрано сотні тисяч свідчень з усього світу про зцілення від раку заступництвом Божої Матері після молитов перед цим Її чином.

У 1997 році один зі списків ікони було пожертвувано в московський Новоспасский монастир. Цей список шанується як чудотворний і мироточивий. По вірі людей, що моляться перед цією іконою, Господь зцілює від ракових пухлин та інших хвороб. Такі зцілення були підтверджені медичним оглядом.

Літописи зцілень за молитвами перед іконою постійно поповнюється все новими і новими свідченнями чудесної допомоги тим, хто вже і не сподівався отримати її від земних лікарів. Вдячні люди залишають в книзі свої історії, несуть всілякі дари святині.

Дата святкування: 18 (31) серпня.

Ікона Божої Матері «Троєручиця»

Ікона Божої Матері «Троєручиця»

Ікона Божої Матері «Троєручиця»

Історія ікони сходить до VII-VIII століть, коли в завойованій арабами Сирії жив преподобний Іоанн Дамаскін (Дамаський). За походженням він був сирийцем, і мирське ім'я його було Мансур. Він походив зі знатного роду і служив в адміністрації арабського халіфату - був першим радником халіфа. Переказ, зафіксоване в IX столітті, передає наступну історію.

Коли в Візантії (за імператора Лева III) почалися гоніння на ікони, Мансур (майбутній Іоанн Дамаський) став складати послання на захист ікон і посилати їх до Візантії. Вони швидко поширювалися по всьому християнському світу.

Розгніваний Візантійський імператор Лев хотів припинити діяльність з Дамаску письменника і для цього придумав обмовити його перед халіфом. У той час між халіфатом і Візантією діяв мирний договір, і ось придворні писарі написали від імені Дамаскіна лист, в якому він нібито закликає Візантійського імператора напасти на Дамаск. Брехливе лист Лев III переслав халіфа разом із запевненнями у дружбі. Халіф повірив, розгнівався на свого міністра і наказав відрубати йому праву руку, нібито писала «зрадницьке лист». Руку відрубали і повісили на ринку, на загальний огляд.

Обмовлений Іоанн упросив халіфа віддати йому руку, приклав її до рани і став молитися до Богородиці перед Її іконою, просячи явити чудо щоб засоромити іконоборців. Після довгої молитви рука приросла. Побачивши таке безсумнівне чудо, халіф визнав непорочність свого міністра і хотів нагородити його. Але той просив відпустити його в монастир, де незабаром і прийняв постриг з ім'ям Іоанн. Сюди ж він приніс ікону Божої Матері, посланий йому зцілення. На згадку про диво він прикріпив до ікони зображення правої руки, відлита зі срібла. І до сих пір в різних куточках християнського світу існує звичай в знак подяки підвішувати до ікони мініатюру у вигляді вздоровлений органу.

Ікона, з тих пір звана «Троєручиця», зберігається в Хіландарського Афонському монастирі і вважається саме тієї самої, перед якою молився святий Іоанн.

Списки з чудотворною Хіландарського ікони множилися і поширювалися. Але копіювання не завжди було точним. І через деякий час з'явилися списки, на яких срібна накладна рука стала зображуватися як жива. Цей варіант також поширився в багатьох копіях.

«Троєручиця» здавна шанували і в Росії, де перебуває чимало чудотворних списків з первоявленіямі образу. У 1661 році Хілендарського ченці прислали один такий список в дар Новоєрусалимський монастир. З нього в 1716 році був знятий інший список, з тих пір перебуває в московському храмі Успіння в Гончарах (Болгарське подвір'я). З заступництвом цієї святині пов'язують те, що цей храм ніколи, навіть за часів наілютейшіх гонінь на віру, не закривався і зберіг всі свої дзвони.

Дата святкування: 28 червня (11 липня).

Ікона Божої Матері «Пом'якшення злих сердець»

Ікона Божої Матері «Пом'якшення злих сердець»

Ікона Божої Матері «Пом'якшення злих сердець»

Цю ікону називають ще «Симеоново проречена».

Як оповідає євангеліст Лука, праведному старцю Симеону було відкрито Святим Духом, що не помре він до тих пір, поки не побачить народженого від Діви Месію-Христа, Який прийшов у світ.

І ось, коли на сороковий день після народження Марія і Йосип принесли Дитятко Ісуса в Єрусалимський храм, туди «за натхненням згори» прийшов і Симеон. Він прийняв Немовля на руки (звідки і прізвисько його Богоприємець) і вимовив знамениті слова, відомі як Молитва святого Симеона: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм із миром ...»

Після цього старець благословив святого Йосифа і Марію і звернувся до Неї з тим самим Симеоновим проречена: «Ось призначений Цей багатьом на падіння й на повстання багатьох в Ізраїлі і на знак сперечання, і Тобі меч душу прошиє самій». Подібно до того, як Христа пронижуть цвяхами і списом, так і душу Пречистої вразить якесь «зброя» печалі та сердечного болю, коли побачить Вона страждання Сина.

Все вдаються до ікони з щирою молитвою відчувають, що при пом'якшенні серця полегшуються страждання душевні і тілесні, і коли моляться вони перед цим образом навіть за недругів, тоді пом'якшуються їх ворожі почуття, поступаючись місцем милосердя.

Молитва перед цією іконою захищає і від нашого власного гніву й роздратування, і від чужої нетерпимості. Перед цим образом Богородиці віруючі просять захисту в разі, якщо спалахує будь-яка ворожнеча - в сім'ї або в суспільстві. До ікони вдаються під час воєн з проханням до Богородиці захистити від нападу.

Пречиста «пом'якшення злих сердець» пишеться з встромленій в ЇЇ серце мечами - по три праворуч и ліворуч, один знизу. Число «сім» в Святому Письмі зазвичай означає повноту, надмірність чого-небудь, а в даному випадку - повноту і безмежність того горя, печалі і «хвороби серцевої», яких зазнала Богородиця під час Її земного життя.

Дуже близький до «Пом'якшення злих сердець» і інший чудотворний образ - ікона Божої Матері «Семистрільна». Різниця між ними лише в тому, що на «Семистрільна» мечі пишуться інакше - три з правого боку Пречистої і чотири з лівої.

Дата святкування: 13 (26) серпня.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация