Найвідоміші алмази і діаманти: Кохинор, Кохінур, Koh-I-Noor, Кох-І-Нір, Кох-і-Нур

Найвідоміші алмази і діаманти. Імена та опис, історія походження, легенди і факти, власники, місцезнаходження в наш час.

Алмаз Кохинор, Кохінур, Koh-I-Noor, Кох-І-Нір, Кох-і-Нур 600 карат.

Двадцять століть алмаз Кох-і-Нур несе з собою кров і славу. Кохинор - єдиний камінь, який ніколи не продавався за гроші.

Кох-і-нор - на мові фарсі означає «Гора світла».

Koh-I-Noor знайшли в 56 році д.н.е в Індії. Саме раніше згадка про алмаз Кохинор зустрічається в XII столітті, першими його власниками вважаються Викрамадитья, древнеиндийский герой, потім кілька століть - раджі роду Мальви.

За індійському переказу, дочка погонича слонів підібрала знайденого біля річки Ямуна немовляти з палаючим в лобі алмазом. За п'ятиріччя видобутку дорогоцінних кристалів в копальнях Голконди відрізняти алмази від інших вміли навіть діти.

Чиста вага алмаза Кохінур склав 600 карат, а немовля виявилося Карной - сином бога сонця, його доставили до двору, а камінь помістили на статуї бога Шиви - на місце третього ока, що несе прояснення.

Сімейний переказ раджей наголошувала, що алмаз Кохинор потрібно берегти всяку ціну - якщо дорогоцінний кристал перейде до іншого власника, колишніх чекає рабство.

В 1304 володіння Мальви були завойовані і розграбовані, після того, як султан Алладін з роду Кхілі обманом отримав алмаз Koh-I-Noor і відвіз його в Делі. Більше 300 років алмаз Кох-і-нор належав завойовникам з півночі, правителям імперії Великих Моголів, які встановили в Індії панування.

Один з них, хан Джехан, наказав прикрасити алмазом Кохінур свій «Павлиний трон» - розкішна споруда з фігурами двох павичів з золота. Оперення і пишні хвости птахів сплетені з золотою та срібною дроту з дорогоцінними каменями, їх очі імітували діаманти.

Діамант Кохинор, огранений до 186,1 карат помістили над головою хана, між царственими птахами. (За іншою версією, діаманти Орлов і Кохинор прикрашали очі птахів в легендарному павичі троні. На думку експертів, ці обидва алмаза - частини Великого Могола, зниклого безвісти при загадкових обставинах).

Великі Моголи вірили, що їх влада зберігає ця реліквія - діамант Koh-I-Noor. Ауранг-Зеб, син Джахана, зробив переворот, убив всіх своїх братів, але батькові залишив життя, злякавшись помсти алмазу. Бунтівник заточив батька в підземеллі разом з царськими скарбами, де той провів сім років і помер на руках дочки, притиснувши до себе діамант Кохінор.

Ще два століття після цієї історії Великі Моголи зберігали діамант Кох-і-Нур як свій талісман, але криваві події з його участю тривали ...

В 1526 діамант Кохінур виявили серед скарбів засновника династії Великих Моголів - Бабура.

У 1739 році в період правління шаха Мухаммеда на Індію напав правитель Персії Надир-Шах і розграбував Делі. Переможений Мухаммед зумів заховати діамант Кохінор в складках свого тюрбана, але Надир-шах дізнався від наложниці, де той приховав дорогоцінний кристал. За традицією переможець влаштував на честь поваленого шаха розкішний бенкет, на якому колишні вороги в знак миру повинні були обмінятися своїми тюрбанами.

Так хитрістю Надир-шах отримав діамант Кох-і-нор, до того моменту він мав ще діамантом «Деріанур» і алмазом «Шах» . Надир обожнював свої скарби, і коли Дарьянур викрали, шах затьмарився розумом від страху втратити інших.

У 1747 році збожеволілого Надир-шаха вбила його власна варта. Його син Рох (Рух) вирішив надійно заховати діамант Koh-I-Noor, коли стався державний переворот. Повстанці на чолі в Ага-Мохаммедом піддали його жорстоким випробуванням - викололи очі, морили голодом і спрагою.

Змучений до напівсмерті Рух віддав узурпатора знамениті на весь Середній Схід коштовності Надир-шаха. Незабаром претенденти на шахський трон найняли вбивцю, і правління тирана Ага-Мохаммеда закінчилося.

Ті, в чиї руки потрапляв діамант Кохінор, намагалися утримати його всіма силами дві тисячі років. Діамант Кохінур багато разів міняв власників, побував у сикхів і афганців. На початку XIX століття черговий власник раджа Сінгх добровільно вирішив розлучитися з діамантом Кох-і-нор, подарувавши його храму, але помер раніше, ніж встиг це зробити.

У 1849 році англійці увірвалися в Лахор і захопили Індію. На цьому кривава історія Кохинор припинилася. Під надійним вартою на борту "Медеї" діамант Кох-і-нур відправили в Лондон, де піднесли королеві Вікторії з нагоди 250-ї дати з зародження Ост-Індської компанії.

У 1851 році в Кришталевому Палаці на Всесвітній виставці англійці побачили діамант Кохінор з багатющою історією, але були розчаровані. Через особливості не дуже вмілої індійського ограновування блиск його граней був тьмяним. Королева звернулася до компанії Багаття в Амстердамі і наказала відомому майстрові огранщика Воорзангера облагородити цю «Гору світла».

Переогранки зменшила діамант Кохінур до 108,93 карат і прославила на весь світ. Чарівний камінь ознаменував вікторіанську епоху - вже в XX столітті діамант Кохінор прикрасив малу Королівську корону Великобританії.

І зараз Королівська державна корона прикрашена діамантом «Кохинор»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация