Напад на аеропорт Стамбула: як це було

  1. Що сталося?
  2. підозрювані
  3. небезпечна ескалація

Media playback is unsupported on your device

Момент вибуху в аеропорту Ататюрка в Стамбулі

У Туреччині пройшов день жалоби за загиблими в результаті стрілянини і вибухів в міжнародному аеропорту імені Ататюрка в Стамбулі. Напад забрав життя 42 осіб, в тому числі 13 іноземців.

Троє озброєних зловмисників почали стрілянину біля входу в термінал аеропорту у вівторок пізно ввечері. Після того, як поліція відкрила вогонь у відповідь, вони підірвали себе.

За повідомленнями влади, 239 осіб отримали поранення, в тому числі один росіянин. 41 людина перебуває в реанімації.

Поки ніхто не взяв на себе відповідальність за напад.

Прем'єр-міністр Біна Йилдирим заявив, що попередні дані вказують на екстремістське угрупування "Ісламська держава", заборонену у багатьох країнах, в тому числі Великобританії та Росії.

Глава ЦРУ Джон Бреннан також повідомив, що напад "має відмінні риси" джихадистської угруповання.

Це одне з найбільш кривавих подібних нападів, скоєних в Туреччині в останні місяці, і президент країни Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що ця трагедія повинна стати поворотним пунктом в міжнародній боротьбі з тероризмом.

Пізніше він також сказав, що Туреччина, хоч і є метою "найбільш жорстоких терористичних угруповань", врешті-решт переможе тероризм.

За його словами, нападники були «не мусульманами".

Що сталося?

Турецькі слідчі вивчають відеозапис камер зовнішнього спостереження аеропорту, намагаючись відновити картину події.

"Це схоже на збирання головоломки. Слідчі збирають воєдино розрізнені кадри відеозйомки і опитують свідків", - розповів агентству Ассошіейтед прес неназваний турецька чиновник.

Image caption Коли пролунала стрілянина, перелякані пасажири намагалися втекти і ховатися

За даними слідства, троє зловмисників під'їхали до аеропорту на таксі. Напад стався у вівторок , Приблизно о 21:50 за місцевим часом.

За повідомленнями ЗМІ з посиланням на владу, один з нападників підірвав себе на вулиці перед входом в термінал, два інших відкрили вогонь поруч з пунктом огляду багажу.

Влада також припускали, що вони були іноземними громадянами, проте поки офіційно це не підтверджено.

Свідки розповідають, що один з нападників відкрив стрілянину з автоматичної зброї, перебуваючи в залі вильоту. Перелякані пасажири намагалися втекти і ховатися.

Як повідомляється, нападник був поранений, коли бігав по залу серед розбігалися пасажирів. Очевидно, в нього вистрілив поліцейський або співробітник служби безпеки. Поранений зловмисник підбіг до виходу і підірвав себе.

Інший нападник піднявся вище поверхом, де знаходиться зал вильоту міжнародних авіаліній, він також був поранений поліцейським і після цього підірвав себе.

ил одягнений у все чорне"

На оприлюднених в соцмережах відеокадрах камер зовнішнього спостереження відображено момент одного з вибухів: величезна вогняна куля і розбігаються в жаху пасажири.

На іншому відео можна спостерігати, як один з нападників падає, отримавши поранення після пострілу співробітника служби безпеки, і приблизно через 20 секунд підриває себе.

Image caption Напад стався у вівторок, близько 21:50 за місцевим часом

77-річний турист з Південної Африки Пол Рус, який повертався додому з поїздки в Туреччину, розповів агентству Рейтер, як один з нападників, який перебував в 50 метрах від нього в залі вильоту, без розбору стріляв по пасажирах.

"Він був одягнений у все чорне. Його особа не було приховано маскою ... Ми сховалися за прилавком, але я встав і спостерігав за ним. Незабаром прогриміли два вибухи. До цього моменту він перестав стріляти", - розповідає Пол Рус.

"Він повернувся і пішов у напрямку до нас. Він тримав зброю під курткою, - продовжує Пол Рус. - Він тривожно озирався, перевіряючи, чи не має наміру хтось його зупинити, ступив на ескалатор і спустився вниз ... Ми знову почули постріли , а потім ще один вибух. І на цьому все закінчилося ".

Серед поранених виявився росіянин Олександр Лубнін, чекав вильоту в Москву.

"Перше, що ми почули, - це звук, що нагадує б'ється скло. Через кілька секунд був ще один хлопок. Люди почали рухатися в бік виходу з аеропорту. Ми з дружиною пішли вліво, в іншу сторону", - розповів Лубнін російським журналістам .

Image caption Турецькі власті підозрюють в цьому злочині бойовиків екстремістського угруповання "Ісламська держава"

За словами Олександра, біля інформаційних стендів турецьких авіаліній вони побачили людину, того, хто стріляв, не цілячись, в їх сторону.

"Я побачив, що біжить по аеропорту людини в чорному одязі. Він стріляв в різні боки на бігу буквально. Довелося штовхнути дружину вперед, щоб вона змогла сховатися за відкритими дверима одного з кіосків. Тоді мене і ранили в ногу. Я відчув біль, але мені вдалося відповзти на безпечну відстань ", - додав він.

Подружжя поповзом вибралися з будівлі аеропорту і зловили випадкову машину, водій якої доставив їх до лікарні.

Як повідомляють російські інформагентства, Олександр Лубнін знаходиться в одній зі стамбульських клінік, його стан стабільний.

підозрювані

Турецька влада заявила, що характер нападу вказує на можливу причетність бойовиків забороненої в Росії і ряді інших країн екстремістського угрупування "Ісламська держава", проте визнають, що розслідування лише почалося, і поки рано робити якісь висновки.

"Ісламська держава" тим часом опублікувало заяву, в якій заперечує свою причетність до події.

Image caption На наступний день після нападу пасажирів охороняє озброєна поліція

Американська влада заявила, що напад на аеропорт Стамбула більше схоже на дії "Ісламської держави", ніж на акцію курдських бойовиків.

Курдські екстремісти також зробили в останні місяці кілька нападів в Туреччині, але зазвичай їх цілями є урядові установи, військові і держчиновники.

Експерти вказують, що за своїм характером напад більше нагадує те, що сталося 22 березня 2016 року в аеропорту Брюсселя .

небезпечна ескалація

Аеропорт імені Ататюрка є 11-м за обсягом пасажиропотоку в світі, причому цей показник постійно зростає, так як Стамбул грає роль основного моста між Європою та Азією.

Агентство Dogan повідомило, що, коли стався напад, в аеропорт прибув літак, на борту якого перебував прем'єр-міністр Албанії Еді Рама, що здійснював офіційний візит до Туреччини. Ніхто з албанської делегації не постраждав.

Image caption Аеропорт імені Ататюрка - один з найбільших в Європі

Тож не дивно, що масштаб і місце трагедії надзвичайно стривожили турецька влада, нездатні ефективно контролювати кордон з Сирією, через яку в країну можуть з легкістю проникати озброєні екстремісти.

У турецьких ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що служби безпеки заздалегідь попереджали владу про можливість нападу на аеропорт.

Один з американських чиновників повідомив на умовах анонімності агентству Рейтер, що останнім часом спостерігалася помітна активізація пропаганди і шифрованих переговорів джихадистів ІГ в даркнета - закритої для більшості користувачів частині всесвітньої мережі.

Американські експерти інтерпретують цю активність як спробу ІГ надихнути своїх прихильників на нові напади, щоб компенсувати пропагандистський шкоди від втрати частини територій, захоплених "Ісламським державою".

Як повідомляє оглядач Бі-бі-сі з питань безпеки Френк Гарднер, бойовики "Ісламського держави" здійснюють напади в Туреччині , Тому що вважають її уряд антиісламським і занадто близьким до НАТО і західним союзникам.

Невдоволення ІГ викликають і спроби турецької влади ліквідувати мережу осередків "Ісламської держави" на території країни.

Що сталося?
Що сталося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация