Направлення працівника у відрядження за кордон

  1. Видача грошового авансу в іноземній валюті
  2. Отримання в банку готівкової іноземної валюти для видачі авансу на відрядження
Направлення працівника у відрядження за кордон

Направлення працівника у відрядження за кордон здійснюється на підставі розпорядження керівника підприємства. При цьому оформляється наступний пакет документів:

  • наказ про направлення у відрядження за кордон, що містить наступну інформацію:
  • прізвище, ім'я, по батькові та посада командируемого особи;
  • пункт призначення;
  • назва підприємства, куди відряджається працівник;
  • мета і термін відрядження;
  • кошторис витрат, що містить калькуляцію сум передбачуваних витрат на відрядження з урахуванням витрат на проїзд, найм житла та добових;
  • завдання на відрядження, в якому вказуються мета поїздки, термін, умови перебування за кордоном. Звертаємо увагу, що в разі поїздки на запрошення до завдання додається його копія з перекладом (див. Також листи Мінфіну від 17.05.2010 р № 31-26030-12-27 / 11504 і від 24.02.2010 р № 31-26030- 13-10 / 4069).

Загальні вимоги до документального оформлення відряджень розглянуті в темі Вимоги до оформлення службових відряджень.

Як і при відрядженнях по Україні, порядок направлення працівників у відрядження за кордон небюджетним підприємством регулюється самостійно розробленими правилами, затвердженими керівником і діючими для всіх працівників при направленні їх у відрядження (див. Приблизний зразок Положення про відрядження).

Видача грошового авансу в іноземній валюті

Видача авансу на відрядження здійснюється відповідно до кошторису витрат:

  • готівковими коштами в валюті;
  • шляхом видачі корпоративної платіжної картки.

Якщо при відрядженні за кордон передбачається здійснення витрат на території України, то це повинно бути враховано при складанні кошторису витрат.

Таким чином, відряджений за кордон працівник повинен забезпечуватися авансом відповідно до наведених в кошторисі витратами:

  • в гривнях - для здійснення видатків за час проїзду по території України;
  • в іноземній валюті - для здійснення необхідних витрат за кордоном.

Аналогічної думки дотримується Мінфін у листі від 21.05.2014 р № 31-07250-06-29 / 12181.

Для забезпечення особи, яка відряджена валютними коштами підприємству необхідно мати:

  • відкритий в банку поточний рахунок в іноземній валюті;
  • касу в необхідної іноземній валюті.

В іншому випадку іноземною валютою працівника не забезпечити. У цьому випадку працівникові можна видати гривневу платіжну карту, порядок використання якої розглянуто в темі Особливості направлення працівника у відрядження за кордон із гривневою платіжною карткою.

При наявності валютного поточного рахунку порядок видачі авансу на відрядження готівковими коштами зводиться до наступного.

Розрахована в кошторисі витрат сума грошових коштів в іноземній валюті:

  • знімається з поточного рахунку в іноземній валюті (для цього в банк надається лист-розрахунок і кошторис витрат);
  • оприбутковується в касі підприємства;
  • видається особі, що з каси підприємства. Звертаємо увагу, що відряджена особа не має право отримати валюту безпосередньо в касі банку, а тільки через касу підприємства.

Якщо на поточному валютному рахунку немає необхідної суми грошових коштів в іноземній валюті, то попередньо відсутні кошти купуються на МВРУ (при цьому в банк подається, крім іншого, заява про покупку валюти).

Звертаємо увагу, що в обмінному пункті валюту купити не можна, оскільки відповідно до ст. 6 Декрету КМУ від 19.02.93 р № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет) торгівля іноземною валютою на території України резидентами і нерезидентами - юридичними особами здійснюється виключно на МВРУ через уповноважені банки та інші фінансові установи , які отримали відповідну ліцензію НБУ (див. також лист НБУ від 16.08.2004 р № 46-009 / 285-8297).

Отримання в банку готівкової іноземної валюти для видачі авансу на відрядження

Порядок отримання готівкових грошових коштів в іноземній валюті з банківського рахунку встановлено главою 2 Правил використання готівкової іноземною валютою на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 р № 200 (далі - Правила № 200).

Так, згідно з п. 2.1 Правил № 200 резиденти - юридичні особи, фізичні особи - підприємці та іноземні представництва мають право використовувати з поточних рахунків готівкову іноземну валюту для забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також на представницькі витрати (організацію офіційних заходів за кордоном) .

Відповідно до п. 2.2 Правил № 200 банк здійснює видачу готівкової іноземної валюти з поточного рахунку юридичної особи - резидента або іноземного представництва на підставі:

  • заяви на видачу готівкових коштів;
  • доручення повноважному представнику на отримання іноземної валюти в касі уповноваженого банку;
  • листа-розрахунку, який містить прізвище, ім'я та по батькові особи, що виїжджає за кордон, а також розрахунок витрат.

При цьому п. 2.4 Правил № 200 встановлено обмеження, згідно з яким одному працівникові може бути видано іноземну валюту готівкою (або дорожніми чеками) на загальну суму, що не перевищує норм вивезення іноземної валюти (дорожніх чеків), встановлених Інструкцією про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 р № 148 (далі - Інструкція № 148). Згідно п. 1 глави 2 цієї Інструкції фізична особа має право вивозити за межі України готівку грошові кошти в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.

При видачі готівкової валюти особі, що слід враховувати, що вона може видаватися виключно з каси підприємства.

Тобто відряджена особа не має права отримувати валюту безпосередньо в касі банку. На це також звертає увагу УКРІНФОРМ в Базі знань "ЗІР", категорія 109.19.

Нагадаємо, що згідно з п. 5 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р № 148 (далі - Положення № 148), суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, отриманих з банків. При цьому всі готівкові грошові кошти підлягають обов'язковому оприбуткуванню в касі підприємства (п. 11 розділу II Положення № 148). Без оприбуткування можна використовувати виключно грошові кошти, отримані з карткового рахунку із застосуванням електронного платіжного засобу (п. 20 розділу II Положення № 148).

Отримана готівкова іноземна валюта повинна бути використана виключно за цільовим призначенням (п. 8.14 Правил № 200).

Невикористаний залишок готівкової іноземної валюти підлягає зарахуванню безпосередньо на поточний рахунок в іноземній валюті протягом п'яти банківських днів з дня оприбуткування в касі підприємства (п. 8.4 Правил № 200).

<...>

Джерело: Аверс-Бухгалтерія - не забудьте оформити передплату на улюблене видання!

Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку

Направлення працівника у відрядження за кордон оновлено: автором: admin

Направлення працівника у відрядження за кордон

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация