Нариси історії Алмати | Lyakhov.KZ - Велика енциклопедія Казнет

  1. ГОЛОВНИЙ КОРПУС АКАДЕМІЇ НАУК РК

Пам'ятки історії та культури

ГОЛОВНИЙ КОРПУС АКАДЕМІЇ НАУК РК

Історична довідка про архітектурний комплекс

дание Академії наук Казахської РСР, побудоване в 1948-57 рр., є пам'ятником архітектури. Занесено в «Державний список пам'яток історії та культури Казахської РСР республіканського значення» (Постанова Ради Міністрів КазССР від 26 січня 1982 р №38) і знаходиться під охороною держави.

Комплекс будівель НАН РК розташований в м.Алмати, за адресою вул. Шевченко, 28 і займає квадрат вулиць Шевченка-Курмангази-Кунаева-Пушкіна із земельною ділянкою площею 3,0906 га. В даний час в комплексі будівель функціонують Центральна наукова бібліотека МОіН РК, 18 науково-дослідних організацій і 3 організації освітніх програм.

Комплекс будівель Академії наук Казахської РСР - це грандіозний архітектурний ансамбль, який був початий в 1948 і побудований в 1957 році. Виняткова заслуга зведення головного штабу науки республіки належить першому президенту АН Каниш Імантаевіч Сатпаєва. К. І. Сатпаєв займався розробкою і формулюванням основних положень розвитку Академії в цілому і окремих її наукових установ в майбутньому, зокрема, питанням територіального розміщення всього комплексу. Каниш Імантаевіч припускав, щоб будівля Академії відображало велич людської думки, масштабність завдань науки в республіці.

Генеральним проектувальником комплексу став видатний архітектор - корифей зодчества, фундаменталіст, академік Олексій Вікторович Щусєв, автор багатьох чудових споруд, зокрема Мавзолею В. І. Леніну в Москві. Керівником робочої групи з провідних архітекторів-проектувальників став відомий фахівець в цій області інженер А. І. Простаков. В якості робочої сили в основному використовувалися полонені японці.

В архітектурі будівлі використані класичні мотиви і стилізовані елементи національного орнаменту. У східному крилі комплексу Академії наук розташований Музей природи. Він є одним з підрозділів Інституту зоології. Потрапити в музей можна через головний вхід Академії наук. Експозиція Музею відкриває багатовікову завісу часу і знайомить відвідувачів з таємничим світом палеонтології і зоології.

У правому крилі будівлі розмістилася Центральна наукова бібліотека з 5,3 млн. Фондом од. зберігання, що займає два павільйони комплексу з типовими приміщеннями-книгосховищами.

У 60-70 роки минулого століття були здійснені подальші роботи по формуванню архітектурного ансамблю. Площа Академії наук народжена єдністю архітектурного і пластичного рішення, завдяки спорудженню восьмиметрового пам'ятника Чокану Валиханова, казахському вченому-етнографу дев'ятнадцятого століття. Відлита з бронзи постать, що височіє на постаменті з чорного габро, фонтани, будівлі інститутів хімії, металургії і збагачення утворюють прекрасний архітектурний ансамбль. У сквері на схід від Академії наук у вулиці Пушкіна знаходиться цікавий фонтан «Східний календар», споруджений в 1979 році. Алегоричні фігури, відлиті з бронзи, відображають персонажі східного календаря.

У 1981 році до будівлі Академії наук прибудований корпус з південного боку «Будинок вчених». Комплекс будівель є зразком цивільної архітектури.

Планувально будівля Академії розбито на 11 павільйонів, в 9 з яких розміщуються службові та робочі приміщення інститутів, Центральної наукової бібліотеки. У третьому павільйоні розміщуються центральний вестибюль, гардероби, конференц-зал та інші приміщення загального користування.

© Без вказівки АВТОРА
Опубліковано на сайті Центральної наукової бібліотеки МОіН РК


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация