Народи Азії: культура і традиції

  1. Народи Центральної Азії
  2. Народи Західної Азії
  3. Народи Південної Азії
  4. Народи Південно-Східної Азії
  5. Народи Східної Азії

Азія є найбільшою частиною світу за площею і чисельністю населення Азія є найбільшою частиною світу за площею і чисельністю населення. На її території проживає понад 4 мільярди чоловік, ця сума залишає близько 60% від усього населення нашої планети. Межі Азії вміщають в себе безліч держав, тому населення тут найрізноманітніше. Кожен народ має свою історію і культурну спадщину, яке в сукупності з іншими створює багатий колорит для цієї частини світу.

Щоб краще вивчити Азію, дізнатися традиції і звичаї інших народів, ми розберемо поетапно населення, розділяючи його на п'ять географічних областей.

Народи Центральної Азії

Народи Центральної Азії

(Народи Далекого Сходу в національних костюмах)

Територія Центральної Азії (або Середньої Азії) не мала до сприятливого ведення сільського господарства, тому тут переважає представником етносу стали степові кочівники.

Перші, хто задумався про створення держави кочівників, стали скіфи. Скіфи були древнім іраномовних народом, який не мав писемності і володіє невідомою мовою (передбачається, що їх мова трансформувався в сучасний осетинський). Однак через роздробленість скіфам не вдалося створити потужну єдину імперію, тому перша держава для кочових народів організували хунни (древній народ, що мешкає на території Китаю).

Нарівні з ними на території Центральної Азії влаштувалися і інші народи - монголи, уйгури, басмалов і онгунти, народи тюркської мовної групи, карлуки. Примітною особливістю для народів Середньої Азії стало неприйняття китайських цінностей, більшість з них мали власну ідеологічну систему або примикали до чужих, а Китайська ідеологія так і не змогла перебратися за кордону Великої Китайської стіни.

Уже під час існування Радянського Союзу відбулися депортації в Середню Азію. Велика частина тих, кого депортують - чеченці, інгуші, татари, карачаївці, калмики. Під час війни в Азію відправляли німців і фінів.

Якщо говорити про культурну спадщину, то в середні віки народи Центральної Азії створили осередок Просвітництва. Тут розвивалася науково-дослідницька область, вивчалася медицина, розумілася астрологія, з'явилася велика кількість скульпторів, художників і архітекторів.

У ранні періоди народи схилялися до язичництва - робили жертвопринесення, молилися про захист, просили гарного врожаю і родючого грунту. Трохи пізніше населення прийняло інші віросповідання, наприклад, карлуки стали сповідувати іслам, а тибетці пішли в буддизм.

Народи Західної Азії

Народи Західної Азії

(Свято Навруз у Іракських Курдов)

Першими в Західній Азії (або Передньої Азії) держава створили шумери - древнє населення Південної Месопотамії, котрі володіли власною мовою і стояли біля витоків виникнення цивілізації Тигру і Євфрату. Разом з ним на території Передньої Азії жили семітські народи, які є предками арабів, мальтійців і євреїв. Великий вплив на формування сучасних народів зробило переселення тюркських народів із Середньої Азії, завдяки їм з'явилися турки, азербайджанці. Були присутні і кочові народи, наприклад, Аморе, що є нащадками праотця Сифа.

У Західній Азії переважає сільське господарство, а промислова складова полуічло розвиток лише при існуванні СРСР. У країнах Азії обробляю різні сільськогосподарські культури - садять пшеницю, вирощують яблука і виноград, розводять цитрусові і фініки, засаджують плантації тютюну і маку. Присутній і скотарство - розводять домашніх тварин для отримання молока. Вовни і м'яса, переважно - кіз, корів, овець, птахів. Через релігійних міркувань свиней на території Передньої Азії практично не розводять.

Якщо говорити про культурні цінності в рамках сімейних взаємин, то велика частина народів дотримується релігійних норм. Звичною справою є полігамія, однак на практиці в сучасному світі вона присутня лише у старовірів. Поширена традиція шлюбу з виплатою калиму, у кочівників існує заборона на створення шлюбу за межами племені.

У кочових народів розвинене усне творчість, що включає велику кількість фольклорних напрямів (казки, билини, повісті, оповідання про створення племен). Народна медицина представлена ​​комплексом з багаторічного лікування і використання природних ресурсів, мала частина народів привносить в медицину і магічні повір'я з усталеними забобонами.

Народи Південної Азії

Народи Південної Азії

(Сингальська танець, Шрі-Ланка)

До найдавнішого населенню Південної Азії належать ведди (корінне населення острова Шрі-Ланка) і андаманци (корінні жителі однойменних островів). Першу цивілізацію створюють дравиди, є населенням Південної Індії. Дравідів поділяли на північних, центральних і південних, кожна гілка класифікації поділялась на декілька народів. Північні дравиди - ораони, брагуи, Мальта; південні - телугу, таміли, каннара; центральні - пенго, придатні, койя. У 17 столітті в Південну Азію зграї приїжджати колонізатори, таким чином список народів поповнився англійцями, голландцями, французами і португальцями.

В даний час населення Південної Азії нараховує більше 200 народів, велика частина з них відносяться до нечисленних (до 10 тисяч чоловік). Більшість народів зайнято землеробством, менша частина проживає в містах, вкладаючи сили в промисловість і сферу обслуговування. Деякі племінні групи і зовсім займаються примітивним виробляють господарством, в гірських місцевостях збереглися групи з відсталою формою культури і економіки.

Народи Південної Азії шанують багатовікові традиції, поширені етнічні твори - їх читають, ставлять спектаклі, декларують перед публікою. Популярністю користуються лялькові театри. Більшість племен вірять в магію і переселення душ, виготовляють тотеми і амулети для захисту. Народна медицина в основному складається з магічних Увірування і використання лікувальних трав, широко поширена практика йоги.

Народи Південно-Східної Азії

Народи Південно-Східної Азії

(Відвідування тайського монастиря)

Спочатку на території Південно-Східної Азії жили батаки, ніасцев і ментавейци, але переселенці змішалися з древнім населенням, несучи нові народи. Пізніше утворилася і друга хвиля поселенців, що принесла в список етносів малайців і яванцев. В Таїланд ще до початку нашої ери переселилися народи тайської мовної групи - сіамці (тайці) і лао. На території В'єтнаму проживали в'є, тями.

Основні групи народів, які проживають в Південно-Східній Азії: філіппінці, малайці, тайці, в'є, індонезійці, Пуна, кубу.

Раніше головним заняттям населення Південно-Східної Азії було плужнеземлеробство з вирощуванням рису, зараз все більше народів віддає перевагу розвитку сучасних галузей господарства і промисловості.

На сімейні відносини сильно вплинула релігійна складова, з ісламом на цю територію прийшла полігамія. Багато племена довгий час зберігали традиції родових общин, але зараз більша частина віддала перевагу звичним моногамним шлюбів.

Культурна спадщина тут широко розвинене в театральних постановках: театр ляльок, тіней, жестів, маріонеток, загримованих акторів. Успіхом користуються: балет, п'єси на етнічну тему, постановки за мотивами індійських творів.

Релігія різна - від ісламу до буддизму, деякі племена досі зберігають залишки індуїстських вірувань з вірою в стихію, переселення душ і богів. Раніше навіть відбувалися жертвоприношення з використанням магічних заклинань.

Народи Східної Азії

Народи Східної Азії

(Свято Дракона на вулицях Китаю)

Найбільшим народом Східної Азії є хань (або китайці), також присутні корейці, тибетці, японські народи, тайські народи. Найчисленнішими народами є китайці, японці і корейці.

У більшості країн поширені землеробство, тваринництво і гірничодобувна промисловість. Деякі народи займаються виробництвом тканин і машинобудуванням.

Культурна спадщина сформувалося під впливом релігійних навчань, на території Східної Азії найпоширенішими є буддизм, конфуціанство і синтоїзм, а менш поширена релігія - християнство.

Відмінною особливістю культурної спадщини в Східній Азії є міфологія, багато міфів відображають становлення древніх цивілізацій, колишні звичаї, освіту племен, походження народних груп. Ще оной особливістю є тривале існування писемності, яка зародилася на початку 2 тисячоліття до н.е. Найдавнішою системою була иероглифика, яка до сих пір існує в Китаї і Японії, переживши деякі видозміни.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация