Народна музика - не гість, а саме життя

Новий Арт Театр, Арт-центр «Сіль» і видавництво «Никея» раді представити новий музичний фестиваль ARTODOXA. Один з організаторів, Костянтин Бенедиктом, розповів про ідею створення фестивалю. «Ми хочемо представити музикантів, світ яких сформований Христом, які занурені в цю культуру, культуру найглибшу і вільну».

фестиваль ARTODOXA покликаний сприяти діалогу Церкви і сучасного мистецтва. У другий понеділок кожного місяця концерти фестивалю проходять на сцені Нового Арт Театру. Першим концертом став виступ квартету «Жили-були».

Ми поговорили з Сергієм Старостіним і Таїсією Краснопевцева про їх творчості і вірі, про те, навіщо потрібна сучасній людині музика і мистецтво в цілому Ми поговорили з Сергієм Старостіним і Таїсією Краснопевцева про їх творчості і вірі, про те, навіщо потрібна сучасній людині музика і мистецтво в цілому. Сергій Старостін - співак, фольклорист, ключова фігура в світі російської етнічної музики. Сергій - номінант на премію World Music-2003 від BBC. Таїсія Краснопевцева - солістка квартету «Жили-були».

- Перший традиційне запитання, але без нього ніяк не можна - чому народна музика? Чому Ви, людина з консерваторською освітою, звернулися до народної музики?

Сергій: Коли я зіткнувся з істинною народною музикою, мою свідомість перевернулося. Реальні сільські виконавці просто взяли і заспівали пісню, дивно було не те, що вони заспівали пісню. А дивно було те вплив: місце, час, ситуація, люди і я, молодий і вже амбітний музикант. А вони просто взяли і заспівали щось просте, ліричний, з якоюсь звичайною історією взаємин, любові. І це проникло в саму суть, змусило мене так переживати, так вібрувати, як жодна музика, з якою я до того часу стикався. І я зрозумів, що за цими не надто гладкими звуковими поєднаннями, за цим не абсолютно бездоганним виконанням стоїть щось більше, ніж музика.

- Ви можете спробувати словами сформулювати, що це - щось більше?

Сергій: Щось більше? Я з роками виводжу народну музику зі сфери музичних напрямків. Мені здається, що це навіть не стільки музичний напрям, скільки певний спосіб існування: єдність буття людини і пісні. Ось він живе, трудиться, відправляє обряди, заводить сім'ю, - і разом з цим живе музика, яка йому вкрай важлива. Без неї він би просто не зміг циркулювати так в житті, здійснювати це спиралеобразное рух з року в рік. І народна музика прив'язана до річного колі і прив'язана до людського колі взаємин. Народна музика - це невід'ємна частина життя традиційного російського людини, як і будь-якого традиційного людини. Невід'ємна частина.

- А від виконавця, від Вас музика чогось вимагає? Вам довелося якось змінити власний спосіб життя, щоб відповідати тій музиці, яку Ви виконуєте?

Сергій: Звичайно. Мені багато довелося в житті змінити, щоб ця музика звучала чесно.

- Щоб не було стилізації?

Сергій: Стилізація - це те, що приходить або від нестачі смаку, або Сергій: Стилізація - це те, що приходить або від нестачі смаку, або   від надлишку розуму від надлишку розуму. Будь-яка стилізація від лукавого. І гірше для мене немає лайки, ніж «стилізація».

- Що Вам у своєму житті довелося змінити, щоб чесно виконувати народну музику?

Сергій: Допустити музику до свого нутра, відкрити всі можливі канали, душу свою відкрити. Це стало просто частиною мого життя, стало фундаментом поряд з вірою, звичайно, про яку теж слід сказати особливо.

- А як Ви прийшли до віри? Через творчість?

Сергій: Через дуже складні свої людські обставини ...

- Віра і творчість - Вам знайомий цей конфлікт?

Сергій: Як раз навпаки. Ніякого конфлікту не було. Більш того, в останні роки я займаюся як би реабілітацією народної пісні в очах церкви. Так, в нашій традиції існували деякі обряди, які, носили характер пріродопочітанія і висловлювали страх перед богами. Але я став аналізувати зміст текстів і намагатися зрозуміти відповідність цих текстів новозавітних мислення. І зрозумів, що здебільшого традиційні пісні - це звід заповідей народних, відповідний християнським заповідям.

Таїсія: Коли я свідомо прийшла до віри, я стала більше замислюватися над текстами, в моєму репертуарі стало більше піснею про життя душі, про людські відносини. У мене був недавно кумедний епізод. У Петербурзі я брала участь в концерті, присвяченому жіночу долю. Після концерту мені прийшов лист: «Спасибі Вам! Я думала, що я важко живу. Після Ваших пісень я зрозуміла, що буває гірше ». Тобто народні пісні відбивають якісь глибокі, а іноді і найгіркіші порухи людської душі.

- Чому сучасній людині іноді буває складно сприймати народну музику?

Сергій: Я можу пояснити це, як мені здається. Людство переживає технічний бум, і це спрощує життя, здавалося б, це повинно вивільнити простір у свідомості людини. Але куди він витрачає це вивільнився? Я не думаю, що на мистецтво. Тобто, перебуваючи в залежності від повсякденної праці і обов'язків, людина може їх подолати, якщо в ньому живе внутрішня культура. Народна пісня від нас пішла, бо наші голови зайняті іншим.

Народна музика народилася з потом людським, з його стражданнями, переживаннями, вона не гостя - вона природна складова цьому житті Народна музика народилася з потом людським, з його стражданнями, переживаннями, вона не гостя - вона природна складова цьому житті. Якось я запитав одну дивно талановиту сільську виконавицю: «Пісні по радіо хороші?» Вона каже: «Хороші». Я кажу: «А можна до життя їх застосувати?» «До життя? - вона задумалась ненадовго, - Так, ніяк ». Ось відповідь.

- Народна музика в умовах міста може жити?

Сергій: Ну, вона живе вашими молитвами, нашими стараннями.

Таїсія: Народна музика буде жити, якщо її виконавці будуть переживати її, не просто відтворювати, а переживати. Особисте переживання, безумовно, осучаснює стару пісню. Я часто помічала, що бабулечкі в селах просто і чесно співають, співають як живуть. Якщо ми будемо виконувати народні пісні як щось завчене, це буде нудно, не потрібно слухачам.

Сергій: Зараз народна пісня живе, знаходить свою аудиторію. У когось вона пробуджує добрі почуття, нове ставлення до себе, до своєї історії.

- Може бути, прагнення до якоїсь іншої життя, ніж та, яка зараз є?

Сергій: Я думаю, що так. Я терпіти не можу, коли народну пісню виставляють як декорації, як розваги. Навпаки. Вона повинна змушувати замислюватися, пробуджувати нове ставлення до своєї особистості, до свого оточення, батькам, предкам.

Таїсія: Народна музика повертає нас до того, хто ми і що ми. Я просто по собі можу сказати, що в 14 років я все закинула і сказала: «Мені це все не треба. Співайте самі ». Десь рік я так прожила і зрозуміла, що не можу більше, для мене це ... як дихати.

як дихати

Сучасному закостенілих людині мистецтво і народна музика дуже важливі, вони штовхають до пошуку, змушують замислюватися. Може бути, людині, який закорінений глибоко в церкві, це і не потрібно, але тим, хто ще тільки шукає, мистецтво необхідно.

Розмовляла Єлизавета Меркулова

Перший традиційне запитання, але без нього ніяк не можна - чому народна музика?
Чому Ви, людина з консерваторською освітою, звернулися до народної музики?
Ви можете спробувати словами сформулювати, що це - щось більше?
А від виконавця, від Вас музика чогось вимагає?
Вам довелося якось змінити власний спосіб життя, щоб відповідати тій музиці, яку Ви виконуєте?
Щоб не було стилізації?
Що Вам у своєму житті довелося змінити, щоб чесно виконувати народну музику?
А як Ви прийшли до віри?
Через творчість?
Віра і творчість - Вам знайомий цей конфлікт?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация