Народні свята: Купали

Купали, Іван Купала, Іванова ніч, Купальська ніч - ось він, один з головних свят слов'янського обрядового календаря.

Що ж ми знаємо про нього? Міським жителям в цьому сенсі зовсім складно, а ось сільські напевно можуть дещо розповісти про Купали. По крайней мере, один приклад з нашого зовсім недавньої подорожі в білоруське село цей факт підтвердив. минулі вихідні ми провели в садибі на Браславських озерах . Звичайно, види там чудові і ввечері ми вирішили просто прогулятися перед сном по селу. Назустріч до нас йшла жінка з великим букетом польових квітів. Зрівнявшись з нами, вона запитала, - «А ви йдете в поле трави збирати на Купалу? ». На наш негативну відповідь, вона розповіла, що на Купали в селі збирають польові трави і що зібрані саме в цей вечір вони мають особливу цілющу силу. Ми отримали в дар пару гілочок «Купали», саме так ця трава була названа, які треба було поставити в воду, щоб квіти на гілочці розпустилися. Загалом, стародавні свята в селі ще живі і це якось від цього стало тоді тепло і радісно;)

Загалом, стародавні свята в селі ще живі і це якось від цього стало тоді тепло і радісно;)

Купали святкують в дні літнього сонцестояння, які припадають на дати з 20-го по 26 червня в залежності від року. У 2012 році Купали довелося на 23-24 червня, які Holiday.by провів на виїзді)). Дати святкування 6 і 7 липня взялися при зміні календарів, так само як і Новий рік і Старий Новий рік. Але саме день сонцестояння завжди був основою для свята, яка присвячена одному з найбільш шанованих язичницьких богів східних слов'ян - богу всіх земних плодів Купала.

З чим пов'язано? Все просто, - саме в ці дні розквіт природи досягає свого апогею: колосяться пшеничні поля, цвіте картопля, з'являються ягоди в лісі, все навколо радує око. Саме тому наші предки намагалися всіляко показати своє єднання з природою в знак подяки Матінці-Природі.

Купальські обряди - це, звичайно, дуже барвисто і все безумовно наділені великим змістом. Всі обряди відбувалися в переддень свята. Це і збір трав в поле, і плетіння вінків, і обливання водою, стрибки через багаття, ворожіння, вистежування відьом і багато іншого в залежності від місцевості.

Це і збір трав в поле, і плетіння вінків, і обливання водою, стрибки через багаття, ворожіння, вистежування відьом і багато іншого в залежності від місцевості

На Івана Купала обов'язково плели вінки з польових квітів

З ранку дівчата і жінки з піснями вирушали в поле збирати купальські трави. Пісні при цьому були обов'язковим атрибутом. Вважалося, що вони передають лікарських трав особливу силу.

Важливе значення приділяли і купальські вогню, який завжди був пов'язаний з оборонними і магічними очисними обрядами.

На купальському вогнище спалювали старі непотрібні речі. Це символізувало вічне оновлення життя. Як символ сонця піднімали на щастя запалене колесо.

Ну і, звичайно, важливим моментом були стрибки хлопців та дівчат через багаття, що володіє чудодійною властивістю очищення.

Ну і, звичайно, важливим моментом були стрибки хлопців та дівчат через багаття, що володіє чудодійною властивістю очищення

Головне ворожіння для дівчат в цю ніч - це пускання вінків по річці. Стежачи за рухом вінка, дівчата робили висновки про свою подальшу долю.

Стежачи за рухом вінка, дівчата робили висновки про свою подальшу долю

А щоб збулися абсолютно всі бажання, потрібно було не багато ні мало, знайти жадану Папараці-Кветко. За легендою, папороть цвіте лише кілька миттєвостей і тому, хто зловить цей момент гарантований збут всіх мрій. Мало того, це наділяло володаря квітки особливим даром, - він міг знати все, що відбувається в світі. Самі розумієте, просто «погуглити» тоді можливості не уявлялося, тому всі дуже старалися в пошуках.

Раніше вважалося, що в купальську ніч рослини розмовляють між собою, дерева переходять з місця на місце, а річки світяться чарівним світлом. Є повір'я, що саме в цю ніч проводять гуляння відьми і всілякі маги. Щоб захиститися від нечистої сили, господарі будинків вішали над входом в будинок кропиву або гострі предмети типу голок і серпів.

Після купальської ночі, зустрічаючи світанок, молодь купалася в річках і гойдалася по ранковій росі - за старих часів вірили, що купання і купальська роса має цілющу силу.

Взагалі, Купали в минулому - це ще й важливий момент комунікації між поселеннями. Як ви думаєте, як в той час знайомилася молодь між собою? Саме! Знайомилися на святах. А Купали в цьому сенсі взагалі ідеальний. Найдовший теплий день в році, - саме час закохуватися! Так що цей день цілком логічно можна назвати і Святом Любові. Звідси і хороводи, танці, парні стрибки через багаття і навіть пошук квітки папороті, - все для того, щоб молоді люди познайомилися і потоваришували;) Дівчата одягали власноруч вишиті наряди, хлопці показували свою силу в різних змаганнях, - в загальному, День Закоханих наші предки влаштовували не в лютому лютому, а в самий що ні на є сприятливий для цього період!

Десь стихійно, десь організовано Купали святкують в Білорусі і сьогодні. Куди відправитися в цьому році ?:

- Купали в Біловезькій пущі. У цьому році свято Купали переживає тут друге народження. Було вирішено перенести його прямо в маєток Діда Мороза. У програмі театралізована вистава з народними обрядами, яке пройде на невеликому водоймищі біля млина бажань. Організатори обіцяють віночки, хороводи та веселі ігри. Питання з багаттям поки вирішується. Свято намічений на 6 липня. О 17:30 від центрального входу в парк відправляються автобуси, які доставлять гостей до основного місця святкування. Придбанням квитків краще потурбуватися заздалегідь. Гуляння триватимуть до 23.00. Краще заздалегідь потурбуватися і про бронювання номера в тутешньої готелі, так як громадський транспорт з Каменюка в цей час вже не ходить;

- Літній фест «Купали» пройде на березі Дніпра біля населених пунктів Олександрія і Копись близько Шклова. На 6-7 липня здесьзапланірованавиставка-ярсмарка народних ремесел «Купальський хоровод», гала-концерт «Слов'янський хоровод наКупальском святі». На завершення гулянь - святковий феєрверк і лазерне шоу.

Так що, для тих, хто не відсвяткував за старим календарем, наші світлі побажання гарного свята по новому! До речі, якщо тяжієте до автентичного відпочинку на Купали - сміливо можете організувати свято самостійно, наприклад, в одній з білоруських сільських садиб .

Дорога редакціє Holiday.by

Фото: belta.by і V.Polyakov

Що ж ми знаємо про нього?
З чим пов'язано?
Як ви думаєте, як в той час знайомилася молодь між собою?
Куди відправитися в цьому році ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация