Народні обранці ополчилися проти куріння

Гармонізація українського законодавства, передбачена Угодою про асоціацію з ЄС, припускає поетапне збільшення податків на тютюнові вироби. Так що вже до 2025 р ставки акцизів на сигарети в Україні повинні зрівнятися з європейськими. Гармонізація українського законодавства, передбачена Угодою про асоціацію з ЄС, припускає поетапне збільшення податків на тютюнові вироби

, Ігор Конденко

Це означає, що в кожній пачці навіть найдешевших сигарет податкова складова досягне 1,8 євро. При нинішньому курсі європейської валюти мінімальна вартість пачки складе близько 80 грн. (Зараз 20 грн. +).

Виробники тютюнових виробів і завзяті курці вже відчули на собі політику підвищення акцизів. Перші регулюють виробництво так, щоб перед черговим новорічним збільшенням акцизів встигнути випустити якомога більше товару. Реалізується він вже в новому році, але за старими акцизами.

Але навіть ці заходи не допомагають виробникам компенсувати спад виробництва. Обсяг українського ринку тютюнових виробів в першому півріччі нинішнього року скоротився майже на 10%. За даними Держуправління статистики? в січні-червні 2018 р вітчизняні тютюнові фабрики випустили 34,4 млрд. сигарет, що на 17,7% менше, ніж в той же період 2017 р Задекларовані обсяги продажів (18 млрд. сигарет) скорочуються ще більш високими темпами - на 28% менше, ніж в першому півріччі минулого року.

Затяті курці голосують проти збільшення акцизів переходом на самосад або електронні сигарети. Вейперов в Україні стає все більше. Про це можна судити, прогулявшись вулицями, зайшовши в кафе або ресторан.

На відміну від звичайних сигарет, електронні не підпадають під дію законодавчих обмежень на куріння в державних установах та інших людних місцях.

Медична статистика про шкоду куріння електронних пристроїв для вдихання пара поки відсутня. Виробники ж і продавці цих пристроїв в рекламних цілях стверджують, що з переходом на ароматний пар у курців поліпшується самопочуття і апетит. Крім того, їм, мовляв, вдається знизити залежність від звичайних сигарет і нікотину і витрачати менше грошей на звичку до паління.

За даними деяких опитувань, українська молодь також встигла призвичаїтися до вейпу. Електронні сигарети більш-менш регулярно курить майже 20% підлітків у віці 13-15 років.

Але вже скоро «електронних» курців прирівняють до звичайних. Після повернення з літньої відпустки депутати ВР перейнялися здоров'ям нації і зареєстрували в парламенті одночасно аж 5 законопроектів, що регулюють оборот і оподаткування тютюнових виробів. Практично всі ці проекти містять норми, що зрівнюють вейп і сигарили (гібрид сигар і сигарет з ароматизаторами) зі звичайними сигаретами.

Найбільше постаралися автори законопроекту №9058 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу та вживання електронних сигарет і тютюнових виробів для електричного нагрівання».

У цьому документі пропонується поширити на тютюнові вироби та електронні сигарети заборона на вживання в медичних та освітніх установах, громадському транспорті, в т. Ч. На зупинках і в підземних переходах, у закладах культури, на спортивних і дитячих майданчиках, в ліфтах і таксофонах, в приміщеннях органів влади. Місцева влада може на свій розсуд вводити заборону на куріння під час проведення масових заходів.

Законопроект №9058 також передбачає заборону на продаж електронних сигарет і пристосувань для них: неповнолітніми та неповнолітнім, в приміщеннях освітніх, спортивних і медичних установ, в магазинах дитячих і спортивних товарів або у відповідних секціях супермаркетів.

Ще один законопроект, №9056 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зажадає від виробників та імпортерів інформувати споживачів про вміст рідин для вейпа і накладає заборону на їх ввезення, виробництво і реалізацію, якщо в них містяться амоній, аміак або сечовина як окремо, так і в будь-яких з'єднаннях.

Є відомості, що штучний нікотин, що входить до складу рідин для електронних сигарет, застосовується також у виробництві пестицидів і є фактором, що збільшує ризик онкологічних захворювань. Т.ч. електронні сигарети, як і звичайні, навряд чи нешкідливі.

Законопроект №9057 «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування тютюнових виробів» передбачає збільшення податку на звичайні сигарети з фільтром і без з нинішніх 12% до 16%.

У пояснювальній записці до документа йдеться про те, що поступове - до 1 січня 2025 року - збільшення специфічних ставок акцизного податку та мінімального акцизного податкового зобов'язання є занадто повільним і не дозволяє ефективно і повною мірою забезпечити належний захист здоров'я людей від негативного впливу тютюнових виробів .

Законопроект №9059 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування окремих тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет» пропонує нове законодавче визначення тютюнових виробів - з урахуванням появи виробів для електронного нагрівання никотинсодержащих сумішей.

Рідини для електронних сигарет автори цього законопроекту хочуть внести в розряд підакцизних товарів та визначити ставку акцизного податку - 2071 грн. за 1 тис. електронних сигарет (таку ж, як і на звичайні сигарети з фільтром) і 10 грн. за 1 мл рідини для них.

Законопроект №5960 «Про внесення змін до Закону України« Про Митний тариф »щодо оподаткування імпорту окремих тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет» передбачає ввезення сигарил виключно в пачках по 20 шт., Тобто в готовому вигляді. Пакувати їх в Україні не дозволяється.

Пропонується також встановити ставку ввізного мита для електронних сигарет на рівні 8 євро за 1 тис. Шт. Рідини для них будуть обкладатися митом - 10% їх митної вартості, а сигари з відрізаними кінцями та сигарили з вмістом тютюну - 15%.

З огляду на, що склад авторів усіх цих законопроектів практично однаковий (Оксана Юринець, Андрій Кіт, Дмитро Добродомов, Олег Осуховський, Ігор Лапін, Богдан Дубневич, Роберт Горват, Василь Петьовка та інші, всього близько 20 прізвищ), не зовсім зрозуміло, чому народні обранці не захотіли викласти свої пропозиції в одному, максимум двох документах. Але їм однозначно належить визначитися, який із проектів є базовим.

Ідею прирівняти електронних курців до любителям звичайних тютюнових виробів важко що назвати не здоровою. Цим шляхом іде весь цивілізований світ, накладаючи на новий вид куріння різні обмеження.

У Фінляндії забороняється продаж через інтернет «нетютюнових» рідин для вейпа. У Великобританії діє заборона на куріння електронних сигарет за кермом і розглядається проект ввести продаж пристосувань для вейпа за рецептом. У США влада намагається обмежити діяльність невеликих магазинів, розраховуючи контролювати більші. У Греції ще навесні вищий адміністративний суд країни прирівняв електронні сигарети до звичайних в питаннях куріння в громадських місцях і реклами.

У Китаї також хочуть заборонити куріння електронних рідин з нікотином, а заодно і продаж їх на території КНР. Хоча саме ця країна є виробником левової частки пристосувань для вейпа.

Чи допоможуть боротьбі з цим явищем заборони? Ледве. Однак поряд з адміністративним забороною на продаж вейпа неповнолітнім депутати планують обмежити доступ підростаючого покоління до електронних сигарет за рахунок подорожчання рідин до них. Зараз пристосування для куріння обходиться в 250-300 грн., Але низька ціна на наповнювачі - близько 30 грн. - дозволяє вейперам витрачати на вдихання пара менше, ніж звичайні курці. З урахуванням збільшення акцизів баночка з рідиною об'ємом 30 мл буде коштувати дорожче 300 грн. І це зробить вейп таким же дорогим задоволенням, як і прості сигарети.

Є, правда, в цій справі ще один цікавий момент. З огляду на невисоку репутацію нинішнього складу парламенту, настільки демонстративно проявлені антитютюнові зусилля депутатів виглядають як мінімум підозріло. Складається враження, що шанувальників ароматних сигарил і електронного диму просто-напросто хочуть повернути в світ звичайних сигарет і в лоно тютюнових гігантів.

* Вейпери (від англ. Vape - «палити пар») - споживачі електронних сигарет, в яких замість тютюнової суміші розігрівається рідина з вмістом води, штучного нікотину (або без нього), гліцерину, формальдегіду і різних ароматичних добавок.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

За даними Держуправління статистики?
Чи допоможуть боротьбі з цим явищем заборони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация