Народження Химери. Тимошенко оголосила утопічний курс і вирушила в похід за крісло президента

  1. взяла курс
  2. курсові ризики
  3. Історія обіцянок

15 червня столичному виставковому центрі КиївЕкспоПлаза Юлія Тимошенко презентувала свою передвиборну програму Новий курс. Леді Ю не просто так провела масштабну підготовку до презентації "курсу", пише журнал Новий Час . Історія показує, що подібні мегапроекти екс-в'язень Харківської колонії виявляє світу лише тоді, коли вирішує: все, пора стартувати.

Сьогодні Тимошенко найрейтинговіший кандидат в президенти в країні. А ще - політичний старожил, який вже кілька разів у своїй кар'єрі націлювався на головне крісло країни. Не виходило.

І те, що Тимошенко вийшла на цю гонку першої, політологи назвали її невеликою перемогою.

В ході презентації нової програми Тимошенко не критикувала президента Петра Порошенка, а спробувала показати себе політиком-визионером.

У штабі Батьківщини НВ пояснили: вони вирішили наростити рейтинг лідера партії за рахунок середнього класу - жителів великих міст, яких складно купити примітивними популістськими обіцянками.

І все ж залишати свою колишню риторику Тимошенко не збирається. Один з політтехнологів, який працює над електоральної стратегією політика, заявив НВ на умовах анонімності: "Популізм - це ключ, який відкриває систему".

взяла курс

Ідеї, висловлені колишньої в'язнем в ході презентації Нового курсу, були дивні.

Виявилося, що Тимошенко збирається створити Всеукраїнські асоціації - галузеві освіти з правом законодавчої ініціативи і правом пропонувати кадрові рішення уряду. Крім того, у них буде "вето уваги" - можливість призупинити будь-які рішення Верховної Ради або Кабміну до подальшої суспільної дискусії.

Популізм - це ключ, який відкриває систему

Ще Тимошенко думає про Національній асамблеї самоврядування, по суті - верхній палаті парламенту. На одну третину асамблея, на її думку, буде складатися з голів Всеукраїнських асоціацій. І на дві третини - з тих, кого лідер Батьківщини назвала "моральними і духовними лідерами нації". Їх обиратимуть на референдумі.

Асамблея, за версією оратора, зможе призначати генпрокурора і главу Антимонопольного комітету, ветувати всі рішення Ради та Кабміну, скликати референдуми і оголошувати позачергові парламентські вибори.

Презентуючи свій курс, Тимошенко озвучила довгий перелік радикальних політичних реформ / Фото Наталії Кравчук / НВ

Один з політтехнологів Батьківщини, який працював над Новим курсом, на питання журналіста НВ про Нацассамблее відверто розсміявся: мовляв, "в програмі є перегини".

А Тимошенко продовжувала дивувати. "Чи можемо ми покладатися на одну людину, щоб він приймав усі рішення, що стосуються країни?" - запитала вона аудиторію. І тут же оголосила: в разі її перемоги на президентських виборах країну чекає парламентська республіка, в якій пост глави держави буде усунутий, а прем'єр-міністр стане канцлером.

Тимошенко: Можливо, я буду останнім президентом, якого ви виберете

"Ідея канцлерської парламентської республіки - хитра гра, - коментує ідею Тимошенко політолог Володимир Фесенко. - Юля показує, що не чіпляється за владу і в разі чого піде в канцлери".

Вся озвучена політична реформа можлива через прийняття "нового суспільного договору", уточнила Тимошенко. Тобто вона готова приймати нову Конституцію.

"Складно сказати, чи вірить сама Тимошенко в те, що говорить", - розмірковує політичний аналітик Анатолій Октисюк

"Складно сказати, чи вірить сама Тимошенко в те, що говорить", - розмірковує Анатолій Октисюк, політичний аналітик Будинки демократії. Він вважає заяви екс-в'язня спробою боротися за середній клас і ліберальний сегмент виборців. Але її тези, каже експерт, явно незрозумілі виборцям в селах і маленьких містах.

При цьому Тимошенко практично не говорила про економіку, пообіцявши окремий форум на цю тему в серпні або вересні. Економічну програму лідера Батьківщини готує екс-міністр економіки і колишній депутат Сергій Терьохін.

Про боротьбу з корупцією і пошуку рішення військового конфлікту на Донбасі Леді Ю майже нічого не сказала. Промовчала і про Крим.

НВ запитав Григорія Немирю, одного з найближчих соратників екс-в'язня, чому та опустила обидві теми. "Якби Юлія Володимирівна сьогодні запропонувала прості рецепти у зовнішній політиці, ви б перші звинуватили її в популізмі", - відповів Немиря.

курсові ризики

"Тимошенко має негативний досвід, коли в 2010 році для перемоги над Віктором Януковичем їй не вистачило 3,5%", - говорить Сергій Гайдай, керуючий партнер в соціально-інжиніринговому проект Гайдай.Ком. Ці відсотки можна було б залучити за рахунок креативного сегмента - середнього класу з міст-мільйонників. Але тоді Леді Ю загралася в соціалізм. А ось тепер, каже експерт, взялася заповнювати давній пробіл.

Дійсно, у Тимошенко зараз близько 12-13% підтримки (за різними опитуваннями) і відрив приблизно в 4% від переслідувачів. Тобто її нинішнє лідерство досить відносно.

У другому турі "автору" Нового курсу доведеться туго: її антирейтинг, за даними КМІС, складає солідні 41,6%

Швидше за все, за словами Фесенка, бос Батьківщини переможе в першому турі, але їй не вистачить підтримки для того, щоб минути тур другий. А ось там вже "автору" Нового курсу доведеться туго: її антирейтинг, за даними КМІС, складає солідні 41,6% (частка респондентів, які їй абсолютно не довіряють). Правда, у Порошенка цей показник ще гірший (49,7%). Але ось результат Анатолія Гриценка - 25,2% - помітно краще.

У БПП коментувати програму Тимошенко не захотіли. Відмовився від спілкування на тему "Леді Ю та її курс" і Гриценко. А адже саме у нього, а також у Самопомочі Тимошенко намагається забрати голоси своєю новою програмою, кажуть політологи.

Полковник рветься до зірок. Як екс-міністр Гриценко став одним з фаворитів президентських перегонів

З точки зору електоральної стратегії, на думку ряду політологів, Новий курс несе для Тимошенко більше ризиків, ніж вигод. Адже розмірковуючи про переваги парламентської форми правління, вона ризикує розгубити накопичений роками електорат. А той чекає її президентства як ключа до низьких комунальних тарифів, високих зарплат і стабільного курсу гривні.

Середній же клас не стане підтримувати екс-в'язня лише після одного форуму. "Якщо ти останні 3-4 роки розповідаєш про тарифи на комуналку, девальвацію і землю (як головний актив України), то відразу перетворитися в філософа з глобальним поглядом на світ дуже складно, - зауважує Олена Шкарпова, керівник проекту VoxCheck. - спічрайтер Тимошенко це зробити не вдалося ".

На п'ятий день після форуму Леді Ю не витримала і заявила прямо, що готова стати президентом. Останнім в Україні.

За лаштунками народної актриси. Минуле, майбутнє, команда і стратегія Юлії Тимошенко

Історія обіцянок

Програми, з якими в різні роки Юлія Тимошенко намагалася достукатися до електорату

назустріч людям

Програма уряду Юлії Тимошенко в 2005 році

Вперше ставши прем'єр-міністром при президенті Вікторі Ющенку, Тимошенко тут же пообіцяла докорінно змінити систему "нерівності і безправ'я" в країні. Вона запевнила, що збільшить зарплати і пенсії, переможе бідність, корупцію та злочинність, а також забезпечить соціальним житлом всіх, хто цього потребує.

У списку добрих справ, яким Тимошенко мала намір присвятити себе, виявилася віра, сімейні цінності, духовність, справедливість, гармонія, життя, безпека і мир.

Український прорив

Виборча програма БЮТ на дострокових парламентських виборах 2007 року, а потім програма уряду Тимошенко в 2008 році

На цей раз програма Тимошенко була вельми лаконічною і складалася всього з 12 пунктів. Насамперед вона пообіцяла, що українці самі писатимуть Конституцію. Крім цього, вона взялася "з нуля створити систему справжнього правосуддя", запустити суспільне телебачення і радіомовлення, побороти корупцію, простимулювати демографічний прорив, побудувати нові нафто- і газопроводи і навести порядок на залізниці.

Обіцяла Тимошенко також знизити залежність від імпортних енергоносіїв, залучити інвесторів, підтримати сільське господарство та забезпечити дешеву іпотеку.

Україна переможе. Україна - це ти

Виборча програма Юлії Тимошенко на президентських виборах 2010 року

Напередодні сутички з Віктором Януковичем своїми ворогами Тимошенко оголосила олігархів. Вона назвала їх раковою пухлиною України, несумісної з демократією, і пообіцяла "відновити справедливість".

Леді Ю висловила рішучість обкласти багатих податками на розкіш, а решті українців, навпаки, пообіцяла "бонуси" - пенсії не менше 60% від середньої зарплати, додаткові соцвиплати і іпотеку під 2-4% річних на 10-30 років.

Програма також передбачала нові повноваження для виборців: вибирати і відкликати суддів, голосувати за відкритими виборчими списками, вирішувати питання на всеукраїнських і місцевих референдумах.

Україна третього тисячоліття

Проект взаємодії з громадянами, жовтень 2010 року

На президентських виборах 2010 року Юлію Тимошенко обійшов Віктор Янукович, а сама Тимошенко продовжила працювати в опозиції. Результатом став черговий гучний проект для виборців - інтернет-сайт з законопроектами щодо ключових питань життя країни, в тому числі передбачають і внесення змін до Конституції.

Тимошенко презентує проект Україна третього тисячоліття / Скріншот відео

На яскравому з'їзді Тимошенко закликала всіх небайдужих громадян направляти свої правки і пропозиції по документам. "Ми подаруємо разом з вами і разом з усім народом України той пакет ключових, важливих законопроектів, який і дасть нам країну третього тисячоліття", - заявила тоді лідер Батьківщини. Особливої ​​шуму проект наробити не встиг. Через два місяці за Тимошенко взялася Генпрокуратура, і вже в 2011 році вона опинилася на лаві підсудних відразу за кількома кримінальними справами, потім потрапила за ґрати.

Бабетта йде на війну

Виборча програма Юлії Тимошенко на дострокових президентських виборах 2014 року

Незабаром після звільнення з Качанівської колонії за підсумками євромайдан Тимошенко оголосила, що візьме участь в майбутніх президентських виборах. Цього разу обійшлася без гучних слів. На сайті Центрвиборчкому її програма значиться під скромною назвою "Виборча програма кандидата на пост президента України".

Обіцянки Тимошенко мало відрізнялися від ідей інших кандидатів: посилити обороноздатність країни, поліпшити забезпечення військових, підписати угоду про асоціацію з ЄС, повернути анексовані Крим, провести люстрацію, ліквідувати корупцію, створити чесні суди, розвивати бізнес.

В результаті вперше в своїй кар'єрі Тимошенко не просто програла, а програла розгромно. Різниця з переможцем - Петром Порошенко - склала більше 40%. Єдине, чим запам'яталася президентська кампанія Тимошенко в 2014 році, - нова зачіска, з якою вона з'явилася на дебати за два дні до виборів: зібране волосся лідера Батьківщини нагадали імідж Бріджит Бардо у фільмі Бабетта йде на війну.

Читайте повний текст матеріалу в свіжому номері журналу Новий Час - №23 від 21 червня 2018 року.

Quot;Чи можемо ми покладатися на одну людину, щоб він приймав усі рішення, що стосуються країни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация