Наш лімузин вперед летить

  1. Картинка 1. Дипломатія на коліні
  2. Картинка 2. Шампанське на славу загиблих
  3. Картинка 3. Всі на автобусах, а ми - лідери світу
  4. під текст
  5. Картинка 4. «Націоналізм - це зрада»
  6. Картинка 5. «Давос» і нині там

У Парижі завершилися масові гуляння президентів і прем'єрів з нагоди 100-річчя закінчення Першої світової. Глави держав - сімдесят душ (додайте сюди дружин і персонал) - відзначили ювілей урочистою вечерею в Музеї Орсе, скромною і зворушливою церемонією на Єлисейських полях, офіційним обідом в Єлисейському палаці (дами обідали в Версалі) і Паризьким форумом світу, який пройшов на колишньої бійні . Глибинний зміст цих заходів ще належить знайти, а поки обмежимося контрастними картинками. У Парижі завершилися масові гуляння президентів і прем'єрів з нагоди 100-річчя закінчення Першої світової

Після рукостискання Путіна і Трампа. Фото: Reuters

Картинка 1. Дипломатія на коліні

Перед тим як прийняти високих іноземних гостей в Парижі, президент Франції тиждень їздив по північних і північно-східних куточках країни, найсильніше постраждали від «великої війни». У сумно пам'ятному Вердені президент виголосив необережну фразу. В інтерв'ю радіо Europe 1 Макрон сказав про необхідність створення «справжньої європейської армії» для того, щоб «захистити нас від Китаю, Росії і навіть від Сполучених Штатів Америки».

Інтерв'ю вийшло вранці 6 листопада, а буквально через три дні, ввечері 9-го, ледь приземлившись в паризькому аеропорту, Дональд Трамп оперативно запустив твіт:

«Президент Франції Макрон тільки що запропонував побудувати в Європі власну армію для захисту від США, Китаю і Росії. Це образливо, але, можливо, Європі спочатку варто було б платити справедливу частку в бюджет НАТО, який в значній мірі субсидується США ».

Вранці у Трампа була намічена зустріч з Макрона, і цим твітів президент США, можна сказати, провів артпідготовку до неї. На наступний день в Єлисейському палаці Макрона довелося заспокоювати Трампа, який сидів на стільці з таким виглядом, ніби його скрутив який-небудь важкий геополітичний недуга.

«Я розумію, що нагромадження сюжетів в інтерв'ю могло викликати плутанину ...» - пояснив Макрон, звертаючись до насупив Трампу. Президент Франції також підкреслив, що рішення європейців створити власні сили оборони не означає відмову від НАТО, і пообіцяв збільшити вклад Парижа в фінансування організації.

Трамп, не змінюючи виразу обличчя, процідив, що вражений словами президента Франції про бюджет НАТО. І додав про Макрона в третій особі: «Ми з ним стали дуже хорошими друзями протягом цих років» (хоча вони і знайомі лише трохи більше року).

«Якщо президент США вирішить посилити безпеку одного зі штатів, він не стане просити своїх друзів: Німеччину або інші європейські уряди фінансувати це. <...> Ось чому я думаю, що нам потрібно більше власної європейської оборони », - пояснив Макрон, а коли журналісти спробували поставити запитання, він замість відповідей для чогось кілька разів погладив президента США по коліну. Трамп не відповіли взаємністю, продовжуючи сидіти в тій же кам'яної позі, а журналістів вивели з кімнати. Так що ми не дізналися, чи зумів Макрон хоч трохи згладити гострі кути франко-американських відносин.

Картинка 2. Шампанське на славу загиблих

Відразу після цієї зустрічі Трамп повинен був вилетіти на американське кладовище в лісі Біло (Департамент Ена), але скасував візит «через погані метеоумови»: йшов дощик.

Це був, безумовно, сильний жест з боку президента США, особливо на тлі історичного знання про те, в яких метеоумовах доводилося тут воювати американським солдатам.

Але не все так сумно: замість себе Трамп послав на кладовищі главу апарату Білого дому відставного генерала Джона Келлі (з дружиною) і держсекретаря Майка Помпео. А на наступний день президент США все ж вибрався на кладовищі в Сюрен, розташоване в трьох кілометрах від Парижа.

Втім, це не скрасило тугу Жака Крабаля - мера і депутата французького нацзборів від департаменту Ена. Напередодні Крабаль очікував зустріти президента Сполучених Штатів на кладовищі в лісі Белло, заготовивши з такої нагоди для Трампа пляшечку доброго шампанського і чомусь книгу байок Лафонтена. Але всі старання, можна сказати, не збулися і депутату від Макроновскім партії «Вперед, Республіка!» Залишилося скаржитися на це французьким ЗМІ, фотографуючись з пляшкою в подарунковій упаковці.

Жак Крабаль. Фото: L'Union

Картинка 3. Всі на автобусах, а ми - лідери світу

В 11 ранку 11 листопада, в неділю (тобто рівно в той час, коли в Комп'єнському лісі було задокументовано закінчення Першої світової), була призначена церемонія біля Тріумфальної арки на Єлисейських полях. За задумом організаторів президенти повинні були з ранку раніше прибути в Єлисейський палац і звідти разом поїхати до арки на автобусах. Це був жест, який демонструє теоретичну можливість будь-ніякого єднання між главами різних держав. Але не всі могли собі це дозволити. І поки натовп інших лідерів на чолі з Макрона і Меркель зі скорботними особами терпляче шльопала під дощем від автобусів до трибун, два «полюси» багатополярного світу мчали до вічного вогню на броньованих лімузинах. І все одно приїхали пізніше інших.

«Лідери РФ і США - єдині в світі президенти, які навіть під час закордонних поїздок використовують привезені з собою автомобілі», - з ентузіазмом підкреслило ТАСС факт усталеного в цьому році паритету. Давно відомо, що президенти США навіть за кордоном їздять на своїх машинах, не довіряючи «гостьовим». Тепер і Росія в цьому сенсі наздогнала Америку. У паризькому аеропорту Володимира Путіна чекав доставлений з РФ лімузин Aurus Senat.

До трибуни Трамп прибув десь о 11.15, а Путін - в 11.19. Не важливо, що в результаті церемонія до сторіччя закінчення Першої світової почалася трохи пізніше, а тисячі людей постояли під дощем трохи довше. Зате російському лідерові за підтримки американського колеги ще раз вдалося змінити хід історії.

До слова, хід кортежу Трампа злегка забарилися три активістки Femen, кинулися йому навперейми. У кожної з них на тілі красувався напис «Fake peace makers. Real dictators ». Активісток скрутили, але акція їм явно вдалася. Але ж якби Трамп поїхав на автобусі, він би уникнув цієї дрібної неприємності, а Femen з повною підставою могли зберегти себе для наступного кортежу. Але на наступний кортеж активісток вже не вистачило.

Вийшовши з лімузина біля Тріумфальної арки, Путін наблизився до трибуни, потиснув руки Макрона, Меркель, а потім Трампу, якому потім показав великий палець. Політологи вже шукають в цьому жесті прихований сенс. Не будемо їх відволікати, перейдемо до більш серйозних речей.

Ось перша з них: після церемонії на обід в Єлисейський палац тепер уже Трамп прибув пізніше Путіна. Таким чином, рахунок в «лімузинною війні» зрівнявся. Тепер можна готуватися до саміту Великої двадцятки в Буенос-Айресі.

Відео: Юрій Сафронов, монтаж: Гліб Лиманський / «Нова газета»

під текст


На вигук-запитання (чомусь заданий в минулому часі) від співробітника російського сайту Life: «What did you say Putin?» - президент США відповів зі сходинок Єлисейського: «Good lunch!»

кажуть , За обідом Трамп і Путін все-таки перекинулися парою слів. Виходячи з Єлисейського, президент РФ на питання, як пройшло спілкування, відповів: «Добре». Але можливості для нормальної розмови у них не було: президенти сиділи по різні боки столу. Не було і бажання - по крайней мере, з американської сторони .

Картинка 4. «Націоналізм - це зрада»

Минулий перед обідом церемонія біля Тріумфальної вийшла стриманою, лаконічною і без явних ознак фальші, якщо в принципі не брати до уваги фальшю будь-які подібні церемонії (і не брати до уваги той момент, коли головнокомандувач Макрон нагрівав меч над вічним вогнем - «оживляв полум'я»). Діти читали листи солдатів з фронту, музиканти грали, Макрон виголосив недовгу мова.


Згадав про «10 мільйонів убитих, 6 мільйонів поранених і покалічених, 3 мільйони вдів <...>, мільярд снарядів, випущених тільки на французькій землі». Уколов Дональда Трампа, який не так давно, до виборів, сказав: «Я - націоналіст». «Патріотизм - це повна протилежність націоналізму: націоналізм - це зрада». Говорячи «наші інтереси - в першу чергу» (America First. - Ред.), «Ми стираємо найцінніше, що є у нації»: «її моральні цінності», - відчеканив Макрон.

А замість традиційного «Vive la France!» В кінцівці мови вимовив: «Хай живе мир між державами! Хай живуть вільні нації світу! Хай живе дружба між народами! Хай живе Франція!"

Після цього мені чомусь згадалося, як наприкінці жовтня Ангела Меркель запропонувала не поставляти зброю Саудівської Аравії в покарання за вбивство журналіста Хашоггі, а Макрон відмовився від цієї ідеї, назвавши її «чистою демагогією».

За допомогою західного зброї, нагадаю, з весни 2015 року Саудівська Аравія веде війну в Ємені, про яку, на відміну від сирійської, кажуть дуже мало. (І ось в понеділок, 12.11.2018 глава МЗС Франції Ле Дріан, а також його колеги їх США і Великобританії закликали припинити цю війну. «У цій війні не буде переможця. Значить, потрібно її припинити», - пояснив Ле Дріан.)

Але перейдемо від сумних думок в зали Великого павільйону Ла-Віллет, в яких до 1974 року розміщувалася бійня. У неділю в цьому приміщенні відкрився перший Паризький форум світу.

Картинка 5. «Давос» і нині там

Макрон задумав форум для того, щоб обговорити питання «розвитку більш справедливою глобалізації та більш ефективної, багатополярної системи». На повний голос він оголосив про це в серпні, в щорічному посланні до французьких дипломатів.

«Партнер, з яким Європа разом побудувала післявоєнний багатополярний світ, здається, повернувся спиною до нашої спільної історії», - сказав Макрон. І підкреслив, що в цих умовах «основне питання полягає не в тому, візьму я під руку Дональда Трампа на найближчому саміті», а в тому, що відповідь на що виник «криза багатополярності» повинен бути знайдений «за допомогою глибинного перебудови світопорядку».

На «найближчому саміті», як відомо, Макрон взяв Трампа за коліно, але і це не стало поворотним моментом на шляху до перебудови світу. Трамп на форум просто не поїхав, а відправився на кладовище (див. Вище). І ця людина ще називав Макрона своїм другом!

Втім, Паризький форум світу все одно обіцяє довго жити. «У експертів з безпеки є Мюнхен, Шангрі-Ла або Валдай, у економістів - форум в Давосі, але поки немає форуму для обговорення питань ефективного управління», - сказав Макрон, назвавши Паризький форум «Давосом з питань миру» і наказавши йому бути щорічним .

У цьому році на форум приїхали 850 учасників, які представили 120 «ініціатив в галузі управління», розділених на п'ять тем (мир і безпека, екологія, розвиток, цифрові технології, інклюзивна економіка). За підсумками форуму, який завершиться у вівторок, виділять гроші на 10 проектів. Серед учасників - Фонд Кудріна і МДІМВ, які працюють над придуманої Макрона півтора роки тому в Версалі російсько-французької ініціативою «з розвитку громадянського суспільства (« Тріанонський діалог »).

Президент РФ у Великій павільйон Ла-Віллет приїхав, відсидів вступ і помчав на лімузині в центр міста: покласти квіти до пам'ятника солдатам Російського експедиційного корпусу і дати інтерв'ю телекомпанії RT (яку Макрон там же, в Версалі, півтора роки тому докладно і зі смаком в присутності мовчазного Путіна називав «органом брехливої пропаганди»).

В цей час Макрон разом з главою ЮНЕСКО, прем'єр-міністрами Канади та Норвегії, президентами Коста-Ріки, Сенегалу і Тунісу підтримали роботу «Репортерів без кордонів», які за пару днів до цього представили декларацію за інформацією і демократії.

Передбачається, що влада країн, що приєдналися до декларації, будуть робити все для підтримки поширення об'єктивної та вільної інформації, яка є «всесвітнім надбанням людства» і для забезпечення безпеки журналістів.

У світі «йдуть наступальні дії» на свободу слова - «з боку авторитарних режимів, з боку радикальних рухів», «які намагаються контролювати, цензурувати», «запускають масовані кампанії по дезінформації, атакують журналістів», - сказав Макрон, уточнивши: «Список (загиблих), на жаль, є занадто довгим. Але як не назвати імена Анни Політковської, Джеймса Фоулі (убитий бойовиками ІГІЛ в 2014-му. - Ред.), Жоржа Волинському (художник, який загинув під час нападу на редакцію Charlie Hebdo. - Ред.), Яна Куцяк (словацький журналіст, убитий в лютому 2018 го. - Ред.), Джамаля Хашоггі і багатьох інших ».

Декларацію поки підтримали 12 країн, Росії серед них немає.

На форумі говорили про Сирію (генсек ООН), говорили про Україну. Друге питання обговорювалося в ході проведеної експромтом зустрічі між Порошенко, Макрона і Меркель.

Пізно ввечері в неділю Єлисейський палац надіслав спільну заяву президента Франції і канцлера Німеччини «про ситуацію на сході України».

У заяві:

  • засуджуються «незаконні вибори на окремих територіях Донецької та Луганської областей»;
  • анонсуються «найближчі дискусії міністрів закордонних справ», «присвячені можливої ​​(миротворчої) місії під егідою ООН»;
  • вітається «перспектива нового обміну полоненими і звільнення всіх політв'язнів до кінця року».

Звідки взялися відомості про таку перспективу? Але якщо «перспектива» виповниться, я б з такої нагоди і від шампанського не відмовився. Знаю, у депутата Крабаля залишилося від Дональда Трампа.

Звідки взялися відомості про таку перспективу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация