23 лютого 1928 року Балтійський флот нагороджений орденом Червоного Прапора.
23 серпня 1939 між Німеччиною і СРСР був підписаний договір про ненапад, ініційований Німеччиною. 28 вересня між Німеччиною і СРСР був підписаний ще один договір про дружбу і кордон, який відображав відбулися територіально-політичні зміни в зв'язку з початком 2-ї світової війни: договір провів розмежування між СРСР і Німеччиною приблизно по лінії Керзона (умовне найменування лінії, рекомендованої в грудні Верховною радою Антанти як східного кордону Польщі.
У вересні 1939 року почалися переговори з урядами Естонії, Латвії та Литви про можливість розміщення на їх територіях військ і базування флоту. 5 жовтня 1939 року, між Урядами СРСР і Латвією був підписаний договір про взаємну допомогу, за яким Радянський Союз отримував право розмістити на території Латвії гарнізони сухопутних військ, створити військово-морські і повітряні бази. На початку листопада 1939 року Червонопрапорний Балтійський флот отримує нові бази в Либаве (Лієпая) , Віндаве (Вентспілс) і Ризі .
Влітку 1941 року, флот вкрай складних умовах вів бойові дії - в боях за Либаву , Ригу, Таллінн, Ханко і під Ленінградом. 28-30 серпня на присутніх справив переході військових кораблів з Талліна в Кронштадт.
З вересня 1941 частини і підрозділи флоту брали активну участь в обороні Ленінграда. З січня 1943 року проводив операції п про прориву блокади Ленінграда, у взаємодію з військами Ленінградського і Волховського фронтів.
З червня 1944 року флот підтримував війська Червоної армії в наступі на Карельському перешийку і в районі Виборзької затоки, у звільненні Естонської РСР і півострова Езель, Латвійської РСР, Литовської РСР і в наступах наших військ в Східній Пруссії, і в знищення Курляндської і Земландской угруповань противника .
До закінчення війни до складу сил Червонопрапорного Балтійського флоту організаційно входили чотири морських оборонних району: Кронштадтський морський оборонний район (кморю), Таллінський морський оборонний район (ТМОРО), Острівний морської оборонний район (Оморі) і Південно-Західний морський оборонний район (ЮЗМОР).
15 лютого 1946 року Червонопрапорний Балтійський флот Постановою Уряду розділений на два флоти: 8-й (Північно-Балтійський) Військово-Морський флот і 4-й (Південно-Балтійський) Військово-Морський флот. У грудні 1955 року Червонопрапорний Балтійський флот відновлений в колишньої структури
7 травня 1965 року Червонопрапорний Балтійський флот нагороджений другим орденом Червоного Прапора, за видатні заслуги перед Батьківщиною, масовий героїзм і мужність, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
командувач:
- віце-адмірал Трібуц Володимир Пилипович
Члени Військової ради
- дивізійний комісар Яковенко М. Г.
- бригадний комісар Смирнов Н. К.
- бригадний комісар Вербицький А. Д.
начальники штабу
- контр-адмірал Пантелєєв Юрій Олександрович
- віце-адмірал Ралль Юрій Федорович - з вересня 1941 по лютий 1943 року
- контр-адмірал Петров Анатолій Миколайович - з лютого по березень 1943 року, з жовтня по грудень 1943 року, з грудня 1943 до квітня 1945 року
- контр-адмірал Арапов А. М. - з березня по жовтень 1943 року
- контр-адмірал Александров Олександр Петрович - з квітень 1945 року - до кінця війни
флотилії:
- Червонопрапорна Ладозька військова флотилія - з липня по листопад 1944
- Ладозька військова флотилія - з 1941 по липень 1944
- Онежская військова флотилія - з серпня по листопад 1941 року, з грудня 1942 по липень 1944
- Чудська військова флотилія - з липня по серпень 1941
З'єднання кораблів:
- Ескадра Червонопрапорного Балтійського флоту
- Загін легких сил - по вересень 1941
- Бригада підводних човнів - з 1 вересня 1941
- 1-а бригада підводних човнів - до 1 вересня 1941
- 2-я бригада підводних човнів - до 1 вересня 1941
- 1-а Червонопрапорна бригада торпедних катерів - з 21 жовтня 1944
- Бригада торпедних катерів - з 1 вересня 1941 по 21 жовтня 1944
- 1-а бригада торпедних катерів - по 1 вересня 1941
- 2-я бригада торпедних катерів - по 1 вересня 1941 року, з жовтня 1944
- Бригада шхерних кораблів - з 18 січня 1944 по 15 лютого 1945
- Червонопрапорна бригада тралення - з 10 квітня 1944
- Бригада тралення - з 29 червня по 7 вересня 1941 року, з 18 березня 1942 по 10 квітня 1944
- 2-я бригада тралення - з 10 квітня 1944
- 3-тя бригада тралення - з 21 жовтня 1944 по лютий 1949
- 4-я бригада тралення - з 1945 по травень 1948
- 5-я бригада тралення - з 3 травня 1946 по березень 1948
- Бригада річкових кораблів КБФ на Чудському озері - з 18 серпня по 14 листопада 1944
Військово-морські бази:
- Балтійська військово-морська база - з 31 липня по 9 листопада 1944
- Головна військово-морська база - по жовтень 1941
- Кольбергская військово-морська база - з 6 квітня 1945
- Кронштадтская військово-морська база - по 1 вересня 1941 року, з 1 травня 1942 по 4 січня 1943
- Ленінградська військово-морська база - з 1 жовтня 1941 по 6 листопада 1944
- Лібавська військово-морська база - з листопада 1939 по 1 липня 1941
- Лібавська військово-морська база (2-е формування) - з 9 листопада 1944 по серпень 1994
- Лужская військово-морська база - з 22 лютого по 24 серпня 1944
- Осіновецкая військово-морська база - з 27 січня 1942 по 31 липня 1944
- Острівна військово-морська база - з 30 квітня 1943 по 24 лютого 1945
- Військово-морська база Пиллау - з 24 лютого 1945
- Військово-морська база Порккала-Удд - з 9 листопада 1944
- Балтійська військово-морська база - по 21 листопада 1941
- Військово-морська база «Струмки» - по 1 вересня 1941
- Військово-морська база Ханко - по 19 грудня 1941
- Військово-морська фортеця Кронштадт - з 31 жовтня 1941 по 1 травня 1942
- Кронштадтський морський оборонний район - з 5 січня 1943
- Островської морської оборонний район - з 23 січня 1945
- Ризький морський оборонний район - з 4 листопада 1944 по 23 січня 1945
- Таллінський морський оборонний район - з 24 серпня 1944
- Південно-Західний морський оборонний район - з 6 квітня 1945
- Морська оборона Ленінграда і Озерного району - з 9 липня по 1 октяьря 1941
З'єднання ВВС ВМФ :
- 1-а гвардійська винищувальна авіаційна Виборзька Червонопрапорна дивізія ВПС ВМФ - з 12 липня 1943
- 8-я мінно-торпедний авіаційна Гатчинская Червонопрапорна дивізія ВПС ВМФ
- 9-я штурмова авіаційна Ропшинских Червонопрапорна ордена Ушакова дивізія ВПС ВМФ - з 1 грудня 1941
- 11-я штурмова авіаційна Новоросійська двічі Червонопрапорна дивізія дивізія ВПС ВМФ - з 3 червня 1944
- 10-я змішана авіаційна бригада ВПС ВМФ - по 25 жовтня 1941
- 61-я винищувальна авіаційна бригада ВПС ВМФ - по 12 липня 1943
Артилерійські з'єднання:
З'єднання ППО:
- Дивізія ППО ВМФ - з 1 травня 1942
- 139-я бригада ППО ВМФ - з 23 листопада 1944
- 140-я бригада ППО ВМФ - з 22 лютого 1944
З'єднання морської піхоти:
- 1-я Мозирського Червонопрапорна дивізія морської піхоти - з 1 грудня 1944
- 1-й танковий Ленінградський ордена Кутузова полк
- Окрема курсантська бригада ВМНЗ - з 3 липня по 5 вересня 1941
- 1-я особлива бригада морської піхоти - по 12 листопада 1941
- 2-я окрема бригада морської піхоти - з 1941 по серпень 1942
- 4-я окрема бригада морської піхоти - з 23 березня по 25 липня 1942
- 260-я бригада морської піхоти - з 25 липня 1942
Відділ зв'язку:
З'єднання і частини:
ескадра кораблів
командувач - контр-адмірал Вдовиченко Дмитро Данилович
- лінкор «Марат» - капітан 2-го рангу Іванов П.К.
- лінкор «Жовтнева революція» - контр-адмірал Москаленко Михайло Захарович
3-й дивізіон есмінців
- лідер «Мінськ» - капітан 2-го рангу Петунин П. Н.
- лідер «Ленінград» - капітан 3-го рангу Горбачов Г. М.
- есмінець «Карл Маркс» - капітан 3-го рангу Дубровицький Л. В.
- есмінець «Ленін» - капітан-лейтенант Афанасьєв Юрій Михайлович
- есмінець «Володарський» - капітан 2-го рангу Фалін Н. В.
- есмінець «Яків Свердлов» - капітан 2-го рангу Спиридонов А. М.
- есмінець «Енгельс» - капітан 3-го рангу Васильєв В. П.
- есмінець «Артем» - ст. лейтенант Сей А. Б.
- есмінець «Калінін» - капітан 2-го рангу Стасов П. Б.
- мінний загороджувач «Марті» (Ока) - капітан 1-го рангу Мещерський Н. І.
- мінний загороджувач «Урал» - капітан 2-го рангу Карпов Іван Григорович
4-й дивізіон ескадрених міноносців
- есмінець «Лютий» - капітан-лейтенант Мазепин П. Ф
- есмінець «Страшний»
5-й дивізіон ескадрених міноносців
- есмінець «Славний» - капітан 3-го рангу Осадчий М. Д.
- есмінець «Суворий» - капітан 2-ої рангу Андрєєв В. Ф.
- есмінець «Сміливий» - капітан 3-го рангу Биков В. С.
- есмінець «Скорий» - капітан 3-го рангу Баландін А. Н.
- есмінець «Ставний» - капітан 3-го рангу Алексєєв Н. Н.
- есмінець «Стрункий»
- есмінець «Строгий»
дивізіон сторожових кораблів
- СКР «Буря» - капітан-лейтенант Маклецов А. А.
- СКР «Вихор» - ст. лейтенант Барер Б. А.
- СКР «Пурга» - ст. лейтенант С. В. Семенов
- СКР «Сніг» - ст. лейтенант Орлов М. І.
- СКР «Тайфун»
- СКР «Хмара» - капітан-лейтенант Моторов Георгій Никифорович
- СКР «Циклон» - ст. лейтенант Росіев М. А.
Загін легких сил
командир контр-адмірал Дрозд Валентин Петрович
- крейсер «Кіров» - капітан 1-го рангу Сухоруков М. Г
- крейсер «Максим Горький» - капітан 1-го рангу Ваніфатьев А. Г.
1-й дивізіон ескадрених міноносців
капітан 2-го рангу Солоухин С. Д.
- есмінець «Гордий» - капітан 3-го рангу Єфет Е. Б.
- есмінець «загрожує» - капітан 3 рангу Черемхін
- есмінець «Гнівний» - капітан 3-го рангу Устинов М. Т.
- есмінець «Кмітливий» - капітан 2-го рангу Нариков
- есмінець «Стерегуще» - капітан 3-го рангу Збріцкій Е. П.
2-й дивізіон ескадрених міноносців
- есмінець «Вартовий» - капітан 3-го рангу Ломакін І. Ф.
- есмінець «Стійкий»
- есмінець «Сильний» - капітан 3-го рангу Комаров С. С.
- есмінець «Сердитий» - капітан 3-го рангу Письмовий А. Г.
Допоміжні судна ОЛС
підводні кораблі
1-а бригада підводних човнів
по 1 вересня 1941 року
капітан 1-го рангу Єгипко Микола Павлович
- 1-й дивізіон підводних човнів - капітан 3-го рангу Трипільський Олександр Володимирович
- З 1 - капітан 3-го рангу Морський Іван Тихонович
- З-3 - капітан-лейтенант костромичей Микола Олександрович
- З-4 - капітан-лейтенант Абросимов Дмитро Сергійович
- З-5 - капітан 3-го рангу Бащенко Олександр Аркадійович
- З-6 - капітан-лейтенант Кульбакіно Василь Федорович
- З-7 - капітан 3-го рангу Лісін Сергій Прокопович
- З-8 - капітан 3-го рангу Бойко Михайло Семенович, капітан-лейтенант Браун Ілля Якович
- З-9 - капітан-лейтенант Рогачевський Сергій Анатолійович
- Плавбаза «Смольний»
- 2-й дивізіон підводних човнів - капітан 3-го рангу Червінський Володимир Олександрович
- З-10 - капітан 3-го рангу Бакунін Борис Костянтинович
- З-101 - капітан 3-го рангу Веккьо В. К.
- З-102 - капітан-лейтенант Іванов Борис Володимирович
- Плавбаза «Іртиш»
- 3-й дивізіон підводних човнів - капітан 3 рангу Аверочкін Анатолій Кузьмич
- Л-3 «Фрунзевец» - капітан 3 рангу Грищенко Петро Денисович
- Калев - капітан-лейтенант Ниров Борис Олексійович
- Лембіт - капітан-лейтенант Полещук Володимир Антонович
- Роніс - капітан-лейтенант Мадіссон Олександр Іванович
- Спідола - ст. лейтенант Бойцов В'ячеслав Іванович
- 4-й дивізіон підводних човнів - капітан-лейтенант Матвєєв Степан Ионович
- М-71 - капітан-лейтенант Костильов Лев Миколайович
- М-77 - ст. лейтенант Хлюпин Микола Олексійович
- М-78 - ст. лейтенант Шевченко Дмитро Леонтійович
- М-79 - ст. лейтенант Автомонов Іван Васильович
- М-80 - капітан-лейтенант Мочалов Федір Олександрович
- М-81 - капітан-лейтенант Зубков Федір Антонович
- М-83 - ст. лейтенант Шалаєв Павло Михайлович
2-я бригада підводних човнів
по 1 вересня 1941 року
капітан 2-го рангу Орел Олександр Євстахійович
- 6-й дивізіон підводних човнів - капітан 2-го рангу Федотов М. В.
- Щ-309 - капітан 1-го рангу Кабо Ісаак Соломонович
- Щ-310 - капітан-лейтенант Ярошевич Дмитро Клементьевіч
- Щ-311 - капітан-лейтенант Вершинін Федір Григорович
- Плавбаза «Полярна Зірка»
- 7-й дивізіон підводних човнів - капітан 3-го рангу Єгоров Володимир Олексійович)
- Щ-317 - капітан 3-го рангу Андронов Олексій Герасимович
- Щ-318 - капітан-лейтенанта Афанасьєв Володимир Костянтинович
- Щ-319 - капітан-лейтенант Агашін Микола Сидорович
- Щ-320 - капітан-лейтенант Вишневський Іван Макарович
- Щ-322 - капітан-лейтенант Єрмілов Віктор Андрійович
- Щ-323 - капітан-лейтенант Іванцов Федір Іванович
- Щ-324 - капітан-лейтенант Тархнішвілі Георгій Іорамовіч
- Плавбаза «Амур»
- Плавбаза «Ока»
- 8-й дивізіон підводних човнів - капітан 3 рангу Юнаков Євген Гаврилович
- М-90 - ст. лейтенант Татаринов Іван Михайлович
- М-94 - ст. лейтенант Дьяков Микола Васильович
- М-95 - ст. лейтенант Федоров Леонід Петрович
- М-96 - капітан-лейтенант Марінеско Олександр Іванович
- М-97 - капітан-лейтенант Мильніков Олександр Іванович
- М-98 - капітан-лейтенант Беззубик Іван Іванович
- М-99 - ст. лейтенант Попов Борис Михайлович
- М-102 - ст. лейтенант Гладилин Петро Васильович
- М-103 - капітан-лейтенант Нєчкіної Вадим Дмитрович
Навчальна бригада підводних човнів
контр-адмірал Заостровцев Олексій Тимофійович
- 9-й дивізіон підводних човнів - капітан-лейтенант Мохов Микола Костянтинович
- М-72 - ст. лейтенант Кулигін Микола Миколайович
- М-73 - ст. лейтенант Каланіна Віктор Петрович
- М-74 - ст. лейтенант Сазонов Дмитро Михайлович
- М-75 - ст. лейтенант Тарасов Павло Степанович
- М-76 - лейтенант Жаворонков Георгій Олександрович
- 13-й дивізіон підводних човнів
- Щ-303 - капітан 3-го рангу Травкин Іван Васильович
- Щ-304 - капітан 3-го рангу Афанасьєв Яків Павлович
- К-3 - капітан 3-го рангу Малофєєв Кузьма Іванович
- К-21 - капітан-лейтенант Жуков В. Н.
- К-22 - капітан 2-го рангу Котельников Віктор Миколайович
- 14-й дивізіон підводних човнів
- К-23 - капітан 3-го рангу Потапов Леонід Степанович
- Л-1 «Ленінець» - капітан 3-го рангу Могилевський Сергій Сергійович
- Л-2 «Сталінець» - капітан-лейтенант Чебанов Олександр Петрович
- З-11 - капітан-лейтенант Середа Анатолій Михайлович
- З-12 - капітан-лейтенант Тураєв Василь Адріанович
- З-13 - старший лейтенант Маланченко Петро Петрович
- окремий навчальний дивізіон підводних човнів - капітан 2 рангу Ейхбаум Микола Едуардович
- П-1 «Правда» - лейтенант Логінов Іван Андрійович
- П-2 «Зірка» - капітан-лейтенант Попов Іван Петрович
- П-3 «Іскра» - капітан-лейтенант Пантелєєв Олексій Миколайович
- Щ-301 - капітан-лейтенант Грачов Іван Васильович
- Щ-302 - капітан-лейтенант Нєчкіної Вадим Дмитрович
- Щ-305 - врід ст. лейтенант Кочетков Костянтин Сергійович
- Щ-306 - ст. лейтенант Смоляр Микола Іванович
- Щ-307 - капітан-лейтенант Петров Микола Іванович
- Б-2 - капітан-лейтенант Биховський Ізраїль Адольфович
- Л-55 - ст. лейтенант Браун Ілля Якович
- досвідчена човен «Редо» - капітан-лейтенант Карташов Микола Іванович
торпедні катери
1-а бригада торпедних катерів
капітан 2-го рангу Черокі В. С.
- 1-й дивізіон торпедних катерів
- 2-й дивізіон торпедних катерів - ст. лейтенант Свердлов А. Г.
- ТКА № 12
- ТКА № 22
- ТКА № 32
- ТКА № 42
2-я бригада торпедних катерів
капітан 2-го рангу Саламатін В. А.
- 3-й дивізіон торпедних катерів - капітан-лейтенант Хоруженко А. М.
- ТКА №57 - капітан-лейтенант Хоруженко А. М.
- 4-й дивізіон торпедних катерів - капітан-лейтенанта Осипов Сергій Олександрович
- ТКА №17
- ТКА №27
- ТКА №37
- ТКА №47
- ТКА №67 - ст. лейтенант Іванов І.С.
Частини спеціального і тилового забезпечення
- канонерская човен «Червоний прапор» - капітан 2-го рангу Устинов А. Л.
- канонерская човен «Піонер» - капітан 2-го рангу Іванов П.К.
- мінний загороджувач Суроп »(кол.« Апостол Павло », 1915)
- мінний загороджувач «Рістна» (кол. «Апостол Петро», 1915)
- КАТЩ №1 ( «Keri»)
- КАТЩ №2 ( «Vaindlo»)
- Т-201 «Заряд»
- Т-202 «Буй»
- Т-203 «Патрон»
- Т-204 «Фугас» - ст. лейтенант Гілерман Володимир Львович
- Т-205 «Гафель»
- Т-206 «верп»
- Т-207 «Шпиль»
- Т-208 «Шків»
- Т-209 «Кнехт»
- Т-210 «Гак»
- Т-211 «Рим»
- Т-212 «штазі»
- Т-213 «кран»
- Т-214 «Бугіль»
- Т-215
- Т-216
- Т-218
- Т-298 «Вієстурс»
- Т-299 «Иманта»
- T-297, «Вірсайтіс» - капітан 2-го рангу Мехероз А.
- Т «Ударник»
- Т «Клюз»
* * *
Якщо у Вашому сімейному архіві збереглися фотографії Вашого родича і Ви надішлете його біографію - це дасть нам можливість увічнити пам'ять про воїна, учасника бойових дій Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років, на території Латвійській Республіці.
Подвиг, який солдати здійснювали при обороні і звільнення Латвійської Республіки привів до Нашої Перемозі, і пам'ять про людей, які віддавали за це своє життя, не буде забута.
Якщо у Вас є інформація про події Другої Світової війни на території Латвійській Республіці та у Вас є бажання поділитися цим матеріалом з творцями веб-ресурсу, можете її надсилати на [email protected] .
джерело:
Портал «Пам'ять народу» // Міністерство оборони Російської Федерації
Балтійські моряки в Вітчизняній війні // КОМУНІСТ № 175, 27.07.1947