«Нашестя-2012»: Земфіра спустилася з неба і поховала пісню

У Тверській області в черговий раз пройшов російський рок-фестиваль «Навала» . Головне пригода літа, як називають фестиваль самі організатори, виявився одним з найбільш живучих серед усіх літніх оупен-ейрів: в цьому році він пройшов вже в одинадцятий раз і зібрав понад 150 000 глядачів.

«Навала» часто лають за дорожнечу, погану інфраструктуру, погодні умови, впоратися з якими організаторам не завжди вдається. І щороку організатори обіцяють, що наступного разу буде краще. Втім, у випадку з «нашестя» ці обіцянки не залишаються словами: з кожним роком фестиваль дійсно стає якісніше, і сміливо можна сказати, що в цьому році і по організації, і по музичному наповненню вийшло найкраще «Навала» за всю його історію. Були вирішені головні проблеми: з душем, туалетами, питною водою і сміттям (його пропонували за невелику винагороду прибирати самим глядачам, в результаті на полі було на цей раз помітно чистіше). Недоліком залишається лише ціна за відвідування фестивалю, але, як зізнався продюсер Андрій Матвєєв, у кожного є вибір - купити дорогий ВІП-квиток або дешевий «Вхідний», який взимку, до підвищення цін, коштував не дорожче квитка на концерт якоїсь топової групи в клубі.

Цього року «Навала» було реформовано, і основні зміни торкнулися малої сцени. Вона отримала назву «Неформат», і якщо раніше там переважно виступали маловідомі групи, то на цей раз тут зібралися колективи, які існують вже багато років, але не звучать на хвилях «Нашого радіо». Наприклад, одним з таких виконавців став відомий всьому Інтернету Валентин Стрикало - той самий хлопець з українського села Бурільцево, що прославився своїми відеозвернення до зірок російської естради. Валентин Стрикало - вигаданий персонаж музиканта Юрія Каплана. Сам Каплан популярності не добився, а ось Стрикало підірвав Інтернет і навіть засвітився на Першому каналі, потрапивши в «Велику різницю» . Тепер він «Доспівався» і до «Нашестя», почесно відкривши малу сцену другого дня фестивалю, де заспівав в тому числі і пісню, в якій насміхається над шанувальниками російського року:

- Давно мріяв заспівати її на «Нашествии», - зізнався музикант.

- Давно мріяв заспівати її на «Нашествии», - зізнався музикант

Втім, подібних проектів на сцені «Неформат» в цьому році було багато. Наприклад, вперше виступив на фестивалі Олександр Пишний , Причому відразу в двох іпостасях: як артист «неформат» і як провідний основної сцени. За свій успіх він теж дякує Інтернет:

- Я вважаю, що найближчим часом люди взагалі перестануть випускати диски, флешки та інші носії, - зізнався він перед тим, як вийти на сцену. - Будуть музику викладати в Інтернет, звідки все можна буде скачати, і брати гроші за це ніхто не буде. Я за те, щоб музика в Інтернеті була безкоштовною. Платити треба за енергію, за калорії, щоб з голоду не помер за джоулі, щоб було тепло, і за емоції. Тобто платити треба за концерти, а не за файл в Інтернеті.

Але основу сцени «Неформат» все ж становили колективи, що прославилися задовго до появи Інтернету. наприклад, Олексій Кортнєв , Який часто виступає на «Нашествии», але до головної сцени поки так і не дістався. До цього ж числа відноситься і один з «батьків» російського панк-року Олександр Конвісер з ансамблем МПТРІ, який звучить на «Нашому радіо», але в рамки звичного музичного формату не вписується. Олександр Конвісер, до речі, не погодився з таким поділом сцен:

- Поділ мені взагалі не подобається. Мені подобається єднання. Щоб сцена була одна, як в Раменському (там фестиваль проходив в 2000-2003 рр. - Прим. Автора), але якщо порівнювати запропоновані мені варіанти, то дві сцени - це логічніше, тим більше організатори спробували розділити одночасно виступають на жанри. Але назви «Формат» і «Неформат» - це евфемізм понять «головна сцена» і «сцена для ізгоїв». А ще було б здорово, щоб знайшовся якийсь олігарх, який б не проспонсорував фестиваль, а просто оплатив усі витрати, щоб вхід був безкоштовним і їжа, і все інше теж. Тоді на фест приїдуть тисяч 800, і це буде чад і чад космічного масштабу.

До речі, вперше на «Нашествии» зазвучала і реп-музика. Наприклад, своїм виступом порадувала багатьох любителів неформату група «Каста» .

Але, звичайно, основу фестивалю склали виступи хедлайнерів. У цьому році кількість учасників було скорочено, але збільшена тривалість виступів, завдяки чому деякі групи зіграли повноцінні концерти.

- Коли ти граєш мало пісень, то не встигаєш увійти в стан, і все виходить зім'ятим, не відчуваєш себе артистом, тому нам було приємніше грати довгий сет. Я взагалі вважаю, що головних сцен повинно бути дві, щоб у кожного музиканта була можливість мінімум грати по 45 хвилин. Мінімум! - поділився з «Навколо ТБ» вокаліст групи Zdob si Zdub Роман Ягупов.

Уже в перший вечір група ДДТ виступила з програмою «Иначе», визнаної кращим концертом минулого року. Юрій Шевчук поставив умову: показати шоу точно таке, яким воно було в «Олімпійському», і хоч технічно в умовах оупен-ейру зробити це було складно, продюсери «Нашестя» з завданням впоралися.

Не менш феєричним вийшло і виступ Земфіри : Вона закривала другий день фестивалю. Співачка не грала на «Нашествии» з 2002 року, і саме їй належала ідея знову вийти на сцену «головного пригоди літа» рівно через десять років, через що вона відмовилася виступити в минулому році. Багато що було зроблено для того, щоб цей сет відрізнявся від інших: на сцену Земфіра в прямому сенсі спустилася з небес. Музиканти вже почали грати, а вона в цей момент приземлялася на поле в вертольоті. Співачка виступала півтори години і грала переважно хіти, серед яких були: «Хочеш», «ПММЛ», «Ворони», «Мачо», «Прогулянка». Втім, епатажним було не тільки її поява на сцені, а й поведінка: вона багато разів просила в своїх інтерв'ю не обговорювати її одяг, але знову шокувала багатьох шанувальників, вийшовши в сміливому, абсолютно прозорому топіку і демонструючи нижню білизну.

- Я бачу прапор з цицьками. Що б це значило? - раптом сказала вона зі сцени, а пізніше звернулася до однієї з глядачок:

- Відмінний ліфчик!

Ну а для того, щоб виступ Земфіри на «Нашествии» точно увійшло в історію, співачка вирішила, вийшовши на біс, влаштувати похорон і попрощалася з піснею «Ромашки»:

- Я давно мріяла заспівати її в останній раз, так нехай це станеться саме зараз.

А після виконання полегшено додала:

- Поховали і практично розвіяли попіл над Волгою.

Заключним же акордом виступу Земфіри став масштабний десятихвилинний феєрверк.

- Земфіра збирається восени в тур з новою програмою. Може бути, нам вдасться домовитися з нею про те, щоб показати нову програму на «Нашествии» в наступному році, - поділився пізніше надіями продюсер фестивалю Андрій Матвєєв.

Цього року у «Нашестя» було дві головні особливості: організатори запропонували відмовитися від політики і відзначити ювілей Віктора Цоя. Правда, якщо друге вдалося, то повної відмови від політики все-таки не відбулося: наприклад, група Louna, яка виступала на мітингах опозиції, на сцені «Нашестя» представила остросоциальний сет, нагадавши про те, що у кожного є права і за них треба боротися . Їх виступи супроводжували мелькають на екранах слова «несправедливість», «система», «Вавилон», «брехня», «гнів». Правда, самі музиканти не стали засуджувати тих артистів, які жодного разу не згадали про політику:

- «Нашествие» - це свято, тому нічого страшного, що тут немає політики. Вона і так лізе з усіх щілин, перетворюючись в піар, - розповіла вокалістка групи Лусіне Геворкян. - Саме політика. Ми ж співаємо не про неї, а про стан громадянського суспільства, про сприйняття того, що відбувається, про громадянські права. Нам, наприклад, не подобається, що у кожного другого депутата є мигалка, і через це стоять в пробках мільйони людей. Це головне для нас, і ми про це завжди і скрізь говоримо. На «Нашествии» ж нічиї цивільні права не порушені, тому я розумію тих, хто не хоче говорити сьогодні про політику.

Проте, виступ групи Louna вийшло таким гострим, що глядачів в прямому сенсі довелося гасити: рятуючи шанувальників року від спеки, пожежна машина поливали їх з шланга.

Проте, виступ групи Louna вийшло таким гострим, що глядачів в прямому сенсі довелося гасити: рятуючи шанувальників року від спеки, пожежна машина поливали їх з шланга

Не захотів говорити про політику і Костянтин Кінчев , Який заспівав кілька пісень-гімнів, але при цьому зазначив, що не варто шукати в них політичних гасел:

- Я не дуже розумію, що таке політичні гасла. Для них є певні трибуни, на яких виступають політики, а я б хотів бути поза політикою, а над нею, тобто оцінювати те, що відбувається - так, закликати когось до чогось - немає.

Що ж стосується дня народження Віктора Цоя , То його ім'я звучало на «Нашествии» постійно: музиканти виконували кавери на пісні «Кіно», а сцену «Неформат» у другий день закривав колектив «Віктор», вокаліст якої дуже схожий на Цоя. Провести ніч під пісні «Кіно», що звучать наживо і дуже схожі на оригінал, вирішили тисячі чоловік, а потім глядачі ще довго грали знайомі всім композиції на гітарі в наметовому таборі.

Ну і звичайно, це «Навала» не обійшлося без Валери, який ось уже два роки залишається символом фестивалю. Хто він такий, до сих пір невідомо. Він загубився в 2010 році, і шукали Валеру так шумно і так активно, що фраза «Валера, ти де?» Облетіла всі засоби масової інформації. Цього року Валеру вже не кликали, але він раз у раз з'являвся то в назвах торгових наметів - «Кафе у Валери», «Плов, який любить Валера»; то в написах на футболках - «Я знаю, де ховається Валера». Про нього заспівала зі сцени група «Серьга», а на самому полі можна було сфотографуватися у вигляді аватара на сторінці Валери «ВКонтакте».

А ще на «Нашествии» були: театр, кінотеатр, авіашоу, футбольний майданчик, лицарські бої, дитяче містечко, колективні ранкові зарядки ... Словом, все те, що необхідно для повноцінного відпочинку. Правда, за багато з цих розваг доводилося платити окремо.

Начальник ГУВС Тверській області зауважив: в цьому році «Навала» пройшло без серйозних проблем, та й взагалі культурний рівень глядачів фестивалю сильно піднявся, ведуть вони себе спокійно. В цьому році за порядком на «Нашествии» стежило понад 3 000 співробітників поліції, але роботи у них було небагато: за три дні було затримано всього п'ять чоловік і порушено чотири кримінальні справи.

Трохи більше роботи було у лікарів: в розбитий на поле мобільний госпіталь за допомогою звернулося понад 1 000 осіб, здебільшого з сонячними опіками, травмами і сонячними ударами. Госпіталізовано ж було лише 12 осіб, в основному з алкогольним отруєнням. Так що головне пригода літа пройшло спокійно, а продюсер фестивалю Андрій Матвєєв навіть припустив:

- Може бути, років через чотири наш фестиваль буде починатися в понеділок і закінчуватися в неділю.

Можливо, пожартував, але фестиваль продовжує розширюватися, і 150 000 глядачів для нього не межа.

Затьмарило фестиваль лише одне - повінь на Кубані. Коли про нього стало відомо, журналісти запропонували організаторам «Нашестя» оголосити хвилину мовчання або зовсім припинити концерт, але організатори цього робити не стали: не захотіли затьмарювати свято для тих, хто чекав його рік і приїхав в Тверську область за позитивними емоціями.

Юлія Шершакова

Фото: Матвій Завидонов

Що б це значило?
Він загубився в 2010 році, і шукали Валеру так шумно і так активно, що фраза «Валера, ти де?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация