Наші журналісти

22 липня в Азербайджані відзначається День Національної преси

22 липня в Азербайджані відзначається День Національної преси. У цей день 140 років тому - в 1875 році вийшов у світ перший номер газети «Екінчі», основоположником якої є Гасан бек Зардабі. Ця газета зіграла незамінну роль у процвітанні та розвитку азербайджанської преси.
В даний час в країні державну реєстрацію пройшли понад 4 тисячі ЗМІ. Більшість з них газети і журнали, понад 30 інформаційних агентств, 44 електронних ЗМІ. В Азербайджані діє 8 республіканських, 14 місцевих телевізійних каналів, 12 кабельних телеканалів, 12 радіостанцій, безліч журналістських організацій та громадських об'єднань.

З перших років нашої незалежності в результаті збройного нападу Вірменії проти Азербайджану було убито тисячі людей. За час Карабахської війни 1988-1994 рр. від вірменських терористів постраждало 13 журналістів. 9 з них були вбиті. Двоє з убитих були російськими, інші - азербайджанцями.

Дехто з журналістів, які були вбиті вірменськими терористами:

Салатин Азіз кизи Аскерова (1961-1991) - журналіст, репортер газети «Молодь Азербайджану», Національний Герой Азербайджану.

9 січня 1991 року Салатин Аскерова прямуючи з Лачина в Шушу, на 6-му кілометрі дороги, поблизу села Галадересі, потрапила в оточення вірменських збройних підрозділів. Автомобіль, в якому вона перебувала, потрапив під шквальний вогонь з автоматів в упор, в результаті чого журналістка була убита. Похована в Шахідляр хиябани (Поховання Шахідів) міста Баку.

Осман Мірзагусейн оглу Мірзоєв (1937-1991) - відомий журналіст, письменник і публіцист. Автор книг «Наші імена», «Один раз живемо», «Крапля і озеро» і «Орел в польоті» і багатьох статей, присвячених актуальним темам свого часу. Основоположник «політичного портрета», творець і ведучий першої суспільно-політичної передачі на азербайджанському телевізійному просторі «Далга».

У вересні 1990 року О.Мірзоев був призначений на посаду завідувача відділом Апарату Президента Азербайджанської республіки. Настільки відповідальна робота забирала у нього багато часу, і він уже не міг багато часу приділяти своїй творчій, журналістської діяльності, що дуже турбувало його, бо в душі ще було багато того, про що б він хотів розповісти народу.

Осман Мірзоєв трагічно загинув 20 листопада 1991 року в вертольоті Mi-8, в якому летіли вищі державні чиновники Азербайджану і четверо журналістів, збитий поблизу села Гаракенд в Нагірному Карабасі збройними силами Вірменії.

Али Мустафа оглу Мустафаєв (1952-1991) - тележурналіст, Національний Герой Азербайджану. Али Мустафаєв працював в Азербайджанській Державної Компанії телевізійні і Радіо передач. Здобув популярність як талановитий, оперативний журналіст завдяки своїм змістовним, повним сенсу нарисів і репортажів, чуттєвим телевізійних передач.

У воєнний період готував репортажі та інтерв'ю з гарячих точок - з Нагірного Карабаху, а також з державних зустрічей на вищому рівні. Був парламентським журналістом в Москві від Верховного Меджлісу Азербайджанської Республіки (1989-1990). За свою діяльність в 1991-му році був удостоєний звання «Кращий журналіст року». Загинув 19 листопада 1991 року біля села Гаракенд Нагірного Карабаху, в результаті аварії, підбитого ворожим снарядом, вертольота, який перевозив миротворчу місію.

Похований в Шахідляр хиябани (Поховання Шахідів) міста Баку.

Фахраддін Ібрігім оглу Шахбазов (1950- 1991) - телеоператор, Національний герой Азербайджанської Республіки

Народився в 1950 році. З 17 років працював в Державному комітеті телебачення і радіомовлення. Вважався одним з кращих операторів.
До 1988 року, тобто до часу початку так званого «вірменського руху» за відторгнення Нагірного Карабаху (НК) від Азербайджану, Фахріддін з любов'ю до свого заняття, спокійно, без утоми, творчо працював. Але вірменський екстремізм і сепаратизм завадив цій безтурботного життя. В ті часи азербайджанське населення НК початок піддаватися потужному морально-психологічного тиску, погроз насильства з боку вірмен, почастішали факти фізичної розправи, бували випадки масового знищення людей. Разом з тим вірмени вели абсолютно протилежну фактичної ситуації антіазербайджанскую агітацію. І при таких обставинах з'явилася потреба бувати на місцях, робити зйомки і представляти суспільству правдиве, реальний стан справ. Одним з перших телеоператорів, добровільно, без будь-яких пропозицій і наказів, які підключилися до цієї місії, був Фахраддін. Треба сказати, що це було не простою справою, в будь-який момент можна було зіткнутися з реальною смертю. Але це не утримувало його, і він докладав усіх зусиль на підготовку правдивих телепередач з гарячих точок республіки.
В самі тривожні часи, в листопаді 1991 року група співробітників Азербайджанської Компанії Телерадіомовлення перебувала в місцях підвищеної криміногенної обстановки.

20 листопада 1991 року збройними силами Вірменії був обстріляний вертоліт МІ-8, в результаті загинули 22 людини. Серед загиблих були посадові особи Азербайджану і військові спостерігачі Росії і Казахстану, в тому числі і Фахраддін Шахбазов.

Похований в Шахідляр хиябани (Поховання Шахідів) міста Баку

Кязімага Мовсум оглу Керімов (1951-1992) - азербайджанський офіцер, Національний Герой Азербайджану.

Народився 1 вересня 1951 році в селі Саратак Губадлінского району Азербайджанської РСР. І з дитинства відрізнявся своєю безстрашно і хоробрістю, немов запозичив геройські властивості своїх предків Набі, Хаджар, Гярая.
Після закінчення середньої школи працював у газеті «Авангард». У 1970 році вступив на факультет журналістики Бакинського державного університету, після закінчення якого був направлений працювати в журналі «Азербайджан мектеби» ( «Азербайджанська школа»). Але прихильність до сільського життя потягнула його в Геранбойський район, де він і оселився, створив сім'ю, свій дім, був прийнятий на роботу в Аграрне Промислове Громада села Гизилгаджили Геранбойського району в якості правового радника.

Коли в 1991 році був створений Геранбойського батальйон самооборони, Кязімага Керімов був призначений заступником командира. Відзначився в боях за села Гарачінар, Заважали, Еркядж.

15 червня 1992 помер від отриманого кульового поранення. На момент загибелі був одружений. Залишився син.

Похований в Шахідляр хиябани (Поховання Шахідів) міста Баку

Чингіз Фуад оглу Мустафаєв (1960-1992) - тележурналіст, Національний Герой Азербайджану.

Незважаючи на медичну освіту Чингіз Мустафаєв виявляв великий інтерес до журналістської діяльності. Цей інтерес проявився в січневі події 1990-го року. Так, Чингіз Мустафаєв зняв на плівку звірства, учинені солдатами Радянської армії в Баку. З 1991-го року Чингіз пов'язав своє життя з журналістикою.

На заснованої Чінгізом Мустафаєвим «Студії 215 КЛ» готувалися репортажі. Ці репортажі про Азербайджанської істині на момент коли Азербайджан знаходився в інформаційній блокаді, прорубали дорогу на провідні телевізійні агентства і телеканали Європи і Америки. Репортаж про Ходжали знятий Чінгізом Мустафаєвим сильно струсонув вірменський імідж в світі.

Герой-журналіст загинув від отриманого осколкового поранення 15 червня 1992 року під час чергової зйомки в селі Нахчиванли ​​Ходжалинського району.

У День національної преси Азербайджану сайт 1905. az з глибокою повагою згадує про загиблих журналістів. Так упоіт Аллах їх душі!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация