Настанови на Великий Піст

  1. Піст - є як би жертва Богу від нашого тіла

Отверзаются двері покаяння, настав Великий Піст. Щорічно повторюється він, і кожен раз принесе він нам велику користь, якщо ми належним чином проведемо його. Отверзаются двері покаяння, настав Великий Піст

Святитель Іоанн (Максимович)

Великий Піст - є підготовка до майбутнього життя, а найближчим чином - підготовка до Світлого Христового Воскресіння.

Як в найвищій будівлі влаштовується сходи, щоб сходами легко можна було піднятися на висоту будівлі, так і різні дні в році є ступенями для нашого духовного підйому і сходження. До таких особливо відносяться дні Великого Посту і Святої Пасхи.

Великим Постом ми очищуємося від гріховної скверни, а в Святу Пасху відчуваємо блаженство майбутнього Царства Христового. Коли піднімаються на високу гору, намагаються звільнитися від усякої зайвої ваги. Чим менше хто навантажений, тим легше підніматися йому і тим вище зможе він піднятися.

Настав час приготування нашого до вічного життя, час зустрічі з новопризначеними прийдешнім на землю Господом. Церква закликає всіх нас згадати, що, кромеежедневних земних турбот і справ, є ще вічне життя, що всі ми покликані до того, щоб жити вічно.

У чому ж має відбутися підготовлення?

Перш за все в очищенні духу і стриманості плоті. «Рід бісівський, - сказав Христос, - перемагається лише постом і молитвою». Тому перш за все потрібна молитва. Великим постом довше богослужіння. У великопісних молитвах - постійне моління про прощення гріхів. Але крім молитви потрібен і пост.

Піст - є як би жертва Богу від нашого тіла

Щоб духовно піднестися насамперед потрібно звільнитися від тяжкості гріховної. Вона знімається з нас покаянням за неодмінної умови, що ми самі виганяємо з себе всяку ворожнечу і прощаємо кожному, кого вважаємо винуватим перед нами. Очищені і прощені Богом тоді зустрічаємо ми Світле Христове Воскресіння.

Який же дорогоцінний дар Божий отримуємо ми тоді, коли завершуємо наш подвиг великого посту? Про те говорить нам вже перше спів, що починає щоденне спів стихир Посту: «І подається нам в їжу Агнець Божий, у священних і світлоносні нощи воскресіння, нас заради наведене заколення, учнем долучених в вечір таїнства».

Залучення Тіла і Крові Воскреслого Христа в життя вічне - ось що є метою святої Чотиридесятниці.

Долучаються не тільки на Великдень. Навпаки, на Великдень має долучатися тим, хто говів, висповідався і причастився під час Великого Посту. Перед самою Пасхою немає можливості добре, у всьому, висповідатися, час і священики зайняті службами Пристрасними. Підготовлятися до того потрібно заздалегідь.

Будь-яке причащання Христових Тайн - є з'єднання з Самим Христом і для нас рятівною. Чому ж таке значення надається причастя в ніч Святої Пасхи і до того ми все закликаємося? Особливо тоді дається нам відчути Царство Христове. Особливо ми тоді опромінюють Вічним Світлом і зміцнюємося для сходження духовного.

Те незамінний дар Христовий, незрівняне благо. Нехай ніхто сам не позбавляється цього радості і замість причастя у Великодню ніч не поспішає скуштувати м'ясні та інші наїдки. Залучення тоді Святих Тайн готує нас до трапези у вічному Царстві Божому.

У святителя Тихона Задонського є така чудова настанова на Великий піст:

  • Так постить розум твій від суєтних помислів.
  • Так постить пам'ять від злопам'ятности.
  • Так постить воля твоя від злого бажання.
  • Так постять свої оченята від худого бачення: відверни очі твої, щоб марноти не бачили (Пс. 118, 37).
  • Так постять вуха твої від поганих пісень і шепотінь наклепницьких.
  • Так постить язик твій від наклепу, осуду, блюзнірства, брехні, лестощів, лихослів'я і всякого дозвільного та гнилого слова.
  • Так постять руки твої від биття і розкрадання чужого добра.
  • Так постять ноги твої від ходіння на злу справу. Відступися від злого і роби добро (1 Петро 3:11).

Ось це і є християнський пост, якого Бог від нас вимагає. Покайся, і, утримуючись від будь-якого злого слова, справи і помисли, вчися всякої чесноти, і будеш завжди перед Богом постити.

У чому ж має відбутися підготовлення?
Який же дорогоцінний дар Божий отримуємо ми тоді, коли завершуємо наш подвиг великого посту?
Чому ж таке значення надається причастя в ніч Святої Пасхи і до того ми все закликаємося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация