НАТО схиляється до сухопутної операції в Лівії

НАТО готується до сухопутної операції проти Лівії. Альянсу для цього потрібно лише санкція з боку Ради безпеки ООН. Більш широке втручання у війну обумовлено острахом повністю втратити контроль над ситуацією. На той випадок, якщо з якихось причин добитися згоди Росії і Китаю не вдасться, в хід підуть провокації. НАТО готується до сухопутної операції проти Лівії

Фото: AP

Дані про те, що невеликі контингенти з країн НАТО вже знаходяться в цій країні, надходили і раніше. Ще на початку квітня просочилася інформація про те, що туди відправили спецназ жандармерії GIGN. В середині квітня було прийнято рішення про направлення в Бенгазі озброєнь для бунтівників. А в кінці квітня Франція, Італія і Великобританія направили туди ж для їх навчання інструкторів.

Але тепер на порядку логічний розвиток ситуації - сухопутна операція. Помічник заступника генсека НАТО з політичних питань Джеймс Аппатурай відкрито заявив про те, що Радбез ООН має ухвалити нову резолюцію щодо Лівії, яка б санкціонувала застосування сили на суші: "Так, я вважаю, що РБ ООН необхідно прийняти нову резолюцію щодо Лівії. Тому що резолюція №1973 не має на увазі проведення наземної операції. Тому для того, щоб на землі були проведені якісь бойові дії, необхідне прийняття нової Резолюції ".

Справа в тому, що резолюція Радбезу ООН від 17 березня передбачає лише обмежене застосування сили проти Лівії і виключає використання сухопутних частин. І хоча Аппатурай запевняє, що коаліційні сили не планують змінювати політичний режим в Лівії, ціну обіцянкам НАТО все вже давним-давно знають. І останні події з полюванням за Каддафі з повітря, в результаті якої загинув його син і маленькі онуки, зайвий раз підтверджують, що Захід робить діаметрально протилежне тому, що він говорить.

По крайней мере, буквально за день до цього представники НАТО запевняли весь світ у тому, що вони не планують фізичне усунення Полковника. І тут же вдарили по цілком цивільному об'єкту, де знаходилися його найближчі родичі.

А тепер НАТО намагається заручитися санкцією з боку ООН. Зрозуміло, Захід у властивій йому манері тепер стверджує, що буде воювати, але Полковнику це нічим не загрожує.

За словами Аппатурая, "Каддафі не є метою НАТО. Однак його війська продовжують цілеспрямовано вбивати цивільне населення Лівії, а саме захист цивільного населення є головною метою коаліції". Як це буде відбуватися, НАТО вже неодноразово демонструвало шляхом повітряних ударів по цивільних об'єктах країни.

Як це буде відбуватися, НАТО вже неодноразово демонструвало шляхом повітряних ударів по цивільних об'єктах країни

Фото: AP

Таким чином, вже найближчим часом країни НАТО можуть підняти питання про розширення рамок операції в Радбезі. Їх подальше втягування в конфлікт пояснюється тим, що повітряна операція не дала бажаного швидкого ефекту. Розрахунок будувався на тому, що, подібно до класичним арабським арміям, деморалізовані авіаційними ударами збройні сили Каддафі розбіжаться, а на їх плечах повстанці відразу увійдуть в Тріполі і лівійська нафта знову потече на Захід за вигідною йому ціною.

Однак ця ставка не виправдалася. Народ в масі своїй залишився вірним Каддафі, який за 40 років свого правління перетворив лівійську пустелю на квітучий оазис.

Бомбардування НАТО дали обмежений ефект. Кожен день авіаударів обходиться учасникам Північноатлантичного альянсу в круглу суму. Не випадково Барак Обама незадовго до оголошення про початок передвиборної кампанії, витративши на операцію понад 600 мільйонів доларів (понад 110 мільйонів пішло тільки на крилаті ракети Tomohawk), відмовився від колишнього участі в агресії.

Або подивитися на ситуацію з чисто практичного боку. Розвідка Великобританії стверджує, що в результаті повітряних ударів потенціал лівійської армії ослаблений на 40 відсотків. Однак американська та ізраїльська розвідка сходяться на тому, що списувати з рахунку її рано. Каддафі не тільки зберіг основну частину важких озброєнь, а й ВВС. Більш того, його сили примножилися за рахунок тотальної самомобілізаціі бедуїнських племен. Судячи з кадрів національного лівійського телебачення, навіть жінки взяли в руки автомати.

З огляду на те, що Полковник роздав стрілецьку зброю і гранатомети всім бажаючим, а ці самі бажаючі не горять прагненням позбавити себе від Полковника, що мучило їх соціальними пільгами, якими не може похвалитися навіть Захід, доля жменьки ісламістів і примкнули до них гастарбайтерам з сусідніх країн незавидна.

Чи варто дивуватися тому, що за часів панування авіації противника в повітрі Полковник ось-ось повністю очистить від заколотників кордон з Тунісом? Більш того, під великим питанням і подальше існування вогнища опору в Місураті. Судячи з вступникам звідти відомостями, племінне ополчення якщо вже не взяло це місто, то дуже близько до цього.

І навіть на сході країни, що є традиційним оплотом ісламістів, положення заколотників постійно погіршується. Жителі Бенгазі, Тобрук і інших міст раз у раз вступають в сутички і навіть бої з повстанцями. У свою чергу, ситуація для останніх погіршується через те, що вони регулярно влаштовують один з одним розбирання. Причини - боротьба за владу і контроль за приходить з Європи і Катару "допомоги". У наявності скочування до стану хаосу.

На думку натовських стратегів, врятувати становище може сухопутна операція. Зволікання в ситуації, що склалася загрожує явною загрозою втрати якого б то не було контролю за ситуацією.

Читайте також: США кинули проти Каддафі "хижаків"

Розрахунок будується на тому, що Росію і Китай знову вдасться умовити схвалити розширення застосування сили, як це було з прийняттям Резолюції 1973. Якщо ж на цей раз хтось раптом накладе вето, то в хід можуть піти заздалегідь задумані провокації. Зрозуміло, можуть скласти чергову небилицю, скажімо, про масове вбивство "найманцями Каддафі мирних жителів Місурати".

Втім, в подібні казки вже мало хто вірить навіть з числа найбільш завзятих противників Полковника. Стало бути, потрібно придумати щось в стилі 11 вересня. Західні ЗМІ якомога голосніше закричать про "слід Каддафі", який, мовляв, згадав терористичний минуле і відплатив НАТО за загибель своїх рідних. І щоб захиститися від лівійського Саурона, Захід забуде про рішення Радбезу ООН. Для цього навіть не обов'язково руйнувати вежі-близнюки. І вже зараз західні ЗМІ створюють грунт для реалізації такого сценарію. Взяти хоча б те, що вони перекручує мова Полковника, нібито він оголосив війну Італії, яка, до речі, днями сама відправила літаки для нанесення авіаударів по Лівії.

Є й інший варіант, при якому заколотники втягують в бойові дії Туніс. В останні дні подібні повідомлення приходили неодноразово. Зараз заколотники намагаються відкрити проти Каддафі "другий фронт" з боку Тунісу. І коли урядові сили починають їх знищення, вони біжать через лівійсько-туніський кордон і ведуть вогонь по солдатах Полковника звідти, намагаючись спровокувати їх на вторгнення в сусідню країну.

Один раз це вже вдавалося: переслідуючи біжать заколотників, армія Каддафі поглибилася на пару сотень метрів углиб туніської території. І тут же з боку офіційної влади Тунісу пішов гнівний протест і звинувачення мало не в агресії. Правда, самі вони не прагнуть забезпечити порядок на своїй власній кордоні.

Або інший інцидент: судячи з інформації з арабських блогів, жителі населеного пункту Dheba спіймали одного зі снайперів заколотників, які стріляли по туніським солдатам і цивільним особам. Мета була проста - спровокувати лівійсько-туніський конфлікт. І зрозуміло, світова спільнота не залишила б без захисту зародилася туніський демократію.

Втім, головна інтрига полягає в тому, які країни готові брати участь в сухопутної операції. У всякому разі, їх буде явно не більше, ніж нинішніх учасників повітряних атак.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Чи варто дивуватися тому, що за часів панування авіації противника в повітрі Полковник ось-ось повністю очистить від заколотників кордон з Тунісом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация