Натовські навчання у західних рубежів РФ: «Анаконда» стискає кільця

У Прибалтиці і Польщі, в безпосередній близькості від кордонів Росії, в листопаді 2018 го проходять великі навчання НАТО - «Залізний вовк», «Стук томагавка» і «Анаконда». Всього в цих маневрах візьмуть участь кілька десятків тисяч військовослужбовців з різних країн альянсу. Західні «яструби» тренуються в спробах зробити висновок Росію в залізні «кільця анаконди», а тому нарощують військову активність на її рубежах.

Залізний вовк відпрацьовує стрибок

4 листопада в Литві стартували двотижневі навчання НАТО «Залізний вовк - 2018» (Geležinis vilkas), в яких опинилися задіяні близько 3,5 тис. Військовослужбовців. Крім тих солдатів альянсу, що дислоковані в Литві на постійній основі, на навчання прибули люди в формі з Великобританії, Німеччини, Бельгії, Чехії, Нідерландів, Норвегії, Люксембургу, Естонії, Італії, США, Канади, Словенії та України. Задіяно близько тисячі одиниць різної військової техніки - причому в ході маневрів танки, бойові машини піхоти, броньовики і інша техніка переміщаються не тільки на полігонах в Рукла і Пабраде, але і по населеним пунктам (в зв'язку з чим громадян настійно просили «бути уважними» і «проявити терпіння).

За даними литовського Міноборони, в рамках навчань велику увагу виявилося приділено тренувань військовослужбовців механізованої піхотної бригади «Залізний вовк» (яку приєднали до бойової групи розквартированого в Литві багатонаціонального батальйону НАТО), а також батальйону імені великої литовської княгині Біруте. За словами представників командування альянсу, особлива увага приділяється навчанню солдат того, як треба «планувати і здійснювати оборону», а також «взаємодії з союзниками і партнерами під час проведення спецоперацій».

Аналогічні навчання «Залізний вовк» проводилися в регіоні і в минулому році, в червні 2017 го. Розповідаючи про цей захід «Голосу Америки», екс-міністр оборони Литви Раса Юкнявічене заявила, що, мовляв, лише саме завдяки таким навчанням її країна відчуває себе зараз у відносній безпеці. Політик поскаржилася, що нарощування військової потужності Росії на західних рубежах почалося ще кілька років тому. «Весь цей час країни НАТО і Європейського союзу перебували в стані наївного ідеалізму. Ми бачили, що відбувається в нашому регіоні, але простір безпеки не було заповнене. Тут практично не проводилося ніяких навчань наших союзників, і в арміях країн Балтії, а також у сусідній Польщі були лише власні військові сили », - скаржиться колишній міністр.

Тепер же, коли в Польщі, Естонії, Латвії та Литві одне за одним відбуваються міжнародні навчання НАТО, ситуація, на думку Юкнявічене, зовсім інша - тому що, мовляв, «НАТО дуже серйозно займається безпекою в нашому регіоні». На підтвердження цих слів вона заявила, що в якості однієї зі своїх найважливіших завдань в регіоні альянс усвідомив захист Сувалкской коридору - ділянки протяжністю 104 кілометри, що з'єднує Литву і Польщу. На заході цей «коридор» впирається в Калінінградську область, на сході - в Білорусію область Білорусії. У НАТО вважають, що в разі війни Росія може спробувати захопити цю ділянку, щоб відрізати Прибалтику від решти території альянсу.

Чергові маневри НАТО відбулися і в Латвії - через що Міноборони цієї республіки звернулося до жителів з попередженням про військову техніку на дорогах країни з 3 по 16 листопада. В останні дні в Алуксненский краї (на полігоні «Лачусілс»), в околицях Даугавпілса, Кулдиги, Лиелварде і Вентспілса пройшли навчання альянсу під назвою Tomahawk Knocking ( «Стук томагавка»). Збройні сили Латвії принесли вибачення за спричинені незручності і попросили поставитися «з розумінням» до короткочасних труднощів в русі транспорту. При наближенні до колони військової техніки автоводіїв закликали дотримуватися правил дорожнього руху і не заважати її пересуванню - наприклад, намагаючись обігнати. Заявлена ​​мета навчань - «вдосконалення співпраці і сумісності бойових груп розширеного присутності НАТО в Латвії з національними збройними силами країни, а також сприяння їх тіснішої інтеграції».

Попередження не випадкові: під час пересувань військової техніки по дорогам нерідко трапляються аварії. Наприклад, в кінці серпня автобус поліцейського батальйону спеціального призначення поліції Латвії, прямуючи в місто Валмієру на маневри з придушення заворушень, потрапив у важке ДТП на Сигулдського шосе. Тоді в результаті зіткнення постраждали четверо співробітників поліції, троє з них були доставлені в лікарню у важкому стані. Двом постраждалим терміново знадобилося переливання крові.

Томагавк і анаконда

Цієї осені в Прибалтиці (головним чином, на полігоні Адажі під Ригою) відбулися і інші вчення НАТО - Iron Tomahawk ( «Залізний томагавк»). Вони були організовані «Бойовий групою розширеного присутності НАТО в Латвії». Заявлена ​​мета заходу - «вдосконалення співпраці і сумісності груп розширеного присутності НАТО і готовність надати підтримку союзникам, якщо виникне така необхідність». Тут треба уточнити, що багатонаціональну бойову групу альянсу в Латвії очолює Канада. До її складу входять понад 1300 військовослужбовців з Албанії, Чехії, Італії, Польщі, Канади, Словаччини, Словенії та Іспанії.

До слова, в маневрах Tomahawk Knocking, крім іншої техніки, взяли участь 17 танків, які представляють чотири бойові групи альянсу, розміщені в Литві, Латвії, Естонії та Польщі. При цьому були представлені майже всі моделі танкової техніки, яка стоїть на озброєнні НАТО: іспанські Leopard-2E, німецькі Leopard-2A6, американські М1А1СА, британські Challenger-2 і польські ПТ-91 «Твардий». Військові експерти, які уважно стежили за ходом навчань, прийшли до висновку, що найкраще для бойових дій в Прибалтиці годяться польські «Твардий». Саме вони здатні найкраще долати дороги і мости на території прибалтійських республік.

Також в листопаді в Польщі і Прибалтиці почалися великі навчання НАТО «Анаконда-2018» ( проводяться раз в два роки). І це вже зовсім інший масштаб - до маневрів залучили 150 літаків і вертольотів, 45 бойових кораблів, 5 тис. Транспортних засобів. Сценарій «Анаконда-2018» в цілому повторює і розвиває тематику колишніх подібних «зміїних» ігр альянсу в Східній Європі. В основі сценарію нічого нового: напад «ворожих держав» (прозорий натяк на Росію і Білорусію) на умовну країну, вимушену вжити відповідних заходів.

Нагадаємо, що Польща є членом НАТО з 1999 року. Вона виступає країною-господаркою «Анаконда» з 2006-го - оперативне командування збройних сил цієї держави відповідає за планування, підготовку і керівництво маневрами. Навчання проводяться раз на два роки і охоплюють кілька загальновійськових (сухопутних), авіаційних і морських полігонів на великій території балтійського регіону.

Загальна кількість військ в регіоні проведення маневрів склало близько 100 тис. Військовослужбовців. Безпосередньо ж у навчаннях беруть участь 17 тис. Осіб - з таких країн НАТО, як США, Німеччина, Угорщина, Туреччина, Чехія, Румунія, Словаччина, Польща, Литва, Латвія, Естонія. Цікаво, що відбулася двома роками раніше «Анаконда 2016» зібрала 30 тис. Солдатів НАТО з 24 країн (в тому числі 12 тис. Чоловік з Польщі та 10 тис. З США). Мета заходу - перевірка готовності частин НАТО до «виконання завдань у воєнний час у взаємодії з органами місцевої адміністрації». Керівництво Польщі не приховує, що навчання спрямовані проти Росії. Символічно, що маневри названі за аналогією з планом нині покійного Збігнева Бжезинського «Петля анаконди», який передбачав блокаду Росії в Балтійському і Чорному морях.

«Анаконда-2018» виявилася розбита на три етапи: перекидання і зосередження військ (почалася в жовтні), комп'ютерна ситуаційна гра для командування НАТО і Війська Польського плюс дії військ на полігонах (7-16 листопада) і командно-штабне навчання (26 листопада - 6 грудня). Маневри почалися на полігонах в околицях польських міст Жагань, Устка, Венджін, Дравсько-Поморське, але незабаром поширилися і на інші території.

НАТО рухається на Схід

Кульмінацією навчань повинен стати період з 7 листопада по 6 грудня, коли угруповання альянсу буде відпрацьовувати оточення російської Калінінградській області . Одночасно в Польщі поблизу кордону з Білоруссю відбулося тренування по примусовому виселенню мешканців міста Білостока, який опинився «в зоні бойових дій». При цьому була організована переправа через Віслу.

Серед етапів «Анаконда-2018» експерти особливо відзначають маневри 21-й гірсько-піхотної бригади, що знаходиться в складі Сил швидкого реагування НАТО. На базі польського навчального центру Тжцянец військовослужбовці бригади відточують навички установки мінних полів, проведення огляду людей і транспортних засобів, захоплення будівель та споруд в умовах міської забудови. «Фактично це вдосконалення тактики диверсійно-розвідувальної діяльності», - вважає аналітик «Військово-політичного огляду» Микола Астровська.

Надалі реалізовувався досить старий уже сценарій, що припускає форсування Німану військами НАТО поблизу міста Гродно і удар зі сходу Польщі по території Білорусії. Окремі епізоди навчань були проведені в міському середовищі - в Хелмі, Велбарке і раніше згаданому Білостоці. На випадок виведення з ладу аеродромів Польщі російськими і білоруськими «Іскандерів» і «Полонез» в районі Гміна Вельбарк відбулися тренування бойової авіації щодо базування на автодорожньому покритті. Заплановано «звільнення» в районі порту Гдиня «захопленого» судна - в умовах застосування зброї масового ураження. В ході перекидання військ на північ і схід Польщі також відпрацьовуються такі собі «гібридні дії».

Військовий оглядач ресурсу «Супутник» Олександр Хроленко зазначає: «Використовуючи серію навчань і інформаційний шум про прийдешню" окупації країн Балтії ", НАТО планомірно нарощує військову інфраструктуру, перекидає і" закріплює "війська в Східній Європі. Багатонаціональні війська альянсу відпрацьовують навики проведення наступальних операцій, освоюють новий театр військових дій. Під прикриттям "Анаконда" НАТО рухається на Схід ». А. Хроленко нагадує, що кількість американських військ в Східній Європі за два роки помітно зросла, в регіоні побудовано близько десяти військових баз США.

«Задекларовані чотири основні бойові групи НАТО, вони дислокуються в Польщі і в країнах Балтії. Це 15 тисяч військовослужбовців і 3500 одиниць військової техніки. На території Польщі і країн Балтії розміщені командування різного рівня сухопутних військ США і НАТО, чотири центри передового досвіду Північноатлантичного альянсу, чотири передових командних центру, чотири багатонаціональні бойових тактичних груп Об'єднаних збройних сил НАТО, бронетанкова бригада Сухопутних військ США, бригада армійської авіації Сухопутних військ США і натовська місія з охорони повітряного простору країн Балтії. Намічається перехід від формату конвенційної оборони до відпрацювання військами НАТО тактичних ядерних ударів по території Польщі, країн Балтії і, зрозуміло, Росії. До речі, на десяти авіабазах в Європі розміщено понад 400 атомних бомб США », - зазначає експерт.

На думку військового аналітика з Балтійського федерального університету в Калінінграді Юрія Звєрєва, «Анаконда-2018» - це лише ланка в цілому ланцюгу маневрів НАТО в Балтійському регіоні, які проходять в другій половині поточного року. Він підкреслює: «Паралельно в Європі на єдиному оперативному тлі проходять як мінімум ще шість навчань НАТО і країн НАТО, об'єднаних загальним задумом. Такі масштаби скоординованої військової активності НАТО не можуть не насторожувати. Схоже, що відпрацьовується щось досить масштабне. А то, що проти Росії - так про це в багатьох західних і східноєвропейських ЗМІ говорять абсолютно відкрито ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация