Наука та освіта. Історія Росії. Кінець XVI-XVIII століття. 7 клас.

  1. Коментарі викладача Століття освіти в Росії

Коментарі викладача

Століття освіти в Росії

Восени 1724 Петро I підписав указ про створення Академії наук. Її відкриття відбулося в 1725 р У складі академії діяла обсерваторія, фізична і хімічна лабораторії, музей, бібліотека, друкарня, ботанічний сад. Імператорська Академія наук спочатку була не тільки науковим, але і навчальним закладом. В її стінах навчався найбільший російський вчений XVIII ст. Михайло Васильович Ломоносов (1711-1765 рр.).

Мал. 1. М. В. Ломоносов

М. В. Ломоносов народився в сім'ї архангельського помора. З дитинства допомагав батькові в рибному промислі. Навчившись читати, Ломоносов самостійно освоїв «Арифметику» Л. Магницького і «Граматику» М. Смотрицького. У 1730 р М. В. Ломоносов поїхав до Москви, вступив в Слов'яно-греко-латинську академію. Як один з кращих студентів був направлений на навчання до Німеччини. Тут Ломоносов осягав хімію, фізику, механіку і гірнича справа, після чого повернувся в Петербург. У 1745 р він став академіком по відділенню хімії. Однак коло його наукових інтересів був значно ширше. З його ім'ям пов'язані відкриття практично у всіх сферах: фізиці, астрономії, геології, механіці. Його праці збагатили російську історію, словесність, поезію, мистецтво мозаїки. Він сформулював закон збереження матерії і руху, вивчав явища атмосферної електрики, в 1761 р довів, що на Венері немає атмосфери, зробив висновок про те, що поверхня сонця являє собою бурхливий вогняний океан.

Накопичення нових знань відбувалося в ботаніці і зоології. М. І. Шеїн в 1744 році видав перший російський анатомічний атлас. У 1756 р заводчики Демидови заснували ботанічний сад. В кінці століття в обох столицях були відкриті перші медико-хірургічні академії. У 1745 р був виданий «Атлас Російської імперії». У географії були накопичені багаті матеріали про родовища вугілля, руд, нафти, мінералів і гірських порід. У Росії була створена ціла мережа обсерваторій, в кінці століття їх налічувалося близько 70.

Досягнення історичної думки були пов'язані з іменами М. В. Ломоносова, В. Н. Татіщева і М. М. Щербатова. Написаний Ломоносовим «Короткий російський літописець» став основним підручником історії. «Історія Російська» Татіщева - перший досвід історії нашої країни з наукової точки зору.

В області філології найбільшою подією стало відкриття в 1783 р Російської академії - наукового центру для вивчення російської мови і літератури. Нову академію очолила княгиня Є. Р. Дашкова.

Мал. 2. Е. Р. Дашкова

Одним з найважливіших напрямків розвитку науки в XVIII в. стала організація академічних експедицій для вивчення нових територій. А 1719-1721 рр. була складена докладна карта Камчатки і Курильських островів. У 1725-1730 рр. капітан-командор російського флоту Вітус Берінг в ході Камчатської експедиції довів існування протоки між Азією і Америкою, в ході другої Камчатської експедиції була досліджена частина Аляски і відкритий ряд Алеутських островів. Учасники другої експедиції розділили Сибір на Східну і Західну. Степан Петрович Крашенинников в 1756 р опублікував «Опис землі Камчатки». Масштаби і підсумки експедицій були настільки значущі, що в 1793 р було засновано спеціальний Географічний департамент.

XVIII ст. став епохою прориву в науково-технічної думки Росії. А. К. Нартов удосконалив токарний верстат, М. В. Ломоносов створив в 1745 р першу в світі діючу модель вертольота. Видатний механік І. І. Позунь в 1763 р розробив проект парового двигуна, а в 1765 році створив для заводських потреб першу парову машину. К. Д. Фролов сконструював унікальну установку у вигляді системи водяних коліс, за допомогою яких здійснювалася відкачка води та подача руди з шахти.

Одним з найбільших винахідників XVIII ст. був механік-самоучка Іван Петрович Кулібін. У 1773-1775 рр. він створив мікроскоп, розробив проект і створив модель одноарочного моста через Неву прольотом 298 м, створив прототип прожектора, винайшов Семафорний телеграф, створив унікальні палацові годинник і палацовий ліфт для імператриці. Г. Р. Державін назвав його «Архімедом наших днів». На жаль, винаходи російських умільців не впроваджуються в масове виробництво.

Найбільшою подією в історії вітчизняної освіти стало відкриття в 1755 р Московського університету. Навчання велося російською мовою. Спочатку в університеті було всього три факультети: юридичний, філософський і медичний. При ньому були створені перші російські наукові товариства, випускалася газета «Московские ведомости».

Мал. 3. Московський університет

Основною формою навчання «нижчих» прошарків населення продовжували залишатися відомчі або приватні школи елементарного навчання - так звані школи грамоти. Новим явищем стало зародження загальноосвітньої школи. При Московському університеті було відкрито дві гімназії - для дітей дворян і різночинців. Трохи пізніше була відкрита гімназія в Казані.

Закриті навчальні заклади - Сухопутний шляхетський корпус, Морський шляхетський корпус, Пажеського корпусу, Смольний інститут шляхетних дівчат - були відкриті для дітей дворян. Діти купців могли здобути освіту в комерційних училищах. З'явилися і перші професійно-художні училища: танцювальна школа в Петербурзі, балетна школа в Москві. У 1757 р було відкрито Академію мистецтв.

Однак в цілому освіту залишалося доступним дуже незначної частини суспільства. Велика частина населення Російської імперії залишалася неписьменною.

Домашнє завдання

1. Які наукові заклади були відкриті в Росії в XVIII в.?

2. Які наукові досягнення і відкриття були зроблені російськими вченими і дослідниками природи?

3. Як ви оцінюєте внесок М. В. Ломоносова в розвиток російської науки?

До заняття прикріплений файл «Це цікаво!». Ви можете завантажити файл в будь-який зручний для вас час.

Використані джерела:

  • http://www.umnik-umnica.com/ru/school/istoriya-rossii/7-klass/
  • http://www.youtube.com/watch?v=tgLk6Y5kt3s
  • http://www.youtube.com/watch?v=5uMDu9xgq7o
2. Які наукові досягнення і відкриття були зроблені російськими вченими і дослідниками природи?
Ломоносова в розвиток російської науки?
Com/watch?
Com/watch?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация