Навальний проти РФ: Європейський суд визнав політичний мотив в арештах і затриманнях опозиціонера

  1. Суть попереднього рішення
  2. Що вирішила Велика палата

У Страсбурзі Велика палата Європейського суду з прав людини вранці 15 листопада винесла рішення за позовом Олексія Навального «проти Російської Федерації». Суд визнав політично мотивованими затримання і арешти Навального і погодився з тим, що він є «спеціальною метою» переслідування з боку російської влади. Суд також закликав Росію виправити законодавство про мітинги, щоб громадяни країни отримали реальне право на свободу зібрань. Право, яке є фундаментальним з точки зору Європейської конвенції про права людини. У Страсбурзі Велика палата Європейського суду з прав людини вранці 15 листопада винесла рішення за позовом Олексія Навального «проти Російської Федерації»

Олексій Навальний з братом Олегом. Фото: Юрій Сафронов / «Нова газета»

ЄСПЛ постановив, що стосовно Навального була порушена стаття 18 Європейської конвенції з прав людини. Формально стаття називається «Обмеження у застосуванні обмежень щодо прав» і в ній розпливчасто йдеться про те, що «Обмеження, які дозволяються цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, можуть застосовуватися тільки з тією метою, ніж ті, для яких вони були передбачені» . Але прив'язка статті 18 до іншими статтями Конвенції (за якими ЄСПЛ раніше вже визнав права Навального порушеними) дозволила суду зробити висновок про переслідування за політичними мотивами.

Наявність декількох пов'язаних між собою статей відображено і в назві нинішньої справи «Навальний проти Росії (№ 29580/12, 36847/12, 11252/13, 12317/13 та 43746/14)». Справа стосується семи затримань Навального на різних акціях протесту і «подальшого судового переслідування за адміністративні правопорушення», а також двох адміністративних арештів на сім і п'ятнадцять діб. Перераховані випадки сталися з березень 2012 по лютий 2014 року.

В останні кілька років Навальний змушений їздити в Страсбург як на роботу, він виграв в ЄСПЛ вже кілька справ проти влади РФ, але це перший випадок, коли Велика палата Європейського суду прийняла до розгляду його заяву про політичну мотивацію в рішеннях російських судів.

Більш того, до цих пір ЄСПЛ виносив подібне рішення з російських справ на користь позивача за все один раз, в 2004 році, коли визнав політично мотивованим переслідування Володимира Гусинського. Самому Навальному раніше теж відмовляли в застосуванні статті 18 - наприклад, при винесенні рішення у справі «Ів Роше» в його користь (і на користь його брата Олега), ЄСПЛ, проте, відмовився шукати в рішенні російського суду політичний мотив. Але часи, як видно, змінилися.

І тепер уже навіть Страсбурзький суд вказує російській владі на те, що вони навмисно переслідують політичного противника і вимагає від них дотримання права громадян на мирні мітинги і збори - навіть в тому випадку, коли влада ці мітинги «не узгоджують».

Фото: Юрій Сафронов / «Нова газета»

Суть попереднього рішення

перше Рішення за сьогоднішнім справі ЄСПЛ виніс 2 лютого 2017. Суд визнав, що у всіх семи випадках затримань мало місце порушення статті 11 Конвенції ( «право на свободу зібрань») і стаття 5 ( «право на свободу та особисту недоторканність»), і в шести випадках з семи - стаття 6 ( «право на справедливий судовий розгляд»). При цьому суд не визнав порушеною ст. 14 ( «заборона дискримінації»).

ЄСПЛ тоді також не задовольнив вимогу Навального і об'єднати вищезазначені статті до статті 18 з метою визнання політичного мотиву в переслідуваннях опозиціонера.

Крім того, суд постановив виплатити опозиціонеру з російської казни 50 000 євро компенсації моральної шкоди, 12653 євро за понесені витрати і 1025 євро матеріальної шкоди.

Але і російська влада оскаржили це рішення, і сам політик зажадав визнати факт політичного переслідування з боку влади. В результаті травнем 2017-го справу було передано на розгляд Великої палати ЄСПЛ, а 24 січня 2018 суд заслухав думку сторін і ось зараз виніс рішення.

Що вирішила Велика палата

Рішення приймали сімнадцять суддів на чолі з італійцем Гуїдо Раймонд. Він і зачитав рішення в присутності Навального, його брата Олега (який сидів у залі), двох адвокатів і двох представників уряду РФ. При цьому заступник міністра юстиції РФ Михайло Гальперін на засідання не з'явився.

Зачитування тривало хвилин сім. Велика палата підтвердила попереднє рішення суду за статтями 5, 6 і 11. Крім того, чотирнадцятьма голосами проти трьох судді визнали порушення статті 18.

«Суд вважає, що скарга, зроблена паном Навальний (...) про політичний мотив його затримань є фундаментальний аспект цієї справи. Проаналізувавши два випадки затримання, суд порахував, що їх метою насправді було придушення політичного плюралізму - в порушення статті 18, комбінованої до статей 5 і 11 », - говорив Раймонд.

Говорячи про порушення статті 11, голова підкреслив, що «право на свободу зібрань» «є фундаментальним» і влада не може без вагомих підстав насильно розганяти навіть неузгоджені мітинги. Суд порахував, що затримання Навального «були необхідні в демократичному суспільстві». До того ж, «Навальний був покараний за кримінальними статтями, в той час як подібні заходи зазвичай не повинні накладатися на людей, які беруть участь в мирних зібраннях».

Нарешті, суд порахував, що «аналогічні події, взяті в загальному контексті» свідчать про те, що «влада діє все більш і більш суворо щодо Навального» і що його твердження, «про те, що він є спеціальною метою відповідає загальній тенденції» (дій влади) «з метою змусити замовкнути опозицію».

Нарешті суд визнав, що «російське законодавство про мітинги» не надає громадянам «адекватних гарантій проти сваволі», і тому відбуваються «систематичні розгони мітингів в порушення статті 11» «по єдиному приводу: вони не були дозволені»

Так що суд рекомендував, «дотримуючись статті 46 Європейської конвенції з прав людини (обов'язкова сила виконання рішень), щоб уряд РФ прийняв заходи для того, щоб гарантувати право на свободу мирних зібрань в Росії».

Очікувати, що російська влада виконуватимуть цю рекомендацію, не доводиться. Так що рішення можна назвати символічним, хоча символічне його значення велике. Особливо з урахуванням фрази про те, що влада діє проти Навального «все більш і більш суворо». І адже суд розглянув лише випадки, що відбулися в лютому 2014. Далі, як відомо, було тільки гірше.

І це, як вірно підмітили судді ЄСПЛ, «відповідає загальній тенденції з метою змусити замовкнути опозицію».

Олексій Навальний

опозиційний політик

- Я дуже задоволений, я навіть щасливий, тому що в цьому конверті (конверт з рішенням Великої палати ЄСПЛ - ред.) Я тримаю справжнє правосуддя. Вибачте мене за пишномовність, але ми дуже задоволені можливістю доторкнутися до правосуддя. Сьогодні ми виграли по всіх справах. І що найважливіше, вперше ми домоглися того, що ці арешти були визнані політично мотивованими. (...) Цього не було років п'ятнадцять вже з російських справ.

Це рішення має величезне значення не тільки для мене, але і для величезної кількості інших людей, які таким арештам піддаються щодня.

Зараз стало зрозуміло, що не дивлячись на тиск Росії, незважаючи на маніпуляції російської влади, європейське правосуддя не має наміру ігнорувати очевидні речі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация