Навчання безпеки праці та види інструктажу

  1. Навчання безпеки праці та види інструктажу
  2. Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці

Навчання безпеки праці та види інструктажу

Навчання безпечним прийомам праці для працівників проводиться на підставі державного стандарту - "ГОСТ 12.0.004-90 ССБТ. Організація навчання з безпеки праці. Загальні положення". Необхідність навчання з охорони праці та інструктування працівників законодавчо закріплена в КЗпП РФ. Зокрема, стаття 144 кодексу зобов'язує адміністрацію (роботодавця) організовувати для працівників проведення інструктажу з охорони праці та техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки і іншим правилам.

У статті 18 федерального закону "Про основи охорони праці в Російській Федерації" викладені обов'язки роботодавця проводити вступний інструктаж, навчати безпечним методам роботи і надання першої долікарської допомоги потерпілим. Тут же закріплюється обов'язковість підготовки з охорони праці при вивченні програм початкової, середньої та вищої професійної освіти.

Відповідно до ГОСТ 12.0.004-90 інструктажі поділяють на такі види.

Вступний інструктаж - проводиться з усіма, хто приймається на роботу; проводить інженер з охорони праці або особа, на яку наказом покладено ці обов'язки; проводиться за програмою, затвердженою керівником організації в кабінеті з охорони праці.

Розробник: SIKE

Курс являє собою навчальну інструкцію по загальному первинному інструктажу для робітників. Складається з 9 розділів, вивчаючи які, ви дізнаєтеся основні положення законодавства про охорону праці, загальні вимоги промислової безпеки до виконуваних робіт, види засобів індивідуального захисту, порядок розслідування нещасних випадків на виробництві та основи надання першої допомоги. Рекомендований час для вивчення - 8 академічних годин.

Ціна: 25000 руб.

Список версій:

Первинний інструктаж на робочому місці - проводиться з усіма знову прийнятими на підприємство, крім осіб, які не пов'язані з обслуговуванням і ремонтом обладнання, використанням інструменту, зберіганням і застосуванням сировини і матеріалів. Перелік професій та посад працівників, звільнених від первинного інструктажу на робочому місці, стверджує роботодавець.

Повторний інструктаж - проходять всі працівники, за винятком осіб, звільнених від первинного інструктажу на робочому місці, не рідше одного разу на півріччя. Для деяких категорій працівників може бути встановлений триваліший (до 1 року) термін проведення повторного інструктажу.

Позаплановий інструктаж - проводиться при зміні виду робіт, при введенні в дію нових або перероблених стандартів або інструкцій з охорони праці, у разі нещасного випадку на виробництві, при порушенні вимог безпеки праці, на вимогу органів нагляду, при перервах в роботі 60 днів (для робіт, до яких висувають підвищені вимоги безпеки праці - 30 днів).

Цільовий інструктаж - проводять при виконанні разових робіт, не пов'язаних з прямими обов'язками за фахом (навантаження і розвантаження, прибирання території); ліквідації наслідків аварій, стихійних лих і катастроф; виконанні робіт, на які оформляється наряд-допуск; проведенні екскурсії на підприємстві, організації масових заходів.

Первинний інструктаж на робочому місці, повторний, позаплановий і цільовий проводить безпосередній керівник робіт (майстер, викладач). Про проведення інструктажу особа, яка проводила інструктаж, робить запис в журналі реєстрації інструктажу з обов'язковим підписом інструктували та особи, яка інструктує. Цільовий інструктаж фіксується в наряд-допуск або оформляється протоколом.

У 1994 році вийшла постанова Міністерства праці РФ "Про порядок навчання та перевірки знань з охорони праці керівників і фахівців підприємств, установ і організацій" (пізніше, постановою Мінпраці РФ N18 від 9 квітня 1996 року були внесені зміни і доповнення). Дана постанова є обов'язковою для організацій всіх видів власності, спрямованості діяльності та підпорядкованості. Навчання з охорони праці проводиться за затвердженою програмою в обсязі не менше 32 годин.

Навчання та перевірку знань з охорони праці підлягають:

керівники і фахівці організацій, а також особи, які займаються підприємницькою діяльністю, що здійснюють керівництво, організацію, нагляд і контроль робіт, виконуваних підлеглими їм працівниками;

інженерні та педагогічні працівники освітніх організацій, функціональні обов'язки яких мають відношення до виробничої діяльності (в майстернях, лабораторіях, полігонах і т.п.);

керівники і фахівці при всіх формах підвищення їх кваліфікації за фахом (професії).

Навчання і перевірка знань з охорони праці проводиться для керівників і фахівців періодично, але не рідше одного разу на три роки. Позачергове навчання і перевірка знань з охорони праці для керівників та спеціалістів організацій проводиться:
при введенні нових або перероблених (доповнених) законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці;
при змінах технологічних процесів, переведення на іншу роботу, якщо це передбачає вивчення нових правил з охорони праці;
на вимогу державної інспекції праці;
при перерві в роботі більше одного року.

При успішній здачі іспиту видається посвідчення затвердженого зразка . Керівники і фахівці, які не пройшли перевірку знань з охорони праці через незадовільну підготовки, зобов'язані в строк не пізніше одного місяця пройти повторну перевірку знань. У разі незадовільної перевірки знань з охорони праці вдруге, вирішується питання про відповідність займаній посаді.

Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці

В основі державного нагляду і громадського контролю за охороною праці лежить законодавча база: "Конституція РФ", федеральний закон "Про основи охорони праці в РФ", "КЗпП РФ", а також ряд указів Президента РФ, постанови Уряду РФ, Міністерства праці РФ і ін.

Загальний нагляд за виконанням законів про працю та охорону праці в Російській Федерації здійснює прокуратура.

Указом Президента РФ N850 від 4 травня 1994 року державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю та охорону праці покладено на Федеральну інспекцію праці при Міністерстві праці РФ. В даний час Федеральна інспекція праці діє відповідно до "Положення про Федеральної інспекції праці", затвердженим постановою Уряду РФ N78 від 28 січня 2000 року.

Відповідно до цього "Положення", державні правові інспектори праці та державні інспектори з охорони праці мають право:

безперешкодно відвідувати будь-які підприємства, проводити розслідування нещасних випадків на підприємствах;
отримувати інформацію, припиняти роботу;
видавати посадовим особам підприємств обов'язкові для виконання приписи і накладати штрафи на посадових осіб, винних у порушенні законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці.

Постановою Міністерства праці РФ N58 від 30 жовтня 1995 року затверджене "Примірне положення про підрозділ з охорони праці органу виконавчої влади з питань праці суб'єкта РФ". Відповідно до цього положення, працівники цього підрозділу здійснюють управління, керівництво і організацію в області охорони праці на відповідній території суб'єкта Федерації. Для здійснення своїх обов'язків ці працівники мають відповідні права та повноваження:

безперешкодно відвідувати підприємства всіх форм власності незалежно від сфери господарської діяльності та відомчої підпорядкованості;
отримувати необхідну інформацію.

Громадський контроль здійснюють профспілки або інші представницькі органи колективу і, відповідно до федеральним законом "Про основи охорони праці в Російській Федерації" (ст. 22) та "Рекомендаціями з організації роботи уповноваженого (довіреної) особи з охорони праці професійної спілки чи трудового колективу" (затвердженими Постановою Мінпраці РФ N30 від 8 квітня 1994 року) мають право:

контролювати виконання роботодавцем законодавства з охорони праці;

проводити незалежну експертизу умов праці та забезпечення безпеки працівників підприємства;
брати участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві, а також здійснювати самостійне їх розслідування, отримувати інформацію про стан умов і охорони праці на підприємстві;
пред'являти вимоги про припинення робіт при загрозі життю та здоров'ю працівників, видавати роботодавцю обов'язкові для розгляду подання щодо усунення виявлених порушень законодавства про охорону праці;
контролювати виконання колективного договору в пунктах, де відображені питання умов праці та охорони праці, брати участь при розробці нормативних актів з охорони праці;
звертатися до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у порушеннях вимог з охорони праці, брати участь в розгляді трудових спорів з охорони праці.

До змісту розділу

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация