Навіщо бути присутнім на каноні Андрія Критського і робити земні поклони?

Людина виділяє час для заняття спортом або відвідування курсів, але якщо мова заходить про богослужінні, знаходиться тисяча аргументів, чому не йти в храм. Єпископ Сильвестр (Стойчев) про великопісних богослужіннях.

Єпископ Сильвестр (Стойчев) про великопісних богослужіннях

- Владико Сильвестр, як православному християнинові треба тримати Великий піст і про які особливі богослужіннях в цей період нам важливо знати?

- У дотриманні Великого посту важливо, якщо так можна висловитися, правильно розставляти акценти. Нерідко в пост, як не дивно це прозвучить, віддаються крайнощів. Хтось постить дуже-дуже строго, до знемоги і виснаження, інші, навпаки, майже з перших днів починають шукати можливості «послаблення». Причому з послабленнями бувають навіть комічні ситуації. Ще будучи студентом, я став свідком розмови: прихожанка просила послаблення в пост у духівника, мотивуючи багатьма хворобами, проблемами, що долають її. Він, розуміючи неміч, благословив, а потім питає: «А що ж Ви хочете їсти в піст?» Парафіянка відповідає: «Молоко, сир, кефір, яйця, ну і рибку, звичайно». Тоді священик обурено їй відповів, що це не послаблення посту, а практично скасування його. Так що постить, не слід кидатися в крайності.

Крім того, пост взагалі, а Великий особливо, повинен бути пов'язаний з покаянням, тобто з очищенням себе від пристрастей. Тому необхідно в ці дні особливо докладати зусиль до викорінення своїх поганих нахилів. Важливою частиною правильного дотримання посту є справи милосердя. І, звичайно ж, свята Чотиридесятниця, час сугубою молитви. Уже перша седмиця поста задає молитовний настрій. Наприклад, перші 4 дні читається Великий канон святого Андрія Критського.

- А який сенс канону прп. Андрія Критського?

- Сенс цього канону - заклик до покаяння, до зміни способу життя, згідно з вченням Христа. Канон великий - в ньому близько 250 тропарів. Зміст багатьох з них відсилає нас до Святого Письма. У каноні величезна кількість посилань, алюзій на Священну історію. На прикладі біблійних оповідань показується, що Бог прощає людей, навіть не дивлячись на катастрофічні падіння, і нагадує, що покаяння - це зміна способу життя, радикальна зміна життя.

В одному з тропарів канону є такий вислів «Самоістукан Бих пристрастями» (по-російськи: «бовванів я зробив сам себе, спотворивши душу свою пристрастями»). Сенс цих слів дуже глибокий: людина, задовольняючи свої пристрасті, стає ідолом для самого себе. Ми служимо собі, ми прославляємо собі, ми все робимо заради себе, розглядаємо себе як джерело своїх сил, успіху, віримо тільки в себе і сподіваємося тільки на себе. Ось до чого призводить догоду пристрастям. У каноні ж кажуть, що для нас першочерговим є не бути самоістуканамі, що не існувати заради догоджання собі, але жити за заповідями Божими. Канон Андрія Критського - нагадування про те, що саме Бог рятує, прощає, милує і дає можливість відродитися духовно.

- Чи обов'язково бути присутнім православним під час читання цього канону? Є якісь канонічні правила?

- У канонічній традиції Православної Церкви йдеться про необхідність присутності на Літургії. Відносно канону Андрія Критського таких приписів немає. Але слід розуміти, що ж важливий не принцип обов'язковості (як то кажуть, «невільник - НЕ богомольник», ніхто нікого силоміць вести не буде), а бажання і рішення бути під час богослужіння в Церкві. Безумовно, є цілий ряд факторів, які можуть вплинути: робота, відрядження, хвороби, здоров'я ближніх, невідкладні справи і т. П. Ось якраз бажання бути причетним до богослужбового життя Церкви перевіряється в подібній ситуації, коли, з одного боку, є всі ці невідкладні і вагомі причини, з іншого, бажання хоча б першу седмицю присутнім на всіх богослужіннях.

Можна навести таке порівняння: людина виділяє час для заняття спортом або відвідування курсів, але якщо мова заходить про богослужінні, знаходиться тисяча аргументів, чому не йти в храм: ноги болять, спина болить, кульгавий, сліпий, далеко їхати, нічого не зрозуміло і т . д. Це відмовки. Люди, втомившись від роботи, знаходять час ходити в кінці робочого дня, скажімо, на курси іноземних мов. Де теж не все зрозуміло, але тим не менше готові витрачати час і сили, щоб зрозуміти мову, але чомусь в ситуації, коли не зрозуміло, що в храмі читають, не витрачають час і сили на те, щоб зрозуміти, а приймають радикальне рішення - взагалі не буду ходити. Така поведінка нелогічне. Якщо людина зацікавлена ​​в розумінні читаного на богослужінні, то він знайде можливість розібратися і зрозуміти. Загалом, як то кажуть, «хто хоче, шукає можливості, а хто не хоче, шукає причини».

У житті дійсно багато турбот, люди вросли в суєту мирських справ, і Великий піст як раз той період, коли хоча б малу частину свого часу потрібно виділити і присвятити Богові. З цього приводу є цікава думка у Григорія Двоєслова, який розглядає Великий піст як десятину від року, яку потрібно віддати Богові. Дійсно, якщо не враховувати недільні дні, коли попускають пост, і Страсну седмицю (яка в статуті розглядається окремо від святої Чотиридесятниці), то виходить 36 днів, т. Е. Практично десятина року.

- Великий канон - це ще одна з небагатьох можливостей колінопреклонної молитви. Не так багато служб, де всім храмом відбуваються земні поклони. Розкажіть про цю особливість.

- Колінопреклоніння в Православної Церкви пов'язане з подвійним зламанням серця, з покаянням. Наприклад, робити земні поклони в дні радості неправильно, не встановлено Статутом. Наприклад, у великодні дні поклони скасовуються.

Але під час Великого посту, в період посиленого подвигу, нагадування про покаяння, потрібно діяти відповідно до стану. Безумовно, що колінопреклоніння вводить нас в атмосферу покаяння. Тому по можливості потрібно робити земні поклони: під час молитви прп. Єфрема Сирина, після кожного тропаря Великого канону прп. Андрія Критського. Свого часу це була повсюдна практика, потім в силу різних обставин не у всіх храмах вона була присутня.

Проте зараз, в першу седмицю Великого посту, парафіяни Києво-Печерської Лаври і багатьох парафіяльних храмів, від малого до великого, роблять земні поклони на кожен тропар Великого канону свт. Андрія.

Розмовляла Наталія Горошкова

Владико Сильвестр, як православному християнинові треба тримати Великий піст і про які особливі богослужіннях в цей період нам важливо знати?
Він, розуміючи неміч, благословив, а потім питає: «А що ж Ви хочете їсти в піст?
Андрія Критського?
Чи обов'язково бути присутнім православним під час читання цього канону?
Є якісь канонічні правила?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация