Навіщо Азербайджан хоче єдину армію з турецької: Аналітика Накануне.RU

Навіщо Азербайджан хоче єдину армію з турецької

Азербайджан може активно співпрацювати з Туреччиною не тільки в політичній і економічній сферах, а й військової. Більш того, на думку Баку, варто сповідувати в цьому відношенні принцип "одна нація, єдина армія". Принаймні, саме про це заявив недавно депутат азербайджанського парламенту Захід Орудж. Він вважає, що проведені навчання продемонстрували єдиний погляд на проблему безпеки в регіоні, і у сторін "достатньо ресурсів і є політична воля" для руху в цьому напрямку. При реалізації подібних ініціатив на практиці може виникнути серйозна напруженість, в тому числі і для Москви, проте експерти сумніваються, що подібні націоналістичні ідеї знайдуть практичне втілення, у всякому разі, до виборів президента в Азербайджані, які відбудуться в жовтні 2013 року.

Гасла про військове співробітництво з Туреччиною поширюють, в першу чергу, різного роду націоналісти, які проявляють активність у міру підготовки до осінніх виборів. При збереженні влади в руках Алієва ніяких змін в цій галузі відбуватися не буде. Про це Накануне.RU розповів експерт по Близькому Сходу Анатолій ель Мюрид.

Питання: Як Ви оцінюєте заяву азербайджанського депутата Захида Оруджов про об'єднання збройних сил Азербайджану і Туреччини?

Анатолій ель Мюрид: Я не думаю, що з цього будуть якісь практичні висновки Анатолій ель Мюрид: Я не думаю, що з цього будуть якісь практичні висновки. В Азербайджані є люди, які представляють сили, досить жорстко заявляють про те, що Азербайджан - це розділене держава, що є Південний Азербайджан, який знаходиться під Іраном, є Західний Азербайджан - Вірменія. І такі націоналістичні сили достатньо сильні, але не настільки, щоб переформатувати політику. Такого роду заяви є і завжди будуть, але практичних кроків, швидше за все, не буде. Туреччина намагається налагодити з Азербайджаном досить тісні відносини, але сильно сумніваюся, що вона пішла б на це (об'єднання збройних сил, - прим. Накануне.RU) без якихось консультацій з Москвою і Тегераном. В іншому випадку, подібні дії перевели б ситуацію в досить жорсткий конфлікт, практично військовий, тому що там і наша база є, і Іран досить негативно ставиться до всіх цих ідей націоналістів. Загалом, не думаю, що там підуть якісь практичні кроки. У них там ще вибори президента скоро повинні бути.

Питання: А чи можна розцінювати подібні заяви, як заявку Азербайджану на якесь посилення політичних позицій в регіоні, в тому числі, і за допомогою НАТО?

Анатолій ель Мюрид: Це буде залежати від того, хто змінить Алієва Анатолій ель Мюрид: Це буде залежати від того, хто змінить Алієва. Наскільки відомо, його дружина збирається піти на президентські вибори, і якщо прийдуть "проаліевскіе" сили, вони будуть досить помірними (Ільхам Алієв має можливість переобратися на третій термін, і вже висунуто на президентські вибори. Він став президентом у 2003 році, змінивши на цьому посаді свого батька Гейдара Алієва, - прим. Накануне.RU). У всякому разі, такого відвертого співпраці з Туреччиною в військовому плані не буде однозначно, тому що це створить напруженість аж до війни. Вірменія, наприклад, готова хоч зараз повоювати, за ними "не заіржавіє". А якщо націоналісти прийдуть до влади, там може і щось більш серйозне буде.

Питання: Але в цій співпраці армій (а його ніхто заперечувати не буде) мова все ж йде про армії Азербайджану і Туреччини, як члена НАТО ...

Анатолій ель Мюрид: Думаю, мова все ж про двосторонні відносини з Туреччиною. Азербайджан знаходиться в певній ізоляції, оскільки відносини з Іраном не можна назвати сильно дружніми, з Вірменією взагалі немає розмов. Виходить, Азербайджан замкнений і змушений до когось притулятися в регіоні, і крім Туреччини, йому співпрацювати ні з ким.

Вираз депутатами ідей пантюркізму - не більше, ніж вираз "кришталевої мрії" деяких політиків. При цьому, навіть багаторічна співпраця армії Азербайджану з НАТО чи принесло свої позитивні плоди. І заяви депутатів, зроблені до того, як їх повторять президенти країн, навряд чи повинні викликати тривогу або побоювання з боку Росії, тим більше, що у Росії є досвід ведення військових дій з арміями, що співробітничали з НАТО. Про це Накануне.RU розповів президент Інституту Близького Сходу Євген Сатановський.

Питання: Як Ви прокоментуєте заяву азербайджанського депутата про об'єднання збройних сил Азербайджану і Туреччини?

Євген Сатановський: На мій погляд, це станеться тоді ж, коли об'єднаються армії, скажімо, Росії, Польщі та України в рамках слов'янської єдності або Ізраїлю і сусідніх арабських країн - в рамках семітського єдності Євген Сатановський: На мій погляд, це станеться тоді ж, коли об'єднаються армії, скажімо, Росії, Польщі та України в рамках "слов'янської єдності" або Ізраїлю і сусідніх арабських країн - в рамках "семітського єдності". Мріяти не шкідливо. Мало які гасла висувають політики, пройняті ідеями пантюркизма. Ось цей депутат "хотів би". У нас свого часу цар-батюшка хотів, щоб "братушки-слов'яни" були всі в єдиній імперії, а він ними керував. Імперію втратив у Першій світовій війні.

Питання: Депутат говорив, спираючись на "успішний досвід спільних навчань" і загальний погляд на проблеми безпеки ...

Євген Сатановський: Росія проводить спільні навчання з Китаєм. Що далі? Немає ні найменшої різниці. Будь-які націоналісти або паннаціоналісти, пройняті ідеями панслов'янізм, пантюркизма, західної демократії і блоку країн демократії і різними іншими нісенітницями, люблять заявляти про це, особливо в парламенті ... Парламент - це місце, де балакуни збираються. У них робота така - за гроші говорити. Його слова взагалі необов'язково повинні відповідати хоч якийсь дійсності, він же не президент країни, не міністр оборони. Ось коли скаже таке Алієв або Ердоган, тоді і буде, що обговорювати. А якщо якийсь невідомо, з якого дуба звалився азербайджанський парламентарій висловив цю свою кришталеву мрію, можу порадити йому прогулянки на свіжому повітрі, морські купання - допомагає.

Питання: Азербайджан близько 20 років співпрацює з НАТО в галузі реформування армії. Чи можна сказати, що збройні сили цієї країни сильно відрізняються від збройних сил інших країн пострадянського простору?

Чи можна сказати, що збройні сили цієї країни сильно відрізняються від збройних сил інших країн пострадянського простору

Євген Сатановський: Судячи з результатів конфлікту через Нагірний Карабах, збройні сили республіки Азербайджан невигідно відрізняються навіть від своєї найближчої сусідки - Вірменії, з усіма наслідками, що випливають. Що стосується, наприклад, що межує з Азербайджаном Ірану, де живе три чверті етнічних азербайджанців, то зіткнення армій цих двох країн, незважаючи на партнерство з НАТО - це буде зустріч цілком симпатичного і милого лабрадора з кавказькою вівчаркою, хоча Іран з НАТО не співпрацює. Потрібно розуміти, що співпраця з блоком НАТО - це не панацея ні від чого.

Питання: Тим не менш, це партнерство вкрай активно підноситься і просувається. Невже воно не робить ніякого впливу на армію?

Євген Сатановський: Жив-був в 2008 році грузино-російський конфлікт. Грузія не просто співпрацювала з блоком НАТО, там Саакашвілі криком кричав про те, як він перебудував армію, яка всіх розгромить. Я пам'ятаю кількох вельми і вельми високопоставлених російських військових оглядачів, які задумливо говорили, що в разі зіткнення маленької, але ефективної грузинської армії, яка повністю перебудована і переозброєна, з радянськими, по суті, збройними силами, Росію розгромлять, як ізраїльтяни розгромили арабів. А потім був серпень 2008 року. Тбілісі не взяли, тому що не стояла така задача, і Саакашвілі не повісили, хоча по мені, а я людина дуже неполіткоректний, треба було це зробити. Проте, результат був зрозумілий. Це до питання про співпрацю - хіба мало з ким вони співпрацюють, треба ж, щоб і всередині щось було. Якби Рамзан Кадиров зі своїми чеченськими батальйонами співпрацював з блоком НАТО, я б ще зрозумів, про що говорити.

Якби Рамзан Кадиров зі своїми чеченськими батальйонами співпрацював з блоком НАТО, я б ще зрозумів, про що говорити

Що далі?
Чи можна сказати, що збройні сили цієї країни сильно відрізняються від збройних сил інших країн пострадянського простору?
Невже воно не робить ніякого впливу на армію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация