Навіщо «Шоколадниця» купила головного конкурента - мережа «Кофе Хауз» - The Village

  1. різкий зліт
  2. тихий конкурент
  3. розподіл активів

«На одному зібранні керівництва мережі Тимуру [Хайрутдінова, власнику« Кава Хауза »] запропонували перекусити в« Кава Хауз », а він так добродушно поцікавився:" Ви що, хочете мене отруїти? "Тоді угоду вже обговорювали», - згадує менеджер компанії.

Місяць тому «Шоколадниця», що відкрилася в 2000 році, поглинула «Кофе Хауз», що з'явився в 1999-му. The Village розповідає про п'ятнадцять років наполегливої ​​боротьби двох конкурентів і про те, як тепер буде працювати гігантська мережа з 650 закладів.

різкий зліт

Тимур Хайрутдинов привіз ідею «Кава Хауза» з Італії. У компанії стверджують, що бариста навіть пройшли навчання в цій країні. Перша кав'ярня розташовувалася в московському ТЦ «Галерея Актора» на Тверській, а вже до 2001 року в столиці з'явилося чотири нових «Кава Хауза». До цього єдиною мережевий кав'ярнею в столиці був «Кава Бін» з двома точками.

Хайрутдинов зробив ставку на швидке зростання. Здавалося, що Москва на початку нульових готова проковтнути будь-яку кількість нових закладів. На пост генерального директора у 2000 році прийшов Владислав Дудаков - менеджер, який отримав економічну освіту в США і пропрацював в «Макдоналдсі» більше десяти років. Згодом він отримав посаду президента компанії і 5% акцій.

«Кофе Хауз» почав рости неймовірними темпами: до кінця 2003 року він став найбільшою кав'ярнею в країні з 30 точками, через два роки у «Кава Хауза» було вже 70 закладів, до кінця 2007-го - 177. Як писав Forbes, Дудаков всюди хотів бути першим. Дізнавшись, що пітерська «Ідеальна чашка» готується відкрити заклад у Москві, він оголосив підлеглим: «Ми повинні з'явитися в Петербурзі раніше, ніж вони у нас, - на п'ять хвилин, на годину, на день, але раніше». «Кофе Хауз» випередив «Ідеальну чашку» на два дні і відкрився в Петербурзі 19 грудня 2003 року в будинку № 13 по Великій Конюшенної. До 2006 року в Петербурзі працювало вже 30 кав'ярень. У 2006 році «Кофе Хауз» витратився на будівництво цеху по обсмажуванні кави, за задумом акціонерів це дозволило б заощадити на закупівлях сировини в майбутньому. Підприємство потужністю 30 тисяч тонн на місяць обійшлося кав'ярні в 3 мільйони доларів.

Бажання бути першими у всьому сподвигло Дудакова і Хайрутдінова почати полювання за менеджером легендарної Starbucks. Переманити Безіла Васілоу з посади керуючого Starbucks на Близькому Сході на посаду директора з маркетингу «Кава Хауза» було непросто. У «Кава Хауз» не розкривають, скільки витратили на це ресурсів, але все ж в 2006 році Васілоу перебрався в Москву. Насамперед він на третину скоротив число «некавових» страв в меню (салатів і сендвічів), до його приходу в гонитві за клієнтом «Кофе Хауз» настільки розширив асортимент, що заклади стали більше схожі на ресторани.

Криза 2008 року змусила Хайрутдінова і Дудакова переглянути політику розвитку мережі. Власних коштів перестало вистачати, і компанія оформила кредит під заставу акцій, 49% були оцінені в 50 мільйонів доларів. Ці гроші потрібно було віддавати, і вже в 2009-му ЗМІ писали: «Кофе Хауз» перейшов в режим жорсткої економії. Нові заклади стали відкриватися все рідше, а зоряний менеджер Васілоу був відправлений у відставку. Формальним приводом послужила критика як з боку ринку, так і з боку клієнтів. Виходець з Starbucks намагався впровадити в ряді «Кофе Хауз» систему самообслуговування.

Генеральний директор компанії Restteam Олексій Кислов вважає, що «Кофе Хауз» зробив серйозну помилку в самому початку шляху. Швидкі темпи зростання говорять не про те, що справи у компанії йдуть в гору, а про те, що мета компанії - захопити ринок. Спочатку формат мережі був правильним і потрібним, але витримати шалену гонку сильній команді менеджерів не вдалося. В результаті це призвело до занепаду по всіх параметрах.

«У якийсь момент у них сталося распозіціонірованіе бренду - з кав'ярні вони перетворилися в кафе. З'являлися страви, супи, салати, стейки перевантажували виробничі потужності закладів. Пасти і стейки є в меню, але готувати їх на маленькій кухні, з самого початку не призначеної для готування, неможливо. Це зменшувало швидкість подачі страв, погіршило умови для зберігання продуктів і сильно вдарило по видатках », - вважає Кислов.

тихий конкурент

Ще хлопчаком Олександр Колобов, творець мережі «Шоколадниця», головного конкурента «Кава Хауза», ходив з батьками в буржуазне кафе біля метро «Жовтнева». Радянська «Шоколадниця» відкрилася в 1964 році і проіснувала близько 20 років. Там подавали гарячий шоколад і фірмову випічку, майже як в Європі. Згодом приміщення, де знаходилася стара «Шоколадниця», виявилася у власності сім'ї Колобова. Справа в тому, що його батьки створили концепцію ресторану «Панчо Вілья», а середній брат займався розвитком Hard Rock Cafe в Росії. Так що з ресторанним бізнесом Колобов був знайомий і відразу зрозумів - відмінна локація може принести хороші дивіденди. «Пам'ятається, ми ще довго не могли вирішити, чи залишати назву" Шоколадниця "чи ні», - розповідає Олександр в одному з інтерв'ю.

«Шоколадниці» сьогодні належить 420 точок, з них понад 230 в Москві, 100 в регіонах і 90 - франчайзингових. При цьому в 2009 році мережа налічувала всього 197 закладів. «Шоколадниця спочатку не росла семимильними кроками, а робила це поступово і розвивалася відразу в декількох напрямках, в тому числі в напрямку франчайзингу, яке не вимагає своїх фінансових і людських ресурсів», - пояснює Кислов.

В меню відразу стали робити упор на десерти - млинці, гарячий шоколад, тістечка. Кафе користувалося популярністю, і незабаром було прийнято рішення відкрити ще кілька точок. Активний розвиток мережі в регіонах почалося в 2006 році. Власники «Шоколадниці» визнали, що розвиватися на просторах Росії вигідніше по франшизі. Сьогодні кав'ярню можна знайти більш ніж в 30 містах.

Інформація про те, що «Шоколадниця» може придбати свого головного конкурента, просочилася в ЗМІ в минулому липні. На момент закриття угоди Колобову належало 420 кав'ярень по всій Росії, а Хайрутдінова - 226. У їх найближчих конкурентів Coffeeshop, Starbucks і «Кофеїну» на трьох всього 190 точок. Співробітники «Кава Хауза» дізналися про переговори по злиттю ще взимку 2014 року, і багато хто відразу звільнилися - злякалися, що зміна начальства несприятливо позначиться на їхніх зарплатах. Побоювання були марними - поки зарплати залишаються на колишньому рівні.

З жовтня власником 100% частки в статутному капіталі ТОВ «Кофе Хауз. Еспрессо і Капучино бар », ТОВ« Альмадор »і ТОВ« Ділантес »є ТОВ« Шоколадний будинок ». За даними «СПАРК-Інтерфакс», ТОВ «Шоколадний будинок» на 99% належить Олександру Колобову і на 1% - гендиректору мережі Тамарі Шестеріна. За оцінками гендиректора «INFOLine-аналітики» Михайла Бурмістрова, оборот «Шоколадниці» на даний момент становить 300 мільйонів доларів, не рахуючи франчайзингу, а оборот «Кава Хауза» - 160 мільйонів доларів. «Шоколадниці» дісталися всі приміщення, всі співробітники і бренд «Кава Хауза».

розподіл активів

першими змінили вивіску кав'ярні Єкатеринбурга: представляє там мережу «Кофе Хауз» компанія продала свої заклади «Шоколадниці» ще в березні. Таким чином, кількість «Шоколадниця» в місті збільшилася з восьми до одинадцяти. Як будуть змінюватися вивіски «Кофе Хауз» в інших містах, поки точно невідомо. Представник мережі «Кофе Хауз» Віталій Кувшинов запевнив The Village, що на даний момент прийнято рішення зберегти бренд «Кофе Хауз». «Все залишається без змін. Мета події злиття - не закриття бренду "Кофе Хауз". Всі наші заклади залишаться під колишньою вивіскою », - розповів він.

Втім, всі експерти, опитані The Village, солідарні в одному - «Шоколадниці» підтримувати чужий бренд не вигідно.

Крім «Шоколадниці», Колобову належить мережа японських кафе «Вабі Сабі» і частина компанії «Бургер Рус», що володіє франшизою на відкриття Burger King в Росії. «Дефіцит хороших орендних площ був завжди. "Шоколадниця" набула не стільки "Кофе Хауз", скільки величезна кількість хороших точок », - вважає виконавчий директор RestCon Андрій Петраков.

З ним згоден власник мережі закусочних « Воккер »Олексій Гисаку:« Не так давно вони залучали інвестиції під розвиток Burger King, а значить, підписалися під певними фінансовими результатами. За планом вони повинні швидко відкривати нові бургерной. У якийсь момент Burger King почав відкриватися всюди, не те щоб вибираючи кращі місця, але тепер ситуація може змінитися ».

Іншої думки дотримується власник мережі «Кофеїн» Євген Коган: «Основна мета цієї угоди - консолідація. "Шоколадниця" і раніше була великим гравцем на ринку, а після приєднання такого великого активу вона стає практично монополістом », - припускає бізнесмен.

«Як розповідають колеги з" Шоколадниці ", найприбутковіші" Кофе Хауз "в Санкт-Петербурзі, наприклад на Невському або близько Московського вокзалу, змінять вивіску, але почнеться все це тільки в лютому, - каже менеджер проданої мережі. - Правда, всі ці великі справи переносяться не перший раз. До кав'ярень точна інформація дійде дай бог за день до змін ».

Ринок кав'ярень в Росії сьогодні заповнений. Хоча багато експертів упевнені, що недорогі ресторанчики з кавовою картою і нехитрими закусками все ще притягують росіян своєю демократичністю, дані останнього дослідження РБК.research показали : Сегмент мережевих кав'ярень і кафе-кондитерських більше не росте.

«Підозрюю, що бізнес" Кава Хауза "останнім часом стагнує або зазнає збитків. Це і зрозуміло: на початку нульових кав'ярні були подією, але тепер ми інакше ставимося до кави. Поступово люди стали звикати до напою кращої якості. З'явилися спеціалізовані маленькі кав'ярні », - міркує Гисаку. «Шоколадниця» і «Кофе хауз» перестали бути місцем, куди люди ходять спеціально за кавою в 2007 році, коли на російський ринок прийшов Starbucks. «Після цього цінність" Шоколадниці "і" Кава Хауза "знизилася, вони стали сприйматися як курильні місця з алкоголем», - вважає Гисаку. Після операції у «Шоколадниці» на руках опинилася величезна мережа морально застарілих закладів, модернізація яких може коштувати власникам занадто дорого.

У підготовці тексту використовувалися матеріали видань Forbes.ru , «Ведомости» , Food Service , «Коммерсант» ( 1 , 2 ).

Фотографії: Артем Геодакян / ТАСС, Шоколадниця

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация