Навіщо нам потрібен космос

Полігон. Космонавти першими випробували цифрові камери, тефлон і одяг на блискавки

У вас є тефлонова сковорідка? Знімаєте цифровою камерою? Носіть штани на блискавки, а куртку на липучках? У машині використовуєте супутникову навігацію GPS? Якщо так, то ви гідний представник космічної ери.

Ці та багато інших технології є продуктом космосу. Всі вони були або спеціально створені в ході розвитку космічних програм, або набули широкого поширення саме після того, як їх довели до розуму вчені, що працюють на космос.

Все це дозволяє сьогодні з повною упевненістю зарахувати космос до фундаментальних наук і змусити замовкнути скептиків, які із завидною регулярністю задаються питанням: "А навіщо нам, власне, потрібні дорогі космічні дослідження?".


Погляд зверху. По справжньому дізнатися свою планету нам вдалося тільки вийшовши в космос

Насправді, в роки холодної війни у ​​космічних перегонів були прості стимули - престиж країни і військову перевагу над ворогом. Обидва чинники здаються все менш значущими сьогодні, коли всі країни намагаються співпрацювати в космосі. Виняток становить лише Китай, влада якого, як би приміряючи на себе роль пішов в історію СРСР, вважають успіхи в космосі доказом переваги комуністичної ідеології.

Однак і без всякого патріотизму величезних зусиль і колосальні витрати, яких вимагає освоєння космосу, багаторазово окупаються. Космосу потрібні все більш досконалі мікросхеми, вогнестійкі фарби, міцні пластики, вічні клеї і багато іншого. Над цими напрямками в світі щорічно працюють мільйони людей.

За останні півстоліття завдяки космічній галузі було запатентовано понад 50 тис. Різних винаходів, починаючи з таких фундаментальних, як супутникова та стільниковий зв'язок, закінчуючи прийшли в кожну оселю тефлоновим сковорідками.

За оцінками незалежних дослідників, ринок космічних технологій щорічно складає близько $ 170 млрд. У подальшому він буде тільки рости. У перспективі виникне новий колосальний сектор світової економіки під назвою "космічний туризм". Але найголовніше - космічні технології допоможуть захистити Землю від наступного тунгуського метеорита і врятують від енергетичних проблем завдяки поставкам термоядерного палива з Місяця.

ПРОЗА ЖИТТЯ: тефлон, ОДЯГ НА МОЛНИИ І липучки З КОСМОСУ


Технологія липучок на одязі була випробувана в космосі

Про те, що є технологічний рівень віддачі від космосу, який може відчути чи не кожен житель Землі, свідчать як мінімум три речі. Всі вони широко поширені в побуті, але про їх "космічному" походження мало хто підозрює. Це тефлон, блискавки і липучки на одязі.

Скептики, звичайно, можуть сказати, що всі три речі були придумані і запатентовані в цілком земних умовах. Це дійсно так, проте спочатку найбільш широко затребуваними вони виявилися саме в космосі, і в широкий ужиток потрапили лише після того, як були обкатані на орбіті.

Тефлон, кращий друг домогосподарок і кулінарів, був запатентований американською компанією DuPont і являє собою спочатку біла речовина, що на вигляд нагадує поліетилен. Тефлон виявився дуже корисний в космічних умовах, оскільки володіє фантастичною тепло- і морозостійкістю, а також зберігає еластичність при температурах від -70 до 270 ° C. Він не змочується ні водою, ні органічними розчинниками. Кращого матеріалу для забезпечення теплоізоляції на космічних кораблях і не придумати. У широку комерційну експлуатацію тефлон потрапив після того, як його широко застосовували на американських шатлах Apollo, що літали до Місяця.

Блискавка для одягу була запатентована ще в 1914 році американцем Гідеон Сундебеком, але була по-справжньому затребувана лише після того, як вчені стали працювати над екіпіровкою космонавтів. Блискавка виявилася набагато практичніше, ніж звичайні гудзики, застібки. Те ж саме можна сказати і про "липучках" (в оригіналі Velcro), запатентованих швейцарським інженером Жоржем де Местрелем в 1948 році. "Липучки" дуже в нагоді космонавтам, але лише після того, як ця технологія була випробувана в космосі, вона змогла набути широкого поширення на Землі.

"Тефлон і" липучки "з'явилися до початку програми Apollo, - каже Юрій Караш, член-кореспондент Російської академії наук. - Саме завдяки їй вони були представлені на широкий ринок. Тепер складіть вартість всіх виробів, виготовлених із застосуванням тефлону і Velcro, загальний обсяг продажів цих виробів вже багато разів окупив програму Apollo, яка коштувала близько $ 100 млрд ".

БЕЗПЕКА: ПОРЯТУНОК від метеорита


Страхування. Космічні технології позбавлять нас від долі динозаврів

Сто років тому на Землі сталася жахлива катастрофа, про природу якої вчені сперечаються до цих пір. Деякі стверджують, що це була комети, інші говорять про астероїд. Як би там не було, важливо, що жахливий вибух в 1908 році відбувся над пустельній Сибіром, а не, скажімо, над Європою або Північною Америкою.

Тунгуський метеорит - найяскравіший приклад того, яку небезпеку таїть космос. Наступного разу людству може повезти набагато менше. Тут доречно згадати про Мексиканській затоці, який, за припущенням деяких учених, є кратером від того самого метеорита, що погубив динозаврів 70 млн. Років тому.

Щоб уберегтися від подібних катаклізмів, необхідно розвивати космічні технології - як ті, які можуть заздалегідь виявляти небезпечні об'єкти, так і ті, які зможуть впливати на них. У NASA вже сьогодні є кілька проектів, присвячених пошуку небесних тіл, що мають хоча б гіпотетичні шанси на зіткнення з Землею. Серед проектів їх знищення, які обговорюються сьогодні, найперспективнішими вважаються зонди з ядерними бомбами і орбітальні лазерні установки, що можуть спалювати наближаються астероїди, виробляючи промені енергії за допомогою дзеркал, які вловлюють сонячне світло.

ЕНЕРГЕТИКА: НАДІЯ НА ГЕЛІЙ-3


Прощай, нафта! 30 тонн місячного палива Землі вистачить на цілий рік

У науковому світі вистачає скептиків, які не вірять в те, що нафта закінчується. Можливо, вони мають рацію, і хвилюватися про те, що в один прекрасний день бензин на заправках закінчиться, не варто. І навіть в цьому випадку термоядерна енергетика не втрачає своєї актуальності. Мабуть, не знайдеться в науковому світі людини, який заперечував би, що з моменту, коли ми здобудемо термоядерної енергією, про енергетичну кризу людство може забути.

І тут нам теж допоможе космос. А точніше, Місяць, на поверхні якої завдяки відсутності атмосфери, сонячне радіаційне випромінювання в величезних кількостях утворило речовина, відоме, як ізотоп гелію-3. Фахівці NASA вважають, що на Місяці є не менше 10 млн. Тонн цієї речовини, в той час як на Землі не набереться і тонни.

Гелій-3 може використовуватися в термоядерних реакторах, виділяючи при цьому просто фантастичну кількість енергії. 1 кг ізотопу може провести не менше 19 мегават-годин енергії. Цього вистачить для того, щоб кілька років висвітлювати велике місто. Таким чином декількох десятків тонн ізотопу вистачить для забезпечення всіх енергетичних запитів планети протягом року. Ось вам і користь від гіпотетичної промислової бази на Місяці.

КОМУНІКАЦІЇ: Супутники-зв'язкових


Пророк. Ідея супутників на орбіті належить Артуру Кларку

У 1947 році офіцер британських ВПС Артур Кларк вперше висловив ідею розміщення на орбіті планети супутників, які могли б ретранслювати радіо- і телевізійний сигнал, а також здійснювати спостереження за погодою. Пізніше Кларку, який став одним із класиків фантастичної літератури, довелося пошкодувати про те, що він не запатентував свою ідею, яку без жодних перебільшень можна назвати геніальною.

Спочатку супутники були в основному військовими, їх призначення - шпигунство за наземними військами супротивника. СРСР і США свого часу нашпигували орбіту цими маленькими спостерігачами до такої міри, що вони часом навіть стикалися один з одним.

У міру того, як згасала холодна війна, а собівартість запуску в космос знижувалася, на орбіті стали все частіше з'являтися комерційні супутники. Їх призначенням були метеорологія, трансляція телевізійного сигналу і геологічна розвідка. Сьогодні до цих функцій також додалися інтернет і супутникова навігація - теж, між іншим, технологія, свого часу створена військовими для своїх потреб. Щодня мільйони автомобілістів вибирають шлях завдяки космічних розробок.

ФОТО І ВІДЕО: галактичних мегапікселів


Цифрові "мильниці" народилися в космосі

Три, п'ять, вісім мегапікселів ... Цифровий фотоапарат сьогодні є у кожного, хто хоч якось причетний до фотографії. Ніхто вже не хоче возитися з плівкою, якщо можна знімати на цифру - це дешевше і зручніше. Навіть Голлівуд переходить на зйомку цифровими камерами, які вже ні в чому не поступаються плівковим.

І тут знову не обійшлося без космосу, адже в основі цифрових камер лежать ПЗС-матриці. Так називають мікросхеми з світлочутливих фотодіодів на основі кремнію. Вони вперше були створені в 1960-х. І поштовхом до їх розвитку послужили саме космічні дослідження. Найбільш активно розробки цифрових оптичних систем велися для створення електронних телескопів, необхідних для дослідження космосу, і космічних фотокамер для створення знімків Землі, а також різних космічних об'єктів. Вінцем творіння в цій області став орбітальний телескоп Hubble, що працює на благо науки з 1991 року. Сьогоднішні цифрові фотоапарати, відеокамери, цифрове телебачення і цифрові мікроскопи, що набули широкого застосування в медицині, - прямі нащадки космічних фототехнологій.

ДЕСЯТЬ ПРИЧИН досліджувати КОСМОС

1. Розвиток технологій. Сотні технологічних розробок вже перекочували з космосу на Землю і стали частиною повсякденного життя мільйонів людей.

2. Наукові відкриття, що здійснюються за допомогою космічних досліджень, дозволяють поповнити наші знання про природу Всесвіту і просувають фундаментальні галузі науки.

3. Космос може допомогти вирішити енергетичні проблеми людства. На даний момент найбільш перспективним варіантом є видобуток ізотопу гелію-3 на Місяці.

4. Космічна індустрія дає роботу сотням тисяч людей у багатьох країнах. Щорічний оборот світової космічної індустрії становить $ 170 млрд.

5. Прямим розвитком космічної програми є космічний туризм, з роками він стане великою галуззю, забезпечуючи роботою багатьох людей і приносячи великі прибутки.

6. Космос нерозривно пов'язаний з військовими технологіями, в перспективі можливе створення космічних видів зброї, які будуть багаторазово перевершувати існуючі нині. Наприклад, кінетична зброя. Запущений з орбіти невеликий астероїд буде у багато разів страшніше будь атомної бомби.

7. Тільки маючи потужними космічними технологіями, можна забезпечити захист планети від астероїдів, подібних до тих, які знищили динозаврів 70 млн років тому.

8. Створення баз на Місяці і Марсі стане підготовкою резервних сховищ для людства на випадок катаклізмів на Землі. Ці колонії також врятують планету від практично неминучого перенаселення.

9. Космос має величезне політичне значення, успіхи у позаземне просторі піднімають престиж країни.

10. Космос є глобальною метою, навколо якої згодом може об'єднатися все людство, назавжди забувши про внутрішніх міжнаціональних і релігійних чварах.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Знімаєте цифровою камерою?
Носіть штани на блискавки, а куртку на липучках?
У машині використовуєте супутникову навігацію GPS?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация