Навіщо Угорщина і Румунія роздають нашим паспорта і чи загрожує це Україні

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

8 вересня 2011, 08:16 Переглядів: 8 вересня 2011, 08:16 Переглядів:   В Україні проживає 156 тисяч угорців

В Україні проживає 156 тисяч угорців.

Чи може статися новий перегляд карти Східної Європи? Чи торкнеться він України? На перший погляд, ці питання здаються абсолютно абсурдними. Але якщо копнути глибше, стає ясно, що нічого неможливого немає. Особливо, якщо розглядати не сьогоднішній день. А спробувати передбачити не таке вже й далеке майбутнє. У минулих номерах ми опублікували репортажі із Закарпатського, Чернівецького та Одеського регіонів і розповіли про те, що місцеві жителі, всупереч букві закону (нагадаю, що подвійне громадянство у нас заборонено), масово отримують паспорти сусідніх держав - Угорщини та Румунії, в якості проїзного квитка в країни ЄС. А сьогодні пояснимо, які плани виношують ці країни, роздаючи свої "корочки" громадянам нашої країни. Але спочатку - трохи історії ...

Читайте також: На Закарпатті українці масово стають угорцями

ПЕРЕДІСТОРІЯ

4 червня 1920 року країни, що перемогли у Першій світовій війні, і програла кампанію Австро-Угорщина підписали так званий Тріанонський договір. В результаті чого колись могутня Австро-Угорська імперія припинила своє існування. А значна частина її земель (незважаючи на те, що там проживали етнічні угорці!) Відійшла іншим державам. Не менш важке історичне потрясіння зазнала і Румунія. Після підписання в 1939 році пакту Молотова-Ріббентропа (нагадаємо, що в цьому документі Німеччина і СРСР "розтрощили" карту Європи на свій розсуд) вона стала значно менше. При цьому, незважаючи на минулі десятиліття, ні в одній, ні в іншій країні з тим, що трапилося не змирилися! Природно, аж до розвалу Радянського Союзу про повернення хоча б частини втрачених земель не могло бути й мови. СРСР контролював все, що відбувалося в країнах так званого соцтабору.

Але коли в 1991 році комуністична імперія розпалася, в Угорщині та Румунії знову згадали про старі образи. Спочатку - пошепки. Потім тихо. А потім - привселюдно. Нагадаємо також, що Україна в спадок від СРСР дісталася Закарпатська область (до 1920 року вона входила до складу Австро-Угорщини), де знаходиться угорський анклав - близько 156 тисяч чоловік. А також Північна Буковина (нині Чернівецька область) і Південна Бессарабія (сьогодні - частина Одеської області), які раніше були анексовані Румунією. В цілому, в нашій країні проживає понад 150-ти тисяч румунів. А також 258 тисяч молдаван, яких румуни вважають своїми братами, висуваючи тезу: "дві країни - одна нація" (відзначимо, що румунська і молдавська мови схожі, а з 1918 по 1940 роки Молдова була частиною Румунського Королівства). Так що історичні претензії сусідніх держав стосуються нас безпосередньо.

Читайте також: У Бухаресті продовжують мріяти про велику Румунії

Клацніть по зображенню для збільшення

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В УГОРЩИНИ

Як відомо, в 2010 році на парламентських виборах в Угорщині право-консервативна партія "Фідес" обіграла Соціалістів. Прем'єр-міністром країни став лідер партії-переможниці - Віктор Орбан. Політик, відомий своїми скандальними заявами про необхідність повернення Угорщини втрачених в 1920 році територій.

- У 2009 році, виступаючи в Словаччині (нагадаємо, що цій країні в результаті Тріанонського договору дістався "шматочок" землі, де проживають понад 500 тисяч угорців. - Авт.), Віктор Орбан назвав їх "государственнообразующей спільністю Угорщини"! - згадує, журналіст з Будапешта Іштван Кишш. - У той же час, кажучи про Закарпатті, він багато разів відкрито заявляв: це наша земля. Схоже, що наш прем'єр має серйозний намір повернути час назад ...

Солотвино
Солотвино. Тут проживають румуни, угорці та українці

Примітно, що глава товариства Угорської культури Закарпаття, Міклош Ковач - близький друг Віктора Орбана. Відповідаючи на питання про те, чи може Угорщина зажадати від України повернення Закарпатської області він говорить:

- Ми з Віктором знайомі вже років двадцять. Я впевнений, що добиватиметься перегляду кордонів він не стане. Не забувайте, що Угорщина - член Євросоюзу. А ця організація завжди захищає цілісність будь-якої держави.

Тим часом, вже через кілька місяців, після перемоги "Фідес" на виборах, парламент Угорщини вніс поправки до закону про відновлення громадянства. Тепер отримати паспорт громадянина цієї країни можуть не тільки етнічні угорці. Але і українці, предки яких проживали на території Австро-Угорщини до її краху! При цьому, українські закони сусідню країну зовсім не бентежать. Більш того. Угорці ведуть таку ж політику не тільки в Україні, але і в інших країнах, які володіють їх колишніми територіями. Хоча офіційних заяв, на рівні міністерств закордонних справ, про повернення земель і не роблять.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В РУМУНІЇ

За тією ж схемою, що Угорщина, діє і Румунія. Причому, в процесі поширення та пропагування румунського громадянства серед жителів інших держав (в тому числі і України) задіяні багато держорганів цієї країни.

- Міністерство освіти займається підтримкою студентів, які приїжджають безкоштовно навчатися в Бухарест, - розповідає джерело "Сегодня" в Чернівецькій обладміністрації. - А також організовує екскурсії в Румунію для молоді, яка проживає на територіях, що колись належали цій країні. Більш того. Забезпечує зустрічі юнаків і дівчат з політиками, які проповідують ідеї Великої Румунії! У той же час, міністерство юстиції відстежує статистику появи нових громадян Румунії в інших державах. У них кожна людина на рахунку!

За словами чиновників, раніше прізвища та імена тих, хто отримав румунське громадянство (в тому числі і українців) можна було побачити у відкритому доступі на сайті міністерства юстиції Румунії. Але в 2009 році сесія Чернівецької облради звернулася до екс-президента України Віктора Ющенка з проханням розібратися в ситуації, що склалася. Після чого на рівні міністерств закордонних справ України і Румунії відбувся непроста розмова. А інформація з офіційного порталу мін'юсту Румунії зникла. Тепер її можна побачити тільки на сайтах громадських організацій. Але за великим рахунком, це мало що змінює.

- За нашими даними, свою політику в інших країнах Румунія проводить через національно-культурні організації, які працюють на територіях цих держав, - зазначають джерела "Сегодня" в вітчизняних спецорганів. - Хоча офіційно цього вам ніхто і не підтвердить. Причому, фінансування на ці цілі виділяється з держбюджету. У тому числі і на круті машини і дорогі офіси. А проходять гроші, за чутками, через Департамент "Румуни звідусіль", який очолює колишній громадянин України - Євген Томак. За неперевіреними даними, хороший друг дочки президента Румунії - Траяна Бесеску. І ще не потрібно забувати, що Румунія вважає себе головним конкурентом України в боротьбі за регіональне лідерство в Східній Європі. А спецслужби у румунів з часом Чаушеску дуже сильні і нерідко в минулому перегравали наші.

Привертають політики до "спільної справи" і церква. Московська Православна церква вже неодноразово заявляла про те, що Румунська Православна Церква претендує на її канонічні території. Втім, всі звинувачення на свою адресу в сусідній країні спростовують. Мовляв, ми всього лише підтримуємо громадян румунської національності (а також наших братів - молдаван) за кордоном.

- Про територіальні претензії Румунії до України не може бути й мови, - стверджує глава Одеської обласної асоціації "Бессарабія" Анатолій Попеску. - Ми добиваємося лише одного - щоб румуни зберегли свою національну ідентичність, знали свою мову і свою історію.

У той же час, голова популярної націоналістичної партії "Велика Румунія" Корнелій Вадим Тудор не приховує:

- Румунія була змушена визнати кордони України, що з'явилися в результаті пакту Молотова-Ріббентропа, під тиском міжнародних організацій (мабуть, маючи на увазі, що інакше б Румунію не прийняли в НАТО і ЄС. - Авт). - Але все ще може змінитися ...

А Президент Румунії Траян Бесеску ще в 2008 році запропонував нашій країні угоду: мовляв, ми заберемо Південну Бессарабію і Північну Буковину. А вам віддамо Придністров'ї, де проживає багато українців.

ЩО ДУМАЮТЬ В УКРАЇНІ

Берегово
Берегово. В угорському анклаві все таблички на двох мовах

До чого ж може призвести ситуація, що склалася?

- У Міжнародному законодавстві немає механізму перегляду кордонів держави в тому випадку, якщо якась кількість жителів є громадянами іншої країни, - стверджує народний депутат від Партії Регіонів Вадим Колесніченко. - Тому, на мій погляд, у Угорщини та Румунії немає перспектив повернення втрачених територій.

У той же час, експерт-міжнародник в спецслужбі стверджує:

- Мало хто знає про те, що Міжнародне законодавство передбачає можливість створення автономії в районі компактного проживання національної меншини, якщо 80% жителів цієї місцевості мають громадянство іншої країни. А від автономії до переходу в іншу державу - рукою подати. Звичайно, це суперечить законам нашої країни, в яких такої норми немає. Але може пояснити, чим керуються Угорщина і Румунія. Думаю, що зараз вони просто працюють на майбутнє. А коли кількість людей, які отримали їх паспорта, досягне максимуму, перейдуть до більш активних дій. Звичайно, будучи членами ЄС, ці країни не зможуть анексувати наші території. Але з юридичної точки зору, у нас проблеми напевно виникнуть. Додайте до цього ймовірні провокації. А також "замовні" скандальні публікації в ЗМІ. Наприклад, про утиск прав нацменшин в Україні ...

Співробітники спецорганів також попереджають про те, що, отримуючи паспорт іноземної держави, жителі України складають присягу на вірність чужій країні. А значить, можуть служити її інтересам.

- Якщо подвійне громадянство отримав будівельник-заробітчанин, - це не так вже й страшно, - кажуть співрозмовники "Сегодня". - А якщо мова йде про співробітників державних або правоохоронних органів - це вже біда. Звідки ми знаємо, на кого ці люди працюють?

- Як експерт з безпеки я вважаю, що Угорщина і Румунія кидають нам виклик, - каже директор Закарпатської філії Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Мітряєва. - І чим швидше ми на нього відреагуємо, тим буде краще для України. Особливо з огляду на досвід Молдови.

Як відомо, ще в 90-х роках Румунія заявила про бажання об'єднатися з Молдовою. Але на загальнонаціональному референдумі Молдова проголосувала проти входження до складу Румунії. А недавно з'ясувалося, що третина громадян Молдови вже мають паспорти Румунії! Оскільки так само, як і українці, зацікавлені в "проїзному квитку" на заробітки в країни Старої Європи. В результаті, парламент Молдови був змушений терміново дозволити подвійне громадянство.

ЩО РОБИТИ, ЩОБ СЕБЕ ЗАХИСТИТИ

На сьогоднішній день точних даних про те, скільки громадян України вже мають подвійне громадянство, не існує. По-перше, більшість людей намагаються не афішувати цю інформацію. По-друге, порахувати володарів "двох кірочок" у нас ніхто ніколи і не намагався. Примітно також, що у вітчизняному законодавстві про громадянство не обійшлося без колізії. З одного боку, мати ще один паспорт наш закон забороняє. З іншого боку, не передбачає за це ніякого покарання.

- Якщо у тебе є ще одне громадянство - тебе навіть оштрафувати за це не можуть, - кажуть правоохоронці.

Звичайно, на перший погляд, можна було б піти по шляху Словаччини. Коли Угорщина внесла зміни до свого закон про громадянство, ця країна вирішила забирати свої паспорти у тих, хто присягнув на вірність чужій державі. Але ясно, що в нинішній, далеко не кращої економічно-соціальної ситуації, Україна не може позбавити людей можливості заробляти в країнах Західної Європи і годувати свої сім'ї.

- Я вважаю словацький варіант для нас неприйнятним, - говорить Вадим Колесніченко. - У багатьох країнах світу подвійне громадянство дозволено, і ніхто не робить з цього проблему. Просто наша країна повинна бути багатою і сильною. Тоді нас ніхто чіпати не буде ...

"Поживемо - побачимо, як там далі з межами, сусідами і нацменшинами буде, - розмірковує один із закарпатських експертів. - Московський патріархат зараз будує церкви по всьому периметру нашого західного кордону. Може, це теж така своєрідна форма захисту рубежів.

"ПОТРІБНО ПІДНІМАТИ ЕКОНОМІКУ"

Сьогодні загроза для територіальної цілісності України, яку несуть дії наших західних сусідів, є все-таки гіпотетичною. Можна сказати так: поки все спокійно і в Україні, і на її кордонах - реальної небезпеки немає. Але варто ситуації похитнутися - і ці проблеми відразу ж дадуть про себе знати. А тому не гріх працювати над їх вирішенням вже зараз. "Перш за все необхідно підняти в прикордонних регіонах економіку, - вважає політолог Вадим Карасьов . - Розробити цільову держпрограму по туризму з фінансуванням з держбюджету для Закарпатської області. А в Одеському і Чернівецькому регіонах побудувати промислові підприємства - наприклад, складальні. Це дозволить забезпечити місцевим жителям хорошу заробітну плату та гідний рівень життя. Крім того, ми повинні активніше домагатися безвізового режиму в'їзду українців до країн ЄС. В результаті чого проблема відпаде сама собою ". У той же час директор Закарпатської філії Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Мітряєва впевнена:" Україні необхідно привести в порядок законодавство з питання подвійного громадянства. Наприклад, узаконити другі паспорти і за прикладом багатьох країн Європи вирішувати всі виникаючі в цьому напрямку питання на рівні міждержавних договорів. Тоді складнощів буде менше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Навіщо Угорщина і Румунія роздають нашим паспорта і чи загрожує це Україні". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Золотухіна Інна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чи може статися новий перегляд карти Східної Європи?
Чи торкнеться він України?
Звідки ми знаємо, на кого ці люди працюють?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация