Навіть суд не змусить банк повернути ваші гроші

Про те, як він судиться з банком за право повернути свої ж гроші, "Сегодня" розповів столичний юрист Олександр Д.

- Пару років назад я поклав на депозит в банк "Надра" понад 6 тисяч євро, - каже Олександр. - Далі - криза, крах банківської системи, заборона на видачу депозитів ... Але ось настав час, коли і мораторій на видачу скасували, і термін мого депозиту закінчився. Я прийшов в банк (знаючи, що на його рахунках є гроші) і попросив віддати мені мої євро (пролонгувати договір не хотів, так як втратив віру в банков¬скую систему України).

В банку мені ввічливо, але твердо відмовили, особливо не пояснюючи причин. Я адже юрист, тому не розгубився, а подав позов до Шевченківського суду Києва. Суд я виграв. Суддя виніс спеціальне рішення, що зобов'язує банк негайно повернути мені гроші і відсотки. Прийшов я з цим рішенням у банк. І почув: мовляв, що з того, що суд ухвалив, нам це не указ, нічого повертати не будемо ... Уявляєте, вони не пішли законним шляхом, не подали апеляцію, а просто і цинічно заявили, що виконувати судове рішення не будуть!

Ну, що ж, подумав я, для таких випадків існує виконавча служба Мін'юсту. Звернувся я до цієї служби Шевченківського району, за місцем розташування центрального офісу банку. Довго чекав відповіді звідти, а коли отримав, був неприємно здивований: і тут мені ... відмовили! Мотивування відмови придумали фантастичну та невиразну, мовляв, оскільки у вас вклад в євро, а за законом можна повертати тільки в гривні (!), То ми не можемо змусити банк це виконати ... Повторю, я юрист і сам розібрався в документах, ця мотивація - повна маячня. Якщо я уклав договір з банком, що кладу на депозит євро, то і назад повинен отримати ту ж валюту, і ніяк інакше. Виконавча служба взагалі не повинна обговорювати судові рішення, а зобов'язана їх виконувати. Однак моя скарга до міськуправління юстиції результату не дала (у мене взагалі склалося враження, що органи юстиції отримали гласне чи негласне вказівку не допомагати клієнтам забирати свої кровні з банків). Дії виконавчої служби я вже оскаржив у Шевченківському районному суді Києва. Пішов я й іншим шляхом. Оскільки невиконання судового рішення є кримінальний злочин (ст. 382, ​​ч. 2 КК України), значить, банківські службовці підлягають кримінальному переслідуванню. Я подав заяви до Шевченківської та Дарницької райпрокуратури (тому, що намагався крім головного офісу банку отримати депозит в Дарницькому райвідділі "Надра", але теж отримав відмову). В обох прокуратурах не захотіли порушувати кримінальні справи проти службових осіб банку. Залишалося оскаржити такі дії (як мінімум, дивні) райпрокуратури у їх начальства, що я і зробив, направивши заяву в прокуратуру Києва. Звідти відправили в райони приписи - розібратися, усунути порушення законодавства та поінформувати. Зараз в районах розбираються, відповіді поки немає ...

PS Після запиту "Сегодня" в банк звідти зателефонували Д. і запропонували ... продовжити договір на 2 роки, після закінчення яких, якщо все буде добре, він отримає свої гроші. Клієнт відмовився і продовжує боротися за свої права. Зокрема, днями виграв суд проти виконавчої служби, яка тепер (по суду) зобов'язана змусити банк повернути гроші. "Сегодня" стежить за розвитком ситуації.

РАДА АДВОКАТА


Адвокат Іван Боднарук

Каже відомий столичний адвокат, доктор права, професор Іван Боднарук:

- На жаль, ми поки живемо в державі, де посадова особа може ігнорувати будь-, навіть судове рішення, якщо це санкціоновано керівництвом (а в нашому випадку, підозрюю, так і було). Але з цим треба боротися, тому потерпілому я б радив зараз звернутися до суду (в даному випадку Шевченківський) з позовом до держави Україна, бо його повноважні представники в особі органів Мін'юсту не виконують судове рішення, свій борг і зневажають права громадянина. Вимагати можна відшкодування як матеріального (від всіх цих митарств), так і моральної шкоди.

Я нарахував в цій історії як мінімум п'ять грубих порушень того чи іншого законодавства (див. Інфографіку поруч). За них долж¬ностние особи повинні понести відповідальність, щоб іншим неповадно було.

П'ЯТЬ ПОРУШЕНЬ ЗАКОНОДАВСТВА

Посадові особи, щоб не віддавати депозит, кілька разів на Закона, зробивши як кримінальні, так і посадові злочини.

1. Перше порушення (договірних відносин) відбулося в банку, який був зобов'язаний при наявності грошей на рахунку видати їх, як зобов'язався в договорі.

2. Потім в банку скоїли кримінальний злочин (не виконали судове рішення, відповідальність - за ст. 382, ч. 2 КК України).

3. Наступне порушення - відмова виконавчої служби виконувати судове рішення (зі спробою послатися на "не ту" валюту депозиту, хоча повернути гроші банк зобов'язувався в договорі в тій валюті, яку клали на депозит).

4. Четверте порушення - відмова прокуратури Шевченківського району порушити кримінальну справу, хоча були явні і однозначні ознаки злочину.

5. П'яте - аналогічне порушення з боку Дарницької прокуратури Києва.

Джерело даних: експерти "Сегодня", доктор права І. Боднарук

КОМЕНТАР "НАДРА-БАНКУ"

Прес-служба "Надра-банку" заявила, що станом на 01.04.2010 р залишки на поточних і депозитних рахунках клієнтів-фізосіб "Надра-банку" становлять 6,326 млрд грн. Таку суму виплатити одночасно банк не може об'єктивно. Банк розробив ряд програм, що дозволяють поетапно виплачувати гроші всім клієнтам - фізичним особам, в тому числі тим, які мають судові рішення з виплати депозитів. Для підключення до даних програм клієнтам необхідно прийти в відділення банку, де вони обслуговуються. Про що 04.03.2010 р банк поінформував і клієнта Д. в письмовій формі. Прес-служба також інформувала "Сегодня", що, на думку юристів банку, поки не буде рішення виконавчої служби, судовий припис банк виконувати не буде.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация