Не всі люди після пересадки органу вважають себе інвалідами, вони сподіваються на допомогу їм у працевлаштуванні

Брестчанка Ольга Плечко перенесла операцію з трансплантації печінки понад чотири роки тому. Спочатку їй дали першу групу інвалідності і вона вважала, що працювати їй заборонено. Коли першу групу поміняли на другу, вона знайшла роботу оператора ЕОМ.

Ольга Плечко

«Через інвалідності мені належало працювати на годину менше, ніж іншим, але я виявилася в бригаді, яка була на підряді, - згадала Ольга. - Хоча я, по суті, не користувалася своїм правом на короткий день, людям не подобалося, що я отримую таку ж оплату, як все. У підсумку мою посаду скоротили ».

Після цього Оля півроку шукала роботу. Їй тричі відмовляли, дізнавшись про її інвалідності. Зараз вона знову працює оператором ЕОМ, але умови при цьому інші.

«Хоча зарплата невелика, але після довгих пошуків ця робота здалася мені справжнім щастям, - зізналася Ольга. - По-моєму, якщо після трансплантації люди працюють, вони менше хворіють і довше живуть. Це єдиний спосіб відчути життя в усіх фарбах ».

Це єдиний спосіб відчути життя в усіх фарбах »

Ростислав Лавринюк, директор соціально-просвітницького закладу «Міжнародний центр Донорство Діаліз Трансплантація», яке проводило 22 травня круглий стіл з проблеми працевлаштування людей з інвалідністю, пов'язаної з трансплантацією органів, вважає: «Є багато людей з інвалідністю, які хочуть працювати і платити податки. І потрібно їм в цьому допомагати. Держава витрачає величезні гроші на цю галузь. Утримання одного пацієнта на діалізі в рік обходиться близько 10 тис. Доларів. Це крім витрат на пенсію, на реабілітацію і пільги ».

Це крім витрат на пенсію, на реабілітацію і пільги »

Михайло Кисіль, головний лікар обласної медико-реабілітаційної експертної комісії, вважає, що людей після трансплантації можна вважати здоровими, просто для них при виборі роботи існують деякі обмеження.

«У нашій усталеній системі, при якій люди працюють найчастіше з 8 години до 17 або з 9 до 18, нічого не змінюється, - пояснив він. - А потрібно, щоб у людини з інвалідністю була можливість, припустимо, сьогодні відпрацювати 2 години, завтра - 8, а післязавтра - годину і отримати за це відповідну оплату. Але роботодавцю це нецікаво, тому що у нас немає соціально налаштованого бізнесу ».

Володимир Колесников, заступник начальника управління зайнятості населення облвиконкому, так охарактеризував нинішню ситуацію на ринку праці: «На 1 травня в середньому по області одна вакансія припадала на трьох безробітних. За Бресту - 3,2 безробітних на одну вакансію ».

Він розповів, що наймачам, які прийняли на роботу інваліда, гарантується компенсація зарплати, виплаченої йому за рік. А за умови збереження роботодавцем цього робочого місця протягом 3 років передбачено виділення йому коштів на придбання необхідного обладнання.

«Тим не менше зацікавленості роботодавців у прийомі на роботу осіб з обмеженнями ми не бачимо, - каже Володимир Колесников. - Мінус в тому, що оперативно відшкодувати їхні витрати можна тільки в разі, коли в попередньому році було заплановано виділення грошей під конкретну ситуацію. Система явно вимагає надання їй мобільності ».

Валерій Чирко інвалід дитинства. У 43 роки у нього більше 20 років трудового стажу. Коли почалися серйозні проблеми з нирками, його направили на діаліз.

«За місцем роботи мені тоді сказали: можеш працювати - працюй, - розповів він. - Через 4 - 6 годин потрібно було міняти розчин для очищення крові, мені зробили двогодинний обід, і я встигав. На роботі я забував про свою хворобу. Я зрозумів, що мені необхідно щось зробити, щоб пересуватися швидше. Тоді я отримав водійські права ».

Після операції з пересадки нирки Валерій зумів влаштуватися на роботу. Але недавно його звільнили з приватної фірми і навіть не розрахували. Тепер він потребує працевлаштуванні.

«Для мене робота - це теж лікування, - пояснив Валерій Чирко. - Через те, що зі мною сталося, я навчився цінувати час, не відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні. Деякі люди після пересадки органу вважають себе інвалідом, я - ні. На цьому круглому столі я дізнався багато корисного, що дозволить мені змінити концепцію пошуку роботи ».

Гемодіаліз - метод очищення крові при гострій і хронічній нирковій недостатності, проводиться з використанням спеціального апарату «штучна нирка». При діалізі очищення крові здійснюється за рахунок зміни спеціальних розчинів в черевній порожнині.

Михайло Кузавко, незважаючи на те, що 10 років перебував на діалізі, практично весь час працював. Він закінчив коледж зв'язку, але за фахом кабельщика, яку отримав, трудитися не зміг за станом здоров'я.

«Спробував себе багато в чому, наприклад, 4 роки надавав послуги з організації весіль, працював в сфері торгівлі, - перераховує Михайло. - У 2011 році у мене була операція з пересадки нирки. Після неї рік я навіть не шукав роботу, тому що був страх, чим вона закінчиться ».

Став працювати знову, відкривши свою справу. Але в цьому році, за його словами, замовлень стало мало та ВП довелося закрити. Він був в службі зайнятості, де йому сказали, що можуть поставити на чергу на загальних підставах. Михайло шукав роботу через Інтернет, але поки безрезультатно.

Діана Гриневич, заступник начальника відділу управління з праці, зайнятості та соцзахисту Брестського міськвиконкому, в складній економічній ситуації побачила плюс. Він в тому, що в таких умовах, можливо, стане простіше компенсацією зарплати зацікавлювати наймача в прийомі на роботу людей з обмеженнями. На її думку, дуже важливо для цього, щоб в місті стало більше підприємств, що використовують надомну працю.

«Коли МРЕК буде без вказівки професій визначати протипоказання на роботу в певних умовах, можливостей для працевлаштування інвалідів стане більше», - висловила надію вона.

«Коли МРЕК буде без вказівки професій визначати протипоказання на роботу в певних умовах, можливостей для працевлаштування інвалідів стане більше», - висловила надію вона

Сергій Дроздовський, юрист Офісу з прав людей з інвалідністю, вважає: «Суспільство має бути зрілим, щоб працювати з інвалідами. При цьому місія громадських організацій - у вихованні громадської думки ».

Він розповів, як в рамках одного проекту була зроблена спроба зібрати наймачів, у яких трудяться інваліди. З 124-х відгукнувся тільки один, інші прийти відмовилися, пояснюючи це різними причинами, а то і зовсім без пояснення.

«Інваліди, перш за все, ототожнюються з пенсіонерами, а пенсія по інвалідності часто сприймається як зарплата за інвалідність, - поскаржився Сергій Дроздовський. - Сьогодні немає критичної різниці між пенсією і заробітною платою. І це - головна демотивация до праці ».

А ще, на його думку, на всіх негативно діє міф про непрацююче першої групи інвалідності. Хоча насправді такої заборони немає. Він упевнений, що будь-яких шаблонів в працевлаштуванні інвалідів бути не може, тому тут важливий індивідуальний підхід до кожної людини.

У 2011 році Білорусь увійшла в десятку країн світу, які є лідерами в сфері трансплантації. Вона займає 9-е місце з пересадки серця і 22-е - по трансплантації печінки.

Вона займає 9-е місце з пересадки серця і 22-е - по трансплантації печінки

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация