«Не треба лаяти більшовиків, що вони знищили релігію, дух ісламу знищили раніше ...»

12.03.2017

Як татари відхилилися від прямого шляху Аллаха, чому потрібно повернутися до Корану і хто повинен викладати в Болгарської академії

Стаття Рустама Батрова «Вчення Абу-Ханіфа потрапило в ДУМ РТ під негласну заборону?», Що з'явилася на сторінках «БІЗНЕС Online», викликала резонанс в мусульманському світі і цілий шквал думок як за, так і проти. Старший науковий співробітник Інституту історії ім. Марджани, ісламознавство Айдар Хайрутдинов в інтерв'ю нашій газеті розповідає про те, яку серйозну проблему сунітського ісламського світу підняв Батру; про два шляхи розвитку ісламу; а також про дискусії «нових» джадідістов і кадімістов.

12

Айдар Хайрутдинов: «Будучи мусульманином і ісламознавства з академічного середовища, я прийшов до висновку, що іслам епохи пророка Мухаммада за минулі століття був підданий серйозних перекручувань» Фото: Ірина Єрохіна

«РЕФОРМУВАТИ ПОТРІБНО НЕ ІСЛАМ, А РОЗУМІННЯ Корану, ДУХУ І СУТТЄВО ИСЛАМА САМИМИ мусульмани»

- Айдар, що з'явилася два тижні тому на сторінках «БІЗНЕС Online» стаття першого заступника голови ДУМ РТ Рустама Батрова викликала дуже серйозну дискусію в мусульманському світі Росії. Що ви думаєте про тезах нашого автора, який розділяє вчення Абу-Ханіфа і заснований ним ханафійський мазгаб, правову школу, якої дотримується татарстанський муфтіят?

- Я, в принципі, згоден з Рустамом Батровим. Він позначив серйозну проблему сунітського ісламського світу. Чесно кажучи, будучи мусульманином і ісламознавства з академічного середовища, я прийшов до висновку, що іслам епохи пророка Мухаммада за минулі століття був підданий серйозних спотворень. Ісламська теорія і практика дуже далеко відійшли від Корану. Рустам Батру в цьому масштабному процесі спотворення ісламу виділив один сектор і зробив його аналіз. Для неупередженого дослідника така картина спостерігається практично в будь-якому з сунітських мазхабів. Батру добре розбирається в досліджуваному їм питанні, він автор книги-дослідження життя Абу-Ханіфа. Тому я його підтримую як людини, який оголив серйозну проблему.

У наші дні подібні питання серйозно і на високому науково-богословському рівні обговорюються низкою російських мусульманських вчених. Підкреслю, що це явище не є щось нове. Спори про це йдуть з найдавніших часів, з моменту початку процесу спотворення ісламу і поділу його на різні течії і мазхаби. Зазначу також, що дана проблема не була обійдена увагою видатних татарських богословів минулого.

- Ким наприклад?

- З таких я можу назвати Курсаві, Утиз имяни, Марджани, Різаетдіна Фахретдинова, Зия Камал і Мусу Бігеева. При цьому я вважаю, що Бігеев є вершиною татарського релігійного руху по відновленню духу і суті ісламу. Я свідомо уникаю термінів «джадидизм» і «мусульманське реформаторство» стосовно до фігури Бігеева, тому що сам Бігеев себе до цих течій не відноситься. Більш того, він навіть критикував людей, який носилися з ідеями реформації ісламу. А джадидизм, якщо взяти його суть, то це одна з освітніх методик. Вона, звичайно, справила величезний вплив на освітні процеси і на свідомість російських мусульман. Можна навіть сказати, що завдяки цьому з'явилася нова хвиля мислителів, що розкрили суть і можливості ісламу стосовно до сучасного суспільства.

З приводу мусульманського реформаторства Бігеев стверджував, і я з цим згоден, що реформувати потрібно не іслам, а розуміння Корану, духу і суті ісламу самими мусульманами. Як продовжувач прогресивних традицій татарського ісламського богослов'я Батру виявив один з таких проблемних ділянок, де необхідно нове осмислення.

- Як би ви пояснили це читачеві, який не дуже сильний в мусульманському богослов'ї: в чому суть проблеми, яку підняв Батру?

- Я не можу відповідати за Батрова. Можу лише висловити свою думку як його читач. І те, що я говорю про його статті, переломлюється через мою свідомість і розуміння. Я лише наголошую, що він оголив вкрай актуальну проблему. Це один з кроків в напрямку до того, щоб очистити іслам від спотворень, привнесених людьми. Тому важливо підкреслити, що через наявність спотворень можна ставити знак рівності між існуючим ісламом і тим ісламом, який був принесений пророком. Так ось, в своїй статті Батру робить крок до того, щоб почати серйозну дослідницьку роботу по виявленню перекручень ісламу, щоб вони перестали бути живильним середовищем для виникнення радикалів, екстремістів і терористів всіх мастей. Це крок до того, щоб носії антигуманних і відверто потворних уявлень та ідей не могли прикриватися словом «іслам». З іншого боку, коли мусульмани зрозуміють, що іслам спотворений, вони самі відірваний екстремістів, що прикриваються ісламом.

Тому нам, мусульманам, важливо зрозуміти, що існуючий іслам хворий. Наприклад, Даіши (арабська назва забороненої в РФ угруповання «ІГІЛ» - прим. Ред.) Є проявом цієї хвороби. А хвороба, в свою чергу, породжується спотвореннями ісламу і перш за все відходом від установок Корану і заміни цих установок інтерпретаціями людей, котрі вважають себе богословами.

А хвороба, в свою чергу, породжується спотвореннями ісламу і перш за все відходом від установок Корану і заміни цих установок інтерпретаціями людей, котрі вважають себе богословами

Бігеев стверджував, що реформувати потрібно не іслам, а розуміння Корану, духу і суті ісламу самими мусульманами

«НЕРОЗУМНО ЧЕКАТИ, ЩО ПЕРЕДАЧА викладання ВСТУП ІНОЗЕМЦІВ стане панацеєю, ЯКА вилікувати недугу РОСІЙСЬКОГО Іслам»

- Це проблема тільки татар або всього ісламського світу, найточніше сунітського ісламського світу?

- Відхід від Корану - це проблема ісламського світу в цілому, включаючи як сунітську, так і шиїтську його складові. Візьмемо Болгарську ісламську академію. Передбачається, що там працюватимуть іноземні викладачі з мусульманським освітою - професора, доктора наук та інші. Так що вони будуть викладати: мазхаб Абу-Ханіфа або ханафійський мазгаб? Адже викладачі ханафітського мазхаба принесуть з собою ті ж проблеми, які породжуються існуючими спотвореннями ісламу. Тому нерозумно очікувати, що передача викладання у відання іноземців стане панацеєю, яка вилікує недуги російського ісламу.

- Раз вже заговорили про Болгарської академії, то з чим пов'язано, що так довго не можуть знайти ректора? Кого ви бачите на цій посаді?

- Я вважаю, що це добре, що процес призначення ректора академії затягнувся. Це означає, що до цього надважливого питання підходять вдумливо, що не рубають з плеча, не призначають зверху: «Ось ти будеш ректором, і все!» Значить, йде серйозна робота по організації діяльності академії, і ті, хто уповноважений цим займатися, усвідомлюють ступінь своєї відповідальності. Також я вважаю, що в Росії є гідні люди, які могли б очолити академію. Час покаже. Я сподіваюся, що ректором буде призначений широко освічений і глибоко віруюча людина, що усвідомлює свою відповідальність перед Творцем. Також він повинен бути знавцем Корану, історії ісламу, Росії та татарського народу, що вміє підходити до вирішення питань як з наукової, так і з релігійної точок зору. І, звичайно, він повинен бути патріотом своєї Батьківщини і татарського народу.

Я був в Булгар, коли була організована спеціальна конференція на хвилі пропозиції російського прем'єра Володимира Путіна про створення в Татарстані такої академії. Там були присутні Рустам Мінніханов, Мінтімер Шаймієв, муфтії Равіль Гайнутдін і Талгат Таджуддін, представники татарстанських релігійних організацій і татарської наукової інтелігенції. І ось там Равіль Гайнутдін, звертаючись до Шаймієва і Мінніханову, сказав, що це величезна відповідальність, оскільки Путін дуже сподівається на татарстанцев і надає довіру, і додав, що Татарстан не має права не виправдати цю довіру.

Моя думка з приводу Болгарської академії сформується тоді, коли я дізнаюся, хто ж очолив академію. Але вже зараз у мене передчуття не дуже-то хороші, оскільки я бачу, ким наповнюється викладацький склад. З одного боку, наш муфтій Каміль Самигуллин каже, що у татар така потужна богословська традиція, що нам, в принципі, і не потрібно шукати щось на стороні. Наприклад, він говорить, що ми можемо взяти будь-який ісламський питання і знайти на нього відповідь у величезному комплексі богословської літератури, створеної в Росії російськими мусульманами, нашими предками. А з іншого боку, наскільки я знаю, для викладання в академії вже запрошені мусульманські вчені з-за кордону. Особисто я бачив одного з таких запрошених, і у мене про нього склалося не найкраще думку. Чому він навчить слухачів академії?

- Що саме вас бентежить?

- Він подає себе як метр, мовляв, ви такі безграмотні папуаси тут, але я зволив приїхати і буду вас вчити. З іншого боку, він погано обізнаний про історію ісламу в Росії. Його виступ показало, що він не відчуває аудиторію, рівень її підготовки. Слухачі, які володіли інформацією, не могли приховати свої посмішки з приводу його ляпів.

Якщо в академії викладатимуть такі люди, то куди вона прийде? Навіщо нам вести з-за кордону ось це зашкарубле і викривлене розуміння ісламу, яке довело свою історичну неспроможність? Запитайте: в чому виявилася його історична неспроможність? Відповідаю: неспроможність проявилася хоча б в тому, що весь ісламський світ став колонією Заходу. А які народи перетворюються в колоніальнозавісімие? Згідно з роз'ясненнями Корану, це ті, які відступають від прямого шляху, спотворюючи встановлення Всевишнього.

Свого часу Бігеев вже ставив це питання. Він задумався ось про що: Аллах в Корані обіцяв, що сповідування Аллаха буде піднесене над усіма іншими сповідання. При цьому потрібно розуміти, що, згідно з Кораном, під сповіданням Аллаха мається на увазі справжнє єдинобожжя, без додання Богу рівних. Тобто треба розуміти, що люди з доброї волі, з бажанням братимуть справжнє єдинобожжя. І ось Бігеев запитує: якщо Аллах обіцяв перемогу неспотвореного єдинобожжя, то чому ми бачимо, що весь ісламський світ лежить під ногами Заходу? У чому ж справа? І, згідно з Бігееву, справа в тому, що або це Аллах не дотримав Своєї обіцянки, або проблема полягає в самих мусульман, в тому, як вони дотримуються сповідання Аллаха. І Бігеев робить висновок, що на 100 відсотків це мусульмани винні в тому, що їх сповідання не відповідає сповідання, яке їм поставив Аллах, і саме з цієї причини ісламський світ перебуває в жалюгідному стані.

«Муса Бігеев мав високий авторитет мусульманського вченого в світі, включаючи і ісламський»

«Стаття БАТРОВА ВИСТУПИЛА ЯК ЛАКМУСОВОГО ПАПІРЦЯ»

- Тобто ви вважаєте, що російським богословським спадщиною в Біа можуть знехтувати?

- Повертаючись до теми іноземної присутності в академії, хотів би якраз кілька слів сказати про наших російських богословів, якими, як я бачу, нехтують. Я можу навести як приклад деякі факти з життя Муси Бігеева. Ці факти свідчать про те, який високий авторитет мусульманського вченого він мав в світі, включаючи і ісламський.

Візьмемо радянський період: до 1930 року Бігеев жив в СРСР, що само по собі дивно. У 1923 році його заарештували, оскільки він видав книгу, в якій піддав нищівній критиці марксизм. Дивно, але, незважаючи на те, що вже набирав обертів маховик політичних репресій, його були змушені звільнити з в'язниці. Авторитет цієї фігури у світовій мусульманської громадськості був настільки високий, що радянська влада просто не наважилася його ліквідувати.

Другий приклад. У листопаді 1930 року Бігеев все-таки змушений був емігрувати, таємно виїхати з країни. Він виявився в Східному Туркестані, сьогодні це територія Китаю - Синьцзян-Уйгурський автономний округ. У нього була мрія осісти там, оскільки його там дуже добре знали. Він був дуже популярний, любимо і шануємо мусульманами Східного Туркестану. Бігеев мав намір заснувати тут своє медресе. Але що відбувається далі? Здавалося б, якийсь чоловік з Радянського Союзу нелегально перейшов на територію Піднебесної. Таких в той час були тисячі, включаючи залишки військ білих. Китайський уряд, що перебуває в бурхливому вирі внутрішньо- і зовнішньополітичних подій, на них ніяк не реагувало. Здавалося б, вони не повинні були помітити і Бігеева! Однак китайський уряд висилає спеціальний загін, щоб взяти Бігеева під варту і під конвоєм довести через перевали і нетрі Паміру до кордону з Афганістаном. І навесні 1931 року цей конвой довів його до кордону Афганістану і відпустив.

В Афганістані Бігеева зустрічає сам король Надир-шах. Він приймає його в своєму палаці і каже: «Муса ефенді, будь-які умови, диктуйте. Ми вам і житло, і медресе, все що хочете влаштуємо. Залишайтеся у нас, будь ласка ». Але Бігеев відмовляється. На прохання Бігеева Надир-шах видає йому афганський закордонний паспорт, щоб він міг подорожувати легально.

Інший момент, що характеризує масштаб Бігеева як мусульманського вченого, - це його мандри по Близькому Сходу в першій половині 1930-х років, до початку Другої світової війни. Під час мандрівок він кілька разів намагався пройти через території, підконтрольні британським колоніальним властям. Однак його не пускали. Наскільки ж відомим і авторитетним повинен бути людина, щоб навіть на околицях Британської імперії про нього знали і відстежували його пересування?

- Але нам, мабуть, російський період його життя особливо цікавий.

- Можу навести і кілька примітних фактів з радянського періоду життя цього мусульманського вченого. Будучи під наглядом НКВС та фактично перебуваючи на засланні в Москві без права виїзду протягом трьох років (в 1923 його взяли, в 1926 посилання закінчилася), Бігеев отримав запрошення на участь в роботі Каїрського мусульманського конгресу, який скликався вперше для вирішення проблем халіфату. Оскільки на той час Османська імперія канула в лету, і на повен зріст встали проблеми майбутнього халіфату. Для цього зібрався конгрес в Каїрі в 1926 році. Організатори вислали Бігееву персональне запрошення. Однак та ж британська колоніальна адміністрація, а саме під її контролем проводився цей конгрес, не дала Бігееву візу. Хоча радянська влада, його, політичного засланця, відпустила.

У тому ж 1926 році був проведений мекканского мусульманський конгрес по тій же темі. Оскільки Каїрський конгрес виявився нелегітимним, бо мусульманський світ не визнав його - мусульманські лідери не підтримали захід, організований Британією. У відповідь лідери мусульманського світу вирішили провести другий конгрес в Мецці під егідою султана Ібн Сауда - майбутнього короля майбутньої Саудівської Аравії. Даний захід - мекканского конгрес 1926 року - було визнано легітимним. Організаторами були розіслані запрошення, в тому числі і мусульманам СРСР - в духовне управління в Уфу, звідки поїхала делегація на чолі з Різою Фахретдінов. А Бігеев знову отримав персональне запрошення на цей конгрес. І знову засланого мусульманському вченому радянською владою дається дозвіл на виїзд для участі в роботі конгресу.

У 1936 році Бігеев отримав запрошення від свого друга Абдурашіта Ібрагімова, який жив в Японії, на відкриття мечеті в Токіо. Бігеев прийняв запрошення і приїхав до Японії. Два видатних богослова протягом декількох років, аж до початку Другої світової війни, подорожували по Японії, по колоніальних володінь Голландії в Південно-Східній Азії, просвічуючи місцевих мусульман. Коли почалася Друга світова війна, Бігеев вирішив перебратися до Туреччини. Шлях до Туреччини лежав через Індію. А в Індії британська колоніальна адміністрація заарештовує його і садить у в'язницю. Однак авторитет Бігеева допоміг йому і в цій ситуації: губернатор індійської провінції, де був заарештований Бігеев, пише клопотання, оббиває пороги колоніальних властей і домагається того, щоб Бігеева перевели під домашній арешт.

Це я рассказал до того, что в одній статті-одповіді проти виступа Батрова в негативному Світлі БУВ згаданій и Муса Бігеев. Зрозуміло, что Цю статтю писав продукт спотвореної ісламської системи освіти, зомбованій середньовічнімі догмами. Такоже в згаданій статті цікава логіка міркувань послідовніка спотвореного ісламу. Через ті, что Батру ратує за добросусідські отношения мусульман як з оточуючімі, так и з державою, автор цієї статті назіває его прістосованцем, зрадником інтересів мусульман! А з Іншого боку, цею ж автор, представляючі себе поборником інтересів мусульман, ратує за ті, щоб смороду знаходится в опозиції державі. Згадана антібатровская стаття - це приклад того, як проявляє себе хворе підсвідомість людини, що прикривається словом «іслам» і апелює до понять спотвореного ісламу. Тому немає нічого дивного в його риториці, пестрящей фразами про «путінському режимі» і інші неприємності, які нібито не дозволяють мусульманам бути самостійними і незалежними від держави. Видно, як стаття Батрова виступила в якості лакмусового папірця, що дозволяє виявити, хто є хто, і побачити зловісний оскал середньовічного релігійного фанатизму, помноженого на невігластво і гординю.

Видно, як стаття Батрова виступила в якості лакмусового папірця, що дозволяє виявити, хто є хто, і побачити зловісний оскал середньовічного релігійного фанатизму, помноженого на невігластво і гординю

Фото: Ірина Єрохіна

«В ПОЛІТИЧНОМУ ПЛАНІ ІСЛАМ БУДЕ ОГОЛОШЕНО РЕЛІГІЄЮ антилюдські, антигуманний, ФАШИСТСЬКОЇ ФАКТИЧНО»

- Але чи не вийшло так, що один з керівників ДУМ РТ Батру протиставив себе татарстанському муфтіяту?

- Він не протиставив себе муфтіяту, він заявив, що муфтіят повинен слідувати своїм Статутом і прагнути не тиражувати спотворення ісламу.

- Його позбавили премії, зняли з посади керівника прес-служби. Мабуть, в ДУМ РТ з вашою оцінкою того, що відбувається не згодні.

- Тут ми підходимо до важливого моменту. Він полягає в тому, що Аллах відчуває всіх людей, всі душі. Зараз Аллахом через Своє «скальпеля», на роль якого Він призначив Рустама Батрова, була розкрита одна з виразок на тілі ісламу. Адже хто б не виступав проти Батрова, невже він не розуміє, що Аллах відчуває сприйнятливість їх сердець до істини, до правди?

Ось, візьмемо приклад зі статті Батрова. У ній говориться, що Абу-Ханіфа допускав читання намазу перською мовою. Але це ж так і було! Батру адже нічого не вигадує, він повторює лише те, що говорив Абу-Ханіфа. Просто з плином часу це було забуто. Батру ж не каже: «Давайте повністю перейдемо на татарську мову в намаз!» А його опоненти, лукаво перекручуючи факти, підносять справу так, ніби Батру нав'язує перехід намазу на татарську мову. Істинний мусульманин так вчинити не може - підтасовувати і пересмикувати. Тому висновки робіть самі ...

- Критики Батрова кажуть, що пізніше Абу-Ханіфа відмовився від цих своїх слів ...

- Так, це прийом з того ж ряду, тобто підтасовування, відверта брехня! Про Бігеева мені говорили те ж саме, що він відмовився від своїх поглядів! Це спроба зрівняти з землею такі вершини, як Абу-Ханіфа, як Бігеев. А як це зробити? Оголосити, що вони зізналися в помилковості своїх поглядів! Це ж стандартний хід для того, щоб домовитися про людину і звести нанівець його ідеї. При відсутності письмових документів таким усним заявам не можна вірити. Тому що люди, зокрема Бігеев, за свої погляди фактично заплатив своїм благополуччям. Після того як з 1909 року він почав їх проголошувати, то на все життя перетворився в гнаного людини. Той же Батру в деякому роді кидається на амбразуру. А для цього потрібна велика чистота віри, щире серце і достовірне знання. У такій ситуації меркантильні інтереси відходять на задній план. Так людина і проходить випробування правдою.

- Як же повинна мусульманська умма реагувати на те, що відбувається?

- Я про це говорив і на науковій конференції, де виступали не тільки релігійні діячі, а й академічні дослідники. Перед цим співтовариством я заявив, що насправді йде боротьба диявола з людством з метою перетворити людей в відірвані від Господа створення. З Корану ми знаємо про те, який відбулася розмова між Творцем і Ібліса. І це не метафора, адже боротьба за душі людей відбувається насправді. Це я до чого говорю?

Війна ібліса проти людства йде в багатьох площинах. Підсумки її можуть бути такими: в політичному плані іслам буде оголошений релігією антилюдської, антигуманної, фашистської фактично. Її всюди заборонятимуть, може бути, бронювання зроблять з Близького Сходу, мовляв, там робіть що хочете. А в Європі підуть зачистки, всюди почнеться випалювання мусульман та ісламу розпеченим залізом, а Коран буде поміщений в спецхран. В принципі, проект Даіши в цій багатоходівці представляє певну ланку, спецоперацію по дискредитації ісламу. Якщо не спрацює цей, є й інші варіанти. Один з них, який, між іншим, вже давно працює, - це збереження відірваності мусульман від Корану на догоду пріоритету його таферів. Для сатани життєво важливо зберігати суперечать Корану середньовічні спотворені інтерпретації ісламу. Я завжди підкреслюю, що в спотвореному ісламі існує негласна установка про те, що мусульманину не можна намагатися зрозуміти Коран самостійно. Ви в курсі, да?

- Так, але це якраз і прирівнюється до ваххабізму, коли людина безпосередньо інтерпретує Коран, не враховує думку вчених і духовенства.

- Нічого подібного. Ваххабізм в першу чергу забороняє вивчення і самостійне розуміння Корану. Те ж саме в тій чи іншій формі можна сказати про всіх традиційних мазхабах. У цьому сенсі ваххабізм просто є однією з форм спотвореного ісламу, в якій багато положень ісламу доведені до абсурду, в результаті чого людина перестає бути мислячим створенням і перетворюється в роботоподобное істота. Саме з цієї причини ваххабітська ідеологія породжує так багато екстремістів. Що стосується послідовників традиційних мазхабов, то їм часто простіше поставити на опонента клеймо ваххабіта (або безмазхабніка, кораніста, кого завгодно ще), ніж займатися серйозною роботою з розвитку своєї душі на основі глибокого вивчення Корану.

Добропорядного мусульманину, який прагне вийти на прямий шлях до Бога, в цій ситуації перш за все слід покластися на Всевишнього, пам'ятаючи про те, що між Ним і людиною не повинно бути посередників. Адже це загальновідомий ісламський принцип. Важливо пам'ятати, що, згідно з Кораном, Аллах звертається до кожної людини. Тому кожен мусульманин повинен вчитися спілкуватися зі своїм Творцем не тільки в акті поклоніння, а й в ході вирішення різних життєвих проблем.

Але в реальності між Кораном - словом Аллаха - і людиною поставлений посередник у вигляді тафсир або думки вченого. Саме це і призводить до поділу єдиного ісламу на різні течії і мазхаби, що категорично заборонено Кораном. Тому добропорядний мусульманин замість співвіднесення себе з тим чи іншим мазхабом повинен сконцентруватися на спілкуванні зі своїм Творцем і на дотриманні Його ісламу, який викладено в Корані. Не потрібно боятися самостійного вивчення і розуміння Корану. Оскільки, якщо віруючий робить це щиро, просячи допомоги у Господа, то глибокі знання, закладені в Корані, починають йому відкриватися. Незнання арабської мови при цьому не є перешкодою. Там, де він не зможе розібратися через переклади або самостійно, Аллах допоможе йому отримати відповідь через інших мусульман. Однак при цьому важливо зберігати незалежність свого критичного сприйняття, оскільки Аллах в Корані попереджає, що зір, слух і серце кожної людини будуть у відповіді. Іншими словами, ніякої душі не вдасться прикритися думкою того чи іншого авторитету, а доведеться відповідати за своє самостійне розуміння.

Адже Коран закликає людину роздумувати, аналізувати, постійно бути вписаним в навколишній світ і черпати з нього айати - знамення Бога. А зараз ми дуже далекі від цього. Наприклад, один наш відомий хазрат - і цей приклад я постійно повторюю, тому що він дуже показовий - одного разу після мого виступу сказав: «Думати не потрібно! У Тафсир же все написано! Якщо ти почнеш думати, то будеш помилятися! »В той момент я не знайшовся, що відповісти, а лише вислухав його з подивом. Але пізніше до мене раптом дійшло: адже весь Коран наповнений закликами до людини, щоб він розмірковував! А сьогодні виходить, що, згідно з твердженнями шанованих хазрата, мусульманин повинен перестати думати. Розумієте, яка глибока хвороба вразила ісламську спільноту? Чи не читати Коран, не намагатися його розуміти, не розмірковувати. І в кого перетворюються люди після цього? Не треба мусульманським імамів лаяти більшовиків, що вони знищили релігію, дух ісламу знищили набагато раніше. І ті, хто його знищував, були навіть крутіше більшовиків, яких вони так люблять лаяти.

І ті, хто його знищував, були навіть крутіше більшовиків, яких вони так люблять лаяти

Фото: Ірина Єрохіна

«ТОЙ ЖЕ БІГЕЕВ ПРИЙШОВ ДО ВИСНОВКУ, ЩО Тафсир ПРИНЕСЛИ ісламського світу БІЛЬШЕ ШКОДИ, НІЖ КОРИСТІ»

- І все ж яким ви бачите вихід із ситуації?

- Вихід є, і він дуже простий: потрібно повернутися до Корану. Це означає, що всі такі, що суперечать Корану спотворення ісламу повинні бути усунені, незважаючи на навколишній їх ореол святості. Для цього нам в першу чергу необхідно пословно, побуквенно, до останньої вивіреності вивчити і зрозуміти Коран, а потім вибудовувати своє життя відповідно до його установками. Тільки так можливо почати шлях до повернення до істинного сповідання Аллаха.

- У Татарстані є вчені, здатні зробити це?

- Є. Той же Батру, наприклад. Хоча нам не потрібно говорити лише про Татарстані, потрібно говорити про Росію в цілому. Наприклад, і в Казані, і в Москві є вчені, які при правильній організації роботи можуть зробити перші кроки в цій великій справі.

Однак важливо розуміти, що мова йде не про окремих осіб. Потрібно прагнути до консенсусу умми або хоча б думаючої і яка усвідомлює свою відповідальність її частини. У конкретному випадку з Батровим це означає не критикувати його в тому, що він виносить сміття з хати, а задуматися про те, що можна реально зробити для вирішення зазначених їм проблем. Наприклад, провести кілька конференцій на тему про спотворення ісламу, влаштувати публічні обговорення. Можливо, справа дійде до організації загальноросійського центру, що займається вивченням і переосмисленням Корану. Та ж Болгарська академія могла б очолити цей процес оздоровлення ісламу.

Моя думка, я в цьому переконаний, іслам зараз має дві перспективи: або це варіант Даіши, який вже був продемонстрований у всій своїй огидності, або це той іслам, який описаний в працях Бігеева і в працях інших видатних умів мусульманського світу. Я не називаю їх ні модерністами, ні реформаторами. Це люди, яким Аллах відкрив істину про те, яким повинен бути іслам, дав глибоке внутрішнє вміння відрізняти правду від неправди. Потрібно скористатися і ідейним спадщиною цих людей, і підключити сучасні неупереджені уми. На цьому ж слід побудувати систему мусульманського освіти. Про те, яким має бути мусульманське освіту, я б зупинився докладніше, але це окрема велика тема.

- Наскільки тривалими за часом стануть подібні зміни?

- Потрібно розуміти, що це дуже складний і тривалий процес. Хоча ситуація однозначно вимагає практичних дій в цій справі. Тому перш за все ми повинні звернутися до Аллаха за допомогою, висловити Йому наш намір, тому що намір - це головне, двигун всього. І потім вже починати потихеньку - один, два, три людини зібрати, провести захід, круглий стіл, потім ширше, наприклад науково-богословські конгреси ... Я так уявляю, хоча реалії завжди вносять свої корективи.

Найважливішим моментом в практичний площині діяльності з оздоровлення ісламу є організація роботи по дослідженню Корану. Причому критично і неупереджено розглядаючи Тафсир. До речі, той же Бігеев прийшов до висновку, що Тафсир в цілому принесли ісламському світу більше шкоди, ніж користі. Говорячи про Тафсир, наведу приклад з відомої всім сури «Фатіха» Корану. Як вона закінчується? «Веди нас шляхом тих, кого ти облагодіяв, і не тих, на кого впав твій гнів, і не помиляються». Все Тафсир твердять, що тут мова йде, з одного боку, про мусульман, а з іншого - про іудеїв і християн. Виходить, «ті, кого Аллах робить добре» - це однозначно мусульмани, а «ті, на кого впав гнів Аллаха і помиляються» - це представники інших релігій. Виходить, людство розділене на хороших і поганих. Хороші - це ми, мусульмани, а погані - все решта.

Однак якщо не брати Тафсир за догму і осмислити цей айат неупереджено, аналізуючи його з логічної, лінгвістичної і граматичної точок зору, то виходить, що Аллах в ньому не розділяє людей на хороших і поганих. У цій сурі говориться, що ті, кого Аллах робить добре, відрізняються такими рисами, а саме: Аллах на них не гнівається, і вони не помиляються. Отже, мова йде про одну групу людей, людей, угодних Аллаху. І саме ведення по шляху таких людей і просить у Аллаха молиться. Ось таке розуміння айатів сури «Фатіха» відповідає духу Корану. У Корані люди діляться на тих, хто визнає Аллаха, є віруючим в Нього (по-арабськи - муемін), надходить згідно Його приписами, і на тих, які ще не дійшли до цього, кому Аллах ще не дозволив увійти в цей стан. Це так, оскільки Всевишній в Корані говорить, що віра дається тільки з Його дозволу. А просто ходити і стверджувати «я - віруючий», це не відповідає тому, що Аллах говорить в Корані. Тому так разюче відрізняються слова і діяння тих, хто є істинним муеміном, і тих, хто просто привласнив собі це звання. Наприклад, ігіловци теж кричать, що вони муеміни і махають прапорами, на яких написані священні для мусульман слова. Але що при цьому вони творять? Їх дії, а точніше їхні злочини, з головою видають їх як частину воїнства шайтана.

- У цьому світлі тоді виникає таке питання: а чи потрібно переводити Коран на інші мови, на татарський в тому числі?

- Обов'язково потрібно, тому що не всі мають можливість вивчати арабську мову, не у всіх є здібності, навіть якщо є можливість. І потім арабську мову - це один з найскладніших мов. Я знав людину, яка все життя займався арабською мовою і говорив: «Я буду вмирати зі словами, що я не знаю цієї мови!» І це був учений, професійний перекладач!

- З чим тоді пов'язано те, що до сих пір немає адекватного перекладу Корану на татарську мову?

- По-перше, є призначений час для всіх подій, який визначив Аллах. Зазначу, що сьогодні ми гостро відчуваємо потребу в перекладі Корану на татарську мову, тому робота над таким перекладом розпочато і йде.

- Так можна або не можна читати намаз на рідному, чи не арабською мовою? Те, за що розкритикували Батрова.

- Якщо вас цікавить моя думка, то для мене це питання неактуальне. Як воно є, нехай так і йде, нічого поганого в цьому немає. Навіть росіяни, що прийняли іслам, вивчають пару коротких сур на арабській мові. Я не вважаю, що потрібно весь намаз читати на татарською мовою. Але в намаз обов'язково повинні озвучуватися короткі сури Корану арабською мовою.


Фото: «БІЗНЕС Online

«СЕЙЧАС СКАЖИ« ІСЛАМ », у обивателів ВИНИКАЄ КАРТИНА ЧОГОСЬ з палаючими очима, БОРОДОЮ І АВТОМАТОМ. ЦЕЙ ОБРАЗ ШТУЧНО СТВОРЕНО »

- Татари вважають себе прогресивним, інтелектуальним народом. З татарської середовища вийшло стільки видатних вчених. Як вийшло так, що знову виникла загроза скотитися в Середньовіччі?

- Так сталося тому, що татари як народ відхилилися від прямого шляху Аллаха. Всі соціальні потрясіння, що випали на долю нашого народу, викликані саме цим. А на поверхні лежать видимі наслідки цієї втрати людьми зв'язку зі Всевишнім. Я вважаю, що зараз настав час, коли ми вчимося розрізняти, в тому числі і серцем. Аллах нам все вже показав - і біле, і чорне. Зараз почалася епоха чіткого поділу на тих, хто за правду, і тих, хто мириться з неправдою. Це за моїми відчуттями. Загалом, ми в дуже цікаву епоху живемо. В епоху глобальної духовної трансформації, яку Аллах вже запустив в повну силу.

Я вважаю, що Батру виступив тому, що Аллах його «притиснув» настільки, що йому потрібно було вибирати - залишатися в системі, де прийнято або не помічати проблем, або не договорювати, або миритися з тим, що щось не так, або ж сказати правду і піти звідти. Ось Батру цей крок і зробив.

- Сказати правду і піти?

- Я думаю, він усвідомлював наслідки свого вчинку. Сказав би так: якби було побільше таких людей як Батру в системі, в офіційних релігійних структурах, то оздоровлення всього організму відбувалося б швидше. Аллах кожного відчуває на своєму місці. Скільки ще буде Батрових »? Чи будуть?

- Ви сказали, що обережно ставитеся до термінів «джадидизм» і «кадімізм». Проте напрошується саме така паралель - як і 100 років тому, почалася суперечка між Джадіди і кадімістамі?

- Паралель? Так, спокуса порівняті дуже великий. Так, це дуже схоже на спір кадімістов и джадідістов. Альо так ми знову потрапляємо в полон слів. Можна подумати, що, якщо ми когось назвемо якимось словом, проблема вирішиться і все заспокоїться і стане добре. Ні ж. Від того, що ми когось якось назвали, нічого не змінюється. Потрібно дивитися в суть проблеми. Я повторюю, нам потрібно навчитися відокремлювати істину від брехні. Наприклад, переді мною стоїть пляшка з питною водою і відро для миття підлог. Хтось каже: давайте пити з пляшки! А хтось продовжує пити з відра. Потім він пробує з пляшки і йому звідси більше подобається, тому що вода там чиста. Ось як-то так, то є, не називаючи речі, не захоплюючись термінологічними фокусами, потрібно просто діяти - йти туди, де чисто, і пити там.

Зараз мене, напевно, важко зрозуміти, я в чомусь сумбур, тому що ви задаєте мені такі питання, відповіді на які я в словах ще не оформив, вони поки лише на рівні емоцій. І ось ці почуття я намагаюся перекласти в слова.

Ми зараз чим займаємося? Припустимо, хтось знайшов джерело чистої води. Чим далі вода відходить від джерела, тим вона стає бруднішим. Люди п'ють цю брудну воду, і при цьому ще сперечаються, чия вода краще. Які дурниці! Якщо їм показати, що ось тут - у джерела - вона найчистіша і пити її правильніше і корисніше звідси, у самого джерела, нормальна людина не буде сперечатися. Він скаже: так, насправді, дійсно, які проблеми? Ось у нас з релігією має відбутися те ж саме. Всі повинні усвідомити іслам як чисте джерело порятунку і успіху в обох світах.

- А зараз як ставиться до ісламу?

- А зараз скажи «іслам», і у обивателя на рівні рефлексів виникає картина, чогось з палаючими очима, бородою і автоматом. Цей образ штучно створений і свідомо впроваджений у суспільну свідомість Ібліса і його поплічниками. Але коли люди зрозуміють, що іслам - це перш за все синонім гармонії, синонім благополуччя, синонім здоров'я, синонім сімейного щастя, то поступово все будуть добровільно повертатися до самого джерела щастя. Ось чому нам треба займатися. Тому я уникаю того, щоб назвати когось модерністами чи кадімістамі. Йде пошук істини, Батру зробив свій крок, інші зроблять свої кроки. Аллах кожного змусити зробити вибір.

Що ви думаєте про тезах нашого автора, який розділяє вчення Абу-Ханіфа і заснований ним ханафійський мазгаб, правову школу, якої дотримується татарстанський муфтіят?
Ким наприклад?
Як би ви пояснили це читачеві, який не дуже сильний в мусульманському богослов'ї: в чому суть проблеми, яку підняв Батру?
Так що вони будуть викладати: мазхаб Абу-Ханіфа або ханафійський мазгаб?
Раз вже заговорили про Болгарської академії, то з чим пов'язано, що так довго не можуть знайти ректора?
Кого ви бачите на цій посаді?
Чому він навчить слухачів академії?
Що саме вас бентежить?
Якщо в академії викладатимуть такі люди, то куди вона прийде?
Навіщо нам вести з-за кордону ось це зашкарубле і викривлене розуміння ісламу, яке довело свою історичну неспроможність?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация