Не будь жорстоким батьком, змилуйся над дитиною!

  1. авторитарні батьки
  2. ліберальні батьки
  3. серединний шлях
  4. висновок

Посланник Аллаха (мир йому і благословення Аллаха) встановив для нас закон, відповідно до якого ми повинні проявляти милосердя і ніжність по відношенню до наших дітей Посланник Аллаха (мир йому і благословення Аллаха) встановив для нас закон, відповідно до якого ми повинні проявляти милосердя і ніжність по відношенню до наших дітей. У книзі «Аль-адаб аль-муфрад» аль-Бухарі є глава під назвою «Милосердя по відношенню до дитини». В цьому розділі повідомляється, що посланник Аллаха (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Не ставиться до нас [до мусульманам] той, хто не належить до добротою до дітей і нешанобливо ставиться до людей похилого віку». Також пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Аллах не матиме, того, хто сам не проявляє милосердя, і не пробачить того, хто сам не прощає».

Чи бачиш ти, як пророк (мир йому і благословення Аллаха) стверджує, що людина, яка не відчуває милості і доброти до дитини, не належить до тих, хто сповідує Іслам належним чином? І не буде прощений Аллахом той, хто сам ніколи не прощає. А хто як не батьки повинні перш за все виявляти жалість до своїх дітей і прощати їм їхні помилки? Якщо посланник Аллаха (мир йому і благословення Аллаха) ставить прояв милосердя по відношенню до дітей в обов'язок всім, то тим більше личить відчувати це почуття батькам по відношенню до своєї дитини. Але, незважаючи на це, часто можна спостерігати, що в поводженні з дітьми батьки вибирають або авторитарний стиль з притаманною йому жорстокістю, або вільний стиль з притаманною йому вседозволеністю. І мало тих, хто слідує серединному шляху.

авторитарні батьки

Авторитарного (диктаторського) стилю виховання бракує теплоти, для нього характерна сувора дисципліна. Авторитарні батьки, як правило, мало демонструють свою любов і віддають інструкції та накази, при цьому не звертаючи уваги на думку дітей і не визнаючи можливості компромісу. Правила не обговорюються. Вважається, що батьки завжди праві, а непослух карається - часто фізично.

Так як діти, щоб уникнути покарання постійно підпорядковуються своїм батькам, то вони стають безініціативними. Авторитарні батьки також очікують більшої зрілості від своїх дітей, ніж це характерно для їхнього віку. Активність самих дітей дуже низька, тому що підхід до виховання орієнтований на батька і його потреби. Цей стиль виховання призводить до ряду недоліків в розвитку дитини: в підлітковий період, коли вплив однолітків на їх поведінку найбільш велике, легше піддаються дурному впливу з їх боку; вони звикають не обговорювати свої проблеми з батьками (навіщо напружуватися, якщо все одно ти завжди неправий або на тебе не звертають ніякої уваги?) і найчастіше підпадають під сильний вплив однолітків.

Будучи часто розчарованими в своїх очікуваннях, вони віддаляються від батьків і нерідко протестують проти їх цінностей і принципів. Вони не впевнені у своєму успіху, менш врівноважені і менш наполегливі в досягненні мети, а також мають низьку самооцінку.

ліберальні батьки

Для ліберального (вільного) стилю характерні низька дисципліна, спілкування «дитина-батько" превалює над відносинами «батько-дитина", а також ліберальні батьки не покладають на своїх дітей великих очікувань. Ліберальні батьки турботливі, але вірять, що життя саме навчить дітей відрізняти правильне від неправильного.

Ліберальним батькам складно встановити чіткі межі допустимого поведінки для своїх дітей, вони непослідовні і часто заохочують розкута поведінка. Якщо певні правила або стандарти і існують в сім'ї, то дітей не змушують дотримуватися їх в повній мірі. Ліберальні батьки іноді наче приймають накази та інструкції з боку своїх дітей, вони пасивні і наділяють дітей великий вплив в сім'ї. Пізніше такі діти погано встигають в школі, значно частіше не слухаються старших. Так як їх не навчили контролювати себе і стежити за своєю поведінкою, то у таких дітей менше шансів розвинути почуття самоповаги.

Дослідження показали, що існує зв'язок між ліберальним вихованням і злочинами серед малолітніх, зловживанням наркотиками та алкоголем. Не маючи високих цілей і надій, «діти ліберальних батьків зазвичай насилу контролюють свої імпульси, вони проявляють незрілість і не бажають брати на себе відповідальність".

серединний шлях

Як же поводитися батькам, не впадаючи в крайності в стосунках з дітьми? Найчастіше для опису такої поведінки використовується термін «авторитетний» стиль, хоча існують і інші назви. Для авторитетного стилю виховання характерні теплі відносини між батьками і дітьми, повагу до почуттів дітей, а також часте спілкування.

Авторитетні батьки турботливі й уважні, вони створюють в будинку атмосферу любові до дитини і забезпечують емоційну підтримку своїм дітям. На відміну від ліберальних батьків, вони тверді, послідовні в своїх вимогах і справедливі.

Вони вимагають від дітей підпорядкування деяким сталим стандартам в поведінці і контролюють їх виконання. Тут доречно згадати хадис Пророка (мир йому і благословення Аллаха): «Учіть ваших дітей здійснювати намази, коли їм виповнюється сім років, і карайте їх, якщо вони не моляться, коли їм десять років, а також укладайте їх спати в різних ліжках».

Батьки для досягнення взаєморозуміння з дітьми використовують розумні доводи, обговорення і переконання, а не силу. Вони в рівній мірі вислуховують своїх дітей і висловлюють їм свої вимоги. Згадаймо відомий хадис: Анас ібн Малик, нехай буде задоволений ним Аллах, розповів про випадок зі свого дитинства: «Посланник Аллаха, мир йому і благословення Аллаха, був кращим з людей за своїм характером. Якось раз він послав мене щось зробити. Я сказав: «Клянуся Аллахом, я не піду», - але в серці відчував, що потрібно піти і зробити те, що сказав мені Пророк Аллаха. Я вийшов і зустрівся з хлопцями, що грають на вулиці. Несподівано Посланник Аллаха, мир йому і благословення Аллаха, який підійшов ззаду, схопив мене за шкірку. Коли я подивився на нього, він, сміючись, сказав: «Анасік, піди, куди велено». Я відповів: «Так, вже йду, Посланник Аллаха».

Авторитетні батьки встановлюють прийнятні межі та стандарти поведінки для своїх дітей. Вони дають їм зрозуміти, що завжди допоможуть, коли це буде необхідно. Якщо їхні вимоги не виконуються, то вони ставляться до цього з розумінням і швидше готові пробачити своїх дітей, ніж покарати їх. В результаті такі діти вірять в себе і в можливість виконання взятих ними зобов'язань.

висновок

Багато людей в наш час приділяють велике значення підготовці до народження дітей, тому майбутні батьки проводять багато часу, обдумуючи всі деталі - від вибору підгузників до підбору школи, яку, на їхню думку, повинен відвідувати дитина. Однак при цьому мало уваги приділяється методам виховання дітей. Дослідження незмінно доводять, що ці методи «безпосередньо пов'язані з тим, якими виростуть діти і як вони будуть жити". Саме тому майбутні батьки повинні задуматися над тим, як вони виховують дітей і більше дізнатися про те, які поради для виховання існують в Ісламі, адже Пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллаха), як відомо, був найкращим вихователем.

Чи бачиш ти, як пророк (мир йому і благословення Аллаха) стверджує, що людина, яка не відчуває милості і доброти до дитини, не належить до тих, хто сповідує Іслам належним чином?
А хто як не батьки повинні перш за все виявляти жалість до своїх дітей і прощати їм їхні помилки?
Навіщо напружуватися, якщо все одно ти завжди неправий або на тебе не звертають ніякої уваги?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация