Неприродна слабкість рубля заважає розвитку Росії

  1. Приборкання рубля
  2. Глобальні ланцюжка

Російського рубля треба повернути його природну фортецю, впевнені аналітики ЦБ

Євген Розумний / Відомості

Євген Розумний / Відомості

Спроби конкурувати на світових ринках за рахунок штучного заниження курсу національної валюти - цінового демпінгу - вчорашній день, вважає департамент досліджень і прогнозування ЦБ (його точка зору не відображає офіційної позиції ЦБ). У сучасному світі виробництва вбудовані в глобальні ланцюжки. Зростання добробуту країни вимагає її участі в таких ланцюжках на все більш високому рівні створення доданої вартості, де курс валюти має другорядне значення, пишуть аналітики ЦБ: першорядне значення набувають якість і технології.

Зниження курсу національної валюти веде до скорочення вартості праці в грошовому вираженні і дає виграш трудомістким торгованих секторах - сільському господарству, текстильної промисловості. У програші, продовжують аналітики, капіталомісткі сектори, де ослаблення курсу підвищує ціни і знижує попит на імпортні інвестиційні товари: металургія, хімія, енергетика, харчопром, машинобудування, видобуток і переробка сировини.

Зростання ефективності виробництва і продуктивності праці повинен вести до зростання зарплат (див. Вріз на стор. 05): штучне заниження курсу створить конкурентні переваги, вважають аналітики ЦБ, але за рахунок добробуту населення.

Зростання трудомістких галузей обмежений демографічно, і це галузі, як правило, з низькою продуктивністю праці. Ціновий демпінг і ставка на трудомісткі виробництва зажадають від Росії вступити в гонку на зниження зарплат з біднішими країнами з надлишком дешевої робочої сили. Виникає ризик стати країною з снижающимся рівнем життя і наростаючим технологічним відставанням, роблять висновок аналітики ЦБ.

Чим багатша країна, тим більше в ній частин виробничих ланцюжків з найбільшою доданою вартістю (капітало- та наукоємні виробництва), а для цього необхідний розвиток людського капіталу. Слабка валюта дотує низькопродуктивні галузі за рахунок решти економіки, не дозволяючи ресурсів переміщатися в більш продуктивні і капіталомісткі сектори. Структура економіки консервується, обмежуються її виробничі можливості і зростання добробуту, підсумовують аналітики ЦБ.

Приборкання рубля

Російські чиновники з початку року стурбовані зміцненням рубля: міністр сільського господарства Олександр Ткачов називав курс 57 руб ./$ ударом по економіці, міністр фінансів Антон Силуанов заявляв, що рубль переукреплен на 10-12%, міністр економічного розвитку Максим Орєшкін говорив, що зміцнення тимчасово і рубль скоро ослабне, а Рада Федерації запропонував заморозити обмінний курс.

досвід Китаю

Китай з 1990-х до кризи 2008 р занижував курс юаня, щоб забезпечити зростання зайнятості у відповідь на зростаюче в період індустріалізації пропозицію праці. Це забезпечувало зростання експорту на шкоду зростанню споживання. Але з часом підтримка трудомістких виробництв вступила в суперечність з розвитком капіталомістких виробництв, і Китай став поступово від неї відмовлятися. З 2005 р розрив між зарплатою в Китаї і США швидко зменшується. У Росії середньорічна зарплата в 2007 р була вдвічі вище, ніж в Китаї (більше 4000 євро проти трохи більше 2000), в 2014 р зрівнялася з китайською, а в 2016 р стала на третину нижче (близько 6000 євро проти близько 9000) , підрахували в ЦБ.

Влада шукає ринкові заходи впливу на курс, відповів у квітні президент Володимир Путін на питання ярославського бізнесмена про перезміцнення рубля. Але поки ні словесні інтервенції чиновників, ні покупки валюти Мінфіном на курс істотно не вплинули.

Реальний ефективний курс рубля до іноземних валют в період з початку року по травень зміцнився, за даними ЦБ, на 8,3%. Обмінний курс до долара за той же період виріс на 6,2% (з 60 до 56,4 руб ./$), до євро - на 5,4% (з 63,6 до 60,4 руб. / Євро). Хоча ціна нафти знизилася за цей час на 5% (з $ 53,6 за барель сорту Urals в січні до $ 51,1 в квітні), в середньому вона в 1,5 рази дорожче, ніж роком раніше: $ 51,8 за січень - квітень проти $ 33,9 за той же період 2016 р Обмінний курс рубля до долара в порівнянні з січнем - квітнем 2016 р виріс на 18%, до євро - на 25%.

ЦБ пояснював зміцнення курсу продажем експортерами зрослої валютної виручки, загальним зниженням курсу долара на світовому ринку і інтересом іноземних інвесторів до російських держпаперів. Нещодавно голова ЦБ Ельвіра Набіулліна підтвердила попереднє намір регулятора відновити поповнення золотовалютних резервів і довести їх до $ 500 млрд, але лише за умови стабільності ситуації на ринку і при впевненості, що інфляція залишиться близька до цільових 4% в середньостроковій перспективі.

Російська влада можуть так і не перейти від слів до справи в спробі приборкати зміцнення рубля, обмежившись вербальними інтервенціями, пише Bloomberg з посиланням на трьох високопоставлених чиновників: вважаючи, що зміцнення - явище тимчасове, уряд не планує додаткових заходів. Прогноз як Мінекономрозвитку, так і самого ЦБ передбачає зниження ціни нафти до кінця 2017 року, він приведе і до ослаблення рубля.

Глобальні ланцюжка

За даними ОЕСР, участь Росії в глобальних ланцюжках доданої вартості, виміряний як частка у валовому експорті іноземних і вироблених в країні товарів, що експортуються в інші країни, досить велике: з 53 країн (членів ОЕСР та ін.) Росія за цим показником на 27- м місці - трохи вище, ніж, наприклад, Німеччина і Польща. Однак це обумовлено розмірами поставок нафти і газу. Частка товарів, що експортуються, використовуваних іншими країнами у виробництві свого експорту, в Росії максимальна (86%), а частка придбаних для подальшої переробки та експорту - мінімальна (14%) серед усіх 53 країн. Для порівняння: у Китаю ці частки приблизно 40 і 60%, у нафтоекспортерів Норвегії - 70 і 30%. Це означає, що в глобальних ланцюжках доданої вартості Росія бере участь на низькому рівні - переважно як постачальник сировини.

Імпорт як інструмент диверсифікації експорту особливо важливий в контексті ланцюжків доданої вартості, йдеться в доповіді Наталії Волчкової з Російської економічної школи для гайдарівського форуму: щоб експортувати, країна повинна імпортувати, інакше вона не отримає виграшу від міжнародної торгівлі. Довготривалий зростання економіки заснований перш за все на підвищення продуктивності праці, без неї інший фактор росту - капітал - зростає лише до оптимального рівня, після чого зростання зупиняється.

Транскордонні виробничі зв'язки скорочують вплив валютного курсу на експорт, що раніше вважалося ключовим, підводять експерти МВФ підсумки малоуспішних валютних воєн, що послідували за світовою фінансовою кризою 2008-2009 рр. Чим інтенсивніше участь країни в глобальних ланцюжках доданої вартості, тим менше зміна курсу впливає на експорт, і ослаблення національної валюти для його стимулювання стає лише оптичною ілюзією. У той же час максимальний виграш ослаблення курсу приносить невеликим і найменш продуктивним експортерам і, хоча ставка на них здається неоптимальною, ситуацію можна використовувати для виходу найбільш вразливих експортерів на міжнародні ринки, укладають Філіппо ді Мауро з Європейського центробанку і Антуан Берту з Банку Франції.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация