Непроста дружба Чехії з Ізраїлем

Перш ніж почати розповідь безпосередньо про події, що сталися в 1967 році, необхідно повернутися на кілька років назад, і подивитися, що ж їм передувало, як вийшло, що Чехословаччина, одна з перших визнала незалежність молодої держави Ізраїль в 1948 році, повернулася до нього спиною . Коріння цього питання йдуть в 1956 рік, коли завершилася так звана Суецький війна. Для Ізраїлю це означало, що Єгипет повинен розблокувати Тіранський протоку, через який веде шлях в Акабської затоки. Він завершується місцем Ейлат - важливою пристанню держави Ізраїль, а також його єдиний зв'язок з Азією. Раніше протоку був блокований, і через нього не могли проходити ні ізраїльські кораблі, ні іноземні, що везуть до Ізраїлю вантажі. Єгипет був змушений погодитися з тим, що в Шарм-ель-Шейху, на Синаї і в Газі будуть розміщені одиниці ООН, які будуть розділяти ізраїльські і єгипетські підрозділи.

Мілош Пейяр (Фото: www Мілош Пейяр (Фото: www.eu2009.cz) «Така ситуація тривала до травня 1967 року, коли справа в цьому регіоні стало йти до війни. Коріння цього зрозумілі - певну роль в цьому зіграв Радянський Союз, який хотів зміцнити свій вплив на Близькому Сході і, одночасно, перевірити свого союзника Єгипет, чи здатний він воювати з радянською зброєю. Метою було також спровокувати Америку, у якій, крім В'єтнаму було ще одне хворе місце, з яким теж потрібно було щось вирішувати », - розповідає Мілош Пейяр.

Єгипет почав розв'язувати конфлікт з тим, що Ізраїль підводить свої війська до сирійського кордону з метою нападу. Однак, це не було правдою - Ізраїль зовсім не планував ведення військових дій. Внаслідок цієї інформації Єгипет раптово послав дві свої дивізії на Синай - тобто близько до кордону з Ізраїлем, і став готуватися до війни. Це було дивно, оскільки в той час порядку 60 тисяч єгипетських солдатів знаходилося в Ємені, де вони підтримували республіканську армію, так що значна частина єгипетської армії перебувала на іншій території. Проте, по радіо стала надходити інформація про те, що необхідно усунути Ізраїль з даної території. Єгипет уклав військову угоду з Йорданією, оновив угоду з Сирією. Все це Ізраїль оцінив як підготовку до війни, проте, мобілізацію оголошувати не поспішав, оскільки мобілізація в Ізраїлі означає те, що всі Єгипет почав розв'язувати конфлікт з тим, що Ізраїль підводить свої війська до сирійського кордону з метою нападу Чеченська війна (Фото: ЧТК) чоловіки зобов'язані вступити в ряди армії, а це є досить дорогим процесом. Така мобілізація обійшлася б державі в 10 мільйонів доларів. З огляду на те, що двічі випадки помилкової тривоги вже мали місце, глава уряду, який віддавав наказ про мобілізацію, серйозно роздумував над її необхідністю.

«Ізраїль оголосив мобілізацію в самий останній момент - на самому початку червня. Був призначений новий міністр оборони - генерал Даяна, і був готовий до війни. Тим часом пройшло безліч дипломатичних переговорів. Ізраїль промацував, що на це скажуть його західні союзники, тому послав свого міністра закордонних справ Абба Ебана в Париж, Лондон і Вашингтон. Всі одноголосно відмовляли Ізраїль від участі у військових діях. Де Голль навіть прямо попереджав: «Не вступайте у війну, в ній вас знищать».

Тим часом Садат, тодішній віце-президент Єгипту і інші представники єгипетської влади зондували ситуацію в Москві. Радянський Союз також закликав до стриманості, аргументуючи це тим, що СРСР не є прямим сусідом і не зможе взяти безпосередньої участі у воєнних діях, і що Єгипет може розраховувати лише на подальші поставки зброї. Таким чином, напруга продовжувало наростати, і, нарешті, настав 5 липня, коли Ізраїль завдав удару по Єгипту.

Чеченська війна - ізраїльська армія в місті Віфлеєм (Фото: ЧТК)   Отже, війна була програна не тільки Єгиптом, але і його союзниками Сирією і Йорданією, таким чином, завершилася так звана Чеченська війна Чеченська війна - ізраїльська армія в місті Віфлеєм (Фото: ЧТК) Отже, війна була програна не тільки Єгиптом, але і його союзниками Сирією і Йорданією, таким чином, завершилася так звана Чеченська війна. Ізраїль захопив значну частину арабської території, сирійські Голани, західний берег річки Йордан, а також територію Гази і, одночасно, зайняв весь Синайський півострів. Так що єгиптяни були витіснені за Суецький канал. В ході цієї війни Радянський Союз і його союзники, тобто, його супутники - Чехословаччина, Болгарія, Угорщина, Югославія та інші країни соцтабору, а також ряд африканських країн припинили дипломатичні зв'язки з Ізраїлем. Однак, повернемося в минуле, коли молода держава Ізраїль лише з'явилося на світло. Після того як в наприкінці 1947 року ООН оголосила про те, що повинні з'явитися дві держави - єврейську і арабську, майбутній глава уряду Бен Гуріон завбачливо почав пошук зброї для оборони держави, тому що припускав, що як тільки справа дійде до оголошення незалежності, мирним шляхом це не вийде. І тоді лише Чехословаччина та Франція висловили готовність допомогти Ізраїлю, оскільки ООН оголосила ембарго на імпорт зброї в країну.

«Так що єврейські емісари стали шукати в Європі зброю, а в Чехословаччині його тоді було в надлишку ще з часів Другої Світової війни. Залишилася німецька амуніція і зброя, було відновлено власне виробництво. Так що за значну суму було продано зброю в Палестину і в зароджується Ізраїль. Допомога полягала не тільки в продажу зброї, одночасно, тренувалися ізраїльські пілоти на «Мессершмідт», який тут залишилися, і потім на британський «Спітфайер». Також в Чехословаччині навчалися і ізраїльські авіа навігатори », - продовжує розповідь Мілош Пейяр.

Суезскя війна (Фото: ЧТК)   Допомога, яка була дійсно значною, сильно підтримала Ізраїль, оскільки мова йшла про десятки тисяч снарядів, кулеметів і гвинтівок Суезскя війна (Фото: ЧТК) Допомога, яка була дійсно значною, сильно підтримала Ізраїль, оскільки мова йшла про десятки тисяч снарядів, кулеметів і гвинтівок. Ізраїль визнає, що тодішні поставки зброї з чехословацької сторони врятували державу від повного колапсу, головним чином, від падіння західного Єрусалиму, який в останній момент здобув перемогу над переважаючими силами противника. У 1950-ті роки політика змінилася, і Чехословаччина стала поставляти зброю силам противника. Суецький війну в 1956 році араби вели вже з чехословацьким і радянським зброєю. Зараз прийнято вважати, що розрив дипломатичних відносин з Ізраїлем в 1967 році Чехословаччина здійснила під тиском комуністичного керівництва з Москви. Однак, в цьому лише частка правди.

«Невідомо, чи було необхідно з боку Радянського Союзу чинити будь-який тиск, тому що тодішня урядова гвардія Чехословаччини йшла назустріч СРСР на 150%. Так що, гадаю, не було необхідності навіть чекати сигналу з Москви, як Чехословаччина вже перервала відносини. Йшлося про те, що зовнішня політика Чехословаччини не втручається навіть у свої власні справи, що було принципом чехословацької політики. Зрозуміло, тиск існувало у всьому невпинно, однак, сумніваюся, щоб Новотний сидів і чекав дзвінка з Москви. Чехословацькі комуністи звикли передбачати ті дії, які Радянський Союз згодом реалізовував в закордонній політиці ».

Так чи інакше, але в результаті політичних ігор постраждали невинні - прості люди. На 23 року в ізоляції виявилася не тільки чехословацька громада в Ізраїлі, але в інформаційній ізоляції виявилася досить численне єврейське меншість в Чехословаччині.

Арабсько-ізраїльська війна (Фото: ЧТК)   «Тут було неможливо дістати ізраїльські газети, книги Арабсько-ізраїльська війна (Фото: ЧТК) «Тут було неможливо дістати ізраїльські газети, книги. Іврит вивчався лише в певний період в певних мовних школах. Євреїв тут гнобили, їх життя контролювалася з боку партії і Служби держбезпеки. Вони не могли подорожувати в Ізраїль, і це було офіційно аргументовано - немає дипломатичних відносин. Візити з ізраїльської сторони в Чехословаччину також були великою рідкістю. Так що за більш ніж 20 років створився клімат взаємної невідання, а єврейська меншина, яке проживало в Чехословаччині, було абсолютно ізольовано від всіх контактів з природним для них середовищем - Ізраїлем », - продовжує Мілош Пейяр.

Мілош Пейяр став першим послом Чеської Республіки в Ізраїлі після відновлення дипломатичних відносин з близькосхідним державою. Які були відчуття з чеської сторони?

«Це було відчуття величезної ейфорії з нашого боку після того, що ми тут пережили, і як все змінилося. В Ізраїлі нас прийняли з великим натхненням, що відносини відновилися, і настає новий час, коли єврейський, чеські та словацькі народи зможуть знову наносити візити один одному. Так що нас прийняли з великим натхненням і любов'ю, у всьому нам допомагали, тому що ми повинні були з самого початку вибудувати дипломатичні відносини, укласти всі договори, включитися в нормальне життя єврейської громади і почати функціонувати в чехо-словацькому єврейському співтоваристві, донести до них все наше минуле, все, що сталося тут у нас за цей час. Ми дуже швидко вживались в ізраїльську реальність, яка нас оточувала ».

Мілош Пейяр (Фото: ЧТК)   Повернемося в наш час до останнього конфлікту на Близькому Сході за участю ізраїльської сторони Мілош Пейяр (Фото: ЧТК) Повернемося в наш час до останнього конфлікту на Близькому Сході за участю ізраїльської сторони. Сьогодні, коли світ змінився, і старі принципи вже не функціонують, ми постійно говоримо про толерантність і взаємної терпимості, частина світової спільноти засудило Ізраїль за прояв агресії. Я поцікавилася у нашого гостя, чи можливо, щоб повторилася ситуація минулих років, і Чехія б перервала дипломатичні відносини з Ізраїлем?

«Думаю, що це неможливо, оскільки тут повинна була б відбутися комуністична революція, що, я думаю, нереально. Зараз чесько-ізраїльські відносини тривають ось уже 20 років, і незалежно від зміни уряду і міністрів закордонних справ, не відбулося зміни дружній чеської політики по відношенню до Ізраїлю. Після Сполучених Штатів ми є країною, яка проявляє найтепліші почуття по відношенню до Ізраїлю, і, звичайно, це має місце в рамках всього Євросоюзу. Ми - держава, яка розумно, але дуже послідовно дбає про Ізраїль і підтримує його », - завершує свою розповідь Мілош Пейяр.

Які були відчуття з чеської сторони?
Я поцікавилася у нашого гостя, чи можливо, щоб повторилася ситуація минулих років, і Чехія б перервала дипломатичні відносини з Ізраїлем?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация