Нерозгадані таємниці Збирог (теорія)

Збирог   Про історію замку Збирог ми розповідали без малого чотири роки тому, але у мене тоді склалося відчуття, що зробили ми це якось мимохіть Збирог Про історію замку Збирог ми розповідали без малого чотири роки тому, але у мене тоді склалося відчуття, що зробили ми це якось мимохіть. У минулому році ми з вами, якщо пам'ятаєте, побували на середньовічному шоу, яке регулярно проводиться в стінах оного замку, і ось прийшов час детально розпитати про замок його власника, Ярослава паху. Хто ж, як не він, знає всі таємниці замку, хто ж, як не він, зможе провести нас по його задвірках, по місцях, куди поки що не ступала нога туриста?

- Історія нашого замку бере свій початок з 1193 року. Мене часто запитують, чому зазвичай вказується інший рік - 1230-й. Охоче ​​відповідаю: історики, як правило, ведуть звіт з часу першої згадки в літописах. Перша письмова згадка, дійсно, відноситься до 1230 році, але в ньому вказується, що тут, в замку, задовго до цього народився якийсь Хрін (Кршен) з роду Суліславічей. Літопис вказує саме на 1193 рік, коли замок вже мав бути побудований. Не без гордості зазначу, що Збирог є першим дворянським замком в землях чеських, до цього часу замки і фортеці знаходилися тільки в королівської власності.

Жебрак і джерел   Після Суліславічей Збирог перейшов у володіння до роду Дрславічей, тієї самої прізвища, з якої згодом вийшов рід Чернін Жебрак і джерел Після Суліславічей Збирог перейшов у володіння до роду Дрславічей, тієї самої прізвища, з якої згодом вийшов рід Чернін. На зміну Дрславічам прийшов рід Вальдек, досить згадати представника цієї дворянського прізвища Зайіца, в маєтку якого, крім інших, знаходився і замок Жебрак. Потім у володіння Збирог вступають Розенберги, саме з цього часу в гербі міста Збирог з'являється характерна для цього роду п'ятипелюстковий троянда. Після столітнього панування Розенбергом замок виявляється в руках імператора Карла IV. Так, забув сказати, що під час правління Дрславічей замок на один рік став власністю короля Пршемисла Отакара II, але він незабаром загинув при битві на Моравському поле. Після цього замок знову перейшов у володіння Дрславічей, і вони були тут ще сорок років.

Мало хто знає, що коли Карл IV в 1333 році отримав Збирог у володіння, він взагалі перший раз в житті приїхав зі своєю першою дружиною Бланкой Валуа з Франції до Чехії. І жив він перший час якраз тут, в замку Збирог, який став для майбутнього імператора Священної Римської імперії резиденцією. Королівський палац у Празі ще не був готовий, і Карл з дружиною коротали час ось в цих місцях. Королівський палац, до речі сказати, був тоді не в Празькому граді, а на кордоні Старого і Мало хто знає, що коли Карл IV в 1333 році отримав Збирог у володіння, він взагалі перший раз в житті приїхав зі своєю першою дружиною Бланкой Валуа з Франції до Чехії Збирог Нового міста, приблизно в тих місцях, де зараз знаходяться Муніципальний будинок і Порохова вежа. Після Збирог резиденція імператора була саме там, перш ніж він перебудував Празький град під себе, під свою постійну резиденцію.

Повернемося до історії замку. Після Карла IV замок переходить в руки його сина, імператора Сигізмунда Люксембурга, який, в свою чергу, дарує Збирог за вірну службу Коловрат. Після їх п'ятдесятирічного правління приходить черга Штернбергів, потім - роду Лобковиц, у якого замок конфіскує Рудольф II. Члени сімейства Лобковиц наважилися виступити проти імператора, і за це поплатилися всім своїм майном, що перейшло у володіння найяснішого Габсбурга. Бунтівники ж змушені були сховатися в Німеччині. Потім, за часів Матвія, рід Лобковиц повернувся в землі чеські, але Збирог їм вже ніхто не віддав, замок залишився у власності Габсбургів до 1868 року. В цьому році замок перейшов у володіння барона Штраусберг, який перебудував Збирог і надав йому вигляд, який зберігся й до сьогодні.

Барон володів замком сім років, але потім він (барон, що не замок) розорився. Штраусберг намагався отримати в Росії велике замовлення на будівництво залізниці, для цього йому знадобився черговий кредит, і під час передачі в якості хабара валізи грошей (звичаї в Росії не дуже-то змінилися і по сей день) був заарештований. За два роки, що барон провів у в'язниці - ще одна аналогія з Росією, тільки зараз терміни поболе будуть - його імперія розпалася, бо розплачуватися з кредиторами було нікому. Помер Штраусберг, як кажуть, в однокімнатній квартирці своєї кухарки абсолютно жебраком. Але в той час, коли він купував Збирог у Габсбургів, барон був одним з найвпливовіших людей Німеччини, Маркс з Енгельсом Барон володів замком сім років, але потім він (барон, що не замок) розорився Збирог писали про нього, що Штраусберг був любимо народом, і його навіть готували в імператори. Казали, що барон був багатшим самого імператора, але, бачите, як воно іноді виходить ...

У 1879 році замок переходить до Коллоредо-Мансфельд, які володіли Збирог аж до Другої світової. Під час війни німці випадково дізналися, що радіолокатор, який вони перевезли в замок, діє не на 30 кілометрів, як це було всюди, а на кілька тисяч. Штаб вермахту, який перебував тут на початку війни, був скасований, замість нього замок став головним штабом СС, фахівці якого прослуховували звідси всю Європу. Коллоредо-Мансфельд, ясна річ, місця тут в той час не знайшлося. У 1945 році вона повернулися, але через три роки, в 1948 році, замок був націоналізований. У 1995 році Збирог Коллоредо-Мансфельд за законом про реституцію повернули, разом з ним вони отримали і замок Добржиш. За Добржиш потрібно було заплатити різницю між вартістю до конфіскації і після реституції, грошей у них було мало, і вони пішли на угоду з державою: нічого не доплачували за Добржиш, але за це відмовилися від прав на Збирог.

Деякий час замок перебував у власності Міністерства оборони, яке згодом відмовилося від нього на користь міста Збирог. У міської влади я замок і купив, - скромно укладає Ярослав Паха.

Дані про глибину тутешнього колодязя різняться, але господар замку говорить про 163 метрах і стверджує, що це найглибший колодязь на Старому континенті Дані про глибину тутешнього колодязя різняться, але господар замку говорить про 163 метрах і стверджує, що це найглибший колодязь на Старому континенті. На самому дні колодязя убік відходить шахта, яка нині замурована, щоб туди не потрапляла вода. Шахта напхана вибухівкою з чутливими датчиками, що виключає будь-яку можливість вивчити її вміст. Ніхто не знає, що там. В останні дні перебування в замку головного штабу СС, за два тижні до закінчення війни, тут приземлився великоваговий літак, з якого вивантажили кілька великих важенних ящиків. Це дало підставу американським дослідникам вважати, що в Збирог може бути захована Бурштинова кімната. Пізніше ми в цей колодязь неодмінно заглянемо.

Після битви на Білій горі, в 1622 році, на Староміської (Староміський) площі були засуджені 33 представників чеського дворянського стану. 27 з них були страчені, шість чоловік були засуджені до довічного ув'язнення, і всі вони відбували своє покарання тут, в Збирог. Зараз ми розглядаємо обривки їх листів, в яких вони просять імператора про снісхоженіі. Частини листів були знайдені ... на стелі, слізними посланнями латали дірки між балками. З цього можна зробити висновок, що листи до найяснішого адресата не дійшли.

У наступному приміщенні замку перед нами постає одна з найцінніших тутешніх реліквій - Збірогская Мадонна. Подібних статуеток Богородиці в світі налічується всього сім. Збірогская, зроблена з цільного стовбура липового дерева, свого часу займала почесне місце в найстарішому нефі тутешньої каплиці, датується 70-80-ми роками XIV століття. Поруч знаходиться ще одна статуетка Божої Матері, за словами Ярослава Пахи, незаслужено обділена увагою. Зроблена вона була в 1420 році - всього-то сорок років, а різниця величезна! Це вже гуситські часи, У наступному приміщенні замку перед нами постає одна з найцінніших тутешніх реліквій - Збірогская Мадонна робота здається незграбною. За часів Гуситських воєн і після них чеська готика сильно постраждала, до кінця XV століття, коли всюди в Європі пишним цвітом розквітав ренесанс, в землях чеських і натяку на нього не було. Ренесанс дістався до Чехії на ціле століття пізніше. В якості ілюстрації - статуетка Богородиці, зроблена в 1520 році: готика у всій своїй красі з легкими, якщо так можна висловитися, вкрапленнями ренесансу.

У наступному залі увагу привертає старовинна кольорова карта земель чеських. У світі всього-на-всього два кольорових примірника, один - в місті Брандис-на-Ельбі неподалік від Праги, другий - зараз перед нами. Крім цього, є ще 16 чорно-білих карт, одну з них можна було часто бачити під час телевізійних виступів колишнього президента Вацлава Гавела.

На цьому ми перервемо «теоретичну» частина нашої розповіді. З тим, щоб в наступній - вже «практичної» ¬- передачі досліджувати власні очі і найглибший колодязь в Європі, і смертоносну в'язницю, і виділяє енергію розлом в скелі, і ... одним словом, слухайте продовження рівно через два тижні.

Хто ж, як не він, знає всі таємниці замку, хто ж, як не він, зможе провести нас по його задвірках, по місцях, куди поки що не ступала нога туриста?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация