Неспокійна квартира: притулок для Булгакова, Воланда і жіночих курсів

Михайло Булгаков. Фото: Вікторія Сальникова, М24.ru

Живе в будинку наш брат, організований пролетаріат. І я загубився між пролетаріатом, як який-небудь, вибачте на слові, Атом.

Михайло Булгаков приїхав сюди, на Велику Садову, восени 1921 року зі твердим наміром жити і друкуватися, залишивши позаду Громадянську війну, серйозну хворобу, невдачі і зломлені ідеали. За час життя в Москві письменник змінив п'ять квартир, але саме будинок на Садовій він населив нечистю в романі "Майстер і Маргарита", тим самим назавжди зробивши його одним з найбільш "нехороших" місць в столиці. У своїх листах і розповідях Булгаков часто називав цю квартиру не інакше, як "проклятої квартирою №50". Письменник прославив її не тільки в прозі, але і в віршах: "На Великій Садовій стоїть будинок здоровий. Живе в будинку наш брат, організований пролетаріат".

У 1924-му письменник звідси поїхав, але життя в "нехорошою квартирі" кипить донині. З 2007 року тут працює перший і єдиний в Росії Музей Булгакова, який вважається одним з найбільш відвідуваних в місті. Незадовго до дня народження Михайла Булгакова, кореспондент М24.ru відвідав "Негативну квартиру", щоб дізнатися у адміністратора музею Зої Олександрівни Шитова про головні експонати меморіальної квартири.

сама квартира

У романі "Майстер і Маргарита" Булгаков позначає адресу "Нехорошою квартири", як "Садова, 302-біс". "Біс" означає "додатковий" або "непередбачений", або, простіше кажучи, "корпус". Сам будинок на Великій Садовій має довгу історію. Він належав відомому московському купцеві і меценату Іллі Давидовичу Пігіт, власнику тютюнової фабрики "Дукат", і був побудований як прибутковий будинок в 1903-1904 роках.

У цей час Москва переживала будівельний бум. На вулицях міста зводилися нові будинки, реконструювалися старі, збільшувалася поверховість. З'явилися нові типи будівель - банки, контори, торгові пасажі і прибуткові будинки. Увійшов в моду модерн - будинок №10 на Великій Садовій побудований саме в цьому стилі.

Прибутковий будинок Пігіт, 1903-1904 роки. Фото: oldmos.ru

До революції в будинку знаходилося гуртожиток вищих жіночих курсів, які закінчила сестра Булгакова Надія. За радянських часів на базі цих курсів був створений 2-й МГУ. Пізніше його розділили на три інститути - Московський інститут тонких хімічних технологій, МДПУ і "Другий мед". Цікаво, що в 1920-ті роки саме Надії з чоловіком належала кімната в "нехороших квартирі". Коли Булгаков приїхав в Москву з Кавказу, сестра поступилася йому житлоплощу, а сама поїхала в Київ. У стінах цієї квартири Михайло Булгаков став письменником і став відомим. Тут він написав від першого до останнього рядка роману "Біла гвардія", "Медичні розповіді", "Записки на манжетах", дві перші містичні повісті "Дьяволиада" і "Фатальні яйця".

Якщо до революції в будинку знімали кімнати забезпечені і відомі адвокати, лікарі, артисти, то з 1918-го року 10-кімнатна квартира стала комунальної, і оселилися тут в основному друкарські робітники. Михайло Опанасович потрапив в оточення огидного комунального побуту і неприємних сусідів, які тероризували його і просто заважали жити.

під'їзд

Важко повірити, але до середини 1960-х років Булгаков був невідомий нікому, крім вузького кола літературознавців. Після смерті письменника роман "Майстер і Маргарита" 25 років припадав пилом в шафі. Опублікували рукопис тільки в 1966 році в журналі "Москва", і вона справила резонанс серед читачів. Вони почали шукати сліди автора з такою незвичайною долею, і пошуки привели їх до будинку на Великій Садовій. Спочатку на стінах під'їзду з'явилися боязкі подяки, написані олівцем, а вже після - малюнки.

У перший час стіни під'їзду розписували в основному професійні художники. Портрет письменника з цигаркою на сходовому майданчику біля дверей в "Негативну квартиру" - їх кисті справу. Це єдиний малюнок, що зберігся від "першої хвилі".

Стіни під'їзду багато разів зафарбовували, але малюнки, написи і прохання про любов продовжують з'являтися.

"Поганий" під'їзд, 1991 рік. Фото: ІТАР-ТАСС

кіт Бегемот

Легендарний місцевий кіт Бегемот, якого можна побачити в музеї, належить "Булгаковський дому", але дні за краще проводити в "нехороших квартирі". Йому близько дев'яти років, і спочатку кіт з'являвся в музеї тільки два рази на рік - на день народження і смерті письменника. Робив обхід по кімнатах і зникав.

Зараз Бегемот приходить кожен день. Співробітники музею навіть обладнали йому лежанку в коморі. Це був вимушений крок. Кот наглядів собі для сну меморіальний стіл у вітальні кімнаті і лежав там догори лапами, незважаючи на відвідувачів. Музейний доглядач відучила його від поганої звички. За її словами, Бегемот хоч і ходить ображений, але спить тепер виключно в коморі.

На ніч кота виставляють з музею через включаються датчиків руху. Кожен раз Бегемот відчайдушно чинить опір, але залишити його на ніч співробітники не можуть.

Кіт Бегемот. Фото: Вікторія Сальникова, М24.ru

кімната Булгакова

Михайло Булгаков з дружиною Тетяною Лаппа приїхали в Москву без грошей і речей. Перші роки в столиці, які як раз припали на "Негативну квартиру", письменник називав "чорним періодом в своєму житті". Вони голодували. Тетяна Лаппа згодом писала: "Іноді ми не їли по три дні, у мене розвинулося недокрів'я. Я просто лежала. Не було ні хліба, ні картоплі і продавати вже не було чого".

Обстановка була скупий - диван, дзеркало, похідне ліжко, стіл і два шафки. Майже нічого не збереглося з тих пір. Стіл, який стоїть в цій кімнаті зараз, не належав письменнику, але він часто сидів за ним в будинку свого дядька, професора, доктора Миколи Покровського, який вважається прототипом професора Преображенського з "Собачого серця".

Єдиний меморіальний предмет в кімнаті - книжкова полиця з консолями у вигляді сфінксів. Михайло Афанасійович купив її взимку 1922 го року, і повісив саме в тому місці, де вона висить зараз. Пізніше Булгаков цю полку втратив, але в 2009 році, пройшовши неймовірний шлях, вона повернулася в "Негативну квартиру".

Фото: Вікторія Сальникова, М24.ru

синій кабінет

Тут співробітники музею намагалися відтворити образ останнього кабінету письменника в квартирі будинку в Нащокінском провулку. Експозиція була складена на основі спогадів близьких і друзів, фотографій і малюнків. Майже всі оздоблення кімнати належало письменнику, крім стільців, фортепіано, столу і радіоапарата. Останній - точна копія того, що стояв біля ліжка вмираючого Булгакова. Для нього - осліплого, обездвиженного, хворого - це була єдина зв'язок із зовнішнім світом.

Особливу увагу варто приділити секретер, розташованому в кімнаті. За легендою, колись він належав Гоголю, який працював за ним стоячи. У Булгакова цей стіл стояв у квартирі в Нащокінском провулку і, судячи зі збережених фотографій, саме за ним письменник працював у другій половині 1930-х років, тобто над романом "Майстер і Маргарита".

Також в кімнаті можна побачити останню фотографію Булгакова, зроблену в Барвисі, де письменник безуспішно лікувався від смертельної хвороби. І знаменитий знімок Михайла Опанасовича в шапочці Майстри, яку йому пошила третя і остання дружина, булгаковська "Маргарита" Олена Сергіївна Шиловська.

Михайло Булгаков і Олена Шиловська. Фото: Вікторія Сальникова, М24.ru

Цікаві картини, які висять на стінах кабінету. Одну з них намалював один Булгакова, театральний художник Дмитрієв вже після смерті письменника. Картина сумна - самотня постать Михайла Опанасовича в халаті, який назавжди покидає свій синій кабінет. Інша картина - її копія - портрет письменника, написаний художницею Анною Лебедєвої-Остроумовой. З 1925 по 1928 Булгаков з другою дружиною часто бував в Криму. У Коктебелі він перебував у свого великого друга - поета Максиміліана Волошина. Вони часто збирали в прозорих коктебельских бухтах камінчики і розшивали ними пов'язки на голову. Художниця зобразила письменника саме в такому химерному головному уборі.

експозиція

Експозиція музею зроблена художником Антоном Глотовим. Він працював над світловими картинами в коридорі, меблями і частинами інтер'єру. На світових картинах можна побачити героїв роману "Майстер і Маргарита" - Майстри, Маргариту і навіть Геллу. У кімнаті письменника є інсталяція - на стінах висять ящики, в яких символічно розташувалися герої майбутніх творів. У них представлені три центральних роману Булгакова - "Біла гвардія", "Майстер і Маргарита" і "Театральний роман, або записки небіжчика".

Анна Горячева. Фото: Вікторія Сальникова, М24.ru

Музейний художник також трудився над експозицією "Кухня". У ній немає меморіальних предметів, але всі меблі тут 20-30-х років. Особливу увагу варто звернути на справжній портрет Анни Горячевою - прототипу тієї самої Ганнусі, яка розлила олію. У 2009 році цю фотографію, тільки маленьку, музею подарував її правнук Микола Попов, який зараз живе у Вашингтоні. Він також запропонував встановити на Ваганьковському кладовищі покажчик до могили Горячевою.

Анна жила в квартирі з сином Мишком, була сусідкою письменника. Жінка страшно тероризувала Булгакова. Намагалася його виселити зі словами "забирайся до освічених, тобі тут не місце". І сина нещадно била, а коли Михайло Опанасович намагався захистити дитину, то кричала у відповідь: "Заведи свого і їж його з кашею!". Вона ж говорила йому: "Чай не царська режим, світло палити електричний ночами! Лічильник-то загальний!".

Вікторія Сальникова

Експозиція "Комунальна кухня". Фото: Вікторія Сальникова, М24.ru

Про майбутнє

Є ймовірність, що "Погана квартира" в найближчому майбутньому повністю перетвориться. Нещодавно була презентована концепція розвитку музею Булгакова. Згідно з проектом італійських архітекторів, на Великій Садовій може з'явитися літературний парк-музей Булгакова.

На Патріарших ставках планується встановити театральну сцену, між ними і музеєм Булгакова побудувати мультимедійний центр і обладнати парк, присвячений "Майстра і Маргарити".

Посилання по темі

Особливу увагу приділять ділянці Садового кільця від метро "Маяковська" до Патріарших ставків. Розробники запропонували прибрати сучасну рекламу, обладнати відрізок в стилі 20-30-х років XX століття, висадити дерева, які росли на кільці в той час, поставити інформаційні таблички. Будівля самого музею планується розширити за рахунок квартир №41, 49 і 51.

"Негативну" поділять згідно з етапами життєвого шляху Булгакова. Так, наприклад, у вітальні буде розташовуватися експозиція про дитинство і юність письменника в Києві. Відзначимо, що в музеї з'являться також "міфічні" експозиції - кімната Воланда і будинок Пашкова, що втілює "п'ятий вимір".

сюжет: Музеї Москви: від Воланда до "Морського бою"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация