Несвижский замок - розкіш, історія та легенди

Несвижский замок - палацово-замковий комплекс, розташований біля маленького білоруського містечка Несвіж в 120 км від Мінська (всього близько 2 годин шляху), не дарма називають перлиною білоруської архітектури середніх віків. Його багата історія, прекрасна архітектура, парковий комплекс, ретельно відреставровані історичні будівлі перетворили заімок в історичний і культурний центр не тільки Білорусі, але і Європи в цілому.

Несвижский замок - палацово-замковий комплекс, розташований біля маленького білоруського містечка Несвіж в 120 км від Мінська (всього близько 2 годин шляху), не дарма називають перлиною білоруської архітектури середніх віків. Його багата історія, прекрасна архітектура, парковий комплекс, ретельно відреставровані історичні будівлі перетворили заімок в історичний і культурний центр не тільки Білорусі, але і Європи в цілому, який завжди повний туристів, які приїжджають з усього світу. У 2005 році Палацово-замковий комплекс був включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Точна дата поява на місці нинішнього Несвіжа першого поселенні хліборобів і рибалок на річці Уша невідома, фахівці вважають, що це сталося в 14 столітті. А його історія як міста почалася ще пізніше і офіційно датується 1446 роком, коли Несвіж був вперше згаданий в літописах. Там говорилося, що Несвижский замок належав Юрію Несвижського, який воював з татарами на річці Калці в 1224 році. Протягом наступних двох століть замок належав тим князям Несвіжа, які несли службу у військах Речі Посполитої, це було основною умовою володіння.

До речі, як виникла назва міста теж ніхто точно сказати не може. Існує кілька гіпотез і легенд. В одній йдеться про те, що раніше в районі Несвіжа існувала велика височина - гора Невидима, через яку нічого «Не свідоцтво» було. Потім її розмило на кілька дрібніших пагорбів, але за звичкою місто називали «Несвіжем».

Герой другої легенди - один з князів Радзивіллів, який полював у навколишніх лісах. Видобутку було багато, так що не вдалося відразу відвезти. Довелося залишити на місці і тушу вбитого особисто князем ведмедя, за яким пізніше повинні були повернутися холопи. Тільки вони не дуже поспішали повертатися і туша зіпсувала. З тих пір і називали ці місця «несвіжими».

З тих пір і називали ці місця «несвіжими»

Несвижский замок - одна з найвідоміших визначних пам'яток Білорусі, що служила резиденцією багатющого роду Великого князівства Литовського - Радзивиллам. Свого часу він був найпотужнішим і досконалим зміцненням, і вважається родоначальником бастіонних споруд в країні.

Радзивілли володіли багатьма землями на території нинішньої Білорусі. На початку XVI століття Радзивілл Чорний розділив володіння між трьома синами на три майората з центром в Несвіжі, який дістався старшому синові - Миколі Христофору на прізвисько Сирітка.

Радзивілл Сирітка багато подорожував по Європі і Близькому Сходу. Повернувшись в 1581 році з Італії, де він був вражений італійським військовим архітектурою, князь велів на місці колишнього дерев'яного, спаленого ворогом замку побудувати новий - кам'яний і неприступний, гідний імені і положення Радзивіллів. Будівництво почалося з весни 1583 року за керівництвом італійського архітектора Джованні Бернардоні. Через сім років на правому березі річки Уж виникла могутня фортеця, облямована з усіх боків широким ровом. Дорога до неї вела по довгому дерев'яному мосту, який при необхідності швидко розбирався.

Ціле століття Несвижский замок вважався найдосконалішим зміцненням Білорусі, що витримав чимало атак. Тільки в 1706 році його вдалося взяти штурмом військам Карла XII. Шведи підірвали оборонні бастіони, а майно розграбували.

Через десятиліття місцеві зодчі почали відновлювати родове гніздо Радзівілллов. Під керівництвом архітектора Ждановича до середини XVIII століття замок був відбудований заново. Окремо розташовані корпуси були об'єднані в одне ціле з великим внутрішнім двором, добавлена ​​палацова каплиця. Після поновлення він був схожий на світський палац, оборонні риси відійшли на другий план. Завершила формування палацово-паркового ансамблю закладка пейзажного парку в 1879 році.

Про розкіш і багатство інтер'єрів, а також незліченні скарби Радзивіллів ходили легенди. Згідно з переказами, в тайниках замку зберігалася родова скарбниця на сотні пудів цінностей, яка поповнювалася протягом багатьох століть. Власники не мали права ні продати, ні вивезти її з території Несвіжа навіть в найсуворіші військові часи.

Крім цінних колекцій зброї, картин, книг і діамантів, в скарбниці зберігалася безцінна колекція 12 апостолів з чистого золота і срібла, посипаних дорогоцінними каменями. За однією з версій, їх відлив Михайло Казимир Радзивілл, який знайшов татарське золото на початку XVI століття. Кажуть, саме завдяки цьому золоту вдалося відновити Несвижский замок після виснажливої ​​Північної війни (1700-1725).

Кажуть, саме завдяки цьому золоту вдалося відновити Несвижский замок після виснажливої ​​Північної війни (1700-1725)

Грабіжники не раз намагалися викрасти золотих апостолів. Тому справжні статуї були надійно заховані, а в Блакитному залі виставлені вправні копії з воску, прикрашені фальшивими камінням. Згодом поруч з апостолами поставили і воскові фігури тих грабіжників, які намагалися їх вкрасти. Так з'явилася перша в світі колекція воскових фігур.

Могутність Радзивіллів впала з приходом Наполеона. Останній Несвижский князь Домінік Радзивілл приєднався до французів в 1812 році, і, як і Наполеон, безславно втік після поразки, а незабаром був смертельно поранений і помер. Подальші зміни власників, грабежі, вивезення колекцій і архівних матеріалів, війни і повстання привели до руйнування Несвижського замку.

Останні імениті власники покинули замок 1939 року, коли почалося приєднання Західної Білорусі до СРСР. В його історії настав період запустіння. Предмети інтер'єру, посуд, старовинні костюми, які господарі не вивезли з собою за кордон, передали в театри в якості реквізиту. Багато що було просто розкрадено. Під час Великої Вітчизняної війни в окупованому фашистами замку був військовий госпіталь для льотчиків, а з 1945 р - санаторій спеціального призначення «Несвіж». В кінці 1990-х санаторій покинув замок і деякий час стояв в запустінні. У 2000 р почалася реставрація Несвижського замку.

У замку є і власний привид - Чорна Панна Барбара Радзивілл, жертва палкої любові і палацових інтриг. За легендою, вона з'являється для того, щоб попередити про небезпеку, що насувається. Так її бачили вночі перед пожежею в 2002 р

Несвижский замок являє собою замкнутий комплекс корпусів, що поєднують риси багатьох архітектурних стилів від ренесансу і бароко до модерну і неокласицизму. Для відвідування відкриті палац, арсенал, південна і східна галереї, де представлені різноманітні виставки музеїв Білорусі (тут працює понад 30 виставкових залів). Всі бажаючі можуть помилуватися чудовими парками, неприступними стінами і шикарними покоями аристократів. Тут влаштовують бали, реконструкції історичних битв та лицарські турніри, концерти та театральні вистави ..

Їхати сюди найкраще на автомобілі, але можна і на автобусі «Мінськ-Пінськ», який ходить щодня з автовокзалу Центральний. Є ще один варіант - електричка «Мінськ-Барановичі» або «Мінськ-Стовпці». Електрички регулярно відправляються з ж / д вокзалу. Їхати потрібно до станції Городея, від станції пасажирів забирає автобус до Несвіжа.

фото www.phototravelguide.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация