Neue Zürcher Zeitung: Внутрішня війна Саудівської Аравії

Ілюстрація / REUTERS

Суніти і шиїти воюють на смерть не тільки в Сирії, Іраку та Ємені. У малих масштабах, ця війна вирує і на сході Саудівської Аравії. Через цензуру майже немає незалежних повідомлень і фотографій.

Про це пише Крістіан Вайсфлог в статті "Внутрішня війна Саудівської Аравії", опублікованій на сайті газети Neue Zürcher Zeitung .

Броньовані автомобілі на вулицях, зруйновані будинки і постріли в повітря - до таких сцен ми звикли в Сирії. Але подібне відбувається зараз і в шиїтському місті Ель-Авам в східній частині Саудівської Аравії, тільки повстанці - шиїти, а режим - сунітський.

Руйнування старого міста

Починаючи з травня, в місті з населенням 30 000 чоловік, саудівські сили безпеки з величезною жорстокістю переслідують "терористів". Місто знаходиться під облогою, в оточенні контрольно-пропускних пунктів. 10 травня, бульдозери почали знесення близько 500 історичних будинків в районі Аль-Мосавара. Руйнування вузьких вулиць має заблокувати повстанцям шляхи до відступу. Але важливо також знищити історичну та культурну спадщину, пояснив інформаційному агентству AFP активіст, який втік до Великобританії з Авам.

ООН розкритикувала знесення 400-літніх будинків. Саудівський уряд виправдовує свої дії тим, що мова йде про проект модернізації, так як старі будівлі не відповідали стандартам.

Однак, руйнування старого міста не зламало повстання. Знову і знову здійснюються напади і бої, з жертвами. Повстанців ховають в процесіях як мучеників, їх портрети поширюють в Інтернеті.

Шиїтський протест в Авам проти суннітського режиму в Ер-Ріяді має глибоке коріння. Своєї історичної кульмінації він досяг під час арабської весни. Одночасно з протестами в сусідньому Бахрейні шиїти на сході Саудівської Аравії вимагали більше прав і свобод. Лідером в Авам тоді був клірик Німра аль-Німра. Ще в 2009 році під час п'ятничної молитви він висловився за відділення шиїтських територій, якщо не будуть дотримуватися права релігійних меншин. Німра постійно закликав своїх послідовників до ненасильницьким протестам, він був страчений в минулому році.

Саудівська дилема

Стративши представника духовенства, Ер-Ріяд ще більше посилив напруженість між сунітами і шиїтами. У відповідь розлючений натовп увірвався в посольство Саудівської Аравії в Тегерані. Тоді Саудівська Аравія розірвала дипломатичні відносини з Іраном, і закликала своїх союзників в Раді співробітництва країн Перської Затоки, наслідувати її приклад. Ескалація напруженості з Тегераном, ймовірно, була добре прорахована, і образ держави-супротивника Ірану дозволяв представити власну інтерпретацію шиїтського повстання в самій Саудівській Аравії. Ер-Ріяд заявляв про те, що Іран підбурює і фінансує терористів.

Але саудівська королівська сім'я все занадто спрощує. Шиїтська меншість - приблизно 10-15 відсотків населення - протягом багатьох десятиліть страждає від дискримінації в Саудівській Аравії, будь то в роботі в державних установах, в тому числі юстиції або армії, або в сповідуванні їх власної релігії.

Згідно зі звітом правозахисної організації Human Rights Watch, з боку режиму були спроби діалогу з шиїтським меншістю, але на шляху реального примирення стоять власні інтереси влади. Саудівська королівська родина отримує законні права, згідно ваххабізму - ультра-консервативної інтерпретації сунітського ісламу. В очах ваххабитских проповідників, шиїти - просто невірні. Якщо зрівняти шиїтів, правителі підірвуть власні претензії на владу. Дилема.

Шиїтський протест в Авам проти суннітського режиму в Ер-Ріяді має глибоке коріння / ForumDaily

Невпинне придушення шиїтського опору Ер-Ріяд штовхає меншість в руки Тегерана. Якщо цей розкол збільшиться, це може мати значні наслідки для Саудівської Аравії. Шиїтська меншість живе, в основному, на північному сході країни, де розташована більшість саудівських нафтових родовищ. Відділення цих територій стане фатальним. Цим можна пояснити і нинішні панічні дії проти Катару, який Саудівська Аравія звинувачує в зайвій близькості до Ірану.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация