Невідомий Харків: Як кримінальний район "виховував" всесвітньо відомих людей

Поруч з центром Харкова розташований район, який вважається одним найнебезпечніших. Однак саме тут проживали чимало відомих харків'ян Поруч з центром Харкова розташований район, який вважається одним найнебезпечніших

Москалівка - один з найстаріших районів Харкова. Він розташований всього в декількох хвилинах неспішної ходьби від центру міста. Але як тільки потрапляєш в Москалівку, немов невидимий кордон перетинаєш і опиняєшся в минулому столітті. Цей район і сьогодні мало чим нагадує частину сучасного мегаполісу. Тут можна побачити дореволюційні будинки, чимало колоритних дворів і кілька промислових підприємств. Фактично, Москалівка - це частина Основ'янського і Новобаварського районів. І хоча жителі міста вважають цей район одним з найнебезпечніших, він може пишатися чималою кількістю відомих особистостей, які тут проживали.

Де в Харкові москалям землю давали

Де в Харкові москалям землю давали

Історія Москалівки починається в середині XVIII століття. Перша згадка сучасного назви району фігурує в книзі "Розпис церковних парафій міста Харкова на 1724 рік". Тоді вулиця Москалевський налічувала 16 домовласників. Поруч з цією вулицею проходив оборонний рубіж Харківської фортеці. Тут проживали кілька купецьких родин. Вважається, що свою назву район та вулиця отримали під час царських солдатів, яким після 25 років служби видавали тут землі. Москалі, а саме так називали солдат-рекрутів, після служби, не маючи ніяких пожитків, в новому місці зберігали свої армійські звичаї і поведінку. Тому дуже скоро район отримав погану славу небезпечного місця, яка, до речі, частково зберігається до цих пір.

Пізніше поруч з москалями і купецькими сім'ями почали селитися й інші верстви населення. Через близькості до центру і відносно невелику ціну землі і будинків, місцевість заселяли вчителі, лікарі та інші представники бідній інтелігенції. Правда, Москалівка припала до смаку і циганам. Навіть при появі тут представників різних професій, цей район не перестали вважати небезпечним.

У числі Москалевський байок існує й інша версія походження назви. Зокрема, за місцевою легендою, назва район отримав через відомі на весь місто кравців - іудеїв Моськи (Мойсей) і Льва (Лев). Ці умільці могли пошити одяг на будь-який смак, і саме через їх ательє прилеглі місця почали називати Моськалевкой, об'єднавши імена кравців. І, незважаючи на те, що у легенди немає ніякого історичного обгрунтування, місцеві жителі люблять її переказувати.

Єврейський подарунок харківському православ'я

Однією з візитних карток Москалівки вважають Трьохсвятительську або, як її ще називають, Гольбергівська церква. Її побудували на початку XX століття. Будівельний комітет очолив єврейський купець Григорій Гольберг. Власне, на його гроші храм і будували.

Гольберга вважали одним з найбагатших на той час городян. Він хотів очолити в Харкові великий купецький комітет, але заважало віросповідання. На той час займати таку посаду єврей не міг. Тому Гольберг прийняв християнство, а в подарунок місту побудував храм Трьох Святителів, який пожертвував кругленьку суму. Варто відзначити, що це перша церква в Харкові, під час будівництва якої використовували залізобетон. Вона продовжувала функціонувати і при радянській владі. Офіційно церква працювала аж до початку війни. Однак настоятеля храму розстріляли за звинуваченням в антирадянській діяльності. Гольбергівська церква функціонує і сьогодні.

Перша лікарня відомого офтальмолога

І не тільки колоритними мешканцями відома Москалівка. Саме тут все життя працював відомий лікар-офтальмолог Леонард Гіршман.

Саме тут все життя працював відомий лікар-офтальмолог Леонард Гіршман

Гіршман народився в купецькій сім'ї лютеранського віросповідання. Після закінчення медичного факультету Харківського університету працював з відомими європейськими лікарями. Однак потім повернувся до Харкова, в якому для нього в 1908 на народні кошти побудували лікарню. Будівля лікарні відомого на всю Російську імперію офтальмолога знаходилося на вулиці Москалівської. До нього їхали лікуватися з усієї імперії.

Будинок Клавдії Шульженко

Ще одна відома харків'янка, ім'я якої пов'язане з Москалівка - співачка Клавдія Шульженко. Маленький будиночок, в якому провела дитинство народна артистка СРСР, і сьогодні стоїть на вулиці Володимирській, 45. У 1920-х роках Шульженко виступає на сцені Харківського драматичного театру, а пізніше підкорює Маріїнський театр в Санкт-Петербурзі. Всенародну славу Шульженко отримала після виконання військових пісень під час Другої світової війни.

Столітня аптека на Москалівці

Ще одна родзинка цього району - будинок під номером 22 на вулиці Москалівської. Саме в ньому вже більше століття функціонує аптека. Офіційно її відкрили в 1905 році, але фактично аптека працювала з кінця XIX століття, правда, адреси кілька разів змінювала. Її відкрив провізор Василь Тутаєв, а пізніше передав справи молодому провізору Савелія Чудновському, який і розмістив аптечний склад саме за цією адресою, де зараз продовжує функціонувати одна з найстаріших аптек Харкова.

Підписуйтесь на нашу сторінку Facebook

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация