Невська битва заслонила Русь від експансії з Заходу

До 775-річчя Невської битви, що відзначається 15 липня 2015 року, Президентська бібліотека представляє на своєму порталі раритетні матеріали, що розкривають подробиці битви 1240 року за проводом великого князя Олександра Невського.

У найважчі роки монгольської навали російського народу доводилося одночасно відбивати натиск німецьких і шведських феодалів на західних рубежах Вітчизни. Улітку 1240 року на Неві в гирлі річки Іжори з'явилися кораблі шведського війська, що складався також з норвежців і представників фінських племен під командуванням зятя короля - Біргера. Метою цього походу було захоплення Ладоги, а в разі успіху і самого Новгорода.

Висадившись на берег, шведи та їх союзники розкинули свої намети і шатра при впадінні Іжори в Неву. «Гордий воєначальник їх Біргер, досвідчений і досі непереможний вождь, думав легко завоювати Ладогу і самий Новгород, чому і надіслав до новгородському князю Олександру Ярославовичу послів своїх з наступними пихатими словами:« воюючих зі мною, якщо смієш: я вже стою на твоїй землі » , - розповідається в історичному нарисі «Невська битва та Льодове побоїще» Сергія Кроткова 1900 року.

«Олександр не виявив ні страху, ні гордості перед послами шведськими, - читаємо далі в вищеназваної книзі, - але поспішив в новгородську церква св. Софії і в ній на колінах зі сльозами молився Богу про позбавлення землі Руської від ворогів; потім, прийнявши благословення від новгородського архієпископа Спиридона, вийшов до своєї нечисленної дружині і сказав: «Нас мало, а ворог сильний, але Бог не в силі, а в правді: йдіть з вашим князем».

Часу на збір війська не було, тому Олександр не став чекати, поки прийдуть дружини, послані його батьком Ярославом, чи зберуться ратники з новгородських земель. Він вирішив випереджувальним ударом виступити проти шведів зі своєю дружиною, посиливши її лише новгородськими добровольцями. Вранці 15 липня російське військо раптово напало на шведський табір.

Початок Невської битви детально описується в книзі Миколи Воскресенського «Святий благовірний великий князь Олександр Невський» , Електронна копія якої стала доступною на порталі Президентської бібліотеки: «Як блискавка кинувся він з дружиною хоробрих новгородців і ладожан на шведів. Раптовість і швидкість удару миттєво привели їх в замішання. Подібно вихору, попереду всіх пронісся в середину ворогів юний князь і побачив свого страшного ворога. Біргер ж, побачивши його, здогадався, що він і є сам новгородський князь, і помчав на нього (якщо б Біргер убив Олександра, то відразу б зупинив перемогу російських і навіть вирішив її в свою користь). Почалося єдиноборство між обома вождями; обидва були сильні і спритні; страшного удару завдавали вони один одному, але кожен удар одного відбивався спритним ударом іншого. Нарешті, Олександр поранив Біргера і поклав йому печатку на обличчя гострим списом своїм ». І той побіг ...

Кінна дружина тим часом з боєм просувалася до центру розташування шведських військ. Одночасно піше ополчення, слідуючи уздовж Неви, напало на ворожі кораблі. Ударами уздовж Іжори і Неви шведське військо було перекинуто і відтиснуто в кут, утворений двома річками. Співвідношення сил змінилося, і російські кінні та піші загони, з'єднавшись, скинули ворога в воду.

План талановитого полководця Олександра Ярославовича, розрахований на раптовий удар по шведському війську, в поєднанні з геройством простих воїнів забезпечив їм швидку і славну перемогу. Російських впала всього близько двадцяти чоловік. За перемогу, здобуту на Неві, князь Олександр отримав прізвисько Невський. Боротьба за гирлі Неви була боротьбою за збереження для Русі виходу до моря. Одночасно ця перемога полегшила подальшу боротьбу російського народу за повалення монгольського ярма. Розуміння цього робить перемоги князя Невського на північно-західних рубежах Росії ще більш значущими, що підкреслюється в книзі Михайла Хмирова «Олександр Невський», великий князь Володимирський і всієї Русі » .

Невська битва стала однією з вирішальних віх в історії боротьби російського народу за свою національно-політичну незалежність.

До 775-річчя Невської битви, що відзначається 15 липня 2015 року, Президентська бібліотека представляє на своєму порталі раритетні матеріали, що розкривають подробиці битви 1240 року за проводом великого князя Олександра Невського

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация