NEWSru.com :: Експерти назвали плюси і мінуси об'єднання судів і припустили, хто очолить нову інстанцію

Експерти назвали плюси і мінуси об'єднання судів і припустили, хто очолить нову інстанцію
На думку президента, один вищий судовий орган необхідний, щоб удосконалити російську судову систему і зміцнити її єдність
Лідер "Справедливої ​​Росії" і глава її думської фракції Сергій Миронов підтримує цю ініціативу. За його словами, Путін вибрав вірний час, адже він давно спостерігає за "колізією рішень двох судів"
Однак не всі експерти налаштовані настільки ж позитивно. За словами екс-глави Мінфіну РФ Олексія Кудріна, це з'єднання не зможе вирішити всі проблеми судової системи

Внесення президентом Росії Володимиром Путіним законопроекту про внесення поправок до Конституції РФ "Про Верховний суд РФ і прокуратурі РФ", який передбачає об'єднання Верховного і Вищого арбітражного судів, викликало у політиків, політологів і громадських діячів саму різнобічну реакцію. Кому-то ідея "сформувати один вищий судовий орган у цивільних, кримінальних, адміністративних справах, для розв'язання економічних суперечок та по інших справах" здалася доцільною, а хтось вбачав у злитті не найкращою формою координації роботи судів.

На думку президента, один вищий судовий орган необхідний, щоб удосконалити російську судову систему і зміцнити її єдність. Лідер "Справедливої ​​Росії" і глава її думської фракції Сергій Миронов підтримує цю ініціативу. За його словами, Путін вибрав вірний час, адже він давно спостерігає за "колізією рішень двох судів", викладає "Інтерфакс" . Однак в дійсності, навпаки, "має бути якесь однаковість".

- Медведєва пророкують на посаду голови об'єднаного органу

"Я вважаю, що об'єднання таке потрібно. У мене в пошті за останні роки, майже десятиліття, дуже багато таких звернень, коли Верховний суд приймає одне рішення, а потім, по суті, по цій же проблемі Арбітражний суд приймає протилежне рішення", - розповів Сергій Миронов.

Точки зору есер дотримуються голова профільної комісії Громадської палати РФ Анатолій Кучерена, глава профільного думського комітету з конституційного законодавства Володимир Плігін і повпред уряду у вищих судових інстанціях Михайло Барщевський.

Кучерена і Плігін, як і Миронов, відзначили, що між судами країни немає єдиного підходу до застосування права, а прийняття змін дозволить виключити протиріччя.

"Треба визнати, що нерідко вони приймають прямо протилежні рішення по одним і тим же підставах, керуючись одними і тими ж законодавчими нормами", - заявив Кучерена.

Барщевський, незважаючи на виникаючі у громадськості питання, ніж нова схема краще діючої і чому Путін не пояснює своє рішення, вважає, що завдання президента ясна і зрозуміла, і шлях її вирішення запропонований адекватний, передає "Ехо Москви" .

Реформування судової системи не зможе вирішити всі її проблеми

Однак не всі експерти налаштовані настільки ж позитивно. За словами екс-глави Мінфіну РФ Олексія Кудріна, це з'єднання не зможе вирішити всі проблеми судової системи.

"Справа в тому, що часто одні й ті ж справи розглядають в одному суді, а коли їх не вдається вирішити - йдуть в інший, наприклад, з економічної в цивільний суд. Напевно, це є проблемою, і її потрібно ліквідувати", - підкреслив він.

Уповноважений з прав людини в РФ Володимир Лукін також вважає об'єднання не найкращою формою координації роботи судів, оскільки є прихильником "м'якших форм" регулювання діяльності інстанцій.

"Якась форма координації роботи судів потрібна. У різних країнах існують різні форми координації - рада суддів і так далі. Відсутність координації має свої проблеми, але і злиття всіх судів створює теж дуже серйозні проблеми", - зауважив він.

Політолог Станіслав Бєлковський висловив думку, що злиття в принципі не слід розглядати в цілях вдосконалення судової системи, а в контексті боротьби кланів. У зв'язку з цим він нагадав, що Конституційний суд теж хотіли злити з Верховним і Арбітражним.

Тим часом старший партнер московської колегії адвокатів "Лекс Колегіум" Роман Щербінін вважає, що об'єднання двох вищих судів не тільки не допоможе їх реформування, а й істотно ускладнить роботу, в першу чергу, самим юристам.

"Буде купа технічних проблем, пов'язаних з об'єднанням. Організація, реорганізація. У зв'язку з цим виникнуть бюрократичні перешкоди та у практикуючих юристів, і у самих судів. Покривається чи це користю від об'єднання судів, досить спірне питання", - сказав він.

Тим часом, варто нагадати, що буквально тиждень тому Володимир Путін говорив, що повного злиття судів загальної юрисдикції та арбітражу не планується, оскільки це недоцільно. Така конструкція - незмінність існуючих вертикалей при злитті судів вищої інстанції - поки що викликає більше запитань, ніж відповідей, і багато експертів побоюються, що заявленої мети - підвищення ефективності та незалежності судової системи - може і не досягти.

терміни об'єднання

Чималі розбіжності викликає і питання часових рамок злиття Верховного і Вищого арбітражного судів. Так говорить президент адвокатської компанії "Трещев і партнери" Олександр Трещев є одним з небагатьох, хто переконаний - ідея об'єднати суди правильна незалежно від термінів її виконання.

"Ні для кого не секрет, що судова система давно потребує реформування, вона все ще відстає від реального життя на десятиліття. Тільки життя покаже, чим це об'єднання виявиться, і як це зіграє на руку громадянам, для яких все це робиться", - цитує Трещева "Комерсант".

Деякі експерти налаштовані не так оптимістично: вони сумніваються, що об'єднання судів може статися вже в цьому році. Голова комітету Держдуми з цивільного, кримінального, арбітражного і процесуального законодавства Павло Крашенінніков уточнює, що прийняття всіх необхідних поправок до законодавства для об'єднання двох судів - процедура досить складна.

"Потрібно буде внести поправки до Конституції, а отже, потрібно, щоб парламенти суб'єктів федерації проголосували - не менше двох третин, як ми знаємо. Потім ми проголосуємо кваліфікованою більшістю - і ми, і Рада Федерації, а поправки в самі закони, присвячені конкретним судам , будуть на другому етапі ", - пояснив Крашенинников.

Медведєва пророкують на посаду голови об'єднаного органу

Поки експерти сперечаються про корисність запропонованого Володимиром Путіним законопроекту, телеканал "Дощ" передбачає, що новим керівником органу може стати прем'єр-міністр Дмитро Медведєв. Телеведучий каналу, зокрема, нагадує, що як тільки влітку 2013 року на Петербурзькому економічному форумі стало відомо про об'єднання судів, багато політологів заговорили: нова посада - посада глави інстанції - створюється "під Медведєва", скоро збирається покинути свій пост.

Гендиректор "Центру політичної інформації" Олексій Мухін не заперечую подібний поворот подій, але схиляється до точки зору, що нову посаду глави об'єднаного суду займе не сам Медведєв, а хтось із його команди.

"Мова йде про те, щоб очолити всю судову вертикаль. Верховний суд і Вищий арбітражний суд - це посада не настільки статусна. Судова вертикаль вважається сферою діяльності команди Медведєва. Це може бути хтось із його оточення. Це може бути і Антон Іванов, і Олександр Коновалов ", - ділиться Мухін.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация