NEWSru.com :: Подробиці "шпигунського трилера" в США: російські розвідники використовували спецкомпьютери, невидиме чорнило і морзянку

Малюнок із залу суду, зліва направо: Анна Чапман, Вікі Пелаез, Синтія Мерфі, Річард Мерфі (червона сорочка), Хуан Лазаро
Співробітники правоохоронних органів біля будинку Річарда і Сінтії Мерфі по Маркетт-роуд в Монклер
Дональд Ховард Хісфілд і Трейсі Лі Енн Фолі
За наявними даними, розвідники використовували цілий арсенал спецзасобів, знайомих широкій публіці хіба що зі шпигунських трилерів

Сенсаційний розгром американськими спецслужбами передбачуваної "Російської шпигунської мережі" викликав у США шок, подив і воскресив спогади про часи холодної війни. 11 підозрюваним в шпигунстві, з яких один досі перебуває в бігах, пред'явлені звинувачення за двома справами, пов'язаними зі скоєнням незаконних розвідоперацій на території США на користь РФ. За наявними даними, розвідники використовували цілий арсенал спецзасобів, знайомих широкій публіці хіба що зі шпигунських трилерів. Проте, звинувачення саме в шпигунстві заарештованим не надається. Російська сторона поки відмовчується , Не роблячи ніяких заяв.

У понеділок Міністерство юстиції США розмістило на своєму веб-сайті повідомлення про затримання групи розвідників-нелегалів, які довгий час працювали на Службу зовнішньої розвідки РФ. Повідомляється, що вісім чоловік були арештовані в неділю за звинуваченням у виконанні глибоко законспірованих завдань в США. Пізніше в той же день були затримані ще двоє, нагадує РІА Новини" . Всім заарештованим відмовлено у звільненні під заставу.

Йдеться про двох злочинних угрупованнях, що діяли як агенти РФ в США, повідомляють американські влади. "Всього 11 чоловік, в тому числі десять заарештованих, звинувачуються за двома різними кримінальними справами в змові з метою роботи в якості незаконних агентів Російської Федерації на території Сполучених Штатів", - повідомляє мін'юст. Один з передбачуваних шпигунів, що жив в США під ім'ям Крістофера Метоса, до сих пір не спійманий.

- Заарештованих залишили у в'язниці - докази "прості і переконливі"
- У шпигунів була довгострокова мета - "американізуйте"
- Розвідники користувалися спецкомпьютерамі, надісланими з Москви
- Які секрети дізналися російські шпигуни, до сих пір невідомо
- Американські ЗМІ: холодна війна повернулася, і вона чудова
- Блогери: роздутий скандал - рекламна кампанія ФБР

В обвинувальних матеріалах ФБР йдеться про декілька "російських державних службовців", "яких часто бачили входять в будівлю російської місії ООН на Манхеттені". За візовим даними, отриманим ФБР з держдепартаменту, було визначено, що один з них був "другим секретарем місії", а інший - "третім секретарем місії".

Ще один "російський державний службовець", за твердженням ФБР, був пізнаний американським дипломатом, як людина, яка представилася цього дипломату "співробітником посольства Росії в одній південноамериканській країні". У документах ФБР вказується, що контакти між деякими з арештованих і "російськими державними службовцями" відбувалися з 2004 по початок 2010 року.

Постійне представництво Росії при ООН не коментує цю заяву міністерства. "У нас немає ніякої інформації з цього приводу", - заявили в постпредстві РФ при ООН.

У Росії вимагають пояснень і загрожують "адекватною відповіддю"

Москва поки що не підтверджує, але і не заперечує, що в США затримані російські шпигуни. Посольство Росії в Вашингтоні відмовилося від коментарів, повідомляє телеканал CNN . Представник посольства РФ заявив, що не знав про подібні повідомленнях і прагне отримати додаткову інформацію від російської влади.

У Департаменті інформації та друку МЗС РФ повідомили, що "розбираються з повідомленнями, які надходять з США". "Інформація йде суперечлива", - відзначили російські дипломати.

Керівник прес-бюро Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Сергій Іванов теж залишив без коментарів повідомлення американської сторони про затримання групи осіб за підозрою в розвіддіяльності на користь Росії. "Ми не коментуємо ці повідомлення", - заявив у вівторок Іванов.

Тим часом міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зажадав у США пояснень в зв'язку зі "шпигунським скандалом". Він зазначив, що момент для затримання передбачуваних розвідників "вибраний з особливою витонченістю" - мабуть, натякаючи на недавнє повернення президента Дмитра Медведєва з поїздки по США.

Тим часом в Держдумі вже запропонували відповісти на затримання шпигунів "симетрично". "У мене немає сумнівів, що реакція буде адекватною", - колишній заступник генпрокурора РФ, а нині заступник голови комітету Держдуми з безпеки Володимир Колесников. "Не секрет, що у нас продовжують працювати їх спецслужби", - додав парламентарій. "Думаю, ми відреагуємо, використовуючи, в тому числі, заходи кримінальної складової", - підкреслив депутат.

Заарештованих шпигунів залишили у в'язниці - докази "прості і переконливі"

Обвинувачені, яких в лапках називають "Річард Мерфі" і "Синтія Мерфі", проживали в Нью-Джерсі під Нью-Йорком. В Йонкерсі під Нью-Йорком були також заарештовані "Вікі Пелаез" і "Хуан Лазаро". "Анна Чапман" була арештована ФБР в неділю на Манхеттені. Обвинувачені "Міхаель Зоттолі" і "Патриція Майлз" були арештовані в Арлінгтоні, штат Вірджинія - передмісті Вашингтона. В Арлінгтоні також арештований "Михайло Семенко". "Дональд Ховард Хісфілд" і "Трейсі Лі Енн Фолі" арештовані в своїй квартирі в Бостоні. Обвинувачений "Крістофер Метос" не спійманий, відзначає "Інтерфакс" .

Всі підозрювані звинувачуються в "змові з метою діяти в якості агента іноземного уряду", що передбачає максимальне покарання у вигляді 5 років в'язниці. Майже всім, за винятком Мерфі, пред'явлено також обвинувачення в "злочинній змові з метою відмивання грошей", що загрожує 20-річне тюремне ув'язнення.

"Докази у даній справі є переважними. Вони прості й переконливі", - заявив помічник федерального окружного прокурора США Майкл Фарбіарц. Він заявив в суді, що вважає проведені в США затримання "лише верхівкою айсберга".

П'ять з десяти затриманих - Річард і Синтія Мерфі, Вікі Пелаез і Хуан Лазаро, а також Анна Чепмен - в понеділок постали перед федеральним суддею на Манхеттені, де відбулися перші слухання у їхній справі. Всім їм за рішенням судді Рональда Елліса було відмовлено у звільненні під заставу. Чотирьом передбачуваним шпигунам оголосили, що наступне засідання суду по їх справі відбудеться 1 липня. А ще одна людина знову постане перед судом лише 27 липня. Всі ці люди поки залишаться під вартою.

Те ж саме рішення було прийнято в федеральних судах США і по відношенню до інших п'яти заарештованих за звинуваченням у шпигунстві. Всі вони будуть переведені на Манхеттен для проведення судового процесу.

У шпигунів була довгострокова мета - "американізуйте"

Підозрювані в шпигунстві на користь Росії повинні були максимально "американізуйте", щоб "збирати для Росії інформацію про Сполучені Штати і знаходити джерела, які можуть проникати в політичні кола США", вказується в матеріалах справи. Для цих цілей шпигуни отримують дипломи в університетах, живуть сім'ями і навіть заводять дітей, щоб зробити свою "легенду" ще правдоподібніше.

В якості одного з доказів обґрунтованості підозр наводиться текст записки з "московського центру", нібито адресованій обвинуваченим під іменами "Річард Мерфі" і "Синтія Мерфі", і розшифрованої агентами ФБР. "Ви були відправлені в США з довгостроковим завданням. Ваша освіта, банківські рахунки, машина, будинок і все інше служать лише одній меті - виконати вашу головну задачу, яка полягає в пошуку і розробці зв'язків у політичних колах США і надсилання доповідей в центр", - говорилося в записці.

У документах звинувачення стверджується, що підозрювані, всіляко приховують свій зв'язок з Росією, не раз були помічені при контактах з представниками РФ. "Конспіратори використовували секретні методи комунікації, наприклад, стеганографії (захист інформації шляхом запису прихованого коду в ділянки файлів) і радіограми", - стверджується в документах. Шпигуни нібито пересилали по електронній пошті цілі тексти закодованих повідомлень під виглядом невинних картинок, розповідає BBC .

У підозрюваних з Бостона були вилучені комп'ютери з нібито "стертими" файлами. Згідно з припущенням боку звинувачення, це насправді були чернетки документів, згодом переданих в "московський центр". У документах стверджується, що агентам ФБР вдалося навіть знайти документи із зазначеними розмірами зарплат і компенсацій витрат передбачуваним агентам.

ФБР має і відеозаписами деяких зустрічей "агентів" з представниками РФ. "Під час однієї з таких зустрічей російський чиновник передав агенту Лазаро гроші за його роботу в інтересах Росії", - стверджується в паперах ФБР.

Також агенти були помічені у використанні підроблених проїзних документів для поїздок до Росії і підроблених посвідчень особи. З однією з таких поїздок до Москви Річард Мерфі нібито повернувся з підозрілим ноутбуком, який потім передав Майклу Зотоллі для зв'язку з "московським центром", наголошується в документах.

Розвідники користувалися спецкомпьютерамі, надісланими з Москви

У Нью-Йорку розвідники-нелегали підтримували зв'язок з дипломатами російської місії при ООН і для зв'язку користувалися спеціальними комп'ютерами, виготовленими в Москві. До повідомлення додаються два об'ємних меморандуму від спеціальних агентів контррозвідки ФБР, де наводиться інформація про те, що так звані "змовники з Нью-Джерсі" збирали "напередодні візиту Обами до Москви" в липні 2009 дані для "московського центру" про американську позиції по новим договором про СНО, Афганістану, ядерної програми Ірану.

У повідомленні говориться, що "московський центр" вимагав "розвідувальну інформацію, яка б відображала підходи та ідеї людей, що визначають політику (США) щодо Росії" і, зокрема, називаються імена чотирьох членів уряду США, що працюють в області зовнішньої політики ".

"Спробуйте з'ясувати їхні погляди і цілі, які Обама спробує досягти під час саміту в липні, і то, як його команда сподівається зробити це, які використовувати аргументи, кошти переконання, щоб схилити Росію до співпраці в інтересах США", - наводиться в тексті меморандуму подробиці.

СВР неодноразово відзначала особливу цінність інформації, наданої агентами, зокрема, восени 2009 року обвинувачена "Синтія Мерфі" надала, завдяки своїм контактам в Нью-Йорку, в центр інформацію про перспективи світового ринку золота. Відзначається, що змовники з Нью-Джерсі з великою обережністю ставилися до спроб влаштуватися на роботу в структури американського уряду через побоювання, що їх "легенди" можуть виявитися недостатньо переконливими.

За даними американської влади, змовники в зв'язку з неможливістю влаштуватися на роботу в державні структури США намагалися отримувати інформацію через "впливових нью-йоркських фінансистів", "особистих друзів членів кабінету міністрів", намагалися отримувати інформацію про чутки щодо того, що відбувається в Білому домі на його "внутрішню кухню".

Згідно з даними слідства, агенти встановили близький контакт з одним з учених, зайнятих в розробці зброї, а також з колишнім високопоставленим співробітником американської розвідки.

У меморандумі наводиться інформація про те, що "Синтія Мерфі" намагалася отримати роботу в приватній структурі, яка б передбачала лобіювання і роботу з урядом США і іноземним урядом. Для цього їй потрібно пройти перевірку службою безпеки і СВР рекомендувало їй піти на це у зв'язку з тим, що "вони все одно глибоко не копає".

Які секрети дізналися російські шпигуни, до сих пір невідомо

Більшість американських видань зосередило увагу на описі "шпигунських деталей": використання азбуки Морзе, невидимого чорнила і інших трюків, більш відомих по детективам і художніми фільмами часів холодної війни. Шпигуни на ходу обмінювалися однаковими помаранчевими сумками, обганяючи один одного на вокзалі, відзначає The New York Times , Статтю з якої цитує InoPressa .

"Ні, це не сюжет роману Джона Ле Карре, це реалії. Інфільтрація російських шпигунів в США - аж ніяк не параноя холодної війни", - вважає телеканал CBS . Тим часом до цих пір невідомо, які саме таємниці добули в США шпигуни.

"Звинувачення просто шокують: чотири пари жили в США, як передбачається, під вигаданими іменами, таємно шпигувати на користь Росії протягом довгого періоду і під глибоким прикриттям, щоб доставляти інформацію про ядерну зброю", - стверджує телеканал ABC .

Солідні американські видання відразу відзначили, що ФБР, захоплююче описуючи "шпигунські деталі", не повідомляє, які ж саме секрети вивідали і передали в Росію заарештовані. Телеканал FoxNews посилається на те, що заарештовані збирали в основному чутки, що стосуються Білого дому, президентських виборів, владних і силових структур.

"Прокуратура не звинувачує групу заарештованих в отриманні секретної або чутливої ​​для уряду США інформації", - повідомляє газета The Wall Street Journal . Крім того, з оприлюднених матеріалів обвинувачення не ясно, яку саме розвідувальну інформацію передавали заарештовані, і чи завдала їх діяльність будь-якої шкоди інтересам і безпеці США.

Американські ЗМІ: холодна війна повернулася, і вона чудова

Багато ЗМІ відзначають, що шпигунський скандал розгорівся всього лише через кілька днів після того, як президенти США і Росії Барак Обама і Дмитро Медведєв дружньому ділили трапезу в одній з американських таверен, що було сприйнято як знак ще більшого потепління у відносинах між Москвою і Вашингтоном, відомого як "перезавантаження".

"Ура, холодна війна повернулася назад, і вона чудова", - пожартував з приводу "шпигунського скандалу" сайт Gawker .

Аналітики телеканалу CBS задаються питанням, чи знав Обама під час дружнього застілля з Медведєвим про "російської шпигунської мережі" і чи не чекає його подібний сюрприз під час планованого візиту у відповідь в Москву. Хоча телеканал вважає, що масовий арешт не матиме вирішального впливу на політичний процес зближення двох супердержав.

"Сумнівно, що цей інцидент відзначить повернення до ментальності холодної війни", - коментує CBS. Деякі блогери також вважають, що скандал може бути відданий на відкуп телеканалам і Голлівуду, залишаючись за бортом політичного процесу між Росією і США.

Блогери: роздутий скандал - рекламна кампанія ФБР

Безліч американських блогерів та учасників дискусій на форумах досить скептично сприйняли історію, піднесену ФБР як самий захоплюючий шпигунський трилер. "О, нарешті впіймали хоч кого-то, хто не шпигує на Ізраїль! Чарівне ретро повертається", - пише один з учасників чату, який обговорює тему арешту "російських шпигунів".

Багато хто помічає, що історія за своєю суттю скидається на затримання не шпигунів, а "нелегальних мігрантів", вся провина яких полягає в тому, що вони не зуміли легалізуватися.

"Нам більше варто турбуватися про промислове шпигунство, який ведуть китайські розвідувальні агентства. Ось це реальна загроза національній безпеці", - пише Ден.

Деякі американці відзначають, що весь скандал на руку тільки спецслужбам, які хочуть нагадати про свою важливість не тільки в боротьбі з тероризмом, але також і на інших призабутих фронтах.

"Вибачте, а ви впевнені, що все це не рекламна кампанія (для ФБР)", - задається риторичним питанням учасниця одного з політичних чатів. "Дуже сумна новина. Тепер ці хлопці зі спецслужб возденут до неба палець -" Ось, ми ж говорили! "Нісенітниця якась, СРСР більше немає", - ще один відгук на форумі.

В останній раз шпигунські скандали, до яких була причетна Росія, струсонули США на початку 2001 року, коли звинувачення в шпигунстві були пред'явлені контррозвіднику з 26-річним стажем Роберту Ханссену. Стверджувалося, що він працював на СРСР і Росію протягом 15 років, успішно уникаючи викриття. У пресі тоді з'явилися повідомлення про те, що Ханссена, можливо, видав Сергій Третьяков, колишній перший секретар місії Росії в ООН. Він виявився перебіжчиком, завербованих спецслужбами США і перейшов на службу до американців в 2000 році.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация