NEWSru.com :: Генсек НАТО приїхав в Тбілісі: похвалив реформи і пообіцяв прийняти Грузію до альянсу

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен в черговий раз підтвердив позицію альянсу з Грузії, висловивши впевненість у тому, що ця країна обов'язково стане повноправним членом НАТО
У Тбілісі впевнені: вступ до НАТО у них в кишені
Це візит ввічливості. Просто в Тбілісі проходить конференція з євроатлантичної тематики, і Расмуссен буде присутній на цій конференції. Цей візит - черговий реверанс НАТО по відношенню до Грузії для компенсації того, що Грузії, в принципі,

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен в черговий раз підтвердив позицію альянсу з Грузії, висловивши впевненість у тому, що ця країна обов'язково стане повноправним членом НАТО. Таке рішення було прийнято на Бухарестському саміті НАТО в 2008 році, передає ІТАР-ТАСС. "Ця заява залишається в силі", - запевнив Расмуссен на що відкрився в четвер засіданні комісії Грузія - НАТО в Тбілісі.

Расмуссен позитивно оцінив проводяться в Грузії реформи, зазначивши, однак, що, незважаючи на явний прогрес, "роботи ще чимало". "І це причина того, чому я не можу назвати точний час, коли можна очікувати інтеграції Грузії в альянс", - пояснив генсек НАТО.

За його словами, важливим індикатором оцінок демократичних реформ в Грузії стануть вибори в парламент в 2012 році, так як саме парламент є рушійною силою в демократичних реформах, а також президентські вибори в 2013 році.

Зі свого боку альянс продовжить надавати Грузії підтримку в проведенні реформ і в ще більшому наближенні до "стандартам альянсу", пообіцяв Расмуссен. Раніше, перед своїм приїздом до Грузії, він зробив заяву про те, що навесні, під час Чиказького саміту НАТО, альянс зробить "черговий крок назустріч Грузії".

Расмуссен: Росія не завадить вступу Грузії в НАТО

Відповідаючи на питання, чи зможе Росія вплинути на рішення НАТО про вступ Грузії в його ряди, Расмуссен запевнив, що ніяка держава, яка не є членом НАТО, не здатна накласти вето на питання, пов'язані з розширенням блоку. При цьому він підкреслив, що політика НАТО не спрямована ні проти Росії, ані проти будь-якої іншої країни і будь-яка суверенна держава має право вирішувати, чи вступати йому до альянсу.

Москву зачепило "неадекватне" звернення, прийняте натовцями в Тбілісі

Більш того, на минулому засіданні комісії НАТО - Грузія посли прийняли спільну заяву до Росії із закликом відмовитися від визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії. У Москві подібні заяви визнали "неадекватними".

"Закликаємо НАТО не закликати нас до неадекватних вчинків і взагалі визнати реальність, яка давно існує на Південному Кавказі, і подякувати народ Абхазії і Південної Осетії за мужню боротьбу за власну незалежність. Ми вважаємо неадекватним цю пропозицію, воно абсолютно не вписується в здоровий глузд", - заявив "Російській службі новин" офіційний представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін.

Грузії порадили співпрацювати з тими, хто відокремився Абхазією і Південною Осетією

В ході свого візиту Расмуссен настійно рекомендував Тбілісі піти на тісний контакт з владою Абхазії і Південної Осетії. "Ми вважаємо, що єдиним шляхом вирішення проблем в регіонах Абхазії і Південної Осетії є діалог і співробітництво, а також конструктивні кроки. Ми вимагаємо від уряду Грузії якомога тісніше співпрацювати з цими двома регіонами", - заявив він.

У Тбілісі впевнені: вступ до НАТО у них в кишені

Незважаючи на чергові умови і відсутність конкретних термінів надання членства в альянсі, в самому Тбілісі вважають, що країна близька до вступу в блок як ніколи раніше, відзначає "Погляд" . "У наших відносинах за останні роки багато що змінилося в кращу сторону, і ми сьогодні маємо всі ті механізми, які дозволять нам вступити в НАТО", - заявив голова парламенту Грузії Давид Бакрадзе.

Він назвав "дуже важливим" проведене напередодні в Тбілісі засідання комісії НАТО - Грузія, яка проходить вже вдруге (перше засідання відбулося восени 2008 року - майже відразу після п'ятиденної війни; тим самим НАТО висловлював свою підтримку Грузії, - прим. Ред.) , зазначивши, що "це є проявом особливих відносин між альянсом і Грузією". Спікер також висловив упевненість в тому, що Чиказький саміт НАТО зафіксує наближення Грузії до стандартів НАТО і "стане ще одним кроком вперед на шляху в НАТО".

Голова парламентської фракції християн-демократів Ніколоз Лаліашвілі пішов ще далі, припустивши, результати саміту в Чикаго можуть стати сенсаційними. "Цілком ймовірно, що в Чикаго Грузії буде запропонований план дійсного членства (MAP - membership active plane)", - заявив Лаліашвілі, слова якого наводить сайт "Кавказький вузол" .

У той же час Лаліашвілі не виключив, що в Чикаго події можуть скластися не дуже сприятливо для Грузії, що члени НАТО постараються обмежитися заявою про те, що "Грузія обов'язково стане членом НАТО коли-небудь в майбутньому". "Нас вже не задовольнить інше рішення, крім як надання МАР. Будь-яке інше рішення Грузія сприйме не інакше, як крок назад", - заявив політик.

Політологи не вірять "візиту ввічливості" генсека НАТО - Грузію задобрюють, щоб нічого не дати

Тим часом, політолог Торніке Шарашенідзе висловив сумнів у наданні членства Грузії в НАТО. "Навряд чи Грузії буде запропонований саме МАР", - вважає він. За словами експерта, якщо раніше країни альянсу, що підтримували вступ в нього Грузії, не надавали їй МАР, щоб не псувати відносини з Росією, то зараз ситуація, звичайно, змінилася, в тому числі завдяки участі грузинських військ в операції в Афганістані. "Однак я думаю, що в Чикаго знайдуть будь-які нові пропозиції. Одним словом, нам запропонують все, крім членства", - прогнозує Шарашенідзе.

Його підтримує і конфликтолог Паата Закареішвілі. Говорячи про те, чи можливий прорив у взаєминах між Грузією і НАТО в ході нинішнього візиту Расмуссена або Чиказького саміту НАТО, він заявив, що "прорив виключається", пише Rfi .

"Це візит ввічливості. Просто в Тбілісі проходить конференція з євроатлантичної тематики, і Расмуссен буде присутній на цій конференції. Цей візит - черговий реверанс НАТО по відношенню до Грузії для компенсації того, що Грузії, в принципі, нічого не дають", - зазначив Закарєїшвілі .

Говорячи про основні чинники, що стоять на шляху вступу Грузії в альянс, експерт назвав конфлікт з Росією і недоліки в демократичному розвитку. "Наша територія окупована Росією і навіть визнана нею в якості незалежної держави. Якщо НАТО стане наближати Грузію до себе, то російсько-грузинська проблематика стане вже проблемою НАТО. Не думаю, що у НАТО є бажання вирішувати подібні питання з Росією", - пояснив Закарєїшвілі .

Він також зазначив, що "в політичному компоненті Грузія дуже програє, оскільки все ще дуже далека від стандартів, які визнаються НАТО".

Заява Расмуссена зв'язали з поверненням Путіна

Як вважає політолог Арчіл Гегешидзе, причиною рішучих заяв Расмуссена стало те, що "в Росії до влади повертається Путін". "До того, як на з'їзді" Єдиної Росії "Путін оголосив про свій намір повернутися в президентське крісло, європейські партнери і США мали надії, що президентом залишиться Медведєв, в якому бачили хоча і слабкого, але провідника демократичних перетворень. Тому з Росією і вели себе обережно. Однак з поверненням Путіна ясно, що Росія продовжить діяти імперськими методами. Оскільки Захід не хоче втрачати Кавказ як сферу впливу, то можливі досить рішучі дії, які важко було передбачити ще кілька м есяцев назад ", - заявив Гегешидзе.

Шлях Грузії в НАТО триває вже 11 років

Нагадаємо, про своє бажання стати членом найпотужнішого у світі військово-політичного союзу грузинське керівництво заявило ще у 2000 році, коли президент Шеварднадзе сказав в інтерв'ю японським журналістам, що в "2005 році Грузія постукає в двері НАТО". А в 2002 році в ході Празького саміту альянсу Грузія внесла офіційну заявку на членство в НАТО.

Уже кілька років грузинський військовий контингент бере активну участь в операціях НАТО на Балканах і в Афганістані. В афганській провінції Гельменд і в Кабулі служать кілька тисяч солдатів і офіцерів грузинської армії, а це більше, ніж контингенти багатьох країн - членів НАТО. Крім того, грузинські війська були третіми за чисельністю в Іраку після сил США і Великобританії.

Проте, на Бухарестському саміті НАТО навесні 2008 року Грузії так і не вдалося отримати так звану "дорожню карту на вступ до альянсу", тобто, по суті, стати кандидатом в члени НАТО. Головною перешкодою в Тбілісі вважають відмову Франції та Німеччини, які не бажають псувати відносин з Росією, яка виступає категорично проти подальшого розширення НАТО на схід.

Проте в ході саміту-2008 керівництво блоку пообіцяло грузинам майбутнє членство в альянсі. Однак після серпневої грузино-осетинської війни і визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії з боку Росії перспективи швидкої реалізації цього плану звелися до нуля.

2 грудня 2008 року глави МЗС 26 країн - членів НАТО на робочому засіданні в Брюсселі не ухвалили рішення про надання Грузії плану дій щодо членства в альянсі.

У квітні 2011 року спеціальний представник генсека НАТО в країнах Південного Кавказу та Центральної Азії Джеймс Аппатурай на зустрічі в Тбілісі з президентом Грузії Михайлом Саакашвілі заявив, що рішення Бухарестського саміту 2008 року в відношенні інтеграції Грузії в НАТО залишається в силі.

Самі грузини повністю поділяють бажання влади зробити Грузію членом НАТО. Згідно з останніми опитуваннями, курс на північноатлантичну інтеграцію підтримують 80% населення.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация