NEWSru.com :: Протодиякон Андрій Кураєв звільнений з Московської духовної академії через "розсекречені" їм гей-скандалу

Протодиякон Андрій Кураєв виключений з професорів Московської духовної академії за "скандали і провокації" в Мережі
Андрій Кураєв народився в 1963 році в Москві. У 1993-1996 роках він був деканом філософсько-богословського факультету Російського православного університету святого Іоанна Богослова

Протодиякон Російської православної церкви Андрій Кураєв , Один з найвідоміших православних блогерів, чиї пости часто викликають суспільний резонанс і не завжди збігаються з офіційною позицією церкви, поплатився за свою інтернет-активність викладацькою роботою. Його виключили з числа професорів Московської духовної академії у зв'язку з "епатажними публікаціями". Вчена рада академії визнав, що діяльність протодиякона в цій сфері "залишається в ряді випадків скандальної і провокаційною", повідомляється на сайті навчального закладу.

Як там зазначено, Вчена рада ще в березні 2012 року випустив постанову, в якому "братськи нагадав" Андрію Кураєва, що "звання професора Московської духовної академії накладає високу відповідальність за форму і зміст публічних висловлювань, оскільки по ним судять і про навчальний заклад, і про всю Церкву ". Однак "позитивної реакції" з його боку не було.

РІА Новини" в зв'язку з цим пригадати такий вислів Кураєва: "Це патріарху іноді досить сказати щось лише одного разу, тому що це патріарх. А всі інші люди повинні вміти наполягати на своєму. Повторювати з разу в раз, давати нові медійні приводи, збирати нові прес -конференції тощо ".

Цю думку протодиякон озвучив в інтерв'ю виданню "Православ'я і світ" незадовго до судового вироку учасницям Pussy Riot, що влаштували антипутінський "панк-молебень" в московському храмі Христа Спасителя. (Як відомо, вони отримали по два роки в'язниці за "хуліганство, вчинене з мотивів релігійної ненависті і ворожнечі". У грудні 2013 року - відпущені за президентською амністією у зв'язку з ювілеєм Конституції РФ.)

Кураєв тоді заявив, що м'який вирок суду буде гірше для церкви, ніж жорсткий, в тому сенсі, що "нас почнуть дорікати не нашої м'якістю:" Хамовнічеський суд виявився милосерднішими Церкви Христової! ". Він сказав, що бачить" тільки один вихід: до оголошення вироку знайти можливість і висловити якісь слова, що закликають до непорушення прав людини, до чесного розгляду, до милосердя, про те, що ми не хочемо ніякої помсти ".

На зауваження інтерв'юера, що деякі відомі православні діячі не раз публічно критикували тривале досудове утримання дівчат під вартою, протодиякон і сказав, що "цю позицію треба чітко й наполегливо донести до суспільства", що "потрібно вміти наполягати на своєму".

Реакція Кураєва: "перемогло блакитне лобі"

До речі, Андрій Кураєв не забув прокоментувати рішення про своє виключення з Московської духовної академії (МДА), причому зробив це в звичній формі - публічно через блог. Вранці 31 грудня в його "Живому журналі" з'явилася велика запис під заголовком-питанням "Торжество блакитного лобі?" У ній протодиякон дає зрозуміти, що був звільнений слідами гей-скандалу в Казанської духовної семінарії, де студенти поскаржилися на сексуальні домагання з боку "члена керівництва" цього навчального закладу.

За скаргами пішла перевірка семінарії комісією, яку очолив перший заступник голови Навчального комітету МДА професор протоієрей Максим Козлов. У своїй доповіді за підсумками перевірки він, як пише Кураєв, підтвердив провину проректора Казанської семінарії ігумена Кирила Ілюхіна і ... зажадав звільнення Кураєва. Справа в тому, що Кураєв, хоч і підтримав висновки інспекції по семінарії, але, як завжди, зробив це публічно - тобто, "розсекретив" гей-скандал, написавши про нього в блозі (протодиякон, втім, наполягає, що не зраджував його розголосу, оскільки посилався в своїх постах на казанські ЗМІ).

Тепер звільнений Кураєв вважає, що став жертвою "найвпливовішого блакитного лобі в нашій Церкві". "Справа навіть не в справедливості чи несправедливості пред'явлених мені звинувачень, а в тому, що пред'явлені були саме вони. Моє звільнення відбулося саме в рамках блакитного скандалу, причому він був прямо згаданий. Мовляв, за винесення сміття з хати. Сміття, як виявилося, виноситися не хоче ... "- міркує він.

Він також критикує те, як саме вирішувалася його доля. "У трьохсотрічної історії Академії я не можу згадати подібного випадку: звільнення професора за рішенням Вченої ради, - пише протодиякон. - Звільнення без голосування при явному наявності різних позицій. Звільнення без звинувачень в єресі. Звільнення за висловлювання, зроблені не за службовим обов'язком, то тобто не з академічної професорської кафедри, а за записи в даному приватному щоденнику. Звільнення в середині навчального року (знати - припекло по саме не можу). Розбір "особової справи" за відсутності обвинуваченого і без попереднього повідомлення його про т м, що такий розбір буде ".

Кураєв сумнівається і в користь рішення Вченої ради МДА: "Невже важко прорахувати, що раз тепер я безробітний, у мене стало ще більше часу для присутності в мережі і в медіа? І навряд чи після події моя позиція стане більш сервільною. Ні, обіцяє заздалегідь не буду. Може, я і буду раптом кірілломфроловим. Але тут вже й їжаку буде зрозуміло, що зміна відбулася під тиском ... "- пише він.

Протоієрей Всеволод Чаплін назвав більш "прозаїчні" причини звільнення

Інший відомий представник православного духовенства, протоієрей Всеволод Чаплін, який очолює Синодальний відділ по взаємодії Церкви і суспільства, в коментарі в ефірі "Ехо Москви" розповів: "Останні півроку або навіть більше, коли я відвідував російські регіони, зустрічався з духовенством, з православними мирянами, мене завжди запитували, як ставитися до деяких висловлювань батька Андрія (Кураєва), і питання були критичні. Деякі люди вважали, що дуже часто заради оригінальності і незвичності висловлювання, що само по собі може бути і непогано, залишалася на другий план позиція, яка соборно прийнята Церквою ".

Ну а крім того, за відомостями Чапліна, Кураєв, бувало, пропускав лекції, які повинен був читати. "Ось напевно все це якось і послужило причиною того рішення, яке було прийнято", - сказав він.

Андрій Кураєв народився в 1963 році в Москві. У 1993-1996 роках він був деканом філософсько-богословського факультету Російського православного університету святого Іоанна Богослова. З 1997 року - професор Православного Свято-Тихонівського богословського інституту. З осіннього семестру 2004 року основна місце роботи Кураєва - Московська духовна академія, хоча він продовжує читати лекції в Свято-Тихонівському інституті (нині університеті).

У 1994 році Кураєв захистив в Інституті філософії РАН дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук, а в 1995 році захистив кандидатську дисертацію з богослов'я в Московській духовній академії. У 1996 році патріарх Алексій II за поданням вченої ради Російського православного університету присвоїв Кураєва вчене звання професора богослов'я. Протодиякон також є старшим науковим співробітником кафедри філософії релігії та релігієзнавства філософського факультету МДУ.

Кураєв сумнівається і в користь рішення Вченої ради МДА: "Невже важко прорахувати, що раз тепер я безробітний, у мене стало ще більше часу для присутності в мережі і в медіа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация