NEWSru.com :: Пентагон пообіцяв відповідати хакерам військовими ударами

Комп'ютерна атака на США може бути прирівняна до початку реальних військових дій. У відповідь Пентагон отримає право нанести удар по країні, яка організувала кібератаку
Загальний обсяг підготовленого в Пентагоні доповіді складає 30 сторінок, а розсекречена версія поміститься на 12
Фахівці визнали велику небезпеку хакерських атак, яким можуть бути піддані мережі, що керують атомними реакторами, метрополітенами та трубопроводами

Комп'ютерна атака на США може бути прирівняна до початку реальних військових дій. У відповідь Пентагон отримає право нанести удар по країні, яка організувала кібератаку. Такі положення першої офіційної стратегії комп'ютерної безпеки, витяги з якої можуть бути опубліковані вже в червні.

Загальний обсяг підготовленого в Пентагоні доповіді складає 30 сторінок, а розсекречена версія поміститься на 12. Військові, знайомі з текстом документа, встановили основний викладений в ньому висновок: традиційні закони і звичаї ведення війни застосовуються і до кібератаки.

Фахівці визнали велику небезпеку хакерських атак, яким можуть бути піддані мережі, що керують атомними реакторами, метрополітенами та трубопроводами, відзначає газета The Wall Street Journal .

- Якими засобами буде вестися кібервійна

Пентагон допустив витік цієї інформації в ЗМІ, щоб попередити потенційних супротивників. "Якщо ви вимкніть нашу енергетичну систему - може бути, ми спустимо ракету в одну з ваших димових труб", - образно пояснив анонімний представник військового відомства.

Недавні кібератаки на комп'ютерні мережі самого Пентагону, а також спроби порушити роботу іранської ядерної програми вірусом Stuxnet, нагадали про необхідність прискорити вироблення плану відображення віртуальних загроз. Найсерйозніший сигнал тривоги пролунав в 2008 році, коли проникненню ззовні піддалася як мінімум одна комп'ютерна мережа військового призначення, при цьому про інцидент доповіли тодішньому президенту Джорджу Бушу.

За даними фахівців, хакери знаходилися на території Росії. Стояло за цим російська держава, не повідомлялося. Офіційна Москва спростувала тоді свою причетність до інциденту. Але, на думку американських борців з кіберзагроз, потужні кібератаки неможливі без допомоги урядових служб тієї країни, де вони організовані.

Кіберстратегія Пентагону може спровокувати дискусію про питання, на які військове відомство відповісти поки не готове, але які у військових колах вже давно обговорюють: чи зможуть США з точністю встановити місце походження кібератаки і за якими критеріями буде визначатися ступінь її шкодочинності, щоб прийняти рішення про нанесення удару.

Поки в Пентагоні визначилися з таким поняттям, як "рівноцінність" відплати: якщо результатом кібератаки стає загибель людей, матеріальні збитки, руйнування або значна дезорганізація роботи інфраструктури, які могли б стати результатом удару "реальної" армії - тоді організатор такої кібератаки заслуговує рівноцінного удару з нанесенням аналогічного шкоди.

"Акт війни" - це політична фраза, а не юридичний термін, вважає Чарльз Данлеп, відставний генерал-майор військово-повітряних сил, професор юридичного факультету Університету Дьюка. Професор Данлеп стверджує, що кібератаки еквівалентні збройних нападів, які в армії офіційно називають "застосуванням сили".

Зараз в Пентагоні думають саме над тим, якого роду кібератаку вважати еквівалентної "застосування сили", зазначив фахівець з комп'ютерної безпеки Центру стратегічних та міжнародних досліджень Джеймс Льюїс, який працював радником адміністрації США вже при президенті Бараку Обамі.

Поки військові експерти сходяться на тому, що, якщо хакерська атака завдала такої ж матеріальні збитки, як, наприклад, морська блокада - вона заслуговує і аналогічного військового відповіді.

Що ж стосується звинувачення будь-якої конкретної країни в організації кібератаки, то воно залежить від того, наскільки достовірно вдасться довести її вину в скоєнні акту електронної агресії.

В ході збройного конфлікту між Росією і Грузією в 2008 році сайти грузинських державних органів і фінансових організацій піддалися кібератаці. Хоча завдану їй шкоду не став незворотним, проте кібератака ускладнила роботу засобів зв'язку в Грузії на початковому етапі військових дій.

Дослідження, проведене НАТО, показало, що до даної кібератаці занадто важко застосувати традиційні закони і звичаї ведення війни, оскільки як збиток, так і сила, яка її завдала, так і не були з'ясовані досконально. Грузія звинуватила Росію, але в Росії провини не визнали.

Походження комп'ютерного вірусу Stuxnet, який порушив роботу однієї з центрифуг зі збагачення ядерного палива в Ірані, також залишилося нез'ясованим.

Офіційно представники військового відомства відмовляються обговорювати потенційних кіберагрессоров, але в Пентагоні і ЦРУ визнають, що, крім Росії, в електронних нападах на США відзначився і Китай: в рядах Народно-визвольної армії Китаю нібито служать бійці віртуального фронту, як в Національному агентстві безпеки США , наприклад.

Тому найкращим способом боротьби з кібератаками військові стратеги вважають залучення до відповідальності країн-виробників кіберзброї, подібно до тих країн, що надають притулок терористичним організаціям.

Але про нанесення реальних ударів у відповідь на віртуальні атаки в США задуматися не вперше: ще в травні 2010 року помічник заступника міністра оборони США з політичних питань Джеймс Міллер визнав , Що не виключає такої можливості.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация