NEWSru.com :: Осінній призов в армію РФ: у призовників стане ще менше прав

В суботу 1 жовтня розпочинається осінній призов в армію. Напередодні президент Росії Володимир Путін підписав указ "Про призов" нинішньої осені, за яким ряди російської армії до кінця нинішнього року повинні поповнити 140 тисяч чоловік
Заклик пройде за новими правилами: регіональні призовні комісії отримали право самостійно давати відстрочки, звільняти від призову і зараховувати в запас. Московські правозахисники стверджують, що новий порядок зробить призовників ще більш безправними
У нинішньому призовному сезоні регіональні комісії зможуть визначати, в яких військах призовники будуть проходити службу, направляти їх на альтернативну цивільну службу, надавати відстрочки, звільняти від призову і зараховувати в запас
Правозахисники побоюються, що зміцнення регіональних призовних комісій посилить безправність призовників

В суботу 1 жовтня розпочинається осінній призов в армію. Напередодні президент Росії Володимир Путін підписав указ "Про призов" нинішньої осені, за яким ряди російської армії до кінця нинішнього року повинні поповнити 140 тисяч чоловік. Це на 30 тисяч менше, ніж у весняну призовну кампанію. За даними "Коммерсанта" , Це пов'язано з державними планами скорочення армії в цілому.

- Нові методи вилову "ухильників"
- Лужков заступився за московських призовників
- Міноборони готується до скасування 40% відстрочок

Заклик пройде за новими правилами: регіональні призовні комісії отримали право самостійно давати відстрочки, звільняти від призову і зараховувати в запас. Московські правозахисники стверджують, що новий порядок зробить призовників ще більш безправними.

У нинішньому призовному сезоні регіональні комісії зможуть визначати, в яких військах призовники будуть проходити службу, направляти їх на альтернативну цивільну службу, надавати відстрочки, звільняти від призову і зараховувати в запас. Такі повноваження раніше мали тільки районні призовні комісії, а регіональні лише перевіряли їх. Військові говорили, що прийняття поправки продиктовано необхідністю "економії коштів" (тепер рішення про призов і контроль за ним буде здійснюватися в "одному вікні"), а також "більш ретельного контролю за відправкою призовників через почастішання інцидентів".

Правозахисники побоюються, що зміцнення регіональних призовних комісій посилить безправність призовників. "У Москві міську призовну комісію і збірний пункт розташовані в одному місці - на Угрешской вулиці, - заявив" Комерсанту "секретар коаліції" За демократичну альтернативну цивільну службу "Сергій Кривенко. - Це неприступна фортеця, за стінами якої може статися все що завгодно. Призовника, наприклад, прямо з призовної комісії можуть тут же відправити у війська. Всім відомо, що нашим військкомам закон не писаний ".

Нові методи вилову "ухильників"

Разом із закликом стартує і черговий сезон полювання за тими, хто ухиляється від армії. Масових облав в метро і на вулицях в цьому році начебто не планується. Незграбні методи поповнення лав Збройних сил, схоже, йдуть в минуле, поступаючись місцем більш витонченим, пишуть "Нові вісті" . Іноді в ім'я призову співробітникам військкоматів доводиться проявляти неабияку кмітливість і акторські здібності.

Андрій Долгов (всі прізвища призовників зі зрозумілих причин змінено) на кілька тижнів затримав оплату навчання у вузі, і деканат "для мотивації" передав його документи до військкомату. Студент миттєво опинився в списках призовників. Буквально на наступний день в його квартирі задзвонив телефон. Дівчина з чарівним голосом повідомила підняв трубку Андрію, що її звуть Машею, "нагадала", що вони разом ходили в дитячий сад, а зараз вона «стоїть біля під'їзду і хоче з ним побачитися". Студент ніякої Маші не знав, однак цікавість узяла верх . Але навряд юнак вийшов на сходову клітку, як тут же потрапив в руки співробітникам міліції, які відвезли Андрія в Даниловський військкомат Москви. "на щастя, батьки швидко вирішили питання з інститутом, і в армію я так і не потрапив, - розповідає Андрій . - Але в цьому році я закінчую вчитися і, думаю, знову зіткнемося з такими проблемами ".

Під час призовної кампанії до Олександра Миколаєву приїхав представник Красноармійського військкомату Волгограда в супроводі двох міліціонерів. Бабуся призовника в квартиру їх не пустила, і вони пішли ні з чим. Буквально на наступний день о сьомій ранку до них у двері подзвонив громадянин, одягнений в майку і протерті на колінах "треники", і повідомив, що його "квартиру заливають якісь сволоти". Коли йому відкрили, з'ясувалося, що чоловік - співробітник військкомату.

"Представлятися друзями чи сусідами призовника - один з найпоширеніших способів виманити його з дому, - попереджає Валентина Мельникова, відповідальний секретар Союзу комітетів солдатських матерів Росії. - У всіх є друзі Алексеи або Івани, сусідки Мариванна і знайомі дівчата Наташі, тому хлопці легко попадаються на вудку і відкривають двері непроханим гостям. Ось навіщо на наших регулярних консультаціях ми спеціально попереджаємо призовників про подібну небезпеку і радимо їм тимчасово взагалі не вступати в контакт и з сторонніми ".

Але є й інші способи. Москвич Олексій Власіненко закінчив художнє училище і перед тим, як вступити до вузу, вирішив підробити. Розіслав по інтернет-сайтам свої резюме і став чекати відповіді. У самий розпал призовної кампанії йому подзвонили. "Здрастуйте, це вас з приводу роботи турбують, - повідомив приємний жіночий голос. - Ми якраз шукаємо молодого талановитого дизайнера, який зміг би допомогти нам у створенні сайту. Якщо ви згодні, приходьте з усіма документами до нас завтра з ранку". Наївний Олексій не знав, що по продиктованим співбесідницею адресою розташовувався військкомат. Коли його зустріли на порозі цього чудового закладу, бігти було вже пізно: працевлаштувався він в результаті лише після армії.

Олексію Чистякову запропонували ще більш цікавий варіант. Добрий голос воєнкома з телефонної трубки запропонував йому "все два роки служити компьютерщиком у військкоматі". Мовляв, потрібен офіцерам тлумачний хлопець, що розбирається в розумній техніці, а за штатом такого не положено. Ось і вирішили вони залучити призовника. Все б нічого, тільки, як дізнався Олексій, такі ж привабливі пропозиції про "блатний" службі на теплому місці зробили ще десятку його ровесників. Комп'ютерів будівлі військкомату було набагато менше, ніж претендентів на посаду системного адміністратора ...

Півтора роки тому в Хабаровську пропав ведучий однієї з телекомпаній. 22-річний журналіст працював на ТВ ще під час навчання на істфаці місцевого університету, тому до моменту закінчення вузу придбав певну популярність. Йти в армію в самому початку успішної кар'єри йому не хотілося, та й керівництво компанії не хотіло втрачати цінного співробітника. Тому що приходили додому порядку журналіст не підписував, а на телебачення военкоматскіх просто не пускали далі охорони. Одного разу ведучому подзвонили. Незнайомий чоловік глухим голосом обіцяв сенсаційну інформацію - зрозуміло, не по телефону. Це звичайна практика, і журналіст відправився на зустріч з "джерелом", взявши ручку і блокнот. З тих пір його не бачили. Потім виявилося, що його чекали рекрутери і в той же день, скрутивши, відправили у війська.

Коли вмовляння не діють, в хід йдуть методи залякування. Скажімо, за даними Союзу комітетів солдатських матерів Росії, в Раменському військкоматі Москви призовникам надсилають повістки з вимогою терміново з'явитися в прокуратуру, щоб обговорити факт ухилення від армії. У кабінеті прокурора призовників, як правило, вже чекають співробітники військкоматів.

Найчастіше загрози звучать безпосередньо з вуст співробітників міліції. Олексію Мозговому, який вперто не підписував порядку, дільничний залишив на дверях записку такого змісту: "Не прийдеш у військкомат - оголосимо у федеральний розшук". Втім, обізнаний в юридичних питаннях молода людина на провокацію не піддався. Згідно із законом в розшук оголошують тих, хто підписав повістку, пройшов всі необхідні комісії, але в призначений час не з'явився на збори для відправки в армію.

Відповідно до статті 21 Конституції РФ ви маєте право нікого не пускати в своє житло. Виняток становлять представники закону, мають при собі рішення суду. "А за статтею 51 ви можете не свідчити проти своїх родичів, тобто не повинні на вимогу дільничного видавати розташування ухиляється від армії сина", - пояснив юрист товариства "антиприз" Артем Мугунянц.

Не виходить обдурити - можна спробувати переконати. Саме так міркують деякі офіцери. "Якийсь час назад цікаву схему для залучення призовників придумали в Бабушкінському військкоматі столиці, - розповідає Світлана Кузнєцова, голова Міжрегіональної громадської організації допомоги військовослужбовцям" Солдатські матері ". - Там батьків запрошували на спеціальні збори, на якому обіцяли, що якщо їхні сини добровільно і в строк з'являться по порядку, їх відправлять служити в елітні війська Підмосков'я. Піддавшись навіюванню, тата і мами покірно відправляли своїх дітей до військових. і тільки потім дізналися, що распреде ення солдат по частинах взагалі не входить в юрисдикцію співробітників військкоматів. Нічого дивного в тому, що багатьох хлопців відправили служити в регіони, що межують з "гарячими точками".

Існування подібної практики в Бабушкінському військкоматі повністю заперечують. "Перший раз чують" про використання будь-яких хитрощів і в Замоськворецком, і в Даниловському, і в Останкінському військкоматах Москви. У МВС і Міноборони також заперечують подібну практику. У прес-службі Московського військового округу нам заявили, що подібні історії - не більше ніж байки, і ні до яких хитрощів співробітники військкоматів вдаються. "Жоден співробітник міліції не буде представлятися дівчиною для того, щоб виманити призовника на вулицю. Це ж просто дитячий садок", - говорять в прес-центрі МВС.

Лужков заступився за московських призовників

Правозахисникам вдалося домогтися, щоб, по крайней мере в Москві, призовна кампанія стала більш прозорою. Голова столичної призовної комісії мер Юрій Лужков 15 вересня схвалив пропозиції столичної правозахисної комісії під керівництвом віце-мера Михайла Мене про організацію "гарячої лінії" з осіннього призову в уряді Москви.

Крім того, в військкоматах міста і на збірному пункті буде розміщена інформація про права призовників (наприклад, про порядок оскарження рішення призовних комісій та право на заміну військової служби на АГС).

Мер також погодився передбачити персональну відповідальність осіб, що входять до складу призовних комісій, за порушення процедури їх роботи і незаконний призов громадян.

Крім того, згідно з підписаним мером висновку, столичні правозахисники зможуть отримати доступ на територію міського збірного пункту.

Міноборони готується до скасування 40% відстрочок

Заступник начальника Генерального штабу Збройних сил РФ генерал-полковник Василь Смирнов заявив, що в міністерстві оборони опрацьовується питання про скасування 40% відстрочок громадянам від військової служби.

"Міністерство оборони буде пропонувати залишити тільки найбільш соціально значущі відстрочки з 25 тих, які зараз діють. Ми припускаємо, що 60% відстрочок буде залишено", -сказав генерал на прес-конференції в п'ятницю в Москві.

За словами Смирнова, збережуться відстрочки за станом здоров'я, відстрочки синам і братам загинули під час виконання обов'язків військової служби. Він зазначив, що студенти також повинні мати можливість безперешкодно навчатися у військових вузах.

Торкнувшись підготовки офіцерів запасу на військових кафедрах, генерал зазначив, що їх підготовка в професійному відношенні надзвичайно низька. "Мабуть, найближчим часом ми повністю відмовимося від призову двухгодічніков в Збройні сили", - цитує генерала "Інтерфакс".

"З 1 січня 2008 року термін військової служби скоротиться до 1 року. Зараз служать два роки, це чотири періоди. Буде один рік - два періоду, це вимагатиме збільшення призовного контингенту в два рази, що можливо, в тому числі, за рахунок скорочення ряду відстрочок ", - зазначив заступник начальника Генштабу.

У числі інших заходів, які дозволять збільшити призовний контингент, генерал згадав ефективні і повномасштабні лікувально-організаційні заходи. "30% непридатних до служби сьогодні - це дуже багато", - констатував представник Генштабу. Він вважає, що необхідно також різко скоротити число тих, хто ухиляється, в тому числі завдяки громадському осуду цього явища.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация