NEWSru.com :: Московські мусульмани в Ураза-байрам були неслухняні Собяніна. ФОТО і розповіді очевидців

Маючи на вибір чотири мечеті, десятки тисяч незмінно рвуться в Соборну біля станції метро "Проспект Миру", заповнюючи прилеглі вулиці, створюючи пробки, облягаючи метро і заважаючи поспішають на роботу москвичам
З 90 тисяч мусульман, які відвідали 30 серпня ранковий намаз, 50 тисяч прийшли саме в Соборну мечеть
До того ж в майбутньому число приїжджих з мусульманських республік Росії і країн СНД очевидно буде тільки зростати
Мусульманське духовенство твердить, що існують нині мечетей в Москві не вистачає, і що, якби будувалися нові, віруючі розосередилися б по місту, а не накопичувалися гігантськими натовпами в одних і тих же місцях
У цьому році під молитовний зал за розпорядженням мера сережок Собяніна віддали один з павільйонів культурно-виставкового центру в парку Сокольники, сподіваючись, що туди прийдуть 8-9 тисяч віруючих, але в підсумку їх було набагато менше

Мусульманське свято розговіння Ураза-байрам напередодні знову перетворив російську столицю в "Москвабад" і наочно показав: величезний наплив моляться з року в рік створює одні й ті ж проблеми, а придумані владою заходи не сприяють їх вирішенню. У ЗМІ лунають попередження, що так воно і буде, якщо не будувати нові мечеті.

Однак практика показує: живуть і гостюють в Москві прихильники ісламу не дуже-то шанують нові місця. Більш того, маючи на вибір чотири мечеті , Десятки тисяч незмінно рвуться в Соборну біля станції метро "Проспект Миру", заповнюючи прилеглі вулиці, створюючи пробки, облягаючи метро і заважаючи поспішають на роботу москвичам.

Ось конкретні цифри - з 90 тисяч мусульман, які відвідали 30 серпня ранковий намаз, 50 тисяч прийшли саме в Соборну мечеть. У мечеть на Великій Татарській вулиці (станція метро "Новокузнецька") з'явилися всього 15 тисяч.

У цьому році під молитовний зал за розпорядженням мера сережок Собяніна віддали один з павільйонів культурно-виставкового центру в парку Сокольники, сподіваючись, що туди прийдуть 8-9 тисяч віруючих, але в підсумку їх було набагато менше. Величезний павільйон, повністю вистелений килимками, був напівпорожній, свідчать журналісти "Комсомольської правди" .

Мусульманське духовенство твердить, що існують нині мечетей в Москві не вистачає і що, якби будувалися нові, віруючі розосередилися б по місту, а не накопичувалися гігантськими натовпами в одних і тих же місцях. До того ж в майбутньому число приїжджих з мусульманських республік Росії і країн СНД очевидно буде тільки рости.

Скільки мусульман в столиці Росії зараз, точно невідомо. У вересні 2009 року голова Ради муфтіїв країни Равіль Гайнутдін заявив, що в Москві їх зараз близько 2 мільйонів. За іншими даними, число мусульман доходить до 5 мільйонів. Різниця статистики пояснюється тим, що серед мусульман дуже багато нелегальних трудових мігрантів, які ніде не враховані, пояснює "Московський комсомолець" .

Москві потрібні нові мечеті, причому такі, навколо яких було б великий відкритий простір для масових молебнів. Тоді ні на вулицях, ні в метро ні у кого проблем не буде, вторить ісламському духовенству газета. "Комсомолка", зі свого боку, нагадує, що цю ідею обговорюють вже кілька років, але, як тільки намагаються визначити місце під будівництво мечеті, місцеві жителі починають протестувати.

В принципі москвичів зрозуміти можна - і тих, кому під час великих мусульманських свят доводиться буквально продиратися через щільний натовп, змінювати звичні маршрути через те, що перекриваються вулиці і блокуються станції метро, ​​і тих, хто побоюється тих же проблем в зв'язку з планами будівництва нових мечетей.

Таким, чином, на даному етапі питання залишається відкритим, а москвичів вже лякає майбутній 6 листопада Курбан-байрам - свято жертвопринесення, який в минулі роки запам'ятався тим, що де-не-де баранів різали прямо у дворах і скверах.

Що було у Соборної мечеті: розповіді очевидців-журналістів

З приводу Ураза-байраму правоохоронні органи відзвітували: все пройшло "спокійно, без інцидентів". Столична преса в цілому погоджується. Наприклад, "МК", кореспонденти якого особисто побували у Соборної мечеті, констатують: мусульмани слухалися поліцейських, які закликали їх через мегафони до організованості і порядку, що стояли в оточенні співробітники працювали професійно.

Однак фотографії з місця подій, якими супроводжується стаття, швидше за лякають, ніж заспокоюють: натовп настільки щільна, що буквально яблуку ніде впасти, деякі підіймаються на приварені біля будівель пожежні сходи і "гронами" висять на них .

В "КП" інші знімки і дещо інша інформація. На одній фотографії видно, як жінка затесалася в натовп чоловіків-мусульман і намагається пройти крізь їх ряди . Вона довго шукала собі дорогу, пише газета. Знімок дійсно справляє моторошне враження.

У статті йдеться про те, що випадково потрапили в натовп мусульман перехожим, які їхали у своїх справах, доводилося довго йти в загальному потоці, перш ніж їм вдалося вирватися "на свободу".

Біля торгового центру "Олімпік плаза" в саму годину пік розгорнулася розпродаж атрибутів свята: хусток, тюбетейок, молитовних килимків, наспіх нарізаних з шматків шпалер. Торговці вкрай заважали руху народу, ОМОН намагався їх розігнати, але за жінок з товаром заступилися чоловіки-мусульмани. "Зав'язалася бійка. Самих буйних поліцейські висмикували з натовпу, скручували і садили в автозаки. Всі невеликі кіоски, лавки, маленькі магазини, де не було власної охорони, закрилися", - пише видання.

Оскільки моляться заполонили тротуари проспекту Миру, а також всі прилеглі вулиці і провулки, пішоходам доводилося обходити по проїжджій частині. Вони рухалися по крайній правій смузі, потік машин рухався по середній і лівої в результаті на проспекті утворилася величезна пробка.

Ситуація ускладнювалася ще й тим, що на узбіччях і проїжджої частини навколо мечеті віруючі припаркували машини в два-три, а то й чотири ряди. Тролейбуси встали намертво. До 9 години до місця стихійної парковки влади міста пригнали кілька десятків евакуаторів. Які заважали руху автомобілі вивозили на штрафстоянка, після чого навантажувачі поверталися і вивозили наступну партію машин.

О 10 годині ранку намаз закінчився, і тисячі людей рушила назад до метро, ​​оповідає "Комсомолка". На вході на станцію "Проспект Миру" утворилася жахлива тиснява. Правоохоронці по гучномовцю просили віруючих дійти пішки до сусідніх станцій - "Ризької" або "Олексіївської". Світлофори на пішохідних переходах співробітники ГИБДД регулювали вручну, відводячи більше часу для пішоходів.

О 10:30 тиснява утворилася і на "Ризькій". Співробітниця поліції, викрикуючи зірваним голосом у мегафон, просила вірних не задавити дітей і жінок. Народ брав вихід в метро штурмом. Москвичі тулилися до стін, багато хто вже по дві години марно намагалися потрапити в підземку. Сотні людей запізнилися на роботу.

А ось як описує рух до метро після намазу "Московський комсомолець". "Після намазу натовп-гігант кинулася в різні боки. Ні на одну з двох станцій метро на проспекті Миру пройти не вдається - настільки великий наплив пасажирів. Ми спробували прорватися через олімпійський комплекс, та куди там! Кругом - оточення, оточення, оточення. Але все ж знаходиться "вікно", і ми йдемо в напрямку Кольорового бульвару, де нас чекає останнє випробування. "Завбачливі" поліцейські залишили на вхід тільки одні двері. Пройти і тут вийшло з великими труднощами ".

Мечеті Москви: скільки їх насправді?

Відзначимо, деяка плутанина виникає в зв'язку з тим, що в різних ЗМІ зустрічається різне число офіційно діючих в Москві мечетей. Одні пишуть, що їх всього чотири, інші - що шість. За ідеєю обидва варіанти можна вважати вірними.

Чотири мечеті - це:
1. Соборна - на проспекті Миру,
2. Меморіальна - на Поклонній горі,
3. Історична - на Великій Татарській вулиці,
4. Мечеть в Відрадному.

Звідки виникло шість мечетей. Справа в тому, що мечеть в Відрадному фактично являє собою дві - шиїтську і сунітську. Вони розташовані в окремих будівлях, з'єднаних загальним переходом, але обидві входять в єдиний архітектурний комплекс, так що хто-то вважає їх за одну, а хтось за дві. Нарешті, ще одна діюча мечеть розташована на території резиденції іранського посла на вулиці Новаторів. Але багато її зовсім не вважають, оскільки доступна вона тільки для громадян Ірану.

Мечеті Москви: скільки їх насправді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация