NEWSru.com :: Президент Єгипту Хосні Мубарак все ж подав у відставку і віддав владу армії

Минулої ночі Мубарак звернувся до народу по телебаченню і поклявся Богом, що не піде, проте передасть владу віце-президенту
Хосні Мубарак покинув пост президента Єгипту, повідомив віце-президент Омар Сулейман
Відмова Мубарака піти у відставку тільки сильніше розпалив революційні настрої в країні
Провідні світові телеканали в ці хвилини транслюють картинку з площі Тахрір в центрі Каїра, яка заповнена радісними демонстрантами

Хосні Мубарак покинув пост президента Єгипту, повідомляє РІА Новини" з посиланням на віце-президента Омара Сулеймана.

"У нинішні важкі дні президент прийняв рішення подати у відставку і передати всі повноваження Вищій раді військового командування армії", - заявив Сулейман, виступаючи з коротким повідомленням по національному телебаченню. Reuters передає, що ця рада очолив міністр оборони Мухаммед Хусейн Тантаві.

Провідні світові телеканали транслюють картинку з площі Тахрір в центрі Каїра, яка заповнена радісними демонстрантами. Вони аплодують, розмахують національними прапорами, кричать: "Єгипет вільний!" Площа висвітлюється численними спалахами фотокамер.

Вулицями їздять автомашини з національними прапорами, автомобілісти гудуть клаксонами. Чути постріли в повітря і вибухи петард. На вулицях і площах люди обіймаються і танцюють, передає РІА Новини" .

У найближчі години очікується нова заява армії, в якому може бути оголошено про відставку уряду і розпуск парламенту.

- Світова реакція: хвалять Мубарака і чекають реформ і стабільності
- Швейцарія готова заморозити рахунки Мубарака
- З Єгипту їдуть останні російські туристи

Армія Єгипту зробила з цього приводу офіційну заяву, в якому запевнила народ, що не збирається підміняти собою легітимні органи влади, яку обере народ. Про це йдеться в офіційній заяві Вищої ради збройних сил АРЄ, зачитаному сьогодні по національному єгипетському телебаченню.

"Збройні сили не будуть альтернативою законності, яку вважатиме за краще народ", - наголошується в заяві. Тим самим, армія дає зрозуміти, що не збирається узурпувати владу в країні. Який зачитав звернення Вищої ради його офіційний представник віддав честь загиблим, які "пожертвували життям заради своєї країни".

Він також підкреслив, що командування вживе заходів на перехідний період. Про зміст таких кроків буде повідомлено додатково, вказав представник ради, як передає ІТАР-ТАСС. Представник Вищої військової ради в той же час подякував Мубарака за тривалу службу країні.

Військові вже почали розбирати барикади і знімати загородження з колючого дроту, встановлені на каїрській площі Тахрір, яка з 25 січня була центром єгипетської революції. Частина демонстрантів негайно покинули площу. Люди говорили, що чекали на Тахрір тільки відставки президента, а тепер їх "чекають вдома", тоді як інша частина населення йшла на площу святкувати.

Колишній глава МАГАТЕ, а нині активний учасник опозиційних маніфестацій Мухаммед ель-Барадеї заявив, що ця субота - кращий день його життя. "Країна стала вільною після кількох десятиліть репресій", - сказав опозиціонер. Він висловив надію, що процес передачі влади буде "красивим".

До цього надходили повідомлення, що сам Мубарак разом з родиною залишив Каїр і відправився в свою зимову резиденцію на курортний Шарм-еш-Шейх. За іншими даними, він полетів в Об'єднані арабські емірати.

Нагадаємо, минулої ночі Мубарак звернувся до народу по телебаченню і поклявся Богом, що не піде , Однак передасть владу віце-президенту. Але це тільки сильніше розпалило революційні настрої в країні.

Закінчилася тридцятирічна епоха

Єгипет перевернув чергову сторінку історії, літопис якої велася з 6 жовтня 1981 року, коли під час військового параду з нагоди річниці початку арабо-ізраїльської війни 1973 року був убитий президент Анвар Садат, а віце-президент Хосні Мубарак очолив державу. За три десятиліття кадровий військовий пережив злети і падіння, замах в 1995 році і, нарешті, дожив до 25 січня 2011 року, що ознаменував початок заходу його ери.

"Я ситий по горло. За 62 роки на службі у держави я мав багато. Я хочу піти, - сказав глава держави в одному з інтерв'ю кілька днів тому. - Але, якщо я подам у відставку сьогодні, настане хаос".

"Я боровся і захищав землю єгипетську та на ній помру" ", - сказав Мубарак, звертаючись 1 лютого до нації.

У відставку подав генсек правлячої партії

Призначений тиждень тому генеральний секретар правлячої в Єгипті Національно-демократичної (НДП) партії Хусам Бадраві також подав у п'ятницю у відставку, повідомляє РІА Новини" з посиланням на єгипетський інформаційний портал "Аль-Ахрам". Бадраві також заявив, що відмовляється і від членства в партії, яку очолює Хосні Мубарак.

Тиждень тому виконком НДП в повному складі подав у відставку. Зокрема, свої пости покинули генеральний секретар партії Сафуат аш-Шериф, а також син президента Гамаль Мубарак, який очолював політичний комітет партії. Призначення на посаду генсека НДП Бадраві було сприйнято як зміна її політики, вкрай непопулярною в Єгипті останнім часом. Бадраві, лікар за освітою, відомий як прихильник реформ і правозахисник.

Він, поряд з главою правління інформаційного холдингу "Аль-Ахрам" Абдель-Монем Саїдом і новим міністром фінансів Саміром Радванія, послідовно виступав за проведення політичних і економічних перетворень в країні, скасування надзвичайного стану, що діє вже 30 років. Причина відставки Бадраві поки не повідомляється.

Варто відзначити, що масовим радістю відставку Мубарака зустріли не тільки в Єгипті, але і в Тунісі, де 14 січня відбулися абсолютно аналогічні події. У центрі столиці Тунісу - на вулиці їм Хабіба Бургіби - люди скандували гасла на підтримку народу Єгипту, розглядаючи це як чергову свою перемогу над авторитарними режимами.

Нагадаємо, 14 січня в Тунісі був повалений правив 23 роки диктатор Зін аль-Абідін бен Алі.

Масові запеклі зіткнення, акції протесту і страйки тривають в Єгипті з 25 січня. У спробі погасити народне невдоволення і припинити безлади Мубарак раніше заявив, що не балотуватиметься на майбутніх у вересні 2011 року в країні президентських виборах і пообіцяв за час, що залишився при владі час провести ряд кардинальних перетворень. За дорученням президента в Єгипті була створена комісія з конституційних поправок, розпочато діалог з опозицією з метою проведення реформ.

У ніч на п'ятницю президент країни Хосні Мубарак, відповідно до конституції Єгипту, передав частину президентських повноважень віце-президенту Омару Сулейману, фактично зберігши за собою пост президента до вересня 2011 року, коли в країні повинні пройти чергові вибори глави держави. А в п'ятницю зник з Каїра, після чого Омар Сулейман заявив про відставку лідера країни.

Світова реакція: хвалять Мубарака і чекають реформ і стабільності

Глава МЗС РФ Сергій Лавров розраховує, що єгипетська влада зможуть забезпечити нормальне функціонування державних органів, а опозиційні сили проявлять готовність до стабілізації ситуації. Як зазначив Лавров, останні новини з Єгипту дозволяють розраховувати на такий результат.

"Ми сприймаємо останні новини з Єгипту, як результат того процесу, який ведеться всередині країни між основними політичними силами", - сказав глава МЗС РФ.

"Це свідчення того, що чинна влада підходять до проблем відповідально і прагнуть сприяти досягненню внутрінаціонального згоди", - підкреслив Лавров.

"Розраховуємо, що всі останні події будуть допомагати відновленню стабільності, забезпечення нормального функціонування всіх структур влади, і, що не тільки структури нинішнього уряду, а й опозиційні сили проявлять готовність до стабілізації ситуації", - додав Лавров.

Добровільна відставка Хосні Мубарака є лише початок перехідного періоду в цій арабській країні, підкреслив президент США Барак Обама, виступаючи в Білому домі зі спеціальною заявою з приводу останніх подій в Єгипті. "Це не кінець, а початок перехідного періоду", - констатував американський лідер.

У зв'язку з цим він попередив, що попереду напевно чекають важке, коли єгиптянам доведеться вирішувати складні питання. При цьому Обама висловив упевненість в тому, що збройні сили Єгипту будуть "мирним і конструктивним чином" сприяти переходу до демократії в їхній країні.

З його точки зору, перехідний період зажадає, зокрема, скасування режиму надзвичайного стану в Єгипті і перегляду його конституції. Крім того, до діалогу про майбутнє Єгипту повинні бути допущені всі політичні сили країни, заявив глава вашингтонської адміністрації. На закінчення він запевнив, що США нададуть Єгипту все необхідне сприяння.

Переломним моментом в історії також охарактеризував догляд президента Єгипту Хосні Мубарака віце-президент США Джо Байден. "Те, що сталося в Єгипті, буде відчуватися за його межами", - зазначив Байден, підкресливши роль соціальних мереж в подіях останніх днів.

У свою чергу представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон закликала до діалогу в Єгипті і формування перехідного уряду "на широкій основі".

"ЄС з повагою ставиться до рішення президента Мубарака. Пішовши у відставку він прислухався до голосів єгиптян і відкрив шлях для більш глибоких і швидких реформ", - заявила глава європейської дипломатії.

Вона підтвердила готовність ЄС надати допомогу Єгипту в проведенні "відкритих і демократичних виборів". Вона також закликала керівництво Єгипту розслідувати загибель людей під час вуличних заворушень і дотримуватися права людини. "Майбутнє Єгипту тепер знаходиться в руках її народу", - уклала Ештон.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель "з полегшенням і радістю" сприйняла відставку президента Єгипту. Про це глава уряду ФРН заявила сьогодні в Берліні.

"Сьогодні день великої радості", - сказала вона. Федеральний канцлер підкреслила, що мова йде про "історичних змінах". Вона "радіє разом з людьми в Єгипті і бажає їм мужності". "У їхніх очах можна прочитати, яку силу в стані надати свобода", - сказала Ангела Меркель.

Глава німецького уряду побажала єгиптянам всього доброго "на подальшому шляху в нове суспільство", а також мужності, "яке вони вже довели в останні дні".

Ангела Меркель зажадала від осіб, що беруть зараз на себе відповідальність, "зробити розвиток в Єгипті незворотнім і забезпечити його мирний хід". В результаті цього процесу в країні повинні бути проведені вільні вибори, переконана федеральний канцлер. Що стосується Німеччини, то Федеративна республіка в міру сил буде підтримувати Єгипет, запевнила він.

За словами Ангели Меркель, "Мубарак співслужив своєму народу останню службу". Вона зажадала від майбутнього уряду Єгипту "гарантувати безпеку Ізраїлю".

"Хамас" радіє, а Ізраїль напружено вичікує

Кілька тисяч жителів сектора Газа, почувши в новинах про відставку президента Єгипту Хосні Мубарака, вийшли на вулиці, виявивши солідарність з єгипетським народом. Уряд руху "Хамас", яке контролює сектор Газа, влаштувало з нагоди відставки Мубарака салют, а на вулицях роздавали цукерки усім бажаючим. Рух назвало відставку Мубарака "перемогою єгипетської революції".

"Хамас" зажадав також від військових властей в Каїрі "негайно зняти блокаду з сектора Газа" і безстроково відкрити прикордонний КПП в Рафаху. Офіційний представник ісламістів Самі Абу Зухрі вказав, що палестинці "потребують вільне переміщення для закупівлі товарів і продовольства, а також будматеріалів". З перемогою єгипетської революції, зазначив він, "палестинці пов'язують великі надії".

Тим часом Ізраїль поки утримується від коментарів щодо відставки президента Єгипту, як повідомив ІТАР-ТАРС джерело в уряді. Він дав зрозуміти, що офіційної реакції найближчим часом не планується. За даними ізраїльського державного радіо, в канцелярії прем'єра відзначають, що "занадто все складно, і незрозуміло, чим все обернеться".

Незадовго до відставки Мубарака глава МЗС єврейської держави Авігдор Ліберман, виступаючи на радіо, підкреслив, що "Ізраїль ніколи не втручався і не буде втручатися у внутрішні справи одного з держав, тим більше такого дружньої держави, як Єгипет". На питання, чи влаштовує ізраїльський уряд нещодавно призначений віце-президент Омар Сулейман, Ліберман відповів, що Ізраїль "влаштовує, в першу чергу, стабільність в регіоні".

Він також додав, що "Омар Сулейман - людина виважена і розумний, дуже холоднокровний, і, звичайно ж, абсолютно володіє ситуацією, як у нашому регіоні, так і в світовій політиці".

З Єгипту їдуть останні російські туристи

Всі російські туристи, що залишаються на цей момент на курортах Єгипту, повинні покинути країну до вечора суботи. Про це повідомляє РІА Новини" з посиланням на заяву МЗС Росії.

"Зараз на єгипетських курортах залишається близько 300 російських туристів. Як ми очікуємо, до кінця дня 12 лютого всі вони в плановому порядку покинуть Єгипет", - йдеться в повідомленні міністерства.

Напередодні в Хургаду і в Шарм-еш-Шейх прибули співробітники Міністерства закордонних справ як для надання необхідної консульсько-правову допомогу живуть тут громадянам Росії, так і для координації вивезення російських туристів.

Ще до того, як стало відомо про зречення Мубарака від влади, в МЗС РФ констатували, що оголошені Мубараком перед цим кроки "не привели до зниження розмаху і напруження протестних виступів".

"Навпаки, за повідомленнями, відзначається наростання напруженості в Каїрі і деяких інших містах, де масові маніфестації супроводжуються страйками працівників багатьох підприємств. Їх активісти відкидають програму поетапних перетворень, вимагають негайної зміни режиму і закликають до нових акцій протесту", - йдеться в повідомленні.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация