NEWSru.com :: В організації страти інгушів Яндієва звинувачують генерала Олександра Баранова

В організації страти інгушів Яндієва звинувачують генерала Олександра Баранова
Страсбурзький суд з прав людини виніс у четвер безпрецедентний вердикт. Він розглянув і задовольнив позов у ​​справі безвісти зниклого в Чечні у 2000 році 25-річного інгушів Хаджі-Мурата Яндієва

Страсбурзький суд з прав людини виніс у четвер безпрецедентний вердикт. він розглянув і задовольнив позов у справі безвісти зниклого в Чечні у 2000 році 25-річного інгушів Хаджі-Мурата Яндієва. Тепер Росія зобов'язана виплатити матері Яндієва 35 тисяч євро в якості компенсації. Вперше Росія визнана винною в порушенні права людини на життя і вперше вирок винесено на підставі відеоплівки - короткого сюжету, знятого операторами НТВ і CNN, пише ГАЗЕТА.GZT.RU .

Але сама вражаюча деталь - на цій плівці в якості організатора можливої ​​страти фігурує нинішній командувач військами Північно-Кавказького військового округу генерал-полковник Олександр Баранов.

Історія Хаджі-Мурата почалася в кінці 1999 - початку 2000 року, коли студент Московського соціального університету виявився в охопленому боями Грозному. Існують дві версії, чому він там знаходився (або був бойовиком, або шукав друзів або батька), але вони не вплинули на судове рішення.

- Європейські судді "прирівняли побачене і почуте до вбивства"
- Батько Хаджі-Мурата хоче покарати генерала "по заслугах"
- Генерал Олександр Баранов - біографія

У січні-лютому 2000 року федеральні війська завершили штурм Грозного. Бойовики, змішавшись з мирними жителями, намагалися вирватися з кільця оточення. Хаджі-Мурат був в їх числі. Пробираючись в повній темряві по мінному полю в передмісті Грозного Алхан-Кале, Яндієв і кілька його попутників підірвалися на міні. Хаджі-Мурата повантажили в автобус і разом з іншими пораненими повезли в лікарню.

У декількох десятках метрів від госпіталю автобус зупинили "федерали". Операцію з перехоплення бойовиків очолював генерал Олександр Баранов. На плівці НТВ і CNN видно, як молоду людину в камуфляжі та "розвантаження" - дуже схожого на бойовика - виводять з автобуса і обшукують. З кишені Хаджі-Мурата разом з документами дістають целофановий пакет з компасом. "Гей, дивись! Досвідчений, навчений бойовик", - коментує Баранов.

Потім генерал запитує затриманого: "Де твоя зброя?" Той відповідає: "Воно залишилося там". І каже щось про мінне поле. Генерал вказує на камуфляжну куртку: "З кого ти це зняв? С федерала? З одного зі своїх?" Яндієв нерозбірливо відповідає, що куртку йому дали, і додає: "Воював проти". Генерал нервово кричить: "Боровся проти кого? Проти таких же, як ми? Навіщо ти сюди прийшов? Люди гинуть через тебе".

"Через мене?" - "Звичайно". - "Люди гинуть ..." Генерал зривається: "Приберіть його! Хай йому грець! Кінчайте його на ... Це наказ! Приберіть його звідси, хай йому грець! Давайте, давайте, давайте, виконуйте! Заберіть його, кінчайте його, пристрелите його". Сюжет закінчується тим, що два солдата ведуть затриманого.

Діалог вдалося відновити по опублікованій на офіційному сайті Страсбурзького суду розшифровці сюжету англійською мовою.

Батьки Хаджі-Мурата запам'ятали лише одну фразу: "Розстріляйте його". Кадри, де вона була виголошена, мати затриманого Фатіма Базоркина випадково побачила в вечірньому ефірі НТВ 2 лютого. Жінка відразу кинулася телефонувати в Генпрокуратуру.

Там позов розглядали шість років, але так і не розглянули. Батько Хаджі-Мурата Асламбек Яндієв розповів: "За ці роки нам кілька разів вдавалося знайти ім'я сина в списках в'язнів тюрем то Північної Осетії, то Лефортово, то Єсентуки". Фатіма Базоркина нічого не чула про сина з 1999 року. І майже не вірить в те, що він живий: "Я думаю, наказ генерала Баранова було виконано. Хоча, як і у будь-якої матері, у мене залишається надія".

Європейські судді "прирівняли побачене і почуте до вбивства"

Адвокат Андрій Ніколаєв з організації "Правова ініціатива" зізнався, що не сподівався на розгляд позову в Страсбурзі, а тим більше на позитивний вердикт: "Це ж перше подібне рішення за всю історію суду з прав людини". За його словами, європейські судді "прирівняли побачене і почуте до вбивства".

Депутат Держдуми Геннадій Гудков назвав вердикт правовим, а не політичним: "Суд виніс рішення не на відношенні генерала, а в ставленні держави. Схожих вердиктів дуже багато. Правда, в зв'язку з вбивствами і зникненнями людей цей - перший. Для виплати компенсації в Мінфіні створено спеціальний підрозділ. Рішення суду буде виконано ".

Батько Хаджі-Мурата хоче покарати генерала Баранова "по заслугах"

Колишні товариші по службі командувача Північно-Кавказьким військовим округом (ПКВО), незважаючи на відеозапис того, що відбувалося на околиці Алхан-Кали ясним лютневого ранку, запевняли, що "такого не могло бути". А в штабі СКВО від коментарів взагалі відмовилися, лише помітили: "Це рішення суду щодо російської держави, а не генерала Баранова. Якби його вина була доведена, проти нього давно порушили б кримінальну справу. На наш погляд, це чергова спроба викачати гроші з Росії. Можливо, син Базоркіна поводився зухвало ". Не вірить у винність Баранова і його давній друг, депутат Держдуми Аркадій Баскаев: "Я давно знаю Олександра. Не думаю, що ця людина могла усвідомлено віддати наказ про вбивство. Очевидно, молодий чоловік поводився неадекватно. Баранов людина врівноважена, не раз опинявся в складних ситуаціях і ніколи не втрачав самовладання ".

Батько Хаджі-Мурата заявив, що, незважаючи на присуджену йому компенсацію, "сповнений ненависті до генерала Баранову". За словами Асламбека Яндієва, він зробить "все можливе, щоб коли-небудь покарати цю людину по заслугах". Фатіма Базоркина теж хотіла б зустрітися з генералом: "Після цього рішення я сподіваюся нарешті отримати відповідь як від самого генерала, так і від Генпрокуратури: де мій син і що з ним трапилося?" Адвокат Андрій Ніколаєв висловив упевненість в тому, що "цей вердикт дасть надію сотням людей, адже більше двохсот аналогічних справ роками порошаться в Страсбурзі".

Генерал Олександр Баранов

Генерал армії Баранов Олександр Іванович народився 13 травня 1946 року в селищі Кегейли Узбецької РСР. У 1967 році закінчив Ташкентське вище загальновійськове командне училище. Командував розвідувальною групою, взводом, ротою, батальйоном у військах Закавказького військового округу.

Після закінчення в 1977 році військової академії імені М.В. Фрунзе з відзнакою, отримав призначення до Групи радянських військ у Німеччині. Був начальником штабу - заступником командира полку, командиром полку, начальником штабу - заступником командира дивізії. У 1983 - 1989 рр. обіймав посади командира дивізії, а потім першого заступника командувача армією в Прикарпатському військовому окрузі.

У 1991 році закінчив із золотою медаллю військову академію Генерального штабу Збройних Сил СРСР і був призначений начальником штабу - першим заступником командувача армією в Московському військовому окрузі. З липня 1994 року - командувач армією в Приволзькому військовому окрузі. З грудня 1996 року - начальник штабу - перший заступник командувача військами Приволзького, а потім - Північно-Кавказького військових округів. З березня 2000 року - командувач військами Уральського військового округу.

Указом Президента Російської Федерації від 5 травня 2000 року Баранову присвоєно звання Героя Російської Федерації. Указом Президента Російської Федерації від 19 липня 2001 він був призначений командувачем військами новоутвореного Приволзько-Уральського військового округу.

У липні 2004 року призначений командувачем військами Північно-Кавказького військового округу.

Потім генерал запитує затриманого: "Де твоя зброя?
Генерал вказує на камуфляжну куртку: "З кого ти це зняв?
С федерала?
З одного зі своїх?
Генерал нервово кричить: "Боровся проти кого?
Проти таких же, як ми?
Навіщо ти сюди прийшов?
Quot;Через мене?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация