NEWSru.com :: Медведєв вніс до Держдуми законопроект про допуск туди партій, що не набрали 7% на виборах. У Думі і Совфед його підтримали

Медведєв вніс до Держдуми законопроект про допуск туди партій, що не набрали 7% на виборах

Президент РФ Дмитро Медведєв вніс до Держдуми законопроект, що допускає до розподілу думських мандатів партії, що не подолали 7-відсотковий прохідний бар'єр на виборах. Про це повідомила в середу прес-служба Кремля. Відповідно до законопроекту, до того, як мандати будуть розподілені між партіями, що подолали на федеральних парламентських 7-відсотковий прохідний бар'єр, "певну кількість депутатських мандатів передається федеральним списками кандидатів, які мають на виборах депутатів Держдуми менше 7, але не менше 5 відсотків голосів виборців, які взяли участь в голосуванні ". Якщо партія набрала від 5 до 6%, вона отримає один мандат, а якщо від 6 до 7% - два мандати.

При цьому головні претенденти на мандати - кандидати з федеральної частини партійного списку "в порядку черговості їх розміщення в списку", відзначає ІТАР-ТАРС. "Якщо в списку немає загально частини, депутатський мандат переходить до першого в порядку черговості кандидата, включеного в регіональну групу кандидатів, що отримала найбільшу кількість голосів виборців, а при передачі двох депутатських мандатів - до перших в порядку черговості кандидатів, включених до дві регіональні групи кандидатів, які отримали найбільшу кількість голосів виборців ", - пояснюється в законопроекті.

Партії, які отримали мандати таким чином, набувають усіх прав парламентських партій: вони мають право брати участь у формуванні виборчкомів, звільняються від необхідності збирати підписи виборців для участі в регіональних виборах і виборах президента РФ, можуть пропонувати кандидатури для заміщення вакантних місць депутатів Держдуми. У період між парламентськими виборами вони не можуть бути розформовані через нечисленність або недостатності регіональних відділень.

- У Держдумі та Раді Федерації президента підтримали

За аналогією з представниками партій-переможниць на виборах ці депутати "можуть бути членами тільки тих політичних партій, в складі федеральних списків кандидатів яких вони обрані депутатами Держдуми, і не має права входити ні в одну з фракцій, якщо тільки політична партія, в складі федерального списку кандидатів якої обрано депутата, не припинить свою діяльність ".

Відповідні зміни вносяться до федеральних законів "Про вибори депутатів Держдуми", "Про вибори Президента РФ", "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації", "Про політичні партії" і "Про статус члена Ради Федерації і статусі депутата Державної Думи Федеральних Зборів РФ ".

Реалізація федерального закону не потребуватиме додаткових витрат з коштів федерального бюджету, зазначається в повідомленні кремлівської прес-служби.

З ініціативою гарантувати "малим" партіям представництво в Держдумі виступив в листопаді минулого року президент Росії. виступаючи з посланням Федеральним Зборам , Медведєв заявив, що партії, трохи НЕ дотягнули до встановленої для проходження в Держдуму планки - 7% голосів виборців, не повинні бути виключені з політичного життя.

"За партії, що пройшли в 2007 році (в Держдуму) проголосувало більше 90% виборців, але при цьому майже 5 млн осіб, 5 млн наших громадян віддали голоси партіям, які в Держдуму не потрапили, - зазначив тоді президент. - Ці люди не отримали представництва на федеральному рівні, хоча проявили і громадянську активність, і просто прийшли на вибори. Це несправедливо і має бути виправлено ".

Підкресливши, що не вважає поки необхідним "знижувати бар'єр проходження до Державної думи", Медведєв все ж запропонував "дати гарантії представництва виборцям, які проголосували за так звані малі партії". "Вважаю, що партії, які отримали від 5 до 7% голосів, могли б гарантовано розраховувати на 1-2 депутатських мандата", - заявив він.

Медведєв упевнений, що така схема дозволить "з одного боку, зберегти систему заохочення і зміцнення великих партій", що складають "каркас національної політичної моделі", а з іншого - "дати парламентську трибуну малим партіям, які представляють інтереси досить значного числа людей". Закон про підвищення прохідного бар'єру на виборах до Держдуми з 5 до 7% був прийнятий в 2005 році.

Політики підтримали президента

Коментуючи внесення президентом такого законопроекту в Держдуму, глава Комітету державної Думи з конституційного законодавства і державного будівництва Володимир Плігін заявив "Інтерфаксу" , Що "практика партійної роботи показала, що встановлений 7-відсотковий бар'єр для проходження в Держдуму партій, які висунули свої списки, в цілому виправданий".

"Президент в своєму Посланні наголосив на необхідності присутності в Думі партій, які не подолали 7-процентний, але подолали 5-відсотковий бар'єр. Ставлячи таку задачу, президент, перш за все, звернув увагу на необхідність врахування думки значного числа росіян - 5 відсотків голосів на виборах 2007 року представляли близько 3,5 млн виборців ", - нагадав Плігін, помітивши, що це" економне "і шанобливе ставлення до позиції людей знайшло відображення в законі, запропонованому президентом. "Думаю, що в разі прийняття закону люди, які стануть депутатами (один або два від партії), звичайно ж, будуть активні, і тут підходить фраза" один в полі воїн ".

У свою чергу, перший заступник голови Ради Федерації Олександр Торшин впевнений, що "внесений законопроект спрямований на подальшу модернізацію політичної системи держави, яка повинна стати більш гнучкою, максимально враховує інтереси всіх її громадян". При цьому, як вважає сенатор, законопроект "не є спробою повернення до існуючого раніше 5% бар'єру проходження політичних партій до Держдуми". "Його мета - забезпечити право бути представленими виборцям, які проголосували за політичні партії, не допущені до розподілу депутатських мандатів", - говорить Торшин.

Він нагадав, що за результатами виборів депутатів четвертого та п'ятого скликань 5% виборців, які взяли участь у голосуванні, становили відповідно близько 3 мільйонів (2984238) громадян в 2003-му і близько 3,5 мільйона (3438856) в 2007-му році. "Тому внесення законопроекту в державну Думу - це, перш за все, захист інтересів величезного числа співвітчизників, думка яких має враховуватися при прийнятті важливих державних рішень", - сказав перший заступник голови Ради Федерації, зазначивши, що права одного і того ж депутата будуть порівнянні з правами цілої фракції, що забезпечить повноцінну реалізацію його представницьких функцій і врахування інтересів більш ніж 3 мільйонів виборців.

А глава міжкомісійний робочої групи з експертної діяльності Громадської палати РФ Владислав Гриб повідомив, що "метою внесеного законопроекту є розширення представництва малих партій в парламенті". Він упевнений, що тепер голоси російських виборців, які вони віддають за партії, що не подолали 7-процентний поріг, не пропадуть. "Унікальність даної норми і в тому, що права одного, двох депутатів малих партій будуть майже такими ж, як і у інших фракцій в Державній Думі Росії", - говорить Гриб.

Співголова партії "Правое дело" Георгій Бовт зазначив, що свого часу встановлення певного прохідного бар'єру на виборах було засобом боротьби за укрупнення партійної системи в Росії. "Скорочення числа партій, в цьому сенсі, було швидше правильним напрямком руху, що сприяв більш чіткому позиціонуванню різних політичних сил", - упевнений політик. А далі влада зробила крок по збільшенню прохідного бар'єру з 5 до 7%. "З точки зору представництва тих чи інших малих партій, скажімо, в Думі це, по суті, не набуло великого значення, так як в нинішній Думі, на практиці, представлені всі партії, які подолали тривідсотковий рубіж і, відповідно, не представлені ті, хто навіть цей рубіж не подолав ", - сказав Бовт.

Тепер, за його словами, "пропонується більш складна формула, яка покликана підкреслити, перш за все, турботу про представництво інтересів не стільки самих малих партій, скільки йдуть за ними виборців. Адже 5% голосів на виборах в 4-ю і 5-ю Думи становили, відповідно, близько 3 і 3,5 млн виборців ".

Втім, як підкреслив співголова "Правого дела", з точки зору парламентської практики, в умовах, коли правляча партія має більше 50% або навіть дві третини місць у парламенті, вплив навіть десяти мандатів від меншості зовсім не в 10 разів більше, ніж вплив одного -єдиного.

"І навіть 100 депутатів меншості на практиці не дають можливість приймати запропоновані цими депутатами законопроекти без підтримки парламентської більшості. Тут важлива сама по собі надана можливість меншості висловитися з парламентської трибуни. Це тим більш важливо в Росії, де дуже часто вплив думки меншості на суспільство буває куди сильніше і більш значуща, ніж формальне представництво цього самого меншини в тих чи інших органах влади ", - заявив Бовт.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация