NEWSru.com :: Відомі діячі культури незадоволені тим, що Михалков і Церетелі виступають від імені "всього художнього співтовариства Росії"

Олена Мурина і Дмитро Сарабьянов
Дмитро Шаховської
Нагадаємо, що в "листі Путіну" за підписами Михалкова, Церетелі, Салахова і Чаркина говорилося про те, що, просячи Путіна залишитися, вони висловлюють "думка всього художнього співтовариства Росії"

Все більше діячів культури висловлюють свою незгоду з текстом листи Володимиру Путіну чотирьох осіб, включаючи Зураба Церетелі і Микиту Михалкова. Від імені "всього художнього співтовариства" ці люди закликали чинного президента Росії не залишати свій пост в 2008 році, як того вимагає Конституція.

Лист президента Російської академії мистецтв Церетелі, режисера Михалкова, а також віце-президента Російської академії мистецтв Салахова і ректора Санкт-Петербурзького держінституту живопису, скульптури і архітектури Чаркина було опубліковано 16 жовтня в "Российской газете" . Про скандал також написали і інші газети, цитати з яких наводить сайт "Заголовки.ru" .

- Die Welt: Як і Ленін Путін жив, Путін живий, Путін буде жити
- Die Presse нагадало: в 1952 році "діячі культури СРСР" писали Сталіну про "зграї людиноподібних"

До редакції NEWSru.com надійшла відповідь на "лист Путіну" від члена Московського Союзу художників, мистецтвознавця Олени Муріно, члена Московського Союзу художників, Лауреата Державної премії, Лауреата Президентської премії, академіка РАН Дмитра Сарабьянова і члена Московського Союзу художників, Лауреата Державної премії, скульптора Дмитра Шаховського.

Ознайомившись з листом президенту Російської Федерації Володимиру Путіну, підписаним Церетелі, Салахової, Чаркіним, Михалковим, ми вважали своїм обов'язком висловити здивування з приводу змісту цього листа.

Перш за все нам не зрозуміло на якій підставі чотири людини дозволяють собі виступати від імені "всього художнього співтовариства Росії", не обґрунтувавши своїх домагань. Подібні виступи в пресі не роблять честі керівництву Російської академії мистецтв і Російського фонду культури і нагадують нам знайомі за минулими часами кампанії з організації всенародної любові до лідерів країни.

Викликає також здивування, що автори листа закликають президента країни - гаранта Конституції до прямого порушення Основного закону держави, хоча Володимир Путін неодноразово заявляв про неможливість такого порушення.

Ми закликаємо президента залишатися вірним своїм принципам.

Нагадаємо, що в "листі Путіну" за підписами Михалкова, Церетелі, Салахова і Чаркина говорилося про те, що, просячи Путіна залишитися, вони висловлюють "думка всього художнього співтовариства Росії, більш ніж 65000 художників, живописців, скульпторів, графіків, майстрів декоративно-прикладного , театрально-декораційного, народного мистецтва ".

Пізніше на це звернення надійшла відповідь від інших діячів культури, незгодних з тим, що чотири людини виступають за всіх. Як наголошується в відповідній заяві , "Підписали це звернення ніхто не давав право представляти все співтовариство діячів культури. Те, що вони собі це дозволили, факт обурливий, та й просто непристойний. Таке звернення кидає тінь не тільки на тих, хто його підписав, але і на Вас, як президента ".

Серед підписантів - актори Олег Басилашвілі і Сергій Юрський, художник Юрій Аввакумов, драматург Олександр Гельман. При цьому збір підписів триває.

Паралельно з власним відкритим листом в "Новой газете" виступив ще один відомий петербурзький актор - Олексій Девотченко. Своє звернення він назвав "Стомлені підлесливістю або четверо уклінних чоловіків".

"Чи не соромно за лексичні звороти, запозичені з радянських газет тридцятих років минулого століття? І за яким правом ви вирішили, що можете брати на себе відповідальність говорити від імені всіх представників творчих професій Росії? Невже ви не розумієте, що це - вірна ознака боягузтва , слабкості і бажання підстрахуватися і перестрахуватися: звертатися до Панові не від свого особистого імені, а від імені якогось абстрактного "всього художнього співтовариства Росії", - звертається до підписантів актор.

Олексій Девотченко по черзі спростовує тези з "листи чотирьох" і говорить про знищення всіх демократичних інститутів в країні, розгромі малого бізнесу і приватного підприємництва, запровадження цензури в ЗМІ, переслідування інакомислення, відродження каральної психіатрії та побитті громадян, що насмілюються відкрито виступати проти. В кінці Дєвотченко приписує: "від імені себе і тільки", хоча в тексті стверджує, що схожої з ним точки зору дотримується безліч його знайомих з творчого середовища.

Відзначимо також, що кампанія відповідних послань наростає і в рунеті. А відомий блогер, письменник Леонід Каганов навіть заримував свій заклик (Містить ненормативну лексику).

Die Welt: Як і Ленін Путін жив, Путін живий, Путін буде жити

В СРСР студентів тодішньої Вищої партійної школи вчили: "Ленін жив, Ленін живий, Ленін буде жити" - схожа ситуація сьогодні з Володимиром Путіним, пише Die Welt (Повний текст на сайті InoPressa.ru ).

"У грудні ми вибираємо Путіна, в майбутньому році - Росію!" Під цим настільки ж гучним, як і туманним гаслом молодіжна прокремлівська організація "Наші" шумно пройшла по Москві і дала зрозуміти, що вона думає про парламентські вибори, призначені на 2 грудня, про право, закон і конституції - вона їх ні в що не ставить .

Можливо, це можна було б прийняти як думка меншості, якби політичний істеблішмент діяв в рамках конституційного поля. Однак це не так. Де-факто Росія холоднокровно прощається з Основним законом, прийнятим на референдумі 1993 року. Адже не тільки "Наші", але також і кремлівська партія "Єдина Росія" і її голова Борис Гризлов, який одночасно є головою Державної Думи, практично відреклися від парламентських виборів, пише газета.

На відміну від 2003 року між партіями не буде ніякої боротьби, роз'яснив Гризлов своїм виборцям в газетній статті , Яка навряд чи могла побачити світло без схвалення Кремля. У ній Гризлов проголошує майбутні вибори загальнонаціональним референдумом на підтримку Володимира Путіна і його політики.

Нещодавно глава Кремля оголосив про свою готовність вступити в передвиборну гонку в якості першого номера в партійному списку "Єдиної Росії". Однак російські закони і конституція проводять чітке розмежування між виборами в парламент і референдумом. Висування Путіна в цій справі нічого не змінює. Заклик Гризлова розглядати парламентські вибори як плебісцит є в кінцевому рахунку грубе порушення діючої конституції, якщо не підкоп під неї. Адже мета цього маневру - збереження влади в руках сьогоднішнього глави Кремля.

Сам Путін неодноразово підкреслював, що він не піде на третій термін, але при цьому не піде з політики.

Формула ідеї Гризлова: "2 грудня 2007 року вирішено питання про лідера країни. Таким лідером є, повинен бути - і буде - Володимир Путін". Свого часу студенти Вищої партійної школи при ЦК КПРС заучували гасло: "Ленін жив, Ленін живий, Ленін буде жити".

Нібито в інтересах стабільності і щоб уберегти країну від кризи, Путіну відводиться роль "національного лідера". Нічого подібного в конституції немає, але Гризлов вважає, що ця роль буде йому "надійно гарантована" партією "Єдина Росія" і її парламентською більшістю. Після перемоги на грудневих виборах - згідно з опитуваннями партія може набрати від 60 до 70% голосів - "Єдина Росія" стане інструментом, що забезпечує продовження путінського курсу.

Це все вороже налаштована закордон, яка недоброзичливо ставиться до третього терміну Володимира Путіна. Так, за словами Гризлова, за кордоном "відхід Путіна розглядають як ослаблення Росії". "Росія без Путіна" - гасло демократичної опозиції - це, каже він, Росія без керівництва, Росія без волі, Росія, яку можна ділити і з якої можна робити все що завгодно. "Росія як видобуток".

На даний момент дещо вказує на те, що кремлівська команда хоче зберегти за собою владу в Кремлі, зробивши з Путіна російського Ден Сяопіна, який в якості духовного лідера буде виносити стратегічні рішення. Це передбачає, звичайно, наявність слухняного президента. Однак російська історія багата прикладами того, як спочатку слабкі люди несподівано перетворювалися в жадібних до влади впливових персон - це Сталін, Хрущов, Брежнєв.

При всьому тому ніяк не вщухають збивають з пантелику вимоги щодо третього терміну Путіна - недавно з ними знову виступив голова Ради Федерації Сергій Миронов. Тому не можна виключити, що після очікуваної приголомшуючий перемоги на виборах "Єдина Росія" піде назустріч "численним побажанням трудящих" і всупереч президенту прийме рішення про внесення змін до конституції, що допускають третій президентський термін, припускає видання.

Колишній прем'єр-міністр Михайло Касьянов уже назвав майбутні вибори "фарсом". Він збирається їх бойкотувати. Ця обставина організаторів не турбує, тому що в будь-якому випадку вибори будуть визнані такими, що відбулися, вимога до мінімальної явки скасовано.

Die Presse: в 1952 році "діячі культури СРСР" писали Сталіну про "зграї людиноподібних"

німецьке видання Die Presse порівняло нинішня суперечка інтелігенції з аналогічними дебатами при Сталіні. Так, в січні 1952 року "діячі культури СРСР" написали Сталіну про "зграї людиноподібних", які зловживають довірою своїх пацієнтів. Це поклало початок антисемітським процесам і, відповідно, "справі лікарів".

У 1967 році в листі, адресованому Союзу письменників, Олександр Солженіцин зажадав ліквідації цензури. Через два роки він був виключений з СП, а в 1974 році - висланий з країни. (Повний текст на сайті InoPressa.ru ).

64 діяча культури, серед них актори Олег Басилашвілі і Сергій Юрський, літературознавець Маріетта Чудакова і письменник Василь Аксьонов відповіли Михалкову власним відкритим листом Путіну, яке вони опублікували, зокрема, в газеті "Труд". У ньому вони заявили, що ніхто не уповноважував Михалкова писати лист від імені всіх діячів мистецтва.

"Таке звернення кидає тінь не тільки на тих, хто його підписав, але і на Вас як президента, за роки правління якого відновилися, на жаль, багато прояви такого характерного для радянських часів культу будь-якого кремлівського володаря", - йдеться в листі. Очевидно, що інтелігенція протиставила себе президенту.

Михалков, якого російська версія Newsweek називає "солов'єм Путіна", недавно, до 55-річчя Путіна, проспівав йому по державному телебаченню 20-хвилинну серенаду. Її квінтесенція: Путін витягнув Росію з бруду 1990-х років, вимив, одягнув, зачесав і зробив шановним членом світової спільноти.

Перше опір Михалков-молодший відчув на телевізійному ток-шоу "К барьеру". Там Михалкову протистояв письменник Віктор Єрофєєв, який попереджав про небезпеку культу особи Путіна. Михалков, зі свого боку, говорив про щиру любов до президента. Хто з них має рацію? 90923 глядача підтримали Єрофєєва і тільки 52380 - Михалкова. "Сталося страшне: народ проголосував проти третього терміну Володимира Путіна", - констатувала бульварна газета "Московський комсомолець".

Quot;Чи не соромно за лексичні звороти, запозичені з радянських газет тридцятих років минулого століття?
І за яким правом ви вирішили, що можете брати на себе відповідальність говорити від імені всіх представників творчих професій Росії?
Хто з них має рацію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация