NEWSru.com :: Генпрокуратура Білорусії висловилася проти мораторію на смертну кару: в цьому році одну вже виконали

Білорусія, на території якої немає мораторію на застосування смертної кари, поки не планує відмовлятися від цієї міри покарання

Білорусія, на території якої немає мораторію на застосування смертної кари, поки не планує відмовлятися від цієї міри покарання. За останні шість з половиною років в країні було винесено 11 смертних вироків. Для скасування страт поки немає істотних підстав, заявив у четвер, 25 червня, заступник генерального прокурора республіки Олексій Стук, передає ТАСС.

"Думаю, ми не відмовимося від практики застосування виняткової міри покарання. Сьогодні вона застосовується лише у виняткових випадках, в тому числі за вчинення кількох убивств", - пояснив він. За словами Стука, з 2009 по 2014 рік в Білорусі було винесено 10 смертних вироків, і всі вони приведені у виконання. "У 2015 році вже є одна страта", - додав заступник генпрокурора.

Стук висловив сумнів в тому, що найближчим часом в країні може бути введений мораторій на смертну кару. "У мене немає таких даних. Думаю, що ні. Це моя думка як представника прокуратури", - резюмував він.

Під одним смертним вироком в поточному році заступник генпрокурора Білорусії, по всій видимості, мав на увазі Рішення Гомельського обласного суду, який в березні засудив до вищої міри покарання жителя райцентру Річиця, визнаного винним в жорстокому вбивстві і згвалтуванні молодої жінки.

Як випливає з матеріалів кримінальної справи, 19-річна Олеся Атаманчук була убита в ніч на 29 серпня 2013 року. Понівечений труп дівчини виявив вранці сторож, який оглядав територію біля Будинку творчості молоді в Річиці. На тілі вбитої виявлені множинні пошкодження, в тому числі сліди від ударів. У той же день був затриманий підозрюваний - раніше неодноразово судимий Сергій Іванов, який був знайомий з дівчиною.

Тим часом на Україні, навпаки, виключили введення смертної кари як міри покарання через задекларованого країною єврокурсу. Про це в четвер, 25 червня, заявив депутат Ради від фракції "Народний фронт" Сергій Пашинський. До цього на Україні пропонували ввести вищу міру покарання для корупціонерів. "Без сумніву, корупція - це надзвичайний зло, яке треба жорстко карати. Але, з іншого боку, якщо ми як держава задекларували європейський курс, ми повинні просто розуміти, що європейські конвенції, європейські положення виключають страту як міру покарання. Тому потрібно спочатку вийти з Парламентської асамблеї Ради Європи, потім скасувати весь законодавчий масив, який передбачає входження в європейські структури ", - передає його слова УНН .

найгучніший смертний вирок було винесено в Білорусії в 2011 році рішенням Верховного суду країни Владиславу Ковальову і Дмитру Коновалову, яких визнали винними в організації теракту на станції метро "Жовтнева" і вибухах в 2008 році в Мінську і в 2005 році у Вітебську.

Теракт стався в Мінську 11 квітня 2011 року. В результаті 15 людей загинули, більше 200 отримали поранення, багато залишилися інвалідами. Рішення про вищу міру покарання прийняв Верховний суд країни з урахуванням тяжкості вчиненого злочину. Суд визнав, що Коновалов сконструював вибуховий пристрій, приніс у метро і підірвав його. Ковальов, за даними суду, знав про підготовлюваний теракт, але не повідомив у відповідні органи.

Коновалов на суді визнав провину у вибуху в метро і в здійсненні теракту 3 липня 2008 року в Мінську. Обвинувачений в пособництві Коновалову Владислав Ковальов не визнав свою провину в приховуванні знаряддя вчинення злочину, в співучасті у вибуху в метро, ​​але при цьому визнав провину в недонесення про підготовлюваний вибух в метро. Ковальов також визнав провину в ряді хуліганських дій в період з 2000 по 2002 рік, в участі у вибуху в під'їзді житлового будинку у Вітебську біля вітебської бібліотеки. Він просив про помилування, Коновалов цього робити не став.

Президент Олександр Лукашенко помилувати засуджених відмовився - у зв'язку з "винятковою небезпекою і тяжкістю наслідків для суспільства від скоєних злочинів".

Правозахисники і західна громадськість неодноразово відзначали ту поспіх, яка супроводжувала судовий процес над Ковальовим і Коноваловим. Смертний вирок їм було винесено лише через сім місяців після самого теракту, а приведений у виконання ще через чотири місяці.

Експерти звертали увагу на те, що засуджених страчували надзвичайно швидко. "Зазвичай смертний вирок в Білорусії виконується через рік-два після його винесення - на випадок, якщо розкриються нові подробиці справи, - заявляв політолог Віктор Демидов. - І так було, наскільки я знаю, завжди. Я не виключаю, що таке ненормально швидке виконання вироку за таким суспільно гучній справі викликаний страхом, що Коновалов і Ковальов в разі іншого - більш справедливого розслідування - розкажуть щось, про що повинні мовчати вічно. Адже версія, що все це - грандіозна провокація спецслужб, зараз залишається очен популярної в білоруському суспільстві ".

"Це був абсолютно прозорий процес від початку до кінця. У співробітників ФСБ Росії, ізраїльського" Моссада "і Інтерполу, які брали участь на всіх етапах слідства, у них на жодному етапі не виникло ніяких питань і сумнівів", - заявляв пізніше президент Білорусії Олександр Лукашенко.

Він назвав особистою трагедією страту Владислава Ковальова та Дмитра Коновалова, яких суд визнав винними в організації вибуху 11 квітня 2011 року. "Для мене це була чергова трагедія в моєму житті. Але найбільше я співпереживав батькам цих людей, яким я допомогти не можу. На жаль, - наводить слова Лукашенка" Інтерфакс ". - Ось часто запитують:" Що для вас найскладніше? "Я вже говорив якось публічно, що для мене найскладніше - підписати відповідний указ про непомилування. Помилував же я за весь період, по-моєму, тільки одну людину ".

Білорусія залишається єдиною державою в Європі і СНД, де застосовується смертна кара. За даними правозахисників, з 1990 року в країні було страчено 326 осіб. Смертна кара призначається за 12 категорій злочинів у мирний час та дві - у воєнний час. До вищої міри не можуть бути засуджені жінки, а також чоловіки, які вчинили злочин у віці до 18 років або досягли на дату винесення вироку 65 років. Наявність смертної кари - одне з ключових перешкод для входження Білорусі до Ради Європи.

У Росії задумалися про скасування мораторію на смертну кару, але швидко відмовилися від цієї ідеї

Після того як на початку цього року в Держдумі стали міркувати про вихід з Ради Європи, в РФ розгорілася дискусія про повернення смертної кари. Заступник голови нижньої палати парламенту Ігор Лебедєв допустив скасування мораторію. Депутат заявляв, що вихід з Ради Європи автоматично тягне вихід з усіх європейських організацій. "Для РФ це означає дві речі. Перше - на території Росії більше не буде поширюватися дія Європейського суду. І другий момент - РФ буде вільна від будь-яких європейських рішень з приводу страти. В такому випадку Держдума або президент має право скасувати чинний мораторій, і ми маємо можливість повернути поняття смертної кари в наше правове поле ", - сказав заступник голови Держдуми.

У відповідь на це спікер Держдуми Сергій Наришкін заявив , Що Росія збереже прихильність своїм гуманітарним принципам і не буде застосовувати смертну кару навіть в разі виходу з Ради Європи. його підтримав і голова Верховного суду Росії В'ячеслав Лебедєв.

На тлі дискусії чиновників і політиків про скасування мораторію на смертну кару фонд "Громадська думка" в квітні цього року провів соцопитування на цю тему серед громадян РФ. Число росіян, які виступали за відновлення смертної кари, за попередні півроку зменшилася. За повернення вищої міри покарання виступають 60% співвітчизників. Рік тому цей показник знаходився на рівні 66%, а в 2001-му - 80%. Число тих, хто висловлюється категорично проти введення смертної кари, зросла до 22% (19% - в 2014 році).

Після того як РФ увійшла до Ради Європи в 1996 році, в Росії де-факто почав діяти мораторій на смертну кару відповідно до Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод. З тих пір вища міра покарання в Росії замінюється на довічне ув'язнення. У 2009 році Конституційний суд офіційно заборонив всім судам РФ виносити смертні вироки.

Остання страта в Росії була здійснена у вересні 1996 року. Вважається, що останнім розстріляним був серійний вбивця і педофіл Сергій Головкін, засуджений до смерті за згвалтування і вбивство на території Московської області 11 хлопчиків у віці від 12 до 15 років в період з 1984 по 1992 рік.

Смертна кара як і раніше закріплена в Кримінальному кодексі РФ як виняткової міри покарання за особливо тяжкі злочини проти життя (статті 44 і 59). П'ять статей КК РФ передбачають покарання у вигляді смертної кари: "Вбивство" (ст. 105), "Посягання на життя державного чи громадського діяча" (ст. 277), "Посягання на життя особи, яка здійснює правосуддя або попереднє розслідування" (ст. 295), "Посягання на життя працівника правоохоронного органу" (ст. 317), "Геноцид" (ст. 357).

Ось часто запитують:" Що для вас найскладніше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация